Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Kam na výlet do hor

Myšlenka vyrazit na zajímavý výlet patří mezi skvělé nápady po celý rok. Poznávejte krásy Česka a vydejte se s námi tentokrát na výlet do Berouna a jeho okolí. Přinášíme vám 15 úžasných tipů s krásnou přírodou, architekturou nebo zajímavou historií. Vyrazit můžete sami nebo i s celou rodinou, stačí si jen vybrat, kam vyrazíte na výlet tentokrát. 

15 nejlepších tipů: kam na výlet v Berouně a okolí 

Beroun leží ve Středočeském kraji a nachází se tedy poměrně blízko hlavního města Prahy. Najdeme tu celou řadu zajímavých míst, která stojí za prozkoumání. Nedaleko se navíc nachází dvě chráněné krajinné oblasti Český kras a Křivoklátsko, kam se můžete vydat za krásnou přírodou a odpočinkem. Vybrali jsme pro vás 15 tipů na výlety v Berouně a jeho okolí. 

1. Rozhledna Děd 

Udělejte si příjemnou vycházku centrem Berouna a poznejte místní památky, kterých tu najdeme mnoho. Výlet lze zakončit výšlapem na jednu z berounských rozhleden s názvem Děd. Příjemnou procházkovou chůzí můžete centrum Berouna a rozhlednu zvládnout za jedno odpoledne a užít si krásné chvíle s rodinou. Za návštěvu určitě stojí také pivovar Berounský medvěd. 

2. Tetín

Za zajímavou historií se určitě vydejte do obce Tetín. Přesto, že se jedná o poměrně malinkou obec, najdeme zde hned několik zajímavostí jako třeba náměstí, zámek, muzeum, tři kostely a z přírodních krás Tetínské vyhlídky, Tetínský vodopád nebo zříceninu hradu. 

3. Chrustenická šachta

Nedaleko Berouna najdeme obec Chrustenice, která je známá především pro svou důlní expozici. Tento výlet není nic pro klaustrofobiky nebo lidi se strachem ze tmy, ale ostatní si jej nesmírně užijí. Připomeňte si dobu lomnictví a hornictví při speciální prohlídce. Její součástí je také jízda důlním vláčkem. 

4. Keltské oppidum ve Stradonicích

Zajímá vás pravěk a nálezy z této doby? Pak vám nesmí uniknout jeden z nejstarších nalezených objektů z doby pravěku, který se nachází nad vesnicí Stradonice. Zdejší keltské oppidum bylo vystavěno v roce 120 př. n. l. a rozléhá se na ploše 90 hektarů. 

5. Muzeum Hýskov a zřícenina hradu Jenčov

V obci Hýskov najdeme malé, ale pěkné muzeum, které se věnuje spisovateli Františku Nepilovi. Výlet pak můžete spojit s procházkou na zříceninu hradu Jenčov, ke kterému vás z osady Skalka dovede červená trasa. Z tohoto hradu se dochovalo i do dnešních dnů poměrně dost a jedná se o jedno z nejromantičtějších míst na Křivoklástku. 

6. Karlštejn

Chcete-li se cítit jako v muzikálu, můžete zavítat na středověký hrad Karlštejn. Z Berouna jste u něj za necelou půlhodinu autem. Z hradu je krásný výhled na chráněnou oblast Český 

Kam do přírody v Berouně a okolí

Beroun je obklopen nádhernou přírodou. Pokud chcete strávit nějaký ten čas mimo město a potřebujete načerpat energii z přírody, vyrazte na jedno z následujících míst. 

7. Lom Kosov

Chystáte se do Berouna vlakem? Jednou z nejbližších možností výletu do přírody se stává lom Kosov vzdálený pouhých 3,5 km od vlakového nádraží. Nádherné jezírko smaragdové barvy není příliš hluboké a tak si zde můžete užít skvělé letní radovánky nebo procházky v okolí. 

8. Rozhledna Máminka

Vyhlídka uprostřed lesa nechybí ani v okolí Berouna. Na 33 mestrů vysokou rozhlednu Máminku se dostanete z obce Hudlice, kde za návštěvu stojí také Hudlické skály. Před samotnou rozhlednou najdete motivační zahradu, kterou také nezapomeňte navštívit. 

9. Točník a Žebrák

Slavný hrad Točník se nachází na mírném kopci a rozhodně stojí za prohlídku. Je volně přístupný, ale můžete též zvolit prohlídku s průvodcem. Nedaleko leží také jeho bratr Žebrák, který už však není v tak dobrém stavu, i přesto si zde své najde každý vášnivý historik. 

10. Stradonické a Bubovické vodopády

Uklidňuje vás pohled na padající vodu? Pak vás budou zajímat vodopády nedaleko Berouna. Ty Bubovické jsou dobře přístupné a snadno se k nim dostanete po modré turistické značce. Návštěvu si však naplánujte na zimu nebo po výrazných deštích, po většinu roku jsou totiž spíše vyschlé. Stradonické vodopády nejsou tak dobře přístupné a nevede k nim zatím značená cesta, avšak jejich návštěva rozhodně také stojí za to. 

Kam na výlet v Berouně s dětmi i s kočárkem 

Touží vaše děti po zajímavém odpoledni plném zábavy? Vyrazte s nimi na výlet v okolí Berouna. Některá místa budou bavit spíše starší děti, ale na jiná můžete navštívit i s kočárkem. 

11. Zámek Hořovice

Zámecké sídlo Hořovice z přelomu 17. a 18. století vás ohromí svou majestátností a dobovou výzdobou. Nezapomeňte navštívit také místní park, který je nádherný především na podzim a na jaře. 

12. Lom Homolák

Na výlet s dětmi na Berounsku můžete vyrazit také směrem k lomu Homolák. Cesta k němu je pohodová a zvládnete ji za chvíli, jelikož se lom nachází pouhé 2 kilometry od obce Vinařice. Dříve se zde těžil vápanec, dnes si můžete užít pohled na nádherně modrozelenou vodu. 

13. Koněpruské jeskyně

Za vápencem se vydejte také do podzemí. Koněpruské jeskyně se nachází v chráněném území Český kras a tvoří je systém tří pater chodeb a dómů až 70 metrů pod zemí. 

14. Hrad Křivoklát 

Slavný hrad Křivoklát patří k nejvýznamnějším hradům v České republice. Představte svým dětem zázemí pohádek Noc na Karlštejně, Honza málem králem, Tři veteráni nebo Třetí princ. 

15. Medvědi na Městské hoře

Mají vaše děti rády večerníček Méďové? Zavítejte do Berouna na Městskou horu a představte jim medvědy Kubu a Matěje naživo. Dříve k nim patřil také medvěd Vojta, ten již však od roku 2016 nežije. Medvědárium můžete také finančně podpořit pomocí sbírky. 

Zajímavosti a tipy na závěr 

  • Medvědi jsou pro Beroun tak typickou záležitostí, že je najdeme i ve znaku města. 
  • Milovníci vodáctví zbystřete! Berounsko se stává velmi oblíbenou destinací pro všechny vodáky od začátečníků až po pokročilé.
  • Chcete vyrazit poznávat krásy přírody v zimě? Pak si nezapomeňte přibalit termosku s teplým nápojem na zahřátí. 
  • Naopak v létě se vám budou hodit chladící tašky nebo třeba osušky a deky pro využití u zdejších lomů. 
  • Vyrážíte výletovat na kole? Pak vás bude zajímat cyklostezka s naučnou stezkou Po stopách českých králů, která baví děti i dospělé. 

Registrujte se zdarma na našem serveru Westwing a získejte skvělé nabídky přímo na míru, ale i přístup k dalším článkům plných inspirace, rad a tipů. kras, ve které se nachází. 

Mohlo by vás také zajímat: