Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
kam na dovolenou se psem

Chcete vyrazit na odpočinkový víkend nebo dovolenou, ale vašeho čtyřnohého parťáka nemáte komu dát na hlídání? Nebo jej o takovou událost nechcete připravit? Však i váš pes si zaslouží pravou dovolenou a poznávání nových míst, že? Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak na dovolenou se psem. Kam na dovolenou se psem? Více se dozvíte v tomto článku.

Co vše zařídit před dovolenou se psem? 

Bezproblémovou dovolenou se psem vám zajistí především dobrá příprava na všechny možné situace. Neměli byste ji tedy podcenit nebo odbýt. 

Ještě než se na samotnou dovolenou či prodloužený víkend vydáte i se svým miláčkem, poraďte se o tom se svým veterinářem. Ten nejlépe zhodnotí fyzickou kondici a zdraví vašeho parťáka a doporučí vám případná omezení nebo vám dá jasnou zelenou a vy můžete vyrazit. 

Také je vhodné pořídit si kopie dokumentů souvisejících se psem a nosit je stále u sebe. Například očkovací průkaz nebo číslo čipu se vám vždy hodí a nikdy nevíte, kdy jej budete potřebovat. Raději si ušetřete starosti a čas proveďte jejich kontrolu dostatečně dlouho před cestou.  

Jak naplánovat cestování se psem?  

Dalším důležitým bodem v přípravě je plánování. Pro tyto účely se skvěle hodí seznamy úkolů, které si postupně při jejich plnění odškrtáváte a tak si snadno zkontrolujete, že jste na nic nezapomněli. 

Při plánování vemte v potaz především dvě podstatné informace: velikost a rasu vašeho psa a destinaci, do které se chystáte.  

Podle velikosti, povahy a výcviku vašeho psa snadno zvolíte dopravní prostředek, kterým se na výlet vydáte i potřebné vybavení. Menší a střední plemena nemívají problém s cestováním letadlem, autem ani karavanem, vejdou se prakticky všude a nevyžadují přiliš speciálních pomůcek. Naopak velké pejsky už tak snadno neuskladníte a možná pro ně bude potřeba pořídit přenosný kotec nebo zábranu do kufru auta, aby se nezranili a převoz zvládli co nejlépe.  

Tip: Jakožto paníček svého psa znáte nejlépe ze všech. Víte, že má například strach z hlučných zvuků, převozů v autě nebo že se jedná o jeho první delší výlet? Uzpůsobte situaci potřebám vašeho psa. Vhodné je také vyzkoušet si kratší výlet na zkoušku. 

Kam na dovolenou se psem v ČR?  

Zvažte také, kam bude vhodné se psem vyrazit na dovolenou. Cílová destinace by měla odpovídat nejen vašim touhám, ale také příznivým podmínkám pro pobyt se psy.  

V České republice najdeme hned několik úžasných míst, které stojí za to a zároveň jsou tzv. dog friendly. Vyzkoušejte některý z našich ověřených tipů: 

 • Český ráj – kdo by odolal krásám Českého ráje? V tomto malebném kraji na vás čeká zřícenina skalního hradu Valečov, hrad Kost, překrásný Dlaskův statek a bezpočet vycházek v horách mezi skalními útvary. Vše je volně dostupné také psím přátelům.  
 • Jeseníky – miluje váš čtyřnohý kamarád výšlapy a neunaví ho ledajaký kopec? Pak vyrazte navštívit krásné jesenické vrcholy a další památky. Užijte si jedno z nejčistších míst Česka. 
 • Lipno – nedělá vašemu psovi koupání problém? Pak se vám nabízí hned několik přehrad, rybníků a jezer v Česku, které lze navštívit. Mezi ně patří velmi oblíbené Lipno, které nabízí zábavu pro celou rodinu i pro delší pobyty. V blízkosti najdete i několik kempů vhodných pro psy. 
 • Bílé Karpaty – krásná místa nabízí také Morava a CHKO Moravský kras. Vyrazit můžete blíže k hranicím do Bílých Karpat, kde najdete Pulčín a Pulčínské skály, za návštěvu stojí také Javornický hřeben, Čertovy stěny či Valašské Klobouky. 

Tip: Pro cestování karavanem nebo autem se vybavte skládacím nábytkem nebo třeba přenosnými světly.  

Kam na dovolenou se psem k moři?  

Pokud se chystáte na dovolenou k moři i se svým psím parťákem, zjistěte si vždy podmínky dané země. Někde je nutné doložit očkování, podstoupit karanténa a jinde nepotřebujete vůbec nic. 

Mezi vhodné varianty cestování do zahraničí se psem patří: 

 • Chorvatsko – oblíbená destinace pro své skvělé počasí, příjemné místní i dojezdovou vzdálenost. V Chorvatsku si užije mnoho zábavy i váš pejsek, jelikož zde najdeme hned několik psích pláží a příjemně klidné moře. 
 • Itálie – chystáte-li se do Itálie se svým psem, vsaďte především na tu severní část. Najdeme zde hotely, restaurace i pláže, kde je povolen vstup a pobyt se psem bez jakýchkoliv potíží. 

TIP! Jak naplánovat výlet do Říma

 • Řecko – také v Řecku již najdeme skvělé podmínky pro dovolenou se psem. Informujte se o všech podmínkách dopředu a pak už si jen užívejte prosluněné počasí a úžasné jídlo řeckých ostrovů.  
 • Španělsko – vyrazit také můžete do Španělska, kde vzniklo v posledních letech mnoho psích pláží. Čeká na vás spoustu památek, příjemné počasí a temperamentní, ale milí místní.  

TIP! Kam v Barceloně: 15 nejkrásnějších míst, která musíte navštívit

Prodloužený víkend se psem  

Netroufáte si na celou dovolenou se psem? Zkuste vyrazit na prodloužený víkend, který vám skvěle ukáže, jak se pes v cizím prostředí chová, zda je potřeba pro delší cestu něco vyladit a tak dále. Získáte mnoho cenných zkušeností a zároveň poznáte nová místa.  

Skvělý prodloužený víkend se psem si užijete například v Beskydech, Krkonoších, v oblasti Pálavy nebo na Šumavě. Zmíněné oblasti nabízí příjemné prostředí, ubytování včetně psích mazlíčků a mnoho možností, kam vyrazit na vycházky či výlet. 

Tip: Převoz krmení, které potřebujete udržet v chladu, můžete vyřešit přenosnou chladicí taškou.  

Shrnutí: Dovolená se psem: 7 praktických tipů  

Dovolená se psem se může stát skvělým zážitkem jak pro vás, tak pro samotného psa, který je šťastný, protože tráví čas s vámi. Jak se na ni připravit v 7 krocích? 

 1. Zkonzultujte váš záměr s veterinářem, aby posoudil zdravotní stav zvířete. 
 2. Pořiďte si kopii očkovacího průkazu, čísla čipu a dalších důležitých dokumentů. 
 3. Vytvořte si seznam potřebného vybavení, spočítejte množství krmiva, které musíte vzít s sebou a vše zabalte na cestu. 
 4. Vyberte si, zda vyrazíte na dovolenou po krásách v Česku či zamíříte do zahraničí. 
 5. Zjistěte si podmínky dané země ohledně cestování se psem. Někde po vás mohou vyžadovat více, než si myslíte.
 6. Zvolte vhodný přepravní prostředek a zvažte u toho povahu, rasu i velikost vašeho psa. Jaká varianta pro něj bude nejsnesitelnější? 
 7. Vybírejte ubytování, pláže a jiné atrakce dle označení dog friendly. 

Nejčastější otázky o cestování se psem 

Na závěr se pojďme zaměřit na několik nejčastějších otázek, které vás v souvislosti s cestováním se psem mohou napadnout. 

Pro další tipy, inspiraci a články se nezapomeňte bezplatně zaregistrovat na serveru Westwing. Od té chvíle vám už nic neunikne.  

Mohlo by vás také zajímat: