Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dárky pro cestovatele

Pískovcové skály, mnoho přehrad, hradů a zámků, ale také lomy a naučné stezky. Středočeský kraj nabízí jednoduše nespočet krásných míst, která bezpochyby stojí za návštěvu. Vydejte se na ně pěšky nebo využijte množství cyklostezek, které tato oblast Česka nabízí.  

20 nejlepších míst: kam na výlet ve Středočeském kraji  

Tipů, kam na výlet ve středočeském kraji je nespočet. My vám však přinášíme 20 nejzajímavějších míst, kam v této oblasti zavítat.  

 1. Hrad Kokořín 

Hrad Kokořín se nachází mezi Kokořínským dolem a obcí Kokořín, jen kousek od města Mělník a krásně jej uvidíte už z dálky. Mimo to, že se zde natáčely i některé pohádky, byl tento hrad také oblíbeným místem Karla Hynka Máchy. Není divu, tot místo je obklopeno nádhernými pískovcovými skalami a roklemi.  

 1. Jestřebické pokličky 

Pokud se vám zalíbí pískovcové skály, můžete se vydat za poznáním dalších pískovcových útvarů. Jestřebické pokličky připomínají opravdové pokličky, jak už sám název vypovídá. Z obce Vojtěchov se dostanete až k Jestřebickým pokličkám. A to po zelených značkách, které vás provedou Vojtěšským dolem.  

 1. Skalní hrad a jeskyně Nedamy 

Do jeskyně Nedamy a skalního hradu se dostanete od rozcestníku Malé Jestřebice. Právě tam se vydáte po zelené až do cíle. Toto místo je pravděpodobně pozůstatkem skalního středověkého hradu.  

 1. Mšenské pokličky a rokle Apatyka 

Dalším podobným a více známým místem jako výše zmiňované Jestřebické pokličky jsou i Mšenské pokličky. Opět se jedná o pískovcové útvary. Jsou však umístěny níže ve směru na hrad Kokořín.  

 1. PR Kokořínský důl 

Jedno z dalších a zároveň nejkrásnějších míst, které můžete u nás navštívit je PR Kokořínský důl. Nachází se poblíž Mělníka v okolí hradu Kokořín. V tomto údolí se nachází další pískovcové útvary.  

 1. Hrad Červený Újezd 

Víte, že nejmladší hrad u nás byl postaven až v roce 2002? Je to hrad Červený Újezd, který je skvělý i pro dětské vyžití. Hrad byl postaven k tomu, aby zde byly umístěny historické sbírky. Najdete zde i skanzen nebo středověkou krčmu.  

 1. Hrad Okoř 

Na skalnatém bradlu nad Zákolanským potokem se nachází tato turisticky velmi oblíbená zřícenina. Na Okoř se můžete vydat i na kole. V létě se zde konají například šermířské bitvy a různá další představení. 

 1. Skalní byt a reliéfy Harasov 

Pokud chcete vidět něco neobvyklého, vydejte se do obce Harasov a prohlédněte si skalní byt a zajímavé reliéfy vytesané ve skále. Zastavit můžete na placeném parkovišti a vydat se po značkách až k cíli.  

 1. Čertovy hlavy a jeskyně Klácelka 

Asi nejznámější a nejmohutnější skalní útvar ve středočeském kraji jsou Čertovy hlavy. Toto dílo sochaře Václava Levého můžete vidět poblíž obce Želízy. Poblíž tohoto místa naleznete i jeskyni jménem Klácelka.  

 1. Zámek Nelahozeves 

A od hradů se přesuneme k zámkům. Třeba k tomu s názvem Nelahozeves. Jedná se o monumentální renesanční stavbu s takzvanou sgrafitovou výzdobou. 

 1. Zámek Mnichovo Hradiště 

Dalším tipem na výlet je velkolepý barokní zámek s názvem Mnichovo Hradiště, který se nachází v oblasti Českého ráje. Naleznete zde i rozlehlý francouzský a anglický park. 

 1. Drábské světničky  

V oblasti PR Příhrazské skály se nachází Drábské světničky, zřícenina skalního hradu. Tu naleznete jen pár kilometrů od obce zvané Dneboh. 

 1. Zřícenina skalního hradu Valečov 

Jedná se o zříceninu s dochovaným hradním jádrem se zděným palácem, skalními komorami. Nalezneme zde dokonce i skalní byty, které jsou situovány v podhradí.  

 1. Lázně Poděbrady 

Příjemná procházka v lázeňském prostředí je balzám na nervy. Ať už si užíváte romantiku ve dvou nebo jedete na rodinný výlet spojený s ochutnávkou lázeňských oplatek, jistě si toto prostředí užijete. Večer si zde vychutnejte kulturní program. 

 1. Příhrazské skály 

Skála ve tvaru kobylí hlavy? V Příhrazských skalách, což je pískovcové skalní město, natrefíte na takové zajímavosti a další řadu krásných míst. K vidění je zde i množství úzkých a strmých roklí.  

 1. Zámek Stránov 

Nedaleko Mladé Boleslavi se nachází tento novorenesanční zámek, jeden z nejmladších zámků na našem území. Zvlášť u tohoto zámku platí, že je jako vystřižený z pohádky.  

 1. Kutná Hora 

Kdo nenavštívil Kutnou Horu, jedno ze světových dědictví na seznamu UNESCO, jako by nebyl. Jedná se o oblíbené turistické místo. Ročně sem zavítá až 300 tisíc zahraničních návštěvníků.  

 1. Velká Amerika 

Zatopené vápencové lomy jsou krásné na pohled. Průzračná voda přímo volá, abyste v ní smočila nožku. I zde vede stezka až dolů, odvážíte se? 

 1. Koněpruské jeskyně 

Pokud budete mít cestu do Berouna, vydejte se jen pár kilometrů jižně od tohoto města a navštivte Koněpruské jeskyně. Nachází se v chráněném území Český kras, a to poblíž hradu Křivoklát.  

 1. Zvířetice  

Pokud máte v oblibě zříceniny hradů, vydejte se na hrad Zvířetice ze 14.století. Tato podívaná stojí za to! Nachází se v Českém ráji a můžete se k němu vydat pěšky i na kole.  

Kam na výlet s dětmi – Středočeský kraj

A kam na výlety s dětmi ve středočeském kraji? snad všechny ratolesti světa  zbožňují aquaparky. Ve středočeském kraji jich najdete hned několik. Vybírat můžete z následujících:  

 • Aquapark Beroun
 • Aquapark Kolín
 • Aquapark Příbram

Kam na výlet s kočárkem 

Na výlet v okolí Prahy můžete vyrazit i s kočárkem. Nachází se zde rovný až kopcovitý terén. Následující tipy na výlety s kočárkem jistě ocení každá mladá rodina. 

 • Zřícenina královského hrádku Jenčov na Křivoklátsku   

Hrad Jenčov byl tvořen pouze dvěma zděnými stavbami a jedná se o nejmenší hrad na českém území.   

 • Hora Říp    

Nejvyšší vrchol České republiky a také oblíbený cíl turistů. Na vrcholu vás čeká krásná románská rotunda.   

 • Zámek Dobříš – francouzský a anglický park 

Zámek z období rokoka, který můžete navštívit kdykoli v průběhu roku. Uvnitř zámku se často konají různé kulturní programy a na své si přijdou děti i dospělí.   

Kam na výlet do přírody  

Pokud chcete získat tipy na výlety do přírody, vhodným cílem může být třeba vrch Baba (363 m) a Dědek (358 m). Dovede vás sem naučná stezka PR vrch Baba z obce Horní Stakory. 

Kam na výlet v zimě ve Středočeském kraji

Chladné období je složitější, zejména co se týče otázky kam na výlet v zimě. Naštěstí je u nás mnoho krásných míst, kam se můžete vydat i jindy než na jaře nebo v létě. Jedním z takových míst je i skalní bludiště Mšeno. Je součástí Cinibulkovy stezky a  tvoří jej skalní soutěsky a komíny v kvádrových pískovcích.  

Kam na výlet, když prší  

Ani déšť vám nemusí překazit vaše plány. Nejen dospělé, ale i děti jistě potěší návštěva hornického muzea, které vzniklo v roce 1886. Kromě cesty důlním vláčkem nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic. 

Kam na procházky  

Pro pěší výlety ve středočeském kraji je skvělá naučná stezka Svatojánské proudy. Najdete ji v hlubokém skalnatém údolí řeky Vltavy. 

Na kole ve Středočeském kraji: nejlepší cyklostezky  

Jste vášnivý cyklista? I pro vás zde máme několik tipů na výlety na kole. Vydejte se cyklostezkou na Křivoklát. A co říkáte na nápad vydat se na kole z Poděbrad a opět zpět do Poděbrad kolem jezer?  

Romantické výlety  

Překvapte vaši drahou polovičku romantickým výletem. Hotel Mlýn Karlštejn vykouzlí tu pravou romantickou atmosféru. Hrad Karlštejn co by kamenem dohodil a večerní relax v podobě wellness. To zní skvěle, nemyslíte? 

Kam na výlet se psem ve Středočeském kraji

Nezapomínejme ani na naše mazlíčky. Pokud se chcete vydat na výlet s pejskem, doporučujeme cca 10 km dlouhou trasu, která vede z lomu Malá Amerika až na Karlštejn.  

Shrnutí   

Věříme, že jste si vybrali to pravé výletní místo ve středočeském kraji. Celé Česko nabízí mnoho krás a přímo ve středočeském kraji se inspirativních míst s bohatou historií nachází mnoho. Každý si zde může najít to své. Ať už jste vášnivý cyklista, hledáte zábavný výlet pro rodinu nebo milujete hrady a zámky. Jeďte na výlet autem, vlakem nebo se vydejte na pěší túru. Ať tak či onak, poznávání nových míst vás jistě obohatí a přinese vám množství nových zážitků.  

Zaregistrujte se bezplatně na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy nejen o cestování. Přineseme vám denní dávku inspirace a exkluzivních nabídek pro ještě krásnější domov. 

Mohlo by se vám také hodit: