Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
kam na výlet jižní čechy

Plánujete víkendový výlet v jižních Čechách? Ať už chcete vyrazit sami nebo s dětmi, máme pro vás 17 nejlepších tipů na výlet, které byste určitě neměli vynechat. Podíváme se na přehled přírodních krás, atrakcí i památek v jižních Čechách.

Kam o víkendu v jižních Čechách: 17 nejkrásnějších míst a tipů na výlet 

Jižní Čechy mnoho lidí považuje po právu za jednu z nejkrásnějších oblastí celého Česka. Najdeme zde vyžití pro děti i dospělé. Stávají se tak ideální volbou pro víkendový výlet, nebo dokonce hned několik výletů, jelikož všech 17 úžasných míst jistě nestihnete najednou a rádi sem zavítáte příště znovu. 

Nejhezčí místa v jižních Čechách 

V jižních Čechách najdeme opravdu od každého něco. Na své si zde přijdou milovníci přírody, památek, hradů i zámků, ale také děti. Vybrali jsme pro vás nejhezčí místa v jižních Čechách, ale seřadit je od toho nejkrásnějšího po nejméně krásné si netrouhfneme. Každé má totiž co nabídnout, a tak tento seznam berte pouze jako přehlednou inspiraci bez výherců a poražených.

1. Hrad Zvíkov

Zavítáte-li k přehradě Osík, jistě nevynechejte ani překrásný hrad Zvíkov, který najdeme na soutoku Vltavy s Otavou. Byl založen již v první polovině 13. století a slohově bychom jej řadili do rané gotiky. Z hradu je krásný výhled na vodní plochu Osíku a blízké okolí.

2. Město Tábor

Město Tábor nabízí výborné podmínky pro rodinný výlet. Najdete tu zajímavé měšťanské domy a historie na vás dýchá na každém rohu. Za vyzkoušení stojí také řada skvělých restaurací. Pravidelně se zde konají nejrůznější akce, koncerty apod.

3. Zřícenina hradu Kozí hrádek

V okrese Tábor také najdete zajímavou zříceninu hradu zvaného Kozí hrádek. Jedná se o původní útočiště Mistra Jana Husa a považuje se za nejpamátnější hrad celé táborské oblasti. 

4. Stádlecký most

Hledáte poslední dochovaný empírový řetězový most v Česku? Pak vyražte k Lužnici nedaleko obce Stádlec. Tento most původně spojoval řeku Vltavu, ale následně byl rozebrán a přesunut. Roku 1959 se stal národní technickou památkou a není divu. Jedná se o opravdový unikát, který by vám v albu výletů neměl chybět. 

5. Strakonice

Znáte divadelní hru Strakonický dudák aneb Hody divých žen? Hlavní postava Dudák Švanda nese svou přezdívku právě podle města Strakonice, které může nabídnout mnoho zajímavých míst jako středověký hrad s věží Rumpál nebo Velké náměstí, které zdobí domy s působivými malbami. Za zhlédnutí stojí například dům U Umrlčí hlavičky nebo půvabné Papežovy domky. 

6. Zámek Hluboká nad Vltavou

Patří mezi nejznámější zámky Česka a jedno z nejnavštěvovanější míst vůbec. Řeč je o krásném zámku Hluboká, který znáte z pohádky Pyšná princezna. Svou rozlohou a charakterem osloví nejednoho romantika. 

Tip: Hned několik míst z našeho seznamu představuje vhodnou volbu pro rodinný piknik. Zabalte si deku a několik dobrot do piknikové tašky a užijte si společný čas. 

Tipy na výlet – jižní Čechy s dětmi 

Především menší děti asi neoslovíte kdejakým výletem. Potřebujete speciální tip na výlet s dětmi v jižních Čechách? Přinášíme jich hned několik. 

7. Krokodýlí ZOO 

Neobvyklý zážitek pro děti nabízí Krokodýlí ZOO v Protivíně nedaleko města Písek. Jedná se o unikát střední Evropy, kde najdete nejrůznější druhy krokodýlů, ale také hadů, varanů a želv. Děti se seznámí s exotickými zvířaty a užijí si veřejně přístupné krmení krokodýlů.

8. Rozhledna Libín a lanový park

Nebojí se vaše děti výšek? Pak je vemte trochu výš nad zem a ukažte jim svět z ptačí perspektivy na rozhledně Libín. Nedaleko najdete také lanový park, který svojí rozlohou o 1 hektaru patří mezi největší lanové parky nejen Česka, ale i Evropy. V roce 2021 je bohužel mimo provoz a budeme si na jeho otevření muset počkat do dalšího roku. Náhradou vám může být lanový park Slapy.

9. Ranč s bizony v Rožnově

Kousek od Jindřichova Hradce také najdete krásný ranč uprostřed přírody, kde si budete s dětmi moct prohlédnout velmi početné stádo bizonů. Bison ranch v Rožnově nabízí krásné zázemí pro děti, skvělé jídlo a nezapomenutelný zážitek. Majitelé se zde věnují ekologickému chovu bizonů už od roku 2007. 

10. Vodní nádrž Lipno a stezka korunami stromů

Nádrž Lipno si zaslouží nejen víkendový výlet, ale celou dovolenou například s karavanem. Děti jistě nadchne přírodní koupání nebo nedaleká stezka korunami stromů, která je zakončena 40 metrovou vyhlídkovou věží a nabízí nádherné výhledy po okolí.

Tip: Chystáte se na osvěžení v Lipně? Nezapomeňte si přibalit několik plážových osušek nebo rozkládací lehátko na cesty.

Jižní Čechy v zimě 

Ani v zimě se nemusíte zavřít doma a čekat na lepší časy. Výlety v jižních Čechách v zimě mají své kouzlo a rozhodně stojí za to.

11. Zámek Kratochvíle

Renesanční unikát mezi rybníky najdeme v okrese Prachatice. Zámek Kratochvíle vám jistě zkrátí dlouhou chvíli i v zimě. Jeho krásné zahrady obklopené vodou pochází z 16. století a stěny zámku zažily nejrůznější hudební, kulturní i lovecké akce posledních Rožmberků.

12. Holašovický Stonehenge

Pokud se vám nechce až do daleké Anglie, vyražte do Holešovic a užijte si pohled na pole s kruhovým útvarem z menhirů. Toto mystické místo vás jistě nabije pozitivní energií. 

13. Zřícenina hradu Dívčí kámen

Oblast okolo hradu byla vyhlášena jako přírodní rezervace pro své zajímavé spojení skalního útvaru, vodních toků a zásahu člověka. Jedná se o velmi romantické místo, které vás nadchne i s vrstvou sněhu.

14. Český Krumlov

Hned po Praze se Český Krumlov považuje za nejnavštěvovanější místo v České republice. Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, vyrazte sem v zimních měsících a užijte si krásné uličky ve větším soukromí. Pořádají se zde nejrůznější výstavy, koncerty a kulturní akce, ale pro krásný výlet vám vystačí i procházka městem, pohled na zdobené měšťanské domy nebo návštěva zámku. 

Tip: Na zimním výletě oceníte zahřátí v podobě teplého čaje nebo kávy. Připravte si termosku s sebou. 

Přírodní krásy v jižních Čechách

Místo hradů a zámků vás spíše nadchne čistá příroda, nedotčené lesy, jezera či podzemní zákoutí? Prozkoumejte přírodní krásy jižních Čech.

15. Chýnovská jeskyně

Pokud vám nedělají problém tmavá a chladná místa a zajímají vás nádherně zbarvené stěny jeskyní, pak je chýnovský podzemní poklad skvělým tipem na výlet právě pro vás. Jedná se o první turisticky zpřístupněnou jeskyni v Česku. Zkušený průvodce vám představí všechny zajímavé útvary, jako je Žižkova střelba nebo Kaple svatého Vojtěcha.

16. Boubínský prales

Poměrně blízko Prachatic se nachází nejstarší původní les u nás. Jedná se o opravdový unikát, jelikož z původních pralesů, které dříve pokrývaly celou planetu, dnes zbyly pouze malé lesní ostrůvky. Jedním z nich je právě Boubínský prales, kde najdeme stromy staré až 400 let.

17. Plešné jezero a vrchol Plechý

Láká vás spíše horská turistika a překonávání nadmořských výšek? Vrchol Plechý se svými 1378 metry považujeme za nevyšší horu české části Šumavy. Doporučujeme také navštívit nádherné Plešné jezero. 

Shrnutí: Jak na víkendový výlet v jižních Čechách?

Víkendové výlety jsou skvělou volbou pro trávení volného času s dětmi, ale také pro poznávání nových míst. Vyrazte na jedno z úžasných míst v jižních Čechách.

  1. Nejprve zvažte, zda vyrazíte na výlet i s dětmi. Pokud ano, měli byste vybrat místo, kde se nebudou vaše ratolesti nudit. V jižních Čechách jich najdeme hned několik.
  2. Najdeme zde však i skvělá místa pro bezdětné. Preferujete spíše přírodní krásy či památky? Stačí si jen vybrat.
  3. Spojte víkendový výlet s příjemným piknikem nebo si zajděte na dobré jídlo do restaurace.
  4. V zimě se nezapomeňte vybavit dostatkem teplého oblečení a teplým nápojem. V létě zase vyražte k vodě a užijte si krásné počasí.
  5. A nakonec si udělejte čas i některý z příštích víkendů. Jeden vám totiž na jižní Čechy určitě nebude stačit. 

Hledáte další inspiraci a tipy? Pak se registrujte na serveru Westwing a získejte každodenní dávku zajímavých článků a k tomu exkluzivní nabídky pro váš nejkrásnější interiér.

Mohlo by vás také zajímat: