Bezplatné vrácení zboží
100 dní na vrácení zboží
jak cestovat levně

Cestování bez peněz? Jistě, poznávání světa nemusí být výsadou bohatých. Velkou část světa zvládnete procestovat i bez peněz nebo s minimálními úsporami. Přečtěte si naše tipy na levné cestování a nenechte nedostatek financí, aby vás brzdil v plnění snů. 

Jak cestovat levně

Chystáte se na dovolenou u moře nebo poznávací víkend po evropských městech a omezuje vás nízký rozpočet? Ukážeme vám, že nedostatek peněz nemusí být pro cestování překážkou. Inspirujte se našimi tipy pro levné cestování po ČR i po Evropě.

1. Vybírejte levné destinace

Ušetřit můžete už při výběru destinace. Vyhlášená místa budou samozřejmě nejdražší z pohledu ubytování i služeb. Když pojedete mimo turistické oblasti, zpravidla budete platit i několikanásobně méně. 

Tip: Často se stačí ubytovat ve vedlejším městě, ze kterého si můžete udělat výlet na den.

2. Cestujte mimo sezónu

Pokud se nechcete vzdát vysněné destinace, jeďte v jiné roční období než většina lidí. Sezónní slevy dokáží pořádně zamávat s drahým ubytováním a navíc si užijete památky i restaurace bez davů lidí.

Tip: Zkontrolujte, že budou místa, na která se chcete vydat, otevřená.

3. Vyhněte se velkým událostem

Jestli je něco, co dokáže ceny postrčit naopak nahoru, jsou to (nejen) sportovní události. Než si vyberete termín a zažádáte o dovolenou, zkontrolujte proto, že se ve městě zrovna nekoná velká událost, jako je maraton nebo dostihy.

4. Cestujte s Interrail pasem

Znáte Interrail a další vlakové pasy? Fungují jako permanentka na vlak. Koupíte si podle potřeby jízdenku například na tři či deset jízd po Evropě za měsíc, existují ale i otevřené varianty, se kterými můžete cestovat každý den. Pokud se chystáte na aktivní dovolenou, při které budete přejíždět z místa na místo, stojí za to jej zvážit.

5. Ubytujte se v hostelu

Zejména při cestách do Střední a Jižní Afriky nebo naopak do Asie stojí za zvážení ubytování v hostelu. Nejlevnější jsou samozřejmě největší společné pokoje, ve dvou se ale často vyplatí i skromný pokoj pro dva, například se společnou sprchou.

Tip: Bydlení v hostelu je skvělé pokud cestujete sami, nabízí totiž ideální šanci seznámit se s dalšími cestovateli. 

6. Využívejte vstupy zdarma

Mnoho muzeí a památek nabízí v určité dny v roce vstupné zdarma. Často je to například první nebo poslední neděle v měsíci. Zkontrolujte nabídky v daném městě předem a termín zarezervujte podle nich.

Tip: Vstupné zdarma je často možné (nebo přímo nutné) předem rezervovat online či telefonicky.

7. Plánujte neplacené aktivity 

Zejména přes léto lze v každém městě najít desítky událostí zdarma. Můžete si užít například různé hudební či filmové festivaly nebo jednoduše zajít k vodě. S hledáním vám pomůže Google.

8. Vařte doma

Chodit každý den do restaurace si nemůže dovolit mnoho z nás, už vůbec ne třikrát denně. Abyste na dovolené ušetřili, vařte si alespoň některá jídla doma (vyhledávejte proto hostely, apartmány s kuchyní a podobně.) Nemusíte se ale ochudit o lokální kulinářský zážitek, stačí zajít na místní trh a vařit ze surovin, které na něm najdete.

Levné cestování pro studenty

Nezapomínejte využívat studentské slevy na cestách. Můžete ušetřit na vstupenkách, ubytování i dopravě. Vstupy do muzeí a na památky bývají o polovinu i více levnější. Například v Paříži mají studenti a občané EU do 26 let vstupy do národních muzeí a na mnoho památek zdarma.

Studentské slevy lze často využít i na dopravu. Například po České republice můžete s mnoha dopravci cestovat i o 70 % levněji. Když se rozhodnete procestovat Evropu vlakem s jízdenkou Interrail, jako student ušetříte 25 %.

Jak cestovat bez peněz

Cestovat se dá nejen levně, ale dokonce úplně bez peněz. Záleží, jak moc jste schopni opustit svoji komfortní zónu i jaké jsou vaše cestovatelské cíle. Pravděpodobně vás nečeká snídaně v pětihvězdičkovém hotelu s výhledem na Eiffelovu věž, ani utrácení na luxusní nákupní třídě.

1. Stopování

Doprava je nezanedbatelný výdaj při cestování. Občas se vám poštěstí a seženete levnou letenku nebo jízdenku na vlak, u některých destinací je to ale náročnější. V takové chvíli můžete vyzkoušet stopování. 

Jak na bezpečné stopování?

  • Nesedejte do auta k lidem, ze kterých máte špatný pocit
  • Vždy mějte někoho, kdo přesně ví, kde jste
  • Stopujte pouze na bezpečných místech
  • Nestopujte pod vlivem alkoholu
  • Ideální je stopovat ve dvou

2. Dobrovolnictví

Dobrovolnictví je oblíbené zejména mezi mladými lidmi, kteří ještě nezačali pracovat a mají dostatek volného času. Nezřídka se do něj ale pustí i ti, kteří jsou v aktuální práci nespokojení a rozhodnou se vyzkoušet něco nového.

Můžete se vydat téměř kamkoliv po světě a za pár hodin vašeho času týdně dostanete ubytování a stravu. Co budete jako dobrovolníci dělat? Můžete pracovat na farmě v Dánsku, ale také v hotelu v Karibiku, s alpakami ve Švédsku nebo se soby za polárním kruhem. 

3. CouchSurfing

Cestovat a neplatit za ubytování? Jistě, na to existují služby jako je CouchSurfing. Lidé po celém světě nabízí postel, gauč nebo třeba nafukovací matraci u sebe doma a nechtějí zaplatit. 

Tip: Doporučujeme přivézt něco dobrého z domova nebo z předchozí destinace, jistě hostitele potěšíte.

4. Hlídání zvířat

Když nechcete platit za ubytování, další možností je hlídání domova, případně zvířat. Termín budete muset vybírat podle toho, kdy chce jet na dovolenou hostitel. Na druhou stranu se možná dostanete do luxusní vily jen za to, že se budete tulit s jeho kočkou.

Digitální nomád: Práce na cestách

Náš poslední tip, jak začít cestovat, aniž byste museli roky šetřit je začít vydělávat na cestách. Kromě klasické sezónní práce, kterou si najdete na jednom místě, kde se uvážete, dnes existuje více možností. Jednou z nich je digitální nomádství.

Mnoho povolání je dnes možné vykonávat odkudkoliv, kde máte k dispozici notebook a kvalitní připojení. Někteří zůstávají doma na home office nebo chodí pracovat po kavárnách. Jiní se stanou digitálními nomády. Zabalí svůj život do batohu nebo kufru, přihodí notebook a vydají se pracovat třeba ke Karibiku.

Digitální nomádství není zaměstnání, spíše životní styl. Mezi nomády nejčastěji najdete lidi pracující v IT nebo v marketingu, spisovatele, lektory i osobní coache. Jakmile vymyslíte, co můžete dělat, čeká vás další náročný úkol: najít zaměstnavatele nebo klienty, kteří se smíří s vaší vzdáleností i s případným časovým posunem.

Shrnutí

Cestování bez peněz je možné. Stačí správný přístup, včasné plánování, trocha flexibility a mezi vámi a poznáváním světa nic nestojí. S nižším rozpočtem nezažijete vysněný luxus, čeká vás ale nespočet zážitků, které vám zůstanou navždy. 

Aby vám bylo krásně i doma, využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing. Přinášíme pravidelnou dávku tipů a inspirace nejen ze světa bydlení a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: