Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pripravit oslavu 40

Jste v srdci bohém a formální, bílá svatba vás příliš neláká? Pak se vrhněte do přípravy svatby v boho stylu, který vás jistě nadchne svou uvolněností a romantikou. Připravili jsme pro vás inspiraci plnou nápadů na dekorace i plánování. Chcete se dozvědět více, jak vypadá taková boho svatba? Jste na správném místě!

Proč je svatba v boho stylu tak populární?

Svatby v boho stylu se stávají stále populárnějšími díky tomu, že nabízejí neformální a uvolněnou atmosféru, která odráží přirozenou krásu a jednoduchost. Boho styl je založen na nápaditosti, volnosti a uvolněnosti a často se vyznačuje kombinací rustikálních, vintage a etnických prvků.

Mnoho lidí si také vybírá svatbu v boho stylu, protože umožňuje větší míru individuality a vyjadřuje osobní styl. Navíc, svatby v boho stylu se často konají venku v přírodě, což poskytuje krásné a unikátní prostředí pro slavnostní den.

Dalším faktorem, který přispívá k popularitě svateb v boho stylu, je jejich obecná udržitelnost a ekologičnost. Boho styl je často spojen s recyklací a použitím přírodních materiálů, což je v souladu s rostoucím zájmem o udržitelnost a ochranu životního prostředí.

V neposlední řadě, svatby v boho stylu jsou také často méně formální a stresující než tradiční svatby. Tento styl je často spojen s uvolněnou atmosférou a nadhledem, což může snížit stres pro snoubence a hosty a umožnit všem užít si den naplno.

Rozdíl mezi rustikální a boho svatbou

Boho svatba se od té tradiční liší především ve své uvolněnosti. Zatímco u formální svatby jsou dána určitá pravidla vycházející z tradic, při bohémské svatbě se pravidly neřídí téměř nic. Nečekejte uhlazenou výzdobu, kde má vše své místo ani že vše poběží dle přesně stanoveného harmonogramu. Většinou totiž ani žádný neexistuje a o plynulost zábavy se starají především novomanželé.

Naproti tomu rustikální svatba vychází z tradic prostého venkovského lidu, je mnohem více disciplinovaná a naplánovaná i s nejmenšími detaily. Jedná se spíše o lidovou, selskou podobu svatby, čemuž odpovídá také výzdoba, jídlo nebo místo konání svatby.

Nepředstavujte si však zastaralou verzi svatby jako z minulého století. I rustikální svatba prošla mnoha změnami, avšak stále se jedná o decentnější a tradičnější formu svatby.

Tyto dva styly mají i mnoho společného, především lásku k přírodě a materiálům jako je dřevo, přírodní provaz apod.

Jak naplánovat svatbu v boho stylu: krok za krokem

Vídíte se v bohémských šatech s korunkou z čerstvých květin ve vlasech a v uších vám zní vaše oblíbená hudba jen na svůj velký den pomyslíte? Pak se nechte inspirovat našimi tipy o boho svatbě a připravte si ji podle vašeho vkusu. Pojďme se trochu uvolnit a probudit bohémskou duši v nás.

Rozpočet

Finanční stránka svatby se vždy odvíjí dle její velikosti. Samozřejmě na rozpočtu výrazně poznáte, zda chcete pozvat pouze nejbližší přátele a rodinu nebo i široké okolí.

Boho styl však patří k těm levnějším variantám svatby, a to především díky své uvolněnosti, kdy není potřeba dodržovat tradiční pravidla. Velkou část nákladů například ušetříte, když si výzdobu, pozvánky či svatební oltář vyrobíte sami nebo si obstaráte občerstvení na vlastní pěst.

Výběr místa pro vaši boho svatbu

Bohémské svatby většinou probíhají v přírodě, která působí velmi romanticky a autenticky. Většinou postačí najít krásné místo u lesa, rozkvetlou louku s rybníkem v pozadí nebo se vzít poblíž nějakého zajímavého statku. Na formality v podobě kostela nebo úřadu se zde příliš nehraje.

Seznam hostů

Jeden z nejdůležitějších kroků při plánování svatby nastane, když si s partnerem sednete a v klidu se rozmyslíte, koho na svůj velký den chcete pozvat. V případě boho svatby by se mělo jednat o lidi, kteří se umí dobře bavit, mají smysl pro humor a vy je opravdu rádi přivítáte na oslavě vašeho dne D.

Pozvánky

Pozvánky na svatbu i svatební oznámení můžete vyrobit sami a udělat z nich opravdové originály. Sáhněte po přírodním materiálu a vyhrajte si i s detaily. Můžete popustit uzdu vaší fantazii a pozvánky pojmout velmi originálně – zde jednoduše neexistují žádná pravidla. K pozvánkám v boho stylu se také skvěle hodí výzdoba z květin, ať už nakreslených či sušených.

Jak se obléct na boho svatbu?

Svatební šaty nevěsty i oblečení pro ženicha by mělo být hlavně pohodlné a praktické. Nemusíte se striktně držet bílé barvy nevěstiných šatů ani formálního obleku budoucího manžela.

Nevěsta by měla představovat éterickou vílu z mystických krajin. Ideálně tedy zvolte lehké šaty v jemných barvách (bílé, krémové, světle modré či béžové?), které krásně zdůrazňují vaši postavu. Vhodné jsou také krajky a vrstvené materiály. Ženich zase ocení pohodlnou košili s dřevěným motýlkem a hnědé, šedé či béžové kalhoty. Boty nejsou ani u jednoho potřeba.

Také svatební hosté mohou dorazit poněkud uvolněně a neformálně oblečeni. Upozorněte je na to v pozvánkách.

Prstýnky

Boho styl je výrazně spojen s přírodou. Co takhle nechat se inspirovat přírodními, nepravidelnými tvary a materiály i při výběru prstýnků? Vše se odvíjí pouze dle vašeho osobního vkusu.

Vytvořte neformální svatební atmosféru s boho výzdobou

Žádný jiný styl vám nedovolí takovou nespoutanost a kreativitu. Toužíte po něčem elegantnějším? Pak není boho styl pro vás. K bohémskému stylu však patří velké množství květin, závěsných dekorací, látek, koberců, osvětlení a nízké posezení. Nebojte se ani vrstvení a zdánlivě chaotického uspořádání všech prvků.

Dokonalost boho stylu spočívá v jeho nedokonalosti. Proto se při výběru květinové výzdoby nebojte nejrůznějších barevných kombinací, obrovských neuspořádaných květin, které volně visí z váz a polehávají po stolech.

Tip: Oblíbenou volbu představují předevšímrozmanitá luční kvítka, která si klidně můžete nasbírat ráno před oslavou sama na louce.

Pro hostinu a oslavu novomanželé vybírají obvykle zajímavé statky či opuštěné stodoly, které vyzdobí nespočtem světel, macrame závěsů, lapačů a dalšími dekoracemi z přírodnin. Na zem pak zkuste rozprostřít jeden barevný koberec za druhým a nebojte se je různě překrývat nebo vrstvit.

K boho svatbám také patří odpočinková místa plná různých sedacích vaků a pufů. Obvykle také hýří barvami a hosté si v nich rádi odpočinou po náročném jídle nebo tancování.

Vše by jednoduše mělo lákat k neformální zábavě, povídání, popíjení a působit velmi uvolněnou atmosférou. Ve stejném stylu dále vyzdobte fotokoutek nebo třeba stoly s občerstvením.

Občerstvení

Ani v oblasti jídla se nemusíte nijak omezovat. Máte rádi grilování nebo třeba netradiční kuchyni? Klidně si nechte připravit jídlo dle vašeho gusta. Také můžete požádat hosty, aby každý připravil nějakou drobnost na raut.

Svatební dort můžete ozdobit jedlými květy, nechat si připravit tzv. obnažený dort s ovocem nebo zvolit barevnou variantou s lesklou polevou. Vše je dovoleno.

Proslov a zábava

Bez dojemného proslovu od vašich blízkých se neobejde žádná boho svatba. Dopředu se s nimi domluvte na tónu proslovu a sdělte jim, že budete rádi, když se uvolní a nechají vše přirozeně plynout.

Jako netradiční zábavné prvky lze zvolit například koutek s vodní dýmkou, ohniště pro opékání dobrot nebo originální hry pro všechny svatebčany.

TIP! Jak na nezapomenutelný proslov na svatbě (2021)

Hudba

Uvolněná, příjemná a melodická. Taková by měla být hudba na vaší boho svatbě, ať už zvolíte živou kapelu či najmete DJ. Vyberte své oblíbené skladby a nechte je, ať zazní v takto výjimečný den.

Nejkrásnější nápady na svatební dekorace v boho stylu

Jelikož možností pro krásnou boho výzdobu na svatbu existují stovky a tisíce, vybíráme pro vás tipy na ty nejlepší kousky, které by na žádné bohémské oslavě neměly chybět.

1/ Závěs z macrame nad svatební oltář – jemná technika macrame se výborně hodí pro výzdobu svatebního oltáře. S trochou šikovnosti si jej navíc můžete vyrobit sami.

2/ Fotokoutek ve stylu indiánů – co takhle do fotokoutku umístit teepee z přírodní látky a osvětlit jej závěsnými řetězy? Vaše fotky budou stát za to!

3/ Stylové venkovní posezení – na každé svatbě je potřeba zajistit dostatek míst k sezení. V boho stylu si můžete dovolit umístit pohodlné sedačky, pufy a vaky i ven.

DIY: Jak vytvořit svatební oznámení v boho stylu

Romantická oznámení o svatbě v boho stylu? Žádný problém. Pro jejich výrobu budete potřebovat přírodní, béžový či hnědý, tvrdý papír o rozměru A5, ozdobné fixy (ideální je třeba zlatá, bílá a černá barva), nůžky, lepidlo, peříčka a sušené květy na ozdobu, přírodní provázek a děrovačku.

Postup výroby:

 • Papír přehněte napůl a rozstřihněte na dvě stejné části. Jednu z nich opět rozstřihněte napůl. Tyto menší kartičky poslouží jako pozvánka ke svatebnímu stolu a k obřadu.
 • Na přední stranu největšího papíru nakreslete ozdobný kruh a do něj napište svá jména. Připojte text s oznámením svatby, datem a místem konání.
 • Na jednu z menších kartiček napište text o pozvání k obřadu a na druhou pozvání ke svatebnímu stolu. Pro všechny texty lze využít barevné fixy.
 • Okraje kartiček ozdobte přilepením peříček a květin, popřípadě květiny můžete pouze nakreslit.
 • Do pravého horního rohu velké kartičky vytlačte děrovačkou dvě díry, ke kterým následně přivažte provázkem dvě menší kartičky, které budou mít dírku v levém horním rohu.
 • Vše vložte do bílé obálky a převažte zlatou mašlí. Nezapomeňte připsat jména adresátů.

TIP! Svatební oznámení: 13 nejoriginálnějších inpirací pro každý styl

5 tipů pro krásnou boho svatbu

Jde vám z toho všeho hlava kolem? Pojďme se podívat na 5 základních bodů, kterých se držte při organizaci boho svatby.

 1. Pro obřad i oslavu zvolte místo v přírodě například u lesa nebo u staré stodoly či statku.
 2. Místo konání svatby vyzdobte velkým množstvím květin, látek, koberců a světel. Nebojte se vrstvení, chaosu a kombinace tvarů i barev.
 3. Ujistěte se, že máte pro hosty nachystáno dostatek míst k sezení, ideální volbou jsou nízké polštáře a pufy.
 4. Oblečení se nemusí držet formálních stereotypů. Zvolte zajímavou barevnou kombinaci, krajky a příjemný materiál jak pro nevěstu a ženicha, tak pro hosty.
 5. Nedržte se žádných pravidel a vše si udělejte po svém, ať už se jedná o výzdobu, občerstvení nebo zábavu. Je to váš den.

Mohlo by vás také zajímat:

Využijte registrace na server Westwing, kde najdete mnoho další inspirace. Najdete zde články s praktickými tipy pro plánování svatby, ale i skvělé seznamy dárků pro vaše milované či inspirací pro interiér domácnosti.