Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
velikonoce

Už vám také chybí moře, písek a proležené dny na pláži? Čas letních dovolených, osvěžujících drinků a odpočinku právě nastává. Nechte se inspirovat 20 tipy, kam jet na dovolenou k moři a prožijte nezapomenulné okamžiky během léta nebo i v zimě.

Jak levně cestovat k moři: krok za krokem 

Rádi byste odjeli na dovolenou k moři, ale peněz nezbývá příliš nazbyt? Pokud chcete ušetřit nějaké ty finance, začněte s plánováním dovolené dostatečně dopředu. Nic totiž není dražšího než koupě letenek či ubytování na poslední chvíli, když už vám žádná jiná možnost nezbývá.  

 1. Určete si rozpočet na dovolenou 

  Rozpočet na dovolenou by měl zahrnovat náklady na ubytování, dopravu do destinace i jídlo na místě. Také počítejte s rezervou pro zakoupení suvenýrů a podobně. Buďte realisté a naplánujte si rozpočet dle vašich skutečných možností.  

 2. Na jak dlouho vyrazíte

  Abyste ušetřili nějakou tu korunu, můžete svoji dovolenou o pár dní zkrátit. I pouhý týden dovolené stojí za to, než abyste se zbytečně stresovali kvůli nákladům navíc za desetidenní dovolenou. Jednoduše přizpůsobte délku dovolené vašemu rozpočtu.  

 3. Najděte výhodný zájezd nebo vyrazte po vlastní ose

  Prohlédněte si nabídku cestovních kanceláří a slevových portálů. Nenaleťte však na dobře vypadající nabídky a skutečně si propočítejte hodnotu nabízené dovolené. Někdy se zase více vyplatí cestovat po vlastní ose.  

 4. Zvolte vhodnou destinaci 

  Cílová destinace hraje velmi důležitou roli v nákladech na dovolenou. Cestování do blízkého Polska vás vyjde levněji než dovolená na Filipínách. Na tom se asi všichni shodneme, že? 

 5. Neutrácejte za zbytečnosti, zážitky jsou přednější

  pamatujte, že zážitky jsou mnohem cennější než obrovské množství nesmyslů. Raději investujte do výletu v okolí než do pátého trička s palmou. 

Kam jet na dovolenou k moři: 5 nejlepších destinací na světě 

Na světě existuje tolik krásných míst, že je snad nemožné vybrat pouze pár nejlepších. Přesto jsme se o to pokusili a přínášíme vám tipy na 5 skvělých destinací pro letní dovolenou. 

1. Seychely 

Poměrně blízko Malediv se nachází souostroví Seychely, které se stávají dalším unikátním rájem, na který jen tak nezapomenete. Ostrovy si oblíbí především milovníci nádherně zelené přírody v kombinaci s čistým a hlubokým mořem a písčitými plážemi. Najdeme zde mnoho luxusních letovisek a dobré zázemí. Také se stávají častou volbou pro líbánky nebo oslavu výročí svatby.  

2. Maledivy 

Mini ostrůvky, bílý písek a krásné počasí nabízí Maledivy, které najdeme v Indickém oceánu. Tento tropický ráj nabízí skutečně krásné prostředí, ledové drinky a pravou letní atmosféru, kdy se pouze opalujete, odpočíváte a šnorchlujete. 

3. Kanárské ostrovy 

Pokud se chcete vydat o něco blíže, ale přesto na ostrovy, vyzkoušejte ty Kanárské. Každý z ostrovů nabízí zcela unikátní přírodu i zázemí. Vyberte si například kopcovité Tenerife, vyprahlé Lanzarote nebo nejméně obydlené El Hierro. Na ostrovy se dostanete průměrně za 5 hodin letu. 

4. Indonésie 

Láká vás Asie a netradiční kultura? Pak vyražte na některý z ostrovů Indonésie. V posledních letech se stalo velmi oblíbeným Bali, kde najdeme mnoho digitálních nomádů a dalších cestovatelů. Nedotčenou přírodu najdeme například na ostrově Sumatra nebo Borneo. V Indonésii najdeme nejvíce druhů živočichů a rostlin hned po exotické Brazílii.  

5. Brazílie 

A když už jsme u té Brazílie, pojďme se podívat na krásy této úžasné země Jižní Ameriky. Při návštěvě jistě nevynecháte vodopády Iguazú nebo město Rio de janeiro, které ožívá především v době slavného karnevalu.  

Kam na dovolenou k moři v zimě  

Také v zimě lze vyrazit za teplem a odpočinkem k moři. Jaké destinace nabízí teplé počasí a možnost koupání v moři i v zimě? 

6. Thajsko 

V zimních měsících začíná v Thajsku hlavní sezóna, za kterou každoročně vyjíždí tisíce Evropanů. Za jednodenní výlet stojí také hlavní město Bangkok a jeho gastronomie, avšak poté již vyrazte za teplem na jeden z krásných thajských ostrovů.  

7. Řecko  

Příjemné teploty v zimě nabízí také Řecko a jeho ostrovy. Mezi ty nejoblíbenější patří Rhodos, Zakynthos a Kréta. Nezapomeňte ochutnat místní lahodnou kuchyni a navštívit místa s tisíciletou historií, kterých v Řecku najdeme požehnaně. 

8. Kostarika

Především v tomto roce se stala Kostarika jednou z mála možností, kam jet na dovolenou k moři. Mnoho cestovatelů však hlásí úžasné podmínky, krásné a čisté moře a neuvěřitelnou přírodu v národních parcích.  

9. Zanzibar 

Také africká část světa nabízí své poklady k prozkoumání. Mezi nejrozmanitější patří ostrov Zanzibar, jehož prozkoumání cestovatelé často spojují s Tanzánií. Na své si zde přijdou i milovníci historie díky velkému množství historických budov.  

10. Egypt 

A nezapomínáme ani na klasickou dovolenou u moře v Egyptě, který se v zimě stává velmi dostupnou variantou. Přímým letem se na místo dostanete za 4 hodiny a můžete vyrazit prozkoumávat korálové dno, kterým je Egypt pověstný.  

Cestování po Evropě: 5 nejkrásnějších tipů na dovolenou u moře  

Rádi byste vyrazili na dovolenou po krásách Evropy? Nechte se inspirovat oblíbenými tipy na dovolenou u moře v Evropě.  

11. Španělsko 

Slyšíte hrát kastaněty a vidíte samou rudou barvu a býky? Pak jste se právě přenesli do slunečného Španělska, které nabízí příjemně teplé moře, skvělou kuchyni a milé místní. Nechte se unášet rytmem flamenga a užijte si dovolenou. 

TIP! Kam v Barceloně: 15 nejkrásnějších míst, která musíte navštívit

12. Chorvatsko 

Oblíbenou volbou Čechů je už léta Chorvatsko, proto se na turistických místech často domluvíte i svým rodným jazykem. Pro opalování doporučujeme přibalit rozkládací lehátko, jelikož zde převládají spíše kamenité a skalnaté pláže. Chorvatsko je také skvělou volbou pro dovolenou karavanem nebo zájezd s autem. 

13. Itálie 

Země ve tvaru kozačky nabízí nádherná historická města k prozkoumání, výbornou zmrzlinu a příjemné moře. Jedná se o vhodnou volbu i pro dovolenou se psem, jelikož zde najdeme mnoho psích pláží. Nezapomeňte ochutnat místní pizzu a těstoviny, kterými se Itálie proslavila. 

TIP! Jak naplánovat výlet do Říma 

14. Bulharsko 

Bezstarostná dovolená na vás čeká také na Balkánském poloostrově. Navštivte krásná města s unikátní architekturou, mezi které patří například Varna či Bansko. Děti bude zajímat návštěva delfinária a dovádění ve vodě.  

