dekorace na stůl podzim

Podzim se pomalu blíží a vy se začínáte porozhlížet po nějaké inspiraci pro dekorace na stůl? Pokud patříte k nadšencům, kteří si rádi vyzdobí domov dle ročního období a oživí tak interiér, jste na správném místě. Připravili jsme si pro vás 10 tipů na podzimní dekorace pro váš stůl.  

Které podzimní dekorace se hodí na stůl? 

Při výběru dekorací na stůl dbejte na několik zásad, které vám usnadní rozhodování. Nejlépe se k tématu podzimu hodí teplé barvy, přírodniny a plody, které najdeme pouze v tomto ročním období, a hřejivé materiály. Odložte svěží barevné kombinace z léta, chladivé nádoby na drinky a vzory připomínající exotickou dovolenou. Nyní je čas se trochu zahřát a uzemnit.  

 1. Usnadněte si úklid 

  Pokud si po celém stole rozházíte sušené květy a listy, možná budete v prvních chvílích ze svého nápadu nadšení, ale zaručujeme vám, že první vystřízlivění z euforie přijde s prvním úklidem stolu. Myslete tedy při výběru dekorací na praktické hledisko a umístění.  
 2. Barvy a materiály podzimu

  K podzimu zaručeně patří teplé a zemité barvy, které najdeme v přírodě. Mezi typické tóny patří: vínová a sytě červená, oranžová, žlutá, tmavě zelená, hnědá a béžová. Zjemnit pestrobarevnost můžete pomocí neutrálních barev, jako je bílá, krémová či písková.  
  Materiály by měly rozhodně zahřát. Dny, kdy jsme se potřebovali zchladit z pobytu na horkém slunci, již pominuly. Nyní je čas zachumlat se do příjemné vlny, bavlny či semiše. Tyto materiály lze využít i pro dekorace na stůl.  
 3. Velikost zvolte podle desky stolu 

  Tvar i velikost stolu hrají důležitou roli pro volbu dekorací. Pro kulaté stoly můžete volit jednu centrální dekoraci uprostřed. Naopak dlouhé hranaté stoly si zaslouží například jednu dominantu uprostřed a dva menší doplňky v každé třetině stolu. Zde si navíc můžete dovolit podlouhlé ozdoby na stůl, které tvarem ladí s deskou stolu.
 4. Kousek přírody u vás doma 

  Podzim nabízí mnoho plodů, květin a přírodnin typických pro toto roční období. Sáhnout můžete po mini dýních, podzimních trvalkách, jako jsou astry, slunečnice, mochyně či břečťan, ale oblíbené jsou také šípky, kaštany a bukvice. 

10 nápadů: originální podzimní dekorace na stůl 

1. Svícny z dýní 

Klasika, která nezklame, a ještě si u ní užijete zábavu? Vrhněte se do vyřezávání menších dýní a vyrobte z nich podzimní svícny. Nemusíte se nutně snažit o vytvoření dýňových obličejů. Skvěle vypadají také svícny s pravidelnými otvory, liniemi a podobně. Můžete například vyřezat řadu teček okolo obvodu dýně a dovnitř vložit svíčky s podzimními vůněmi. U výroby se pobavíte jak vy, tak vaše děti.  

2. Ozdoby z pšenice 

Ještě před posekáním nejbližšího pšeničného pole vyrazte na vycházku a natrhejte si několik klasů zralého obilí. Naaranžovat jej můžete do vázy s dalšími přírodninami nebo vytvořit ozdoby z obilí. K podzimní tématice se hodí pšeničné věnce nebo kulaté talíře vyskládané přírodninami.  

3. Vázy se sušenými plody a květinami 

Nádherné aranžmá vytvoří také sušené květy podzimu. Využít lze také květiny, které sice nejsou typicky podzimní, ale za to se dobře suší. Co takhle výzdoba z růží doplněná o šípky a větvičky maliníku? 

4. Hřejivé světlo domova 

Voňavé svíčky a tyčinky lze umístit také do luceren a sklenic. Vytvoříte si tak hřejivou atmosféru a lépe se rozloučíte s odcházejícím létem.  

Z obyčejných sklenic si také můžete jednoduše vytvořit podzimní svícny. Stačí na ně lepicí pistolí připevnit větvičky, kaštany nebo je omotat krajkami v podzimních barvách. 

5. Provaz z listů 

Na dlouhé stoly patří podlouhlé podzimní dekorace. Jednou z nich se může stát přírodní provázek, na který připevníte nasušené barevné listy javoru, buku nebo třeba olše. Výzdobu navíc snadno sladíte s výzdobou v oknech nebo na dveřích, pokud stejný prvek použijete i zde.  

6. Někdo to rád strašidelné 

Chcete si doma vytvořit pravou halloweenskou atmosféru plnou strašidel a kostlivců? Využijte větší dýně, které vyřežete do prapodivných obličejů a přidáte strašidelně vypadající doplňky. Dominantní dýni umístěte doprostřed stolu a několik menších okolo.  

7. Kulaté věnce na stůl

Jemnější duše ocení lehčí výzdobu stolu, která pouze dotvoří prostor, ale příliš nevyniká. Přes stůl rozprostřete dlouhý ubrus v podobě obdélníkového pásu nebo běhoun a do jeho středu umístěte věnec z přírodnin. Barvu ubrusu slaďte s odstíny věnce a vytvoříte decentní ozdobu pro každý den. 

8. Skleněné koule plné přírody 

Praktické a přitom nádherné jsou také skleněné vázy ve tvaru koule, do kterých vložíte přírodniny dle vašeho vkusu. Doporučujeme například bílou dýni jako dominantu celé koule a okolo hnědé a béžové doplňky. Kouli také můžete převázat stuhou v přírodní barvě. 

9. Podzimní ovoce v hlavní roli 

K podzimu neodmyslitelně patří zralé plody ovocných stromů. Z jablek a hrušek vytvoříte nádherné ovocné mísy, ale také další dekorace. Zkuste použít podlouhlý talíř ve tvaru obdélníku, vyskládat na něj několik zralých jablek a doplnit je o sušené listí. 

10. Elegantní aranžmá v podzimních barvách 

Nejsou vám vlastní pestrobarevné kombinace? Pak své aranžmá na stůl můžete vytvořit pomocí spreje v neutrální barvě, kterým vylepšíte cokoliv, co se vám dostane pod ruku. Přestříkat lze plody, přírodniny i látky do jedné barvy a poté je sladit v jednu krásnou dominantu stolu. Úžasně vypadá například kombinace bílé a béžové či slonové kosti s oranžovou.  

DIY: Domácí výroba podzimní dekorace  

Rádi byste se vrhli do domácí výroby podzimní dekorace na stůl společně se svými dětmi? Originální výzdobu můžete vytvořit i z papíru. Sáhněte po hedvábném nebo krepovém papíru a vytvořte s vašimi dětmi barevné pom poms.  

Papírové pom poms dekorace pro děti 

Na výrobu barevných koulí, které nazýváme pom poms, potřebujeme: 

 • hedvábný papír (nebo krepový) v podzimních barvách 
 • nůžky 
 • provázek 

Postup: 

 1. Hedvábný papír nastříhejte podle velikosti pom poms, kterou požadujete. Na jeden pom pom budete potřebovat 8 stejně velkých čtverců. 
 1. Papíry naskládejte na sebe, aby se přesně překrývaly a začněte skládat jako harmoniku.  
 1. Vzniklou harmoniku uprostřed svažte provázkem.  
 1. Konce papírů zastřihněte do kulata.  
 1. Obě poloviny papíru rozevřete do vějířku.  
 1. Jednotlivé vrstvy na každé straně začněte zvedat tak, aby vám vznikla polokoule z papíru.  
 1. Hotový pom pom ještě můžete přestříkat lakem na vlasy.  
 1. Vyrobte několik pom poms různých velikostí a naaranžujte do finální výzdoby na stůl. Přidat můžete různé přírodniny, větvičky a listy ve stejných barvách.  

DIY návod: Jak nádherně složit podzimní ubrus na stůl

Tipy na závěr 

Někteří lidé příchod podzimu přímo vítají, jiní se s létem loučí obtížněji. Obě skupiny však potěší krásná podzimní výzdoba nejen na stole, ale také na dveřích nebo v oknech. Nechte se naladit na tu správnou vlnu.  

Přeneste kousek přírody do svého domova a spojte se na chvíli s koloběhem života. Nasát podzimní atmosféru můžete také s knížkou v ruce, voňavým kakaem a měkkou dekou, která vás příjemně zahřeje.  

Začněte do svého jídelníčku zařazovat typické sezónní potraviny a nalistujte i svou kuchařku na stránce s podzimními recepty. Skvělé jsou například krémové polévky, které zasytí i zahřejí. Do čaje pak přidejte skořici nebo hřebíček a provoňte váš domov.  

Dále se nezapomeňte zdarma registrovat na serveru Westwing, kde najdete další skvělé tipy a inspiraci pro podzimní dekorace, ale také z oblasti interiérového designu a podobně. Udělejte z vašeho domova útulné místo, kde je každý vítán a nezapomeňte, že jsme tu stále pro vás.  

Mohlo by se vám také líbit: