Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
tipy na cestování karavanem

Léto se blíží a vy už přemýšlíte nad podobou své dovolené? Co takhle letos vyzkoušet oblíbené cestování karavanem, ať už po Česku nebo v zahraničí? Přinášíme vám tipy pro začátečníky i pokročilé, které se vám určitě budou hodit.  

Co potřebuji pro svůj první výlet s karavanem? 

Chystáte-li se na svou první cestu s karavanem, možná vás napadá hned několik neznámých, na které byste rádi znali odpovědi.  

Příprava na cestu hraje důležitou roli v jejím pohodovém průběhu. Začněte s důkladnou kontrolou technického stavu celého vozu. Zkontrolujte dostatek všech potřebných tekutin, nejběžnější závady a pro jistotu si zajistěte pojištění, které vám bude hradit i případné poruchy či odtah vozu.  

Dále se vybavte dostatkem zásob jídla a pití, pročtěte si pečlivě mapu místa, kam se chystáte vyrazit a uvědomte o své cestě blízké přátele nebo rodinu pro případ, že byste potřebovali nenadálou pomoc.  

Proč je populární cestování karavanem? 

Cestování na kolečkách si oblíbily v posledních letech nejen rodiny s dětmi, ale také mladé páry nebo sólo cestovatelé. Jaké výhody cestování karavanem skrývá? 

  • Střechu si vozíte s sebou – odpadá vám řešení ubytování i náklady za něj. Jednoduše se vyspíte, kdy chcete a kde chcete.  
  • Jste velmi flexibilní – chcete-li se někde zdržet déle oproti původnímu plánu, nikdo vám v tom nebrání. Naopak nezáživné destinace můžete rychle opustit. 
  • Máte vše po ruce – do obytného vozu se vejde vše potřebné a vy se nemusíte omezovat pouze na jedno malé zavazadlo. Vše máte pořád po ruce, ať je den či noc. 

13 tipů na cestování karavanem  

Co si nezapomenout přibalit na cesty s karavanem a jak vybavit svůj obytný vůz? Jak postupovat při přípravě na cesty? Přinášíme vám ověřené tipy, které vám nejednou zachrání nervy.  

1. Naplánujte si vše dopředu 

Plánování je základ úspěchu. Začnete s ním tedy dostatečně dopředu a nebojte se zjišťování všemožných informací. Každý může mít zážitek s cestováním v karavanu odlišný a občas se hodí přečíst si více názorů. Časová rezerva na plánování vám pomůže udělat z vaší dovolené zážitek na celý život.  

2. Načasujte si vaši cestu vzhledem k ročnímu období 

Při vybírání termínu a destinace myslete na dané roční období a jeho nástrahy. V létě pravděpodobně nebudou ve většině států Evropy potřeba zimní pneumatiky a zateplený vůz. Naopak pokud chcete vyrazit do severnějších částí světa, bude se vám dané vybavení určitě hodit. 

3. Kam chcete vyrazit? 

Rozmyslete si vaši vysněnou destinaci. Krásné jsou výlety jak po Česku, tak v zahraničí. Mezi oblíbené destinace pro cestování karavanem patří například Itálie, Španělsko nebo Chorvatsko. Pozor, ne v každé zemi je dovoleno přespávání v obytném voze.  

4. Sepište si seznam potřebných věcí 

Začněte se sepisováním seznamu všech potřebných věcí. Za nás doporučujeme myslet na: svítilnu, baterie, lékárničku, repelent, několik kusů nerozbitného nádobí nebo barel na vodu.  

5. Při balení myslete minimalisticky 

Avšak při samotném balení myslete prakticky a minimalisticky. Není nutné narvat obytný vůz vším možným, co by se třeba “mohlo hodit”. Cestování na lehko vám zajistí větší svobodu a i když vám něco třeba bude chybět, snadno se bez toho obejdete. 

6. Myslete i na případné zdravotní potíže 

V povinné výbavě by však měla jistě figurovat lékárnička a potřebné léky. I když netrpíte zdravotními obtížemi, přibalte si několik univerzálních léků proti nejběžnějším obtížím, jako je horečka, zvracení nebo střevní potíže.  

7. Zajistěte si pojištění 

Včas si zajistěte pojištění pro sebe a členy výpravy, ale také myslete na pojištění vozu a jeho poruch. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.  

8. Budete pracovat online? 

Hodláte vyjet na delší cestu a pracovat online jako digitální nomád? Pak své vybavení přizpůsobte také pro práci. Budete potřebovat přenosný internet, dostatek elektrického připojení a pohodlné místo pro práci. Cestování karavanem a online práce jsou velmi oblíbenými především v posledních letech.  

9. Vemte si s sebou parťáka na cesty 

Na delší cesty se také hodí vhodný parťák do nepohody. Jestliže s vámi nepojede rodina nebo nemáte aktuálně partnera, jistě vás potěší společnost čtyřnohého parťáka, který je nenáročný na prostor, a přesto vám často vykouzlí úsměv na tváři. 

10. Finanční rezerva 

Při plánování myslete i na finanční rezervu pro nepředvídatelné situace. Několik tisíc navíc se vždy vyplatí. Při “nejhorším” je dovezete zase domů.

TIP! 12 praktických tipů: Jak cestovat bez peněz  

11. Pročtěte si pečlivě smlouvu 

Půjčujete si obytný vůz od některé z půjčoven? Přečtěte si pečlivě podmínky ve smlouvě. Zajímat by vás měly především odstavce o hmotné odpovědnosti, pojištění nebo případné zákazy.  

12. Zkušební jízda 

Než vyrazíte na svoji velkou cestu nebo dovolenou, vyzkoušejte si kratší výlet na nečisto. Naučíte se řídit takto velké auto, poznáte případné nedostatky a vyzkoušíte si, zda je vůbec tento způsob cestování vhodný pro vás.  

13. Nevzdávejte se po prvním neúspěchu 

Nenechte se však odradit případným neúspěchem. Vždy se najde něco k vylepšení, tak se do toho vrhněte a užijte si skvělý zážitek v podobě cestování s karavanem. 

Kam vyrazit na víkend s karavanem po ČR  

Ptáte se, kam s obytným vozem po České republice? Vhodných míst najdeme v naší zemi mnoho. Mezi oblíbené víkendové destinace patří horské vrcholky Krkonoš či Jeseníků, ale také krásná jezera a další vodní plochy. Například přehrada Osík, Lipno, nebo autocamp Oasa Staňkov nabízí krásnou přírodu a příjemné prostředí. 

Oblíbené jsou také jižní Čechy, kde najdeme mnoho památek k navštívení a příjemné počasí. Vyrazit také můžete do Českého ráje nebo na některá místa na Šumavě. 

Nejlepší destinace na dovolenou s karavanem 

Toužíte po dovolené v zahraničí? Pak se nechte zlákat slunnou Itálií, kde najdete skvělé jídlo, vždy příjemně naladěné místní a vhodné klimatické podmínky.  

Podobné podmínky také nabízí Španělsko či Chorvatsko, které pro svoji dojezdovou vzdálenost volí mnoho Čechů. Zavítat však můžete také k našim nejbližším sousedům na Slovensko. 

Lákají vás krásná jezera, nedotčená příroda a výšlapy do hor? Pak zavítejte do severských zemí, jako je Norsko či Dánsko. Čeká vás sice podstatně delší cesta, ale zážitek z dovolené vám to jistě vynahradí. 

Nejčastější otázky o cestování s karavanem 

Pojďme se ještě podívat na nejčastější otázky o cestování s karavanem, které vás mohou zajímat.  

Shrnutí  

Cestování s karavanem představuje efektivní a flexibilní volbu, díky které můžete poznat kus světa nebo krásy naší země. Nepodceňte přípravu a plánování cesty a vaše dovolená se stane nezapomenutelným zážitkem. Mnoho lidí také tuto variantu volí pro dlouhodobé cestování v řádu měsíců.  

Mohlo by vás také zajímat:

Pro další skvělé tipy a inspiraci o cestování se nezapomeňte registrovat na serveru Westwing, ať vám nic neunikne.