Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
kam na silvestra 2021

Berlín je mezinárodní město se třemi a půl miliony obyvatel. Široký záběr architektury, památek i odkazů na historické události vás zaujme hned při první návštěvě. Připravili jsme pro vás průvodce Berlínem, se kterým si město užijete na víkend, týden i jediný den. 

Jednodenní výlet do Berlína 

Historické centrum Berlína není tak dechberoucí jako to v Paříži nebo Římě. Velká část města byla za války vybombardována a zrekonstruovány jsou jen některé stavby. Mnoho jiných ale připomíná právě události minulého století. 

Období, kdy byl nejen Berlín, ale i celá Evropa rozdělená na východ a západ je dodnes jasně vidět. Zbytky Berlínské zdi, překrásná Braniborská brána i samotná architektura města. 

Kromě historie ale Berlín láká především na jedinečnou atmosféru, nákupy, moderní kavárny i restaurace a bujarý noční život. Vydejte se do města na jednodenní výlet nebo zde zůstaňte rovnou celý víkend.  

Doprava: Jak se dostat do Berlína  

Vlakem do Berlína 

Z Prahy přes Ústí nad Labem dojedete do Berlína vlakem na čtyři hodiny. Při cestě tam i zpět v jeden den vám na prohlídku města nezbývá moc času. Proto vlak do Berlína využijte při návštěvě alespoň na dva dny. Jízdenku kupujte přinejmenším týden předem, její cena poté stoupne až na trojnásobek. 

Letenky do Berlína 

Vzhledem k době, kterou strávíte cestou na letiště a z letiště i čekání v hale se cesta letadlem z Prahy příliš nevyplatí. Občas se dají sehnat přímé letenky z Brna do Berlína za 1000–1500 Kč. 

Autobusem do Berlína 

Z Prahy do Berlína můžete jet také autobusem. Při cestě z Brna vás čeká přestup. Cesta autobusem trvá přibližně stejnou dobu jako cesta vlakem, cenově vychází pouze o trochu levněji.  

Autem do Berlína 

Pro jednodenní výlet do Berlína je nejlepší volbou vlastní doprava autem. Když vyjedete brzy ráno, můžete výlet začít již brunchem v jedné z mnoha moderních berlínských kaváren. 

Ubytování v Berlíně 

Kde se v Berlíně ubytovat? Především pokud vás tlačí čas, budete chtít zůstat v jedné z těchto čtyř čtvrtí: 

 • Berlin Mitte: Centrum Berlína, kde najdete hlavní památky 
 • Nikolaviertel: Nejstarší rezidenční čtvrť s klasickou architekturou 
 • Krezberg: Hip čtvrť, ve které vás čeká umění, zajímavé kavárny i bary 
 • Charlottenburg: Bohatá čtvrť s parkem Tiergarten, mnoha luxusními restauracemi a obchody 

13 tipů: Nejzajímavější místa v Berlíně 

Máme pro vás tipy na nejdůležitější místa, která stojí v Berlíně za návštěvu. Možná se vám jedinečná atmosféra Berlína zalíbí natolik, že se vrátíte se na delší dobu nebo se rovnou přidáte k mnoha expatům a digitálním nomádům, kteří se zde rozhodli usadit.  

1. Říšský sněm 

Na jednom místě se dozvíte mnoho informací o historii města a zároveň si užijete 360° výhled na město. Vstup do kopule berlínského parlamentu a audio průvodce jsou zdarma, musíte je ale zarezervovat několik týdnů předem. 

2. Památník holokaustu 

Památník evropským židům zavražděným v období druhé světové války vás dostane svou velikostí. 2711 betonových panelů v různých výškách pokrývá téměř dva hektary. Patří k němu i podzemní muzeum. 

3. Braniborská brána 

Braniborská brána je jednou z nejvýraznějších monumentů Berlína. Brána, která byla v 18. století postavená jako znak míru ve 20. představovala naopak rozdělení. Dnes skrze ni projdou desetitisíce turistů každý den, před pár desítkami let jen vyvolení. 

4. Berlínský Muzejní ostrov 

Ostrov muzeí v Berlíně je i na seznamu UNESCO. Najdete zde hned pět světově důležitých muzeí: 

 • Staré Muzeum s částí sbírky antického umění 
 • Stará národní galerie se sbírkou umění z 19. století 
 • Nové muzeum se starověkou a staroegyptskou sbírkou 
 • Pergamonské muzeum se zbytkem sbírky antického umění 
 • Bodeho muzeum se sbírkou starověkého a byzantského umění, soch a mincí 

5. Berlínská katedrála 

Kromě muzeí najdete na ostrově také Berlínskou katedrálu. Její kupole je další ikonou města a po výstupu 267 schodů máte za odměnu krásný výhled na Muzejní ostrov i zbytek Berlína. V samotné katedrále najdete muzeum její historie a v podzemí kryptu s ostatky mnoha důležitých berlínských osobností. 

6. Park Tiergarten 

V Berlíně najdete mnoho parků, Tiergarten je ale hlavní z nich. Řada památek ve městě působí depresivně, proto je vhodné načerpat trochu energie z přírody. V rozsáhlém parku si můžete užít odpolední piknik, začíst se do knížky, pozorovat kolemjdoucí nebo králíčky, kteří jsou v parku doma. 

7. East Side Gallery 

East Side Gallery najdete v umělecké hip čtvrti Kreuzberg. 1316 metrů dlouhý úsek zdi, která v minulosti představovala rozdělení světa je proměněný na nejdelší venkovní galerii na světě. Ikonická díla musíte vidět na vlastní oči. Jděte směrem k fotogenickému Oberbaumembrücke a na konci galerie se můžete zastavit i v jejím muzeu. 

8. Památník Berlínské zdi 

Chcete se o Berlínské zdi a jejím vlivu na osudy místních dozvědět něco navíc? Ve čtvrti Mitte najdete památník Berlínské zdi. Uvidíte, jak zeď vypadala, dozvíte se o úspěšných i neúspěšných pokusech o její překročení, o rodinách, které rozdělila i o životě ve východním Berlíně. 

9. Checkpoint Charlie 

Poslední a nejmenší upomínka rozdělení Berlína, ke které vás pošleme je Checkpoint Charlie. Dříve nejrušnější přechod mezi východem a západem, dnes naštěstí jen připomínka, jak takové místo vypadalo. Vedle přechodu je také muzeum, kde se dozvíte více o historii místa 

10. Televizní věž v Berlíně 

Televizní věž uvidíte snad z celého Berlína a stejně tak celé město můžete pozorovat z ní. Z dvou set metrů nad zemí uvidíte panorama města, a dokonce si zde dát něco k snědku – na vyhlídkové plošině je restaurace. Nezapomeňte si koupit lístky předem, vyhnete se dlouhé frontě. 

11. Boros bunker Galerie 

Boros bunker je jedinečná galerie sídlící v bývalém bunkru z nacistického období. Návštěvu je opět třeba rezervovat předem, uvidíte zde rozsáhlou sbírku moderního umění Christiana Borose. 

12. Berlínská zoo 

Míříte do Berlína s dětmi? Navštivte berlínskou zoo, která vznikla již v roce 1844. Za války byla většina zničená, nyní zde ale stojí jedna z nejuznávanějších, nejetičtějších a nejpokročilejších zoo na světě. Kromě obdivování zvířecího života se dozvíte mnoho o jejich ochraně. 

13. Potsdamer Platz a Alexanderplatz 

Potsdamer Platz, česky Postupimské náměstí, bylo před druhou světovou válkou jedno z nejrušnějších náměstí v Evropě. V období studené války stálo na území nikoho. Po stržení Berlínské zdi zde opět vyrostlo a stalo se symbolem znovuzrození Berlína.  

Alexanderplatz bylo centrem Východního Berlína, dnes jde o populární náměstí ve čtvrti Mitte. Najdete zde berlínskou televizní věž a oproti svižnému tempu moderního náměstí Potsdamer Platz velmi uvolněnou atmosféru. 

Harmonogram: Co vidět v Berlíně za jeden den 

Krátkou prohlídku Berlína zvládnete i za jeden den, když se smíříte s tím, že neuvidíte vše. I během dvaceti čtyř hodin ale můžete vidět velkou část města a užít si jeho atmosféru. 

 • Ráno začněte u Braniborské brány, kde ještě nebudou davy lidí 
 • Pokračujte na prohlídku do Říšského sněmu (je třeba zarezervovat) 
 • Navštivte Památník holokaustu a projděte se mezi betonovými panely 
 • Přesuňte se do parku Tiergarten a nechte v přírodě odpočinout mysli i tělo 
 • Metrem dojeďte k televizní věži a užijte si výhled na Berlín 
 • Dojděte k Muzejnímu ostrovu a navštivte Berlínskou katedrálu 
 • Zajděte si na oběd, drink nebo kávu do čtvrti Kreuzberg 
 • Přejděte přes most Oberbaumbrücke 
 • Prohlédněte si East Side Gallery  
 • Zastavte se u Checkpoint Charlie (pokud máte čas, je zde i muzeum) 

S tímto harmonogramem si užijete den nabitý aktivitami, které se dají snadno zvládnout. Pokud zůstáváte přes noc, zajděte někam na večeři a poté se vydejte do jednoho z mnoha klubů, kde můžete ozkoušet berlínskou noční scénu. 

Berlín: Zajímavosti 

 • Město je velmi mezinárodní a často se domluvíte lépe anglicky než německy 
 • Berlín je téměř devětkrát větší než Paříž, obyvatel má ale asi o třetinu méně 
 • Berlín je protkaný řekou a kanály, můžete si ho projet i na kajaku 
 • East Side Gallery je nejdelší venkovní galerie na světě 
 • V Berlíně je více mostů než v italských Benátkách 
 • Najdete z největší vlakové nádraží v Evropě 
 • V Berlíně můžete navštívit devět zámků 

Shrnutí 

Berlínské historické centrum možná není tak uchvacující, jako v jiných evropských městech. Pohnutá historie je znát na mnoha místech, ale právě to ho dělá spolu s rušným denním i nočním životem tak populárním cílem pro turisty z celého světa. 

Inspirujte se i dalšími průvodci pro cestování po Evropě: 

Nebo se podívejte do krásných měst v Česku jako je Praha či Brno

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspiraci pro volný čas. Každý týden vás čekají také exkluzivní nabídky, díky kterým si na plno užijete čas i ve svém krásném domově