THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ DO -50 % NA VÍCE NEŽ 1 000 PRODUKTŮ!

Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
cestovani po evropě 2021

Cestování po Evropě je neskutečně různorodé. Prozkoumejte historická města, vydejte se do hlubin přírody nebo za odpočinkem na pláž. Krásná místa v Evropě jsou dosažitelná za pár hodin, cesta je nekomplikovaná a při jízdě vlakem nebo autem se můžete podívat hned na několik míst naráz. Vybrali jsme pro vás deset nejkrásnějších míst v Evropě. 

Proč cestovat po Evropě 

Vybrat perfektní místo na výlet nebo dovolenou není jednoduché. Máme přeci k dispozici celý svět! Tak proč zůstat v Evropě? 

 • Není potřeba složitě vyřizovat víza 
 • Můžete cestovat vlakem nebo autobusem 
 • Vše je blízko a do destinace se můžete několikrát vrátit 
 • Na většině míst se platí eury, zbylou hotovost využijete jindy 
 • Evropa je jako dělaná na roadtrip, ať už v autě nebo ve vlaku 
 • Jen za cestu do středu Itálie můžete navštívit desítky dalších míst 
 • V  Evropě najdete vše: od historických měst, přes pláže a vysoké hory až po místa na potápění 

Cesta po Evropě vlakem 

V Evropě je velmi rozsáhlá síť železnic a na většinu míst se tak dostanete vlakem. Po cestě uvidíte ta nejkrásnější místa, například při přejezdu skrz Alpy mezi Itálií a Francií. Čas můžete využít pro odpočinek, četbu, sledování filmů i plánování aktivit v cílové destinaci. 

Cestu můžete naplánovat tak, že si uděláte několik zastávek. Pokud víte, že budete vlakem přejíždět několikrát, za zvážení stojí i jízdenka Interrail. S jednou jízdenkou můžete neomezeně cestovat po 33 zemích Evropy. 

TIP! 14 tipů na cestování vlakem v ČR i po Evropě

Cesta po Evropě autem 

Zvažujete road trip po Evropě? Výhodou je, že budete mít absolutní svobodu, kdykoliv změnit směr nebo zastavit. Z auta hodně uvidíte a dostanete se i na odlehlejší místa, kam vlaky či autobusy nejezdí. Po Evropě se ani nemusíte obávat velkých rozdílů silničních pravidel. 

Občas můžete v autě i přespat a ušetřit za ubytování. Na druhou stranu cena za pohonné hmoty, poplatky a dálniční známky může výdaje naopak zvýšit. Před cestou vůz pořádně zkontrolujte a nezapomeňte se vybavit příjemnou dekou pro spolujezdce a na zastávky.  

TIP! 10 tipů na kempování

Jak naplánovat cestu po Evropě: Krok za krokem 

 1. Stanovte rozpočet, který máte na cestu po Evropě k dispozici. 
 2. Vyberte jednu nebo více destinací, které chcete navštívit. 
 3. Zvažte, jaké vás na dovolené lákají aktivity. 
 4. Vyberte ubytování v cílových destinacích. 
 5. Vyhledejte výhodné letenky či jízdenky. 
 6. Zarezervujte vstupy a další aktivity. 
 7. Zařiďte si cestovní pojištění. 
 8. Připravte si hrubý itinerář. 
 9. Zkontrolujte doklady. 
 10. Před odjezdem zkontrolujte předpověď a zabalte si tak, abyste si dovolenou užila za jakéhokoliv počasí. 

TOP 10: Evropské destinace, které stojí za návštěvu 

Evropa má skutečně co nabídnout. Máme několik tisíc metrů vysoké hory, ledovcová jezera, krásné pláže, vlny vhodné na surfování, historická města i jedinečné přírodní útvary, jako jsou fjordy v Norsku. Dalo nám tedy zabrat vybrat jen deset míst, která stojí v Evropě za návštěvu. 

1. Triglav ve Slovinsku 

Triglavský národní park ve Slovinsku nabídne něco každému turistovi. Můžete projít jednodušší trasy vhodné i pro děti, ale k dispozici jsou i náročnější treky. Tyrkysová řeka Soča, průzračná jezera, kouzelný Bled a jen pár hodin do hlavního města nebo na pobřeží. To je Slovinsko. 

2. Dolomity v Itálii 

Italské Dolomity sousedící s Alpami nabízí perfektní podmínky na lyžování i letní turistiku. Skrz hory vedou také jedny z nejkrásnějších silnic na světě, jestli vás láká road trip autem, Dolomity jsou ideální destinací. Na konci výletu si můžete užít odpočinek u jezera Lago di Garda nebo víkend v Benátkách. 

TIP! Jak naplánovat výlet do Říma

3. Laponsko ve Finsku 

Laponsko má hned tři nej. Jde o největší, nejsevernější a nejřidčeji obydlenou oblast ve Finsku. Sobů je tady více než lidí a místo televize můžete pozorovat polární záři. Pokud nesnášíte zimu, asi to nebude ta nejlepší destinace. Jestli ale toužíte po klidu, popíjení svařeného vína s knížkou v ruce a výhledem na zasněženou krajinu nebo třeba po jízdě na psím spřežení, Finsko si skutečně užijete.  

4. Moherské útesy v Irsku 

Moherské útesy (občas nesprávně označené jako Mohérové útesy) si zahrály vedlejší roli v několika filmech, například v šestém pokračování Harryho Pottera. Přírodní úkaz na západním pobřeží Irka dosahují výšky až 214 metrů a táhne se osm kilometrů podél moře.

5. Jezero Loch Ness ve Skotsku 

Jezero Loch Ness je známé především díky mystické lochneské příšeře Nessie. O tom, zda je skutečná se vedou spory už po staletí. Je ale jisté, že samotné jezero, obklopené zelení a horami je jedno z nejkrásnějších míst ve Velké Británii.  

6. Lofoty v Norsku 

Norská příroda je krásná všude, ale ostrovy Lofoty jsou norským klenotem. Čeká vás nezkrocená příroda, krásné pláže a vlny, na kterých můžete surfovat. Nad fjordy se tyčí ostré hory lákající k pěší turistice a v zimě můžete pozorovat polární záři. 

7. Vodopády Kravica, Bosna a Hercegovina 

Východní Evropa v posledních letech získává na popularitě. Města ožívají a příroda má oproti té západoevropské velkou výhodu – není zde tolik turistů a ceny jsou výrazně nižší. Uprostřed hustého lesa se před vámi rozprostře úžasná podívaná na vodopády i s lagunou. Často je budete mít jen pro sebe! 

8. Východní Karpaty v Rumunsku 

Rumunsko a jeho tajemné hrady a zámky jsou dalším objevem posledních let. Kromě nich stojí za prozkoumání také příroda Východních Karpat. V Rumunských Karpatech najdete několik úseků největších území nedotčených lesů v celé Evropě.  

9. Las Salinas de Torrevieja ve Španělsku 

Lákají vás kouzelné růžové pláže u Karibského moře? Za růžovou koupelí nemusíte hned letět přes oceán. Ve španělské Valencii najdete růžové jezero! Pro nejvýraznější barvu navštivte národní park Las Salinas de Torrevieja ve slunečný den.  

TIP! Kam v Barceloně: 15 nejkrásnějších míst, která musíte navštívit

10. Porto Santo na Madeiře 

Láká vás dovolená u moře? I pro vás jsme našli perfektní místo. Porto Santo je devět kilometrů dlouhá písečná pláž na portugalské Madeiře. Je zde jen pár hotelů a restaurací, což z Porto Santo dělá jeden z posledních neobjevených evropských rájů.  

10 tipů: Jak levně cestovat po Evropě 

 1. Letenky či jízdenky na vlak vyhledávejte na různých portálech a s dostatečným předstihem. 
 1. Hledejte levnější způsoby ubytování, jako jsou hostely, couchsurfing, případně Airbnb. 
 1. Necestujte v nejpopulárnějším období. Ušetříte za dopravu, ubytování i vstupy. 
 1. Pokud máte možnost využít kuchyni, alespoň některá jídla vařte doma. 
 1. Nenavštěvujte turistické restaurace, jděte tam, kam chodí místní. 
 1. Raději, než na západ jeďte na východ nebo jih Evropy. 
 1. Naučte se cestovat jen s příručním zavazadlem. 
 1. Upřednostňujte hromadnou dopravu před taxi. 
 1. Choďte pěšky, kdykoliv je to možné. 
 1. Vyhledávejte atrakce zdarma. 

TIP! 12 praktických tipů: Jak cestovat bez peněz

Nejčastější otázky 

Co vás nejvíce zajímá o cestování po Evropě? 

Shrnutí 

Evropa má mnoho co nabídnout a za mnoha nejkrásnějšími místy na naší planetě není třeba cestovat za oceán. Na mnoho míst se dostanete vlakem, autobusem nebo s můžete využít levné letenky.  

Připravili jsme pro vás i další články: 

Nebo se podívejte do krásných míst ve Středočeském kraji, na Moravě, v Jižních Čechách, vyrazte na výlet na kole, i do měst jako je Praha či Brno

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspiraci pro volný čas. Každý týden vás čekají také exkluzivní nabídky, díky kterým si na plno užijete čas i ve svém krásném domově.