Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
líbánky

Stříbrná svatba, to je čtvrt století manželství. Taková událost si zaslouží oslavu, a proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém najdete nejen inspiraci, ale také tipy, na co při plánování stříbrné svatby nezapomenout. 

Stříbrná svatba: Význam a zvyky k  25. výročí 

Stříbrná svatba rozhodně není žádnou novinkou, manželské páry ji slaví již od středověku. Již od té doby je zvykem se navzájem obdarovat stříbrnými šperky, obvykle jsou to prstýnky. Výjimkou ale nejsou ani stříbrné hodinky nebo něco do domácnosti.  

Květina, kterou by žena měla dostat je kosatec. Konkrétně by jich mělo být 25. Jakou mají symboliku? Květina má tři okvětní lístky, které se pomalu otevírají. Když s otevřou, můžete se jí podívat až do srdce. Zároveň reprezentují věrnost, naději a vášnivou lásku. 

Jak naplánovat stříbrnou svatbu a na co nezapomenout 

Oslavy stříbrné svatby nebývají tak bohaté jako výročí zlaté nebo diamantové. Přesto není důvod krásných dvacet pět let společného vztahu náležitě neoslavit! Jak ji naplánovat a na co nezapomenout? 

Seznam hostů 

Na oslavu pětadvaceti společných let můžete pozvat ty, kteří se zúčastnili vaší svatby, pokud jste tedy stále v kontaktu. Navíc samozřejmě své děti a jejich partnery, případně další přátelé, které vám za roky přirostli k srdci. 

Od počtu hostů se odvíjí velikost celé oslavy i náročnost při zařizování. Čím více lidí se vaší stříbrné svatby zúčastní, tím dříve je třeba vše začít plánovat. Pozvánky (klidně elektronické) zašlete nejpozději šest týdnů před datem akce. Pokud potřebujete vědět přesný počet zúčastněných kvůli rezervaci, dejte hostům vědět, do kdy potřebujete znát odpověď. 

Tip: Inspiraci na tvorbu pozvánek najdete i v našem článku 13 nejoriginálnějších svatebních oznámení pro každý styl

Rozpočet 

Výdaje budou do určitého stupně podobné jako při plánování svatby. Pravděpodobně ale budete mít levnější šaty, nebudete kupovat snubní prsten, ani platit svatebního fotografa.  

I tak ale počítejte s výdaji na pronájem, občerstvení, nápoje, výzdobu, květiny a oznámení. Užijte si svůj den na plno a nechte se hýčkat službami kadeřnice a vizážistky. Můžete si také pořídit nové šaty, třeba ve stříbrné barvě. 

Místo 

Záleží na sezóně a popularitě lokality, ale především v létě je třeba rezervaci zařídit i několik měsíců nebo rok předem. U menších svateb nebo jednoduché slavnostní večeře je plánování snazší, pokud ale plánujete oslavu po desítky lidí a bude třeba rezervovat celý prostor, nevyčkávejte. 

Dekorace 

Jaké dekorace se hodí na stříbrnou svatbu? Přeci stříbrné. Stříbrná barva je relativně neutrální, můžete ji proto kombinovat s mnoha dalšími. Krásně vypadá snad s každým odstínem modré, včetně indigo i tyrkysové, s růžovou, vínovou či lila. 

Vyberte takové dekorace, které umocní slavnostní dojem: ubrusy, běhouny, květiny, svíčky i drobné dekorace doprostřed stolu. Ty doplňte světelnými řetězy, stuhami a balónky. Jako nostalgickou tečku pověste na zeď fotogalerii s vašimi společnými fotkami od svatby až dodnes. 

Program 

Při plánování programu je základem hudba. Můžete zařídit kapelu, využít služby profesionálního DJ nebo jen zapůjčit techniku, zapojit počítač a sestavit vlastní play list. 

Pokud máte představu o harmonogramu, jako je čas krájení dortu či proslovů, určitě ho někam vyvěste, případně zašlete hostům spolu s oznámením. Můžete naplánovat i různé hry, oblíbené jsou především ty, kde manželé dokazují, jak dobře se znají. 

Občerstvení 

Při výběru občerstvení myslete na různé chutě svých hostů. Při plánování větší hostiny je praktičtější raut než klasický oběd či večeře. Nezapomeňte na plnohodnotné verze pro celiaky, vegetariány nebo vegany. 

Na stříbrnou svatbu se rozhodně hodí krásný dort. Na jeho dekoraci použijte například prskavky ve tvaru čísla 25 a různé stříbrné detaily. Ani celý stříbrný dort dnes není problém. Speciálně na dortech s ostrými hranami působí výsledek velmi elegantně. 

7 tipů: Jak oslavit 25. výročí svatby 

Jak a kde oslavit stříbrnou svatbu? Připravili jsme pro vás tipy na dekorace, místo i program. 

1. Zpátky do minulosti 

Naplánujte událost, která bude kopií původní svatby. Na pomoc si vezměte staré fotky i přátelé, kteří se původního obřadu zúčastnili. Zapojte ale jen jednoho nebo dva, zbytek překvapte nostalgickým návratem do minulosti. 

2. Stříbrná svatba ve stylu 20. a 30. let 

Vintage svatby jsou jedním ze svatebních trendů a téma se skvěle hodí i k příležitosti stříbrné svatby. Krásné šaty, síťované punčochy, stylové obleky a třpytivé doplňky i dekorace. 

3. Slavnostní večeře k příležitosti stříbrné svatby 

Chcete uspořádat oslavu s přáteli, ale na celodenní párty nemáte čas ani finance? Zařiďte slavnostní večeři ve své oblíbené restauraci. Klidně můžete pozvat jen děti a nejbližší přátelé, třeba svědky. 

4. Retro párty na stříbrné svatbě 

Jsou vám 80. a 90. léta společně s disko hudbou, barevným oblečením a výraznými účesy bližší? Oslava pětadvacátého výročí svatby nemusí být klasická slavnostní událost u stolu s bílými ubrusy. Bavit se jistě budou jak vaši přátelé, tak i děti. 

5. Stříbrná svatba na statku 

Venkovské svatby na statku patří mezi ty vůbec nejoblíbenější. Můžete je doladit i do populárního boho stylu. Velkou výhodou statků a farem je dostatek místa jak na program, tak na případné přespání. 

6. Stříbrná svatba ve dvou 

Pokud se na to necítíte, na stříbrnou svatbu není potřeba pořádat velkou oslavu. Užijte si, že děti se o sebe již dokáží postarat sami a odjeďte na romantický víkend ve dvou. 

7. Obnova slibu na stříbrné svatbě 

Obnovení svatebního slibu je tradiční na svatbě zlaté, v dnešní době je ale možné oficiální obnovení provést jakýkoliv rok. Pro oficiální obnovení slibů budete potřebovat matrikářku či jiného zmocněnce i doklady. Pokud chcete slib obnovit jen symbolicky, stačí vám jako oddávající kamarád či člen rodiny. 

Stříbrná svatba: Jak připravit proslov 

Přípitek rozhodně patří ke každé oslavě, včetně stříbrné svatby. Můžete zde vyjádřit své city k partnerovi, předat poselství svým dětem a také poděkovat rodině i přátelům, že s vámi tento den slaví. 

Proslov může být romantický, vtipný, vážný… Především by měl ale být upřímný a od srdce. K proslovu můžete vyzvat i svědky, přátelé nebo děti. Dejte jim ale předem vědět, aby měli čas si řeč připravit. 

Jak vyrobit přání ke stříbrné svatbě 

Jste pozvaná na stříbrnou svatbu a chcete vyrobit vlastní přání? Možností, jak na to jsou desítky, my jsme pro vás připravili návod na jednoduché přání z kraftového papíru. Vše potřebné nakoupíte v lepším papírnictví nebo ve výtvarných potřebách. 

Co budete potřebovat? 

 • Kraftová čtvrtka ve velikosti A4, A5 nebo „korpus“ na přání 
 • Bílý či průsvitný papír 
 • Stříbrná stužka 
 • Stříbrná fixa 
 • Černá nebo bílá fixa 
 • Nůžky  

Jak vyrobit přání z kraftového papíru? 

 1. Čtvrtku přeložte přesně napůl. Nejjednodušší je koupit předem připravený základ na přání, který má již vyznačený ohyb. 
 1. Z bílého (nebo lehce průsvitného) papíru vystřihněte druhou vrstvu, kterou nalepíte na přední stranu. Může to být jen jednoduchý proužek, ale můžete vystřihnout i tvary květin nebo srdce. 
 1. Na přední stranu můžete napsat slogan ve stylu „Gratulujeme“ nebo „Ke stříbrné svatbě“. Použijte černou nebo bílou fixu. Bílá bude na kraftu jemnější, černou snáze vytvoříte čitelné tenčí linky. 
 1. Stříbrnou fixou přední stranu dozdobte. Můžete obtáhnout bílý motiv, zvýraznit některé písmena, nakreslit puntíky a další. 
 1. Dovnitř přání vepište osobní vzkaz.  
 1. Nakonec přání převažte stupou nebo krajkou. 

Co napsat na přání ke stříbrné svatbě 

Ke stříbrné svatbě napište osobní přání. Nemusí být extra dlouhé, pokuste se ale o něco originálnějšího, než „Ke stříbrné svatbě přejí vše nejlepší…“. Můžete zmínit vzpomínku, příběh, radu nebo vymyslet vlastní verše. 

Shrnutí 

Čas mnohdy ubíhá tak, že ho skoro ani nestačíme vnímat. Oslava stříbrné svatby může být pěknou připomínkou společných let a pozastavením se nad zážitky, které již máte. 

Oslavte stříbrnou svatbu jen ve dvou, s nejbližší rodinou nebo se všemi důležitými přáteli. Neexistují žádná pravidla, která by vám přikazovala, jak má vaše výročí vypadat. Nejdůležitější je, abyste vy a váš manžel byli spokojeni. 

Při plánování oslavy se můžete inspirovat i články, které jsme připravili na svatební téma. Tyto dvě události mají mnoho společného. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou nové tipy, inspirace ani naše exkluzivní nabídky.