Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
tKam na výlet do hor

Severní Čechy nabízí celou řadu zajímavostí, za kterými se rozhodně vyplatí vyrazit. Najdeme zde hrady, zámky, přírodní památky, rozhledny, dobré jídlo a pití a mnoho dalšího. Výlet si zde užijete sami i s rodinou nebo třeba se svým čtyřnohým přítelem. Vybrali jsme pro vás TOP 20 míst, kam vyrazit v severních Čechách a věřte, že jeden výlet vám stačit nebude. 

Kam na výlet v severních Čechách: 20 nejlepších míst

Pokud plánujete vyrazit na sever České republiky, pravděpodobně máte namířeno do Ústeckého nebo Libereckého kraje. Ty svou rozlohou přibližně odpovídají území, kterému běžně říkáme také severní Čechy a kam každoročně přijedou tisíce turistů. A není divu. Najdeme tu totiž celou řadu turistických cílů a atrakcí a vyřádí se zde celá rodina. Jakých 20 nejlepších míst v severních Čechách vám můžeme doporučit?

Nejznámější místa v severních Čechách

Staré známé klasiky, které patří k nejnavštěvovanějším místům v Česku, rozhodně nemůžeme vynechat. Pokud se chcete vyhnout návalu turistů, doporučujeme tyto místa navštěvovat mimo hlavní sezónu nebo v rámci běžných pracovních dnů.

1. Bezděz

Milovníci historie jistě nevynechají mohutný hrad Bezděz, který se tyčí na vrcholu kopce a je vidět z širokého okolí. Vysoké věže a gotická kaple vás přenese do dob 13. století, kdy byl tento hrad vystavěn. Užijte si prohlídku s průvodcem a poslechněte si příběh, který za tímto hradem stojí. 

2. Ještěd

Pohodovou procházku na celé odpoledne můžete také směřovat k rozhledně Ještěd na stejnojmenném vrcholu. Cesta je zde uzpůsobena i rodinám s dětmi a kočárky. Odměnou za výstup vám bude nádherný výhled do okolí. 

3. Pravčická brána

Přírodním úkazem severních Čech se stává 26,5 metrů široká a 16 metrů vysoká Pravčická brána, které se také přezdívá Pravčárna. Pískovcové skály v sobě nesou kus historie, který můžete pozorovat na opotřebení skály přírodními vlivy. V rámci tohoto výletu také navštivte zámeček Sokolí hnízdo a užijte si výhled do krajiny. 

4. Máchovo jezero

Máte rádi tragickou skladbu od Karla Hynka Máchy? Pak se zastavte u Máchova jezera, kde se odehrává jedno z nejslavnějších děl naší literatury. Užijete si tu jak aktivní, tak pasivní odpočinek a jezero se stává skvělou destinací pro pravou letní dovolenou. 

5. Říp

Nebo vás láká spíše tématika praotce Čecha? Bájná hora Říp by se také měla objevit na vašem turistickém seznamu atraktivních míst k prozkoumání. Na vrcholu na vás čeká slavná rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha s typickým kulatým tvarem. 

Severní Čechy: Kam vyrazit na výlet s dětmi

Potřebujete zabavit děti nebo si plánujete rodinný výlet s kočárkem? Máme pro vás přehled tipů na místa, která budou bavit celou rodinu. 

6. Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada v Liberci oslavila již více jak 110 let a díky tomu se stává nejstarší botanickou zahradou u nás. Sbírky rostlin inspirují nejednoho zahradníka nebo nadšeného floristu. 

7. Hrad a zámek Frýdlant

Opravdu krásný a rozlehlý komplex se skládá z renesančního zámku a středověkého hradu. Najdeme jej v Jizerských horách a tyčí se na čedičové skále. Vyhraďte si na tento hrad a zámek několik hodin, tento výlet bude jistě stát za to. 

8. Naučná stezka Srbská Kamenice

Především menší děti jistě nadchne naučná stezka, která vede od konce Kamenice směrem na Jánskou. Po cestě najdete dětské hřiště, kozy, venkovské muzeum, ptačí oblast, divadlo a mnoho dalšího. 

9. Krkavčí skála a rozhledna Varhošť

Vemte své děti na výšlap a vydejte se na Krkavčí skálu, ze které je nádherný výhled na České středohoří. Výlet také můžete spojit s výstupem na rozhlednu Varhošť, která se nachází asi 1,5 kilometru od Krkavčí skály.  

10. Lemberk

Ani zámek Lemberk by neměl uniknout vašemu hledáčku. Zámek vznikl z původního hradu ze 13. století a nedaleko se také nachází Bredovský letohrádek. V areálu dále najdete Muzeum Lužických hor a celý výlet vám tedy zabere i několik hodin plných historie. 

Kam na výlet se psem v severních Čechách

Nenechávejte svého milovaného přítele doma a vyrazte na výlet i s ním. Kam? To vám prozradíme na následujících řádcích. 

11. Kozí vrch

Krásná panoramata na vás čekají na vrcholu Kozího vrchu, který se nachází ve stejnojmenné přírodní rezervaci nedaleko Ústí nad Labem. Můžete zde pozorovat celou řadu zajímavých rostlin a živočichů nebo se kochat krásnými výhledy do okolí. 

12. Milešovka

A u zajímavých vrcholů ještě chvíli zůstaneme. Také nejvyšší hora Českého Středohoří Milešovka vás nadchne svými výhledy. Její vrchol leží 836,7 metrů nad mořem a najdete zde turistické zázemí s občerstvením.  

13. Novinský železniční viadukt

Líbí se vám fotky zajímavých viaduktů s krásnou přírodou v okolí? I u nás takové najdeme. Mezi jeden z nejhezčích patří Novinský železniční viadukt, který nadchne všechny milovníky technických památek. Přeneste se do tématiky Harryho Pottera, kterou viadukt připomíná. 

14. Rozhledna Jedlová hora

V nejsevernější části Česka najdeme rozhlednu Jedlová, která patří k oblíbeným turistickým cílům v létě i v zimě. Z jejího vrcholu uvidíte kopce Českého Švýcarska, Ještěd, Milešovku, ale i Krušné, Lužické nebo Jizerské hory. 

Kam na výlet v přírodě v severních Čechách

Přírodní památky a jedinečná místa v severních Čechách rozhodně nechybí. Odpočiňte si od každodenního shonu v obklopení přírody. 

15. Hřebenovka Oblík, Srdov a Brník

Fanoušky pěší turistiky jistě zaujme hřebenovka, která se skládá ze tří vrcholů Oblík, Srdov a Brník. Najdete ji v Českém středohoří nedaleko Loun a mezi zajímavosti patří, že se jedná o vrcholy vulkanického původu.

16. Jezero Barbora

Zajímavým tipem se také stává umělé jezero Barbora, které svou vodní plochou zasahuje dokonce do dvou katastrálních území. Jezero navíc můžete prozkoumat nejen za sucha, ale také za mokra. Jedná se totiž o oblíbený cíl potápěčů, ke kterým se můžete přidat. 

17. Bílé kameny

Pokud navštívíte chráněnou krajinnou oblast Lužické hory, rozhodně nevynechejte unikátní skály z křídových pískovců. Tento skalní úkaz vás zaujme nejen svou typicky bílou barvou, ale také hladkou, kulovitou strukturou, která se u skal řadí spíše k neobvyklým. V balvanech a útvarech snadno zpozorujete hlavy, zvířata a další podobenství.

18. Panská skála

Další raritou z oblasti skalních útvarů se stává Panská skála, která naopak připomíná velmi pravidelné varhany, a proto se jí tak i přezdívá. Pokud přemýšlíte, kde už jste Pánskou skálu viděli, prozradíme vám, že se zde natáčela pohádka Pyšná princezna, a už proto tento zajímavý jev rozhodně stojí za návštěvu. 

19. Holanské rybníky

Plánujete letní dovolenou v kempu? Pak vás na severu Čech mohou zaujmout Holanské rybníky, které představují soustavu rybníků na Bobřím potoce. Užijte si relax v této rekreační oblasti a nezapomeňte si přibalit vše potřebné na kempování. 

20. Vrchol Jizera

Ani nejvyšší bod Jizerských hor v našem průvodci nesmí chybět. Pokud vystoupáte až na jeho vrchol v 1122 metrech, čeká na vás skalní vyhlídka s křížem, kterou jistě znáte z ikonických fotek tohoto místa. 

Shrnutí

Krásných míst v severních Čechách najdeme požehnaně, stačí si jen vybrat podle vašich preferencí a vyrazit do krásné přírody, projít se okolo památek, navštívit hrad nebo zámek či objevit skvělou restauraci v okolí místních zajímavostí. 

Nechte se okouzlit jedním z našich tipů a inspirujte se také v dalších článcích s cestovatelskými tipy:

Využijte také bezplatné registrace na našem serveru Westwing a získejte přístup k nejnovějším článkům, ale také skvělým nabídkám pro váš krásný domov.