Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Dekorace na zeď do obýváku

Je váš obývací pokoj spíše nudná díra a potřebuje vnést trochu života, elegance, rozbít stereotyp nebo prostě jen trochu poladit pocit, jaký vyzařuje? Pak nejspíš hledáte vhodné dekorace na zeď do obýváku. Ty jsou pro útulný a vkusný domov zkrátka nezbytné. Stěny obývacího pokoje si zaslouží pěkně ozdobit i něčím jiným než komunistickou obývací stěnou. Tedy případem, kdy je nábytkem zaplněn každý kout. Dnes už je lepší stěny řešit jiným způsobem. Můžete zkusit výmalbu, tapety, obrazy nebo všelijaké druhy jiných dekorací. 

Co by nemělo chybět na zdi obývacího pokoje: Jak začít?

Tento pokoj je místem odrážející životní rytmus. Na první pohled je zde většinou vidět, kdo jej užívá. Na zařízení obývacího pokoje si většinou dáme velmi záležet a řešíme vše do detailu. Se zařizováním samozřejmě souvisí i zdobení zdí. Ty lze zkrášlit mnoha způsoby. Každý je jedinečný. Vybírejte podle vašeho vkusu a na základě stylu, který preferujete při výběru nábytku a bytového textilu. Mělo by to spolu ladit. 

 1. Myslete na to, jakou plochu máte k dispozici.

  Pokud toužíte na zeď pověsit třeba plastiku, soubor ozdobných talířů, košíků, tácků nebo třeba vinylových desek. Neměly by být až příliš velké, ale ani titěrné, aby nezanikly. 
 2. Myslete také na to, že ke každému interiérovému stylu se hodí jiná barevná škála.

  Venkov nejlépe vynikne s bílou, skandinávský styl zase v tlumených barvách a třeba u industriálního nebo retro stylu se nemusíte bát výrazných mnohdy i velmi tmavých barev. 
 3. Symbolika barev a jejich vliv na psychiku je také důležitý. Když opomeneme vybavení a podíváme se na místnost jako takovou.

  Jestliže má příliš vysoký strop, můžete si dovolit namalovat jej jinou barvou než bílou. Opticky jej stáhnete dolů. Teplé tóny dodají hřejivost, takže jsou ideálně v pokoji orientovaný na severní stranu. Praží vám celý den slunce do oken? Klidně stěny namalujte na modro.  
 4. Vždy vypadá lépe, pokud barevně či strukturou odlišíte vždy jen jednu hlavní stěnu.

  V opačném případě by toho mohlo být prostě moc. Takže jestliže jste si zvolili kamenný obklad, nalepte jej jen třeba na stěnu za televizi. Pokud byste jím pokryli všechny zdi, asi byste se cítili stísněně a jako v jeskyni. 
 5. S výmalbou se dají tvořit neskutečné věci.

  Třeba pomocí svislé výmalby a použití dvou odstínů barev můžete opticky vyhradit zóny v pokoji nebo všelijaké přechody. Horizontální výmalba zase dokáže pokoj prodloužit. 
 6. Skvěle vypadají i vzory.

  Buďto je dodáte pomocí tapety, což je velmi jednoduché anebo je sami na zeď nanesete. K tomu slouží předloha a šablona. Tu si můžete i sami vytvořit. 

10 způsobů: jak vyzdobit zeď v obývacím pokoji 

Nyní si pojďme představit 10 způsobů, díky nimž bude i váš obývací pokoj vypadat jako z katalogu. Respektive jej zařiďte tak, abyste z něj byli nadšeni. 

1. Police 

Jsou vhodné tam, kde je mnoho drobností k vystavení. Někdo si libuje na suvenýrech, uměleckých předmětech, pohárech a trofejích nebo miluje kouzlo starých knih. Nesahejte hned po další komodě nebo policové skříni. Zkuste najít netradiční police a ty na zeď přišroubujte. Bude to působit stále vzdušně, ale také tím získáte zajímavý způsob zaplnění jinak holé zdi. 

2. Obrazy 

Zde vybírejte srdcem. Obraz vás musí oslovit a každý pohled na něj vás musí hřát. Naprosto fenomenálně vypadají velkoformátové obrazy. Jestliže jste žádný vhodný nenašli vytvořte koláž. A to nejlépe v rozdílných rámech. Pohrajte si s velikostí, stylem a barvou. Nejčastěji se pak taková dekorace na zeď do obýváku umisťuje nad pohovku. 

3. Zrcadlo

Každý už dnes asi ví, že umí odrážet světlo, a tedy opticky zvětšuje. Proto je dobré jej mít v malých prostorech. Avšak my tvrdíme, že jej dejte i do větších obývacích pokojů. Vnesou dávku noblesy. Můžete je klasicky zavěsit na hřebík, ale i jen tak opřít o zeď.  

TIP! Velký průvodce: jak vybrat zrcadlo

4. Patina 

Dobře působí i zajímavá výmalba na zdi. Ani na ni nemusíte věšet obrázky, ale postačí ji chytře odlišit a zvýraznit od zbytku. Patinou je myšlen styl, kdy je zeď v podstatě se spoustou šmouh jakoby stará. Udělá se to jednoduše. První vrstvu klasicky vymalujte. Tu druhou namíchejte řidší a ihned naneste ještě na mokrou zeď. Prolnutím dvou odstínů se vytvoří ona patina 

5. Doplňky na zdi obývacího pokoje

Zeď lze ozdobit i pomocí dekoru, který na ni nanesete. Můžete si šablonu zakoupit anebo vyrobit. Je jen na vás, zda to budou jednorožci, dinosauři, květy nebo nějaký ornament. Dekor naneste po celé ploše nebo v linii řad či sloupků.  

6. Tapeta 

Je další možností, jak vyzdvihnout hlavní zeď. Mějte na paměti, že tapeta nemusí být jen barevná. Klidně zvolte tapetu ve světlém tónu s vystupujícím vzorem. To dodá pokoji hloubku. 

TIP! Jak vybrat tapetu na zeď: skvělé tipy a inspirace

7. Macramé a tapisérie 

Je to velmi trendy způsob, jak dekorovat zeď. Jde o textilní výrobky, většinou větších rozměrů. Macramé je spleteno z provázků, tapisérie zase představuje malý koberec.

TIP! DIY: Macramé závěs do dveří

8. Malba na zeď 

Vraťme se ještě k použití barev, tentokrát v jiném měřítku. Můžete si ještě nechat vytvořit kompletní obraz přes celou plochu zdi. Inspiraci můžete hledat třeba v Sixtinské kapli. V dětském pokoji to může být pohádkový les, v případě obývacího pokoje pak západ slunce, moře, hory, portrét rodiny nebo kopie oblíbeného uměleckého díla od Picassa. 

TIP! Jak vymalovat pokoj: 10 trendy inspirací roku 2021

9. Zelená zeď v obývacím pokoji

Jste milovníci přírody a už nemáte kam dávat kytky, protože parapety máte plné? Pak je připevněte na zeď. Máte hned dvě možnosti. Buď si vytvořte rám z latí a do něj vložte malé truhlíky anebo nakupte police, v řadách připevněte a osázejte. Zeď vám hned prokoukne a vy se budete cítit jako uprostřed zeleného ráje. 

TIP! Trendy zelená barva v interiéru

10. Nástěnné osvětlení jako dekorace na zeď

Za dekoraci lze považovat i nějakou pěknou nástěnnou lampu. Může být celokovová, plastová, ve formě řetězu apod. Můžete si na zeď přivrtat i světelné nápisy, obrazy nebo s pomocí LED světýlek vytvořit obrys. Světlo umocní atmosféru pokoje a je to také pěkná nevšední dekorace.

TIP! Jak vybrat osvětlení do chodby či předsíně

Tipy na závěr 

 • Obývací pokoj je reprezentativní místností. Proto si zaslouží pěkné dekorace. Věřte, že s nimi bude působit útulněji a přívětivěji. 
 • S dekoracemi se však nevyplatí přehánět. Zvolte jednu hlavní a pár podružných, které časem obměňujte. Můžete si třeba vytvořit dekorační krabici, ze které budete vybírat ty vhodné třeba dle ročního období. 
 • Pokud už se rozhodnete pro patinovanou zeď, nemíchejte k ní i vzorovanou tapetu. Bylo by toho moc na jednom místě. 
 • Některé dekorace se vyplatí nasvětlit. Třeba umělecká díla nebo plastiky. 
 • Světlo lze chápat i za samostatný dekorační prvek. Pěkné lampy nebo světelné girlandy vytvoří tu správnou náladu k večernímu posezení. 

Každý domov může být krásný, pokud se správně vybaví nábytkem a doladí pomocí dekorací. Westwing vám proto přináší jednak inspiraci na uspořádání domova, ale i přehlednou nabídku jednotlivých druhů dekorací. Po bezplatném zaregistrování se tak dostanete k produktům světových značek a originálním výrobkům. 

Mohlo by vás také zajímat: