Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dekorace na stůl podzim

Podzim se pomalu blíží a vy se začínáte porozhlížet po nějaké inspiraci pro dekorace na stůl? Pokud patříte k nadšencům, kteří si rádi vyzdobí domov dle ročního období a oživí tak interiér, jste na správném místě. Připravili jsme si pro vás 10 tipů na podzimní dekorace pro váš stůl.  

Jak vybrat podzimní dekorace na stůl

Při výběru dekorací na stůl dbejte na několik zásad, které vám usnadní rozhodování. Nejlépe se k tématu podzimu hodí teplé barvy, přírodniny a plody, které najdeme pouze v tomto ročním období, a hřejivé materiály. Odložte svěží barevné kombinace z léta, chladivé nádoby na drinky a vzory připomínající exotickou dovolenou. Nyní je čas se trochu zahřát a uzemnit.  

 1. Usnadněte si úklid 

  Pokud si po celém stole rozházíte sušené květy a listy, možná budete v prvních chvílích ze svého nápadu nadšení, ale zaručujeme vám, že první vystřízlivění z euforie přijde s prvním úklidem stolu. Myslete tedy při výběru dekorací na praktické hledisko a umístění.  

 2. Barvy a materiály podzimu

  K podzimu zaručeně patří teplé a zemité barvy, které najdeme v přírodě. Mezi typické tóny patří: vínová a sytě červená, oranžová, žlutá, tmavě zelená, hnědá a béžová. Zjemnit pestrobarevnost můžete pomocí neutrálních barev, jako je bílá, krémová či písková.  
  Materiály by měly rozhodně zahřát. Dny, kdy jsme se potřebovali zchladit z pobytu na horkém slunci, již pominuly. Nyní je čas zachumlat se do příjemné vlny, bavlny či semiše. Tyto materiály lze využít i pro dekorace na stůl.  

 3. Velikost zvolte podle desky stolu 

  Tvar i velikost stolu hrají důležitou roli pro volbu dekorací. Pro kulaté stoly můžete volit jednu centrální dekoraci uprostřed. Naopak dlouhé hranaté stoly si zaslouží například jednu dominantu uprostřed a dva menší doplňky v každé třetině stolu. Zde si navíc můžete dovolit podlouhlé ozdoby na stůl, které tvarem ladí s deskou stolu.

 4. Kousek přírody u vás doma 

  Podzim nabízí mnoho plodů, květin a přírodnin typických pro toto roční období. Sáhnout můžete po mini dýních, podzimních trvalkách, jako jsou astry, slunečnice, mochyně či břečťan, ale oblíbené jsou také šípky, kaštany a bukvice. 

Které podzimní dekorace se hodí na stůl

Podzimní dekorace na stůl jsou skvělým způsobem, jak přidat do interiéru teplo a atmosféru této krásné sezóny. Zde je několik nápadů na podzimní dekorace pro stůl:

 • Podzimní květiny a rostliny: Použijte květiny a rostliny, které jsou charakteristické pro podzimní období, jako jsou chryzantémy, slunečnice, suché květy, javorové listy nebo dýně. Mohou být umístěny do váz, středových aranžmá nebo malých hrnců.
 • Podzimní věnce: Vytvořte věnce ze sušených listů, vinné révy, dýní nebo jiných podzimních dekorací a použijte je jako středové ozdoby na stůl.
 • Svíčky: Zapalování svíček je úžasným způsobem, jak přidat teplé a romantické osvětlení do interiéru. Volte svíčky v podzimních barvách, jako jsou hnědá, oranžová nebo bordó.
 • Ubrus s podzimním motivem: Použijte plátno nebo ubrus s podzimním motivem, jako jsou listy, dýně nebo jesenní plody, jako základ pro stolní dekorace.
 • Skleněné vázy: Naplňte skleněné vázy nebo zavařovací sklenice podzimními plody, jako jsou kaštany, hlohy, ořechy nebo sušené citrusy.
 • Dřevěné dekorace: Použijte dřevěné dekorace, jako jsou dřevěné nádobí, podnosy nebo kameny s podzimními nápisy nebo vzory.
 • Malé dýně a tykve: Použijte malé dýně a tykve jako individuální dekorace na každém místě u stolu.
 • Kameny nebo sušené listy jako dekorace na ubrusu: Uložte kamínky nebo sušené listy na ubrus, aby stůl vypadal ještě podzimněji.
 • Podzimní ovoce a zelenina: Použijte podzimní ovoce a zeleninu, jako jsou jablka, hrušky, hrozny nebo dýně, jako součást středových dekorací nebo individuálních prvků na talířích.
 • Dekorační prvky: Vytvořte vlastní kreativní míchačky a dekorační prvky, jako jsou nápisy, výřezy nebo papírové dekorace, které budou ladit s podzimní atmosférou.

Při výběru podzimních dekorací myslete na harmonii barev a prvků a vybírejte takové, které odrážejí krásu a bohatství tohoto ročního období.

10 nápadů: originální podzimní dekorace na stůl 

1. Dýně na podzim vždy oslní!

Dýně jsou opravdové všeuměly, které hrají každoročně na podzim prim! Letos vybírejte sametové dýně, které stylizujete do různých barev a velikostí. Zvažte například kombinaci červené, hnědé nebo černé. Krásně vypadají nejen na jídelním stole – například na dřevěném podnosu je můžete postavit do světla reflektorů na parapetu nebo na odkládacím stolku v předsíni či obývacím pokoji. Doplňte svůj podzimní stůl o hortenzie v zelených tónech, větve a svíčky.

2. Lahodná stolní dekorace na podzim

K podzimu neodmyslitelně patří zralé plody ovocných stromů. Z jablek a hrušek vytvoříte nádherné ovocné mísy, ale také další dekorace. Zkuste použít podlouhlý talíř ve tvaru obdélníku, vyskládat na něj několik zralých jablek a doplnit je o sušené listí. 

3. Vázy se sušenými plody a květinami 

Nádherné aranžmá vytvoří také sušené květy podzimu. Využít lze také květiny, které sice nejsou typicky podzimní, ale za to se dobře suší. Co takhle výzdoba z růží doplněná o šípky a větvičky maliníku? 

4. Hřejivé světlo domova 

Voňavé svíčky a tyčinky lze umístit také do luceren a sklenic. Vytvoříte si tak hřejivou atmosféru a lépe se rozloučíte s odcházejícím létem.  

Z obyčejných sklenic si také můžete jednoduše vytvořit podzimní svícny. Stačí na ně lepicí pistolí připevnit větvičky, kaštany nebo je omotat krajkami v podzimních barvách. 

5. Provaz z listů 

Na dlouhé stoly patří podlouhlé podzimní dekorace. Jednou z nich se může stát přírodní provázek, na který připevníte nasušené barevné listy javoru, buku nebo třeba olše. Výzdobu navíc snadno sladíte s výzdobou v oknech nebo na dveřích, pokud stejný prvek použijete i zde.  

6. Někdo to rád strašidelné 

Chcete si doma vytvořit pravou halloweenskou atmosféru plnou strašidel a kostlivců? Využijte větší dýně, které vyřežete do prapodivných obličejů a přidáte strašidelně vypadající doplňky. Dominantní dýni umístěte doprostřed stolu a několik menších okolo.  

7. Kulaté věnce na stůl

Jemnější duše ocení lehčí výzdobu stolu, která pouze dotvoří prostor, ale příliš nevyniká. Přes stůl rozprostřete dlouhý ubrus v podobě obdélníkového pásu nebo běhoun a do jeho středu umístěte věnec z přírodnin. Barvu ubrusu slaďte s odstíny věnce a vytvoříte decentní ozdobu pro každý den. 

8. Skleněné koule plné přírody 

Praktické a přitom nádherné jsou také skleněné vázy ve tvaru koule, do kterých vložíte přírodniny dle vašeho vkusu. Doporučujeme například bílou dýni jako dominantu celé koule a okolo hnědé a béžové doplňky. Kouli také můžete převázat stuhou v přírodní barvě. 

9. Podzimní dekorace na stůl s krásným prostíráním  

K dotvoření stylingu stolu by určitě neměl chybět krásný stolní textil. Vzpomeňte si na ubrousky a ubrusy z přírodních materiálů, jako je len, ve stylových podzimních barvách.

10. Elegantní aranžmá v podzimních barvách 

Nejsou vám vlastní pestrobarevné kombinace? Pak své aranžmá na stůl můžete vytvořit pomocí spreje v neutrální barvě, kterým vylepšíte cokoliv, co se vám dostane pod ruku. Přestříkat lze plody, přírodniny i látky do jedné barvy a poté je sladit v jednu krásnou dominantu stolu. Úžasně vypadá například kombinace bílé a béžové či slonové kosti s oranžovou.  

DIY: Domácí výroba podzimní dekorace  

Rádi byste se vrhli do domácí výroby podzimní dekorace na stůl společně se svými dětmi? Originální výzdobu můžete vytvořit i z papíru. Sáhněte po hedvábném nebo krepovém papíru a vytvořte s vašimi dětmi barevné pom poms.  

Papírové pom poms dekorace pro děti 

Na výrobu barevných koulí, které nazýváme pom poms, potřebujeme: 

 • hedvábný papír (nebo krepový) v podzimních barvách 
 • nůžky 
 • provázek 

Postup: 

 1. Hedvábný papír nastříhejte podle velikosti pom poms, kterou požadujete. Na jeden pom pom budete potřebovat 8 stejně velkých čtverců. 
 1. Papíry naskládejte na sebe, aby se přesně překrývaly a začněte skládat jako harmoniku.  
 1. Vzniklou harmoniku uprostřed svažte provázkem.  
 1. Konce papírů zastřihněte do kulata.  
 1. Obě poloviny papíru rozevřete do vějířku.  
 1. Jednotlivé vrstvy na každé straně začněte zvedat tak, aby vám vznikla polokoule z papíru.  
 1. Hotový pom pom ještě můžete přestříkat lakem na vlasy.  
 1. Vyrobte několik pom poms různých velikostí a naaranžujte do finální výzdoby na stůl. Přidat můžete různé přírodniny, větvičky a listy ve stejných barvách.  

DIY návod: Jak nádherně složit podzimní ubrus na stůl

Tipy na závěr 

Někteří lidé příchod podzimu přímo vítají, jiní se s létem loučí obtížněji. Obě skupiny však potěší krásná podzimní výzdoba nejen na stole, ale také na dveřích nebo v oknech. Nechte se naladit na tu správnou vlnu.  

Přeneste kousek přírody do svého domova a spojte se na chvíli s koloběhem života. Nasát podzimní atmosféru můžete také s knížkou v ruce, voňavým kakaem a měkkou dekou, která vás příjemně zahřeje.  

Začněte do svého jídelníčku zařazovat typické sezónní potraviny a nalistujte i svou kuchařku na stránce s podzimními recepty. Skvělé jsou například krémové polévky, které zasytí i zahřejí. Do čaje pak přidejte skořici nebo hřebíček a provoňte váš domov.  

Dále se nezapomeňte zdarma registrovat na serveru Westwing, kde najdete další skvělé tipy a inspiraci pro podzimní dekorace, ale také z oblasti interiérového designu a podobně. Udělejte z vašeho domova útulné místo, kde je každý vítán a nezapomeňte, že jsme tu stále pro vás.  

Mohlo by se vám také líbit: