Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kam v praze 24

Hlavně v létě lidé vyrážejí za nejrůznějšími výlety a povyražením. Chtějí přijít na jiné myšlenky, poznat nová místa, něco zažít a strávit čas se svou rodinou. Během školního roku není tolik času, ale s dlouhými slunečními dny máme více energie a chuti něco podniknout. Za poznáním můžete vyrazit autem, na kole, vlakem nebo klidně i pěšky s batohem na zádech. Jakou dopravu si zvolíte je na vás, my vám jen můžeme dát tipy na to, jakým směrem vyrazit a co stojí za to v dané oblasti navštívit. 

Jak naplánovat výlet do přírody: krok za krokem 

Jsou určité věci, na které je dobré pamatovat ještě před tím, než vytáhnete paty z domu. Mohli by vás po příjezdu z dovolené čekat nemilé překvapení v podobě zkaženého jídla v lednici nebo odpojené elektřiny. Samozřejmě, že záleží na tom, na jak dlouho jedete, protože je rozdíl v jednodenním výletu a v odchodu na jeden měsíc. Ale je dobré být připraven na vše, protože po vrácení domů vás bude čekat pouze hora špinavého prádla a celé dny diskutování o zážitcích. 

 1. Zvolit určitý termín a toho se pevně držet.

  Mějte na paměti, že přes týden bude vše dostupnější než během víkendu a svátků. Takže pokud to lze, jeďte raději ve středu než v pátek. Víc si to tak užijete.  
 2. Kam se chcete podívat.

  Nemyslete si, že krásy přírody, nádherné památky a zajímavosti najdete jen v zahraničí. Naše země je plná kouzelných míst, která budou bavit i děti. Cestu zkuste naplánovat tak, aby bylo něco zajímavého i na její trase. Mírné odbočení nebo zdržení nevadí, pokud s ním budete počítat. A byla by škoda toho nevyužít, když už pojedete na nějakou stranu. 
 3. Zajistěte hlídání pro své zvířata.

  Dále Jeden den bez mazlení vydrží, ale pokud se chystáte odjet na více dní, potřebují péči. Nakupte dostatek potravy a dalších potřeb a předejte na starost odpovědnému člověku. Někomu, komu můžete důvěřovat. 
 4. Jídlo

  Jedete někam, kde máte zajištěný bufet a plnou penzi? Pak netřeba nic dalšího balit. Jsou lidé, kteří však milují vše do puntíky nakoupit a odvézt. My si však myslíme, že to je zbytečné zabírání místa v kufru a autě. Vždyť obchody jsou všude. Menší svačinka se však vždycky hodí. Mějte tedy k ruce nějakou mlsku, tyčinku nebo ovoce.  
 5. Je dobré stanovit denní rozpočet

  Lépe si den užijete, protože večer budete hned vědět, jak na tom jste. Co se týká financí, část peněz vyberte hotově. Nespoléhejte na to, že se dá platit kartou. Všude to totiž nejde. Předejděte tomu, že celý natěšení pojedete dvě hodiny a na místě zjistíte, že nemáte dostatečnou hotovost. Raději více než méně. 
 6. Nakupte cestovní balení drogérie.

  nezapomeňte na repelenty či ochranné náramky. Klíšťat a komárů je v přírodě habaděj. A než být pokousaní, tak si raději kolem ruky připněte reflexní náramek. 
 7. Počásí

  Hlásí krásné slunečné počasí celý den? Z naší zkušenosti víme, že si do batohu raději přibalte nepromokavou bundu. Může se přihnat mráček a hned máte průtrž mračen jako vystřiženou z filmu.  
 8. Doklady a mobil

  Dále si přibalte kartičky pojištěnce všech zúčastněných, mějte plně nabitý mobil, dostatek volného místa na fotografie a zásobu kapesníků. 
 9. A na závěr někomu dalšímu sdělte, kam jedete.

  Může se stát cokoliv a v takovém případě je více než vhodné, aby měl někdo informaci o tom, kde jste. 

25 tipů na nejkrásnější místa v Česku 

Objevte spolu s námi ty nejkrásnější místa, která by měl alespoň jednou za život navštívit každý Čech. Přinášíme inspiraci do různých krajů a končin. Na vás už je jen zabalit zavazadlo a vyrazit! 

1. Praha 

Asi vás nepřekvapí, že je na prvním místě, ale je skutečně kouzelná. Když si odmyslíte davy turistů, objevíte nádhernou architekturu. Karlův most, Zahrada Kinských. Vyšehrad, Tančící dům a mnohá další místa jsou prostě okázalá a jako stvořená na procházku. Pokud nejste z Prahy, určitě naše hlavní město navštivte. Stojí za to. 

TIP! 20 nejlepších tipů: Kam na výlet v Praze

2. Český ráj 

Je prostě pastvou pro oči a rozhodně se vyplatí v něm strávit nějaký čas. Je to ráj turistů, horolezců, milovníků přírody i památek. Rozhodně nesmíte vynechat Prachovské skály, nejstarší hrad Českého ráje Valdštejn či Bozkovské dolomitové jeskyně. Myslete však na to, že tento kraj je rozlehlý a jeden den vám rozhodně stačit nebude. Je však protkán i cyklotrasami, takže můžete navštívit více míst najednou.

3. České Švýcarsko 

Jde o národní park, který leží u Děčína. Je zde mnoho skalních útvarů a měst. Leží zde známá Pravčická brána, kterou jste mohli vidět v mnoha filmech. Najdete tu nejnižší položené místo v ČR Kaňon Labe.  

4. Telč 

Milujete krásné náměstí, bohatou historii a rozkvetlou architekturu? Pak navštivte město Telč, které je zapsané i jako památka UNESCO. Telč má nádherný červený zámek, kde se točilo mnoho pohádek a v jeho okolí najdete spoustu přírodních rybníků.  

5. Moravský kras 

Na jihu Moravy se nachází i dobře známá oblast s jeskyněmi. JE jich tu přes 1000 a některé jsou i volně přístupné. K nejznámějším patří propast Macocha a punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně nebo jeskyně Balcárka. Jsou zde k vidění krápníkové výzdoby a díky okolním zříceninám hradů a středověkým osadám zde jistě strávíte krásný den. 

6. Krkonoše 

Hory, kde se vyráží v zimě i létě. V každém ročním období mají co nabídnout. Dechberoucí výhledy, nekonečné možnosti na pěší trasy a několik rozhleden jako ta na Černé hoře. Vychutnejte si pohled do okolí z hory Sněžka. 

7. Šumava 

Opět malebná krajina, kde každý touží bydlet. Okolní klid, příroda jako malovaná, bohatá fauna i flora a pocit, že se právě nacházíte v biosférické části UNESCO. Šumava je jednou z nejvíce zalesněnou oblastí naší země, a tak zde narazíte na stromy, jejichž stáří se odhaduje i na 400 let! A to je panečku stáří. Majestátné kmeny hovoří sami za sebe. Můžete se vydat na Čertovo, Černé a Plešné jezero, sjet horní tok Vltavy nebo vylézt na rozhlednu Poledníku.  

8. Beskydy 

Krása Lysé hory ji předchází. V Beskydech je mnoho sportovního vyžití, kdy se chodí B7 po různých pohoří anebo se zde jezdí na koloběžkách. Mnoho turistických tras, borůvčí na každém rohu, stezky vhodné i pro děti dělají z Beskyd oblíbenou přírodní destinací. Velmi známá je socha Radegasta na Pustevnách. 

9. Jeseníky 

Nedá nám to a musíme zmínit i krásu Severní Moravy Jeseníky. Pohoří, kde je nejvyšší bor vysílač na Pradědu. Mimo to zde najdete i malebnou Karlovu studánku, kde vyvěrají léčivé prameny, stezku Bílá Opava, která je schůdná pouze v létě, vodní nádrž Dlouhé stráně nebo třeba Rešovské vodopády.  

10. Velká a Malá Amerika 

Tyto lomy nejsou až tak známé, i když se nazývají českým Grand Canyonem. Najdete je nedaleko Prahy. Jsou součástí soustavy vápencových lomů a je to skvělé místo na kempování. Jako součást výletního plánu odtud můžete procházkou dojít až k hradu Karlštejn. 

Kam do přírody v Praze a okolí 

Praha je nejen plná kultury a památek, ale nabízí i možnost trávení venku v přírodě. Stačí vyjet kousek za město pomocí auta, kola nebo jiné dopravy a jste na čerstvém vzduchu. Možná proto je toto město tak oblíbené a roste raketovým tempem. 

11. Máchův kraj 

Neboli CHKO Kokořínsko je více než 400 km2 chráněné krajiny. Jsou zde k vidění Čertovy hlavy vytesané do skal, Skalní bludiště, k němuž vás zavede velmi známá Cinibulková stezka, jeskyně Klácelka a Klemberka a hrad Kokořín.  

12. Hrad Karlštejn 

Potěší každého milovníka historických staveb. Známý hrad z pohádek ze 14. století zabaví děti i dospělé. Pokud chcete výlet prodloužit, vydejte se po stezce a dojdete až k lomu Velká Amerika. 

13. Solenická podkova

Není nijak daleko od Prahy. Je podobná vyhlídce Máj a mnoho mladých párů zde vráží na romantické procházky. Je zde výhled ze 160 m vysoké skály. Dohlédnete zde na zříceninu hradu Vrškamýk.  

14. Vyhlídka Máj

 Je jako vytržená ze skladby Karla Hynka Máje. Malebné místo asi hodinku cesty od Prahy. Vidíte zde v celé kráse řeku Vltavu, jak se krásně klikatí. 

Výlety do přírody – Střední Čechy 

Je to v podstatě hned vedle Prahy a často jsou tak trasy propletené. Co teda ještě stojí za to, zde navštívit? Střední Čechy jsou plné skalnatých hřebenů, jeskyní, jezírek a štol. 

15. Skryjská jezírka s vodopádem 

Leží asi 2 km od obce Skryje. Jezírka leží na Zbirošském potoku. Jejich vznik byl samozřejmě zdlouhavý, ale my nyní víme že to bylo kvůli tomu, že potoku vadily skály. Našel si skulinu a vodopádem tekl dál. Voda však pracovala s horninou a oslabovala ji, až se rozpadla. Nakonec vše dovršily napadané balvany, které daly vzniknout jezírkům.  

16. Zřícenina hradu Vrškamýk 

Nedaleko vyhlídky Máj, nabízí také pěkné odpoledne. Nechybí zde hřiště pro děti, ovčírna a pěkná vyhlídka pro rodiče. Najdete ji nad přehradou Kamýk.  

17. Posázavská stezka 

Oblíbená především v létě, protože nabízí příjemný stín pod korunami stromů. Je dlouhá 11 km a vychází se z Petrova. Je vedena přes kaňovité údolí řeky Sázavy a po cestě máte možnost zahlédnout druhý největší železniční kamenný most v ČR zvaný Žampašský.  

18. Kokořínský důl 

Nádherné údolí lemující řeku Pšovku. Jsou zde jeskyně skalní vyhlídky na každém rohu i skalní byty. Co rozhodně nesmíte jen tak přejít jsou Jestřebické a mšenské pokličky. Jsou to skalní útvary silně připomínající právě pokličky. Od nich se lze vydat do rokle Apatyka, kde roste hodně známých léčivých bylin. Přes ní se dostanete až k útvarům ve skále nazvané Žába a Obří hlava. 

Výlety do přírody – Morava 

Z Čech se přesuneme nyní trochu dále, na Moravu. I tento kus naší republiky je plný krás a zajímavých míst. Leží zde Moravský kras, v němž je spoustu soutěsek, údolí a hor k prozkoumání a další místa, kde vám bude prostě dobře na duši i na těle. 

19. CHKO Chřiby

Protkány pískovcovými skalami, které lákají nejednoho horolezce. Známé tak jsou skály Kozel nebo Rozštípená s velkou puklinou uprostřed. Ale Chřiby toho nabízí mnohem více. Je zde známé Hradisko sv. Klimenta, kde by měly ležet ostatky Klimenta, které tam přinesly Cyril a Metoděj. Chřiby jsou plné pahorků a ty jsou pokryty dubovými a bukovými lesy, které jsou přenádherné hlavně na podzim. Ta barevná paleta je dechberoucí. 

20. Mušov 

Ležící pod Brnem je dnes již zaniklá vesnice. Byla násilně zatopena a na jejím místě vzniklo vodní dílo Nové mlýny. Dnes je patrný už jen kostel, který byl postaven na samém vršku území a o jeho zachování se postaral památkový ústav. Stojí na ostrůvku uprostřed Věstonické nádrže. Ke konečnému zaplavení došlo v roce 1987. Nyní je to zajímavost, na kterou se jezdí dívat nejen Brňané. 

21. Brněnská přehrada 

Dalším vodním úkazem, která je také známá pod názvem vodní nádrž Kníničky. Kdysi sloužila jako zdroj pitné vody pro město Brno. Dnes se kolem ní lidé vydávají na procházky a rekreaci. Nad přehradou se tyčí i hrad Veveří, další turistická atrakce.  

22. Sloupsko – Šošůvské jeskyně 

Největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Jsou zde dva okruhy. K vidění jsou zde propasti, dómy a chodby a překrásná krápníková výzdoba. Pro milovníky adrenalinu je zde i zážitková trasa k jejímuž zdolání ale budete potřebovat helmu se svítilnou. Budete se brodit vodou a plazit na zemi.  

Kam do přírody s dětmi 

Jet na výlet s dětmi je dávka adrenalinu sama o sobě. Děti bývají náročné, a proto je třeba udržet jejich pozornost a výlet skutečně dopředu naplánovat.  

23. Aqualand Moravia 

V létě jako stvořený pro strávení dne s dětmi ve vodě. Vyřádí se na skluzavkách, tobogánech a budete mít problém dostat jej z areálu zábavního parku. Tady je to pro děti neskutečný ráj! 

24. Mirákulum v Praze 

Zhmotněný pohádkový sen dětí. Prolézačky, lanové centrum, podzemní chodby, trampolíny a zoo. To vše na jednom místě. Tady doporučujeme vyhradit skutečně celý jeden den. Pokud lze tak od otvíračky do zavíračky. Děti se odtud nebudou chtít hnout. A nejlepší na tom je to, že si to s nimi užijí i dospělí. 

25. Odry

Jsou jako stvořené ro výlet s dětmi do přírody. Můžete s nimi vyrazit na kratší turistiku, prohlédnou se na rozhlednách po okolí, navštívit Flascharův důl, kde se těžila břidlice a poté je za odměnu vzít do areálu Heipark, kde se vybijí z posledních sil.  

Shrnutí: Jak si užít dovolenou v přírodě 

 • Nezapomeňte dopředu zařídit vše potřebné jako je doprava a ubytování. 
 • Postarejte se o své zvířecí miláčky, zaplaťte účty a svěřte někomu zalévání květin, hlavně když je venku horko k padnutí.  
 • Udělejte si seznam, co vše je potřeba nakoupit. Budete mít lepší představu o tom, jak velké zavazadlo potřebujete. 
 • Mějte u sebe jak kartu s vysokým denním limitem, tak i nemalou hotovost. Ne všude se dá totiž platit kartou, tak aspoň nebudete zaskočeni, kde narychlo vzít peníze. 
 • Plánujte výlety, hlavně ty jednodenní s ohledem na počasí. Pokud bude horko, mějte v plánu vodu anebo místo, kam se před sluncem naopak schováte. 

Mohlo by vás také zajímat:

Westwing věří, že si letošní léto skutečně užijete. Pobyt v přírodě je skvělý pro zdraví a pohladí na duši. Přináší poznání, regeneraci, ale i utužuje vztahy v rodině. Ať už se vydáte někam v naší republice jako třeba do Prahy, Brna nebo v zahraničí budete opěvovat krásu Říma a Paříže je jedno. Vždy je však lepší cesty prostřídat. A tak se jednou vydejte na výlet na kole, podruhé cestujte vlakem anebo si na pár dní sežeňte karavan. Zaregistrujte se na Westwing a získáte další tipy na výlety.