15. Portugalsko 

Občas se na Portugalsko zapomíná, ale to je velká škoda. Nabízí totiž krásné prostředí pro dovolenou, lahodné víno a písčité pláže na každém rohu. Přímořský stát se také stal rájem surfařů, jelikož jej neomývá moře, ale poněkud divočejší (a chladnější) oceán.  

Kam nejblíž k moři autem?  

Někdy nezbývá čas na dlouhé přelety nebo přejezdy autem. Pro takové příležitosti a kratší dovolené potřebujeme dorazit k moři za pár hodin autem. Našli jsme pro vás tipy, kam nejblíž k moři autem vyrazit a nestrávit cestou zbytečný čas.  

16. Polsko 

Do Polska k moři dorazíte za krásných 5 hodin autem a ještě si užijete téměř domácké prostředí a pohodové místní. Také ceny se zde pohybují příznivě nízko, takže zároveň ušetříte nějakou tu korunu. Baltské moře vás překvapí svou krásou.  

17. Německo 

Dovolenou na pláži s osvěžujícím pivem a slunečníky si asi nespojíte s Německem, ale i tady najdeme krásné pobřeží, ke kterému dorazíte za pár hodin cesty. Užijte si báječnou dovolenou u našich sousedů. 

TIP! Výlet do Berlína: 13 tipů na nejzajímavější místa

Kam na dovolenou k moři s dětmi? 

Pří výběru dovolené u moře s dětmi je nejdůležitější zázemí, pozvolný přístup do moře a dostatečné vyžití. Samozřejmě záleží na věku dětí, dle kterého by měl výběr cílové destinace odvíjet. 

18. Mallorca 

Skvělé podmínky pro dovolenou s dětmi nabízí například ostrov Mallorca. Za příjemné dvě a půl hodiny jste v hlavním městě Palma de Mallorca a po celém ostrově se také dostanete velmi rychle autobusovou dopravou či autem. Najdete tu nespočet čistých pláží s pozvolným přístupem a teplým mořem. 

19. Kypr  

Dalším ostrovem vhodným pro dovolenou s dětmi je Kypr, který sice už není tak blízko, ale zato vám delší cestu vynahradí úžasné počasí i během podzimu a krásné pláže jak dělané pro děti. Mnoho historických míst zde čeká na milovníky řecké kultury.  

20. Tunisko 

S rodinou se také můžete vydat do Tuniska, kde najdeme mnoho vhodných hotelů s dobrým zázemím. Oproti jiným turistickým cílům zde nenajdeme tolik turistů, ale zároveň jsou pláže a hotely vybaveny i pro cestovatele s dětmi.  

Praktické tipy na závěr 

Poznávání světa představuje úžasný koníček, kterému propadl nejeden cestovatel. Jestliže si chcete užít dovolenou v klidu, přečtěte si na závěr ještě několik tipů, které se vám určitě budou hodit. 

 1. Vyzkoušejte více dopravních prostředků, které se vám nabízí. Pro vzdálenější destinace pravděpodobně využijte leteckou dopravu, ale na kratší vzdálenosti skvěle poslouží ekologičtější vlak nebo třeba karavan či auto. 
 1. Osvojte si pravidla minimalismu při balení zavazadla a nevozte s sebou zbytečnosti. Věřte, že na týdenní dovolenou nebudete potřebovat patery šaty a čtyři trička k tomu. Stejně většinu času strávíte v plavkách. 
 1. Co však do svého kufru nezapomenout přibalit? Hodit se jistě budou sluneční brýle, opalovací krém, osušky na pláž a dobrá kniha. 
 1. Zkuste danou zemi poznat ze všech úhlů: popovídejte si s místními, vyzkoušejte jejich kuchyni a navštivte i méně známá místa. 

Mohlo by vás také zajímat:

V neposlední řadě se nezapomeňte zdarma registrovat na serveru Westwing, kde najdete další skvělé tipy, rady a inspirativní články z nejrůznějších oblastí.