Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dekorace na stůl podzim

Podzim se pomalu blíží a vy se začínáte porozhlížet po nějaké inspiraci pro dekorace na stůl? Pokud patříte k nadšencům, kteří si rádi vyzdobí domov dle ročního období a oživí tak interiér, jste na správném místě. Připravili jsme si pro vás 10 tipů na podzimní dekorace pro váš stůl.  

Jak vybrat podzimní dekorace na stůl

Při výběru dekorací na stůl dbejte na několik zásad, které vám usnadní rozhodování. Nejlépe se k tématu podzimu hodí teplé barvy, přírodniny a plody, které najdeme pouze v tomto ročním období, a hřejivé materiály. Odložte svěží barevné kombinace z léta, chladivé nádoby na drinky a vzory připomínající exotickou dovolenou. Nyní je čas se trochu zahřát a uzemnit.  

 1. Usnadněte si úklid 

  Pokud si po celém stole rozházíte sušené květy a listy, možná budete v prvních chvílích ze svého nápadu nadšení, ale zaručujeme vám, že první vystřízlivění z euforie přijde s prvním úklidem stolu. Myslete tedy při výběru dekorací na praktické hledisko a umístění.  

 2. Barvy a materiály podzimu

  K podzimu zaručeně patří teplé a zemité barvy, které najdeme v přírodě. Mezi typické tóny patří: vínová a sytě červená, oranžová, žlutá, tmavě zelená, hnědá a béžová. Zjemnit pestrobarevnost můžete pomocí neutrálních barev, jako je bílá, krémová či písková.  
  Materiály by měly rozhodně zahřát. Dny, kdy jsme se potřebovali zchladit z pobytu na horkém slunci, již pominuly. Nyní je čas zachumlat se do příjemné vlny, bavlny či semiše. Tyto materiály lze využít i pro dekorace na stůl.  

 3. Velikost zvolte podle desky stolu 

  Tvar i velikost stolu hrají důležitou roli pro volbu dekorací. Pro kulaté stoly můžete volit jednu centrální dekoraci uprostřed. Naopak dlouhé hranaté stoly si zaslouží například jednu dominantu uprostřed a dva menší doplňky v každé třetině stolu. Zde si navíc můžete dovolit podlouhlé ozdoby na stůl, které tvarem ladí s deskou stolu.

 4. Kousek přírody u vás doma 

  Podzim nabízí mnoho plodů, květin a přírodnin typických pro toto roční období. Sáhnout můžete po mini dýních, podzimních trvalkách, jako jsou astry, slunečnice, mochyně či břečťan, ale oblíbené jsou také šípky, kaštany a bukvice. 

Které podzimní dekorace se hodí na stůl

Podzimní dekorace na stůl jsou skvělým způsobem, jak přidat do interiéru teplo a atmosféru této krásné sezóny. Zde je několik nápadů na podzimní dekorace pro stůl:

 • Podzimní květiny a rostliny: Použijte květiny a rostliny, které jsou charakteristické pro podzimní období, jako jsou chryzantémy, slunečnice, suché květy, javorové listy nebo dýně. Mohou být umístěny do váz, středových aranžmá nebo malých hrnců.
 • Podzimní věnce: Vytvořte věnce ze sušených listů, vinné révy, dýní nebo jiných podzimních dekorací a použijte je jako středové ozdoby na stůl.
 • Svíčky: Zapalování svíček je úžasným způsobem, jak přidat teplé a romantické osvětlení do interiéru. Volte svíčky v podzimních barvách, jako jsou hnědá, oranžová nebo bordó.
 • Ubrus s podzimním motivem: Použijte plátno nebo ubrus s podzimním motivem, jako jsou listy, dýně nebo jesenní plody, jako základ pro stolní dekorace.
 • Skleněné vázy: Naplňte skleněné vázy nebo zavařovací sklenice podzimními plody, jako jsou kaštany, hlohy, ořechy nebo sušené citrusy.
 • Dřevěné dekorace: Použijte dřevěné dekorace, jako jsou dřevěné nádobí, podnosy nebo kameny s podzimními nápisy nebo vzory.
 • Malé dýně a tykve: Použijte malé dýně a tykve jako individuální dekorace na každém místě u stolu.
 • Kameny nebo sušené listy jako dekorace na ubrusu: Uložte kamínky nebo sušené listy na ubrus, aby stůl vypadal ještě podzimněji.
 • Podzimní ovoce a zelenina: Použijte podzimní ovoce a zeleninu, jako jsou jablka, hrušky, hrozny nebo dýně, jako součást středových dekorací nebo individuálních prvků na talířích.
 • Dekorační prvky: Vytvořte vlastní kreativní míchačky a dekorační prvky, jako jsou nápisy, výřezy nebo papírové dekorace, které budou ladit s podzimní atmosférou.

Při výběru podzimních dekorací myslete na harmonii barev a prvků a vybírejte takové, které odrážejí krásu a bohatství tohoto ročního období.

10 nápadů: originální podzimní dekorace na stůl 

1. Dýně na podzim vždy oslní!

Dýně jsou opravdové všeuměly, které hrají každoročně na podzim prim! Letos vybírejte sametové dýně, které stylizujete do různých barev a velikostí. Zvažte například kombinaci červené, hnědé nebo černé. Krásně vypadají nejen na jídelním stole – například na dřevěném podnosu je můžete postavit do světla reflektorů na parapetu nebo na odkládacím stolku v předsíni či obývacím pokoji. Doplňte svůj podzimní stůl o hortenzie v zelených tónech, větve a svíčky.

2. Lahodná stolní dekorace na podzim

K podzimu neodmyslitelně patří zralé plody ovocných stromů. Z jablek a hrušek vytvoříte nádherné ovocné mísy, ale také další dekorace. Zkuste použít podlouhlý talíř ve tvaru obdélníku, vyskládat na něj několik zralých jablek a doplnit je o sušené listí. 

3. Vázy se sušenými plody a květinami 

Nádherné aranžmá vytvoří také sušené květy podzimu. Využít lze také květiny, které sice nejsou typicky podzimní, ale za to se dobře suší. Co takhle výzdoba z růží doplněná o šípky a větvičky maliníku? 

4. Hřejivé světlo domova 

Voňavé svíčky a tyčinky lze umístit také do luceren a sklenic. Vytvoříte si tak hřejivou atmosféru a lépe se rozloučíte s odcházejícím létem.  

Z obyčejných sklenic si také můžete jednoduše vytvořit podzimní svícny. Stačí na ně lepicí pistolí připevnit větvičky, kaštany nebo je omotat krajkami v podzimních barvách. 

5. Provaz z listů 

Na dlouhé stoly patří podlouhlé podzimní dekorace. Jednou z nich se může stát přírodní provázek, na který připevníte nasušené barevné listy javoru, buku nebo třeba olše. Výzdobu navíc snadno sladíte s výzdobou v oknech nebo na dveřích, pokud stejný prvek použijete i zde.  

6. Někdo to rád strašidelné 

Chcete si doma vytvořit pravou halloweenskou atmosféru plnou strašidel a kostlivců? Využijte větší dýně, které vyřežete do prapodivných obličejů a přidáte strašidelně vypadající doplňky. Dominantní dýni umístěte doprostřed stolu a několik menších okolo.  

7. Kulaté věnce na stůl

Jemnější duše ocení lehčí výzdobu stolu, která pouze dotvoří prostor, ale příliš nevyniká. Přes stůl rozprostřete dlouhý ubrus v podobě obdélníkového pásu nebo běhoun a do jeho středu umístěte věnec z přírodnin. Barvu ubrusu slaďte s odstíny věnce a vytvoříte decentní ozdobu pro každý den. 

8. Skleněné koule plné přírody 

Praktické a přitom nádherné jsou také skleněné vázy ve tvaru koule, do kterých vložíte přírodniny dle vašeho vkusu. Doporučujeme například bílou dýni jako dominantu celé koule a okolo hnědé a béžové doplňky. Kouli také můžete převázat stuhou v přírodní barvě. 

9. Podzimní dekorace na stůl s krásným prostíráním  

K dotvoření stylingu stolu by určitě neměl chybět krásný stolní textil. Vzpomeňte si na ubrousky a ubrusy z přírodních materiálů, jako je len, ve stylových podzimních barvách.

10. Elegantní aranžmá v podzimních barvách 

Nejsou vám vlastní pestrobarevné kombinace? Pak své aranžmá na stůl můžete vytvořit pomocí spreje v neutrální barvě, kterým vylepšíte cokoliv, co se vám dostane pod ruku. Přestříkat lze plody, přírodniny i látky do jedné barvy a poté je sladit v jednu krásnou dominantu stolu. Úžasně vypadá například kombinace bílé a béžové či slonové kosti s oranžovou.  

DIY: Domácí výroba podzimní dekorace  

Rádi byste se vrhli do domácí výroby podzimní dekorace na stůl společně se svými dětmi? Originální výzdobu můžete vytvořit i z papíru. Sáhněte po hedvábném nebo krepovém papíru a vytvořte s vašimi dětmi barevné pom poms.  

Papírové pom poms dekorace pro děti 

Na výrobu barevných koulí, které nazýváme pom poms, potřebujeme: 

 • hedvábný papír (nebo krepový) v podzimních barvách 
 • nůžky 
 • provázek 

Postup: 

 1. Hedvábný papír nastříhejte podle velikosti pom poms, kterou požadujete. Na jeden pom pom budete potřebovat 8 stejně velkých čtverců. 
 1. Papíry naskládejte na sebe, aby se přesně překrývaly a začněte skládat jako harmoniku.  
 1. Vzniklou harmoniku uprostřed svažte provázkem.  
 1. Konce papírů zastřihněte do kulata.  
 1. Obě poloviny papíru rozevřete do vějířku.  
 1. Jednotlivé vrstvy na každé straně začněte zvedat tak, aby vám vznikla polokoule z papíru.  
 1. Hotový pom pom ještě můžete přestříkat lakem na vlasy.  
 1. Vyrobte několik pom poms různých velikostí a naaranžujte do finální výzdoby na stůl. Přidat můžete různé přírodniny, větvičky a listy ve stejných barvách.  

DIY návod: Jak nádherně složit podzimní ubrus na stůl

Tipy na závěr 

Někteří lidé příchod podzimu přímo vítají, jiní se s létem loučí obtížněji. Obě skupiny však potěší krásná podzimní výzdoba nejen na stole, ale také na dveřích nebo v oknech. Nechte se naladit na tu správnou vlnu.  

Přeneste kousek přírody do svého domova a spojte se na chvíli s koloběhem života. Nasát podzimní atmosféru můžete také s knížkou v ruce, voňavým kakaem a měkkou dekou, která vás příjemně zahřeje.  

Začněte do svého jídelníčku zařazovat typické sezónní potraviny a nalistujte i svou kuchařku na stránce s podzimními recepty. Skvělé jsou například krémové polévky, které zasytí i zahřejí. Do čaje pak přidejte skořici nebo hřebíček a provoňte váš domov.  

DIY nápady na stůl: jak vyrobit podzimní dekorace

Léto je plné slunce, dobré nálady, vše kvete a zelená se. Ale s jeho koncem přichází na řadu horší počasí, listy pomalu žloutnou, je větší zima a člověk má pochmurnější náladu. Proto je na místě svůj domov vyzdobit, aby byl útulnější, hezčí, barevnější a aby i vaše nálada byla veselejší. Podzim můžete přivítat ve svém domově pomocí podzimních dekorací. Jsou jednoduché a efektivní. 

Charakteristické barvy a materiály pro podzimní dekorace 

Když si představíte podzim, co se vám vybaví? Nejspíš barevné listí letící vzduchem, déšť, kaštany a další plody, které dozrávají právě v tomto období roku. Do dekorací se tedy hodí používat právě ty věci, které běžně najdete na procházce. Takže se vydejte do parku či lesa a sbírejte žaludy, kaštany, jeřabiny, šišky, barevné listí všelijakých tvarů a velikostí a na poli utrhněte trochu obilí a pár klasů kukuřic.  

Typické barvy jsou: 

1. Svícen 

 • Velice krásně vypadá, pokud si ve večerních hodinách vychutnáte šálek čaje na balkoně se zapálenými svíčkami. Opatrnosti není nikdy nazbyt, proto by každá svíčka měla by být v lucerničce. Postačí na to zavařovací sklenice třeba od okurek nebo marmelády.
 • Pak už stačí lepidlo, tavná pistole, nůžky a drobné větvičky. Sklenici musíte v prvé řadě umýt. Pak si připravte větvičky podle výšky sklenice. Měly by lehce přesahovat nad okraj. Nastříhejte jich dostatek a pomocí dobrého lepidla nebo ještě lépe tavné pistole je jednu po druhé přilepte těsně vedle sebe okolo celého obvodu sklenice.
 • Světlo svíčky pak bude krásně mihotat mezi nimi a na zdi se bude odehrávat divadlo světlo a stínu. Místo větviček můžete použít klidně i něco jiného. Třeba čepičky žaludů, drobné kamínky, kůru stromů, klasy obilí, šustí z kukuřice nebo sklenici ovažte pruhy krajek. Pak už je po zaschnutí jen rozmístěte. Je to krásná dekorace jak se svíčkami, tak klidně do nich nacpěte led světýlka. 

2. Dekorace na stůl 

 • Do každého vnesete podzimní náladu, pokud před ním na stole bude stát dekorace s podzimními prvky. Až tedy půjdete na procházku s pejskem, přiberte košík a do něj sbírejte ořechy, šišky, žaludy a další věci co vás cvrnknou do nosu.
 • Kupte zlatý, stříbrný nebo klidně červený sprej a jednotlivé části nastříkejte. Je lepší postřik provádět venku anebo na krytém stole. Jinak se může stát, že bude nastříkané i okolí. Než to zaschne vyberte tác nebo dekorativní talíř, na který dekorace umístíte. Můžete je volně položit nebo na pevno přilepit. Pokud máte doma děti, radíme druhou variantu. Mezi pozlacenými oříšky a skořápkami bude opět pěkně vypadat svíce, sušená květina nebo třeba sádrová figurka víly. 

3. Podzimní věnec 

 • Neměli bychom zapomínat ani na venkovní prostory. Pěkně zdobené vstupní dveře jsou krásnou vizitkou toho, že si svého domu vážíte. Už u vstupu tak navodíte pěkný pocit.
 • Věnce jsme zvyklí věšet na dveře hlavně v zimě, ale klidně jej můžeme měnit jen dle ročního období. Skvěle bude vypadat věnec z listí, kaštanů, šišek, kukuřice, šípků, sušených květin. Jednoduše si buď kupte kulatý korpus a do něj vše zapíchejte nebo nalepte anebo si můžete svázat větvičky a ty ozdobit. 

4. Aranžmá

 • Nasbírejte si větvičky a ty si umístěte do vyšší vázy někde na komodu. Můžete je pověsit i ze stropu a spolu s dětmi vytvořit dýně z papíru, které pak na ně pověsíte.  

5. Látková dýně

 • To nás přivádí k další dekoraci, velmi typické pro podzim a halloween. Je jím dýně. Můžete si je klidně i vyrobit. Postačí látka nebo staré tričko v oranžové barvě, náplň a gumičky.
 • Ustřihněte si čtverec ve velikosti, jakou požadujete. Doprostřed dejte náplň. Můžete použít vatu, čistící tampony, staré ponožky, odstřižky látky nebo klidně i nějakou luštěniny.
 • Podle typu pak bude dýně různě tvrdá a tvárná. Stáhněte látku do pytlíku a zagumičkujte. Pomocí dalších gum vytvarujte tělo dýně. A máte hotovo. Můžete nechat tak anebo dokreslit zlověstné oči a pusu. 

6. Lucerna 

 • Ještě jednou se vraťme ke světlu a atmosféře svíček. Mimo svícen si totiž můžete efektně vyrobit i lucernu, do které můžete umístit i několik svíček najednou. Možná i vám už se stalo, že jste si nakoupili rámečky na fotky, ale doposud vám leží ve skříni.
 • Přetvořte je na něco jiného. Odstraňte záda, slepte na stranách rámy k sobě, takže vytvoříte čtverec a máte unikátní lucernu. Do závěsných ok, ještě můžete provléct drát či provázek, za který budete lucernu přenášet. 

7. Skřítek Podzimníček 

 • Je znám spíše z mateřských škol, ale pokud jej uděláte vkusně může krásně hlídat u vašich dveří stejně jako je tomu třeba v zimě, kdy se k nim staví fousatí skřítci. Tělo vyrobte ze staré ponožky.
 • Tu naplňte měkkým materiálem zavažte a ve dvou třetinách převažte bavlnkou. Tím vytvoříte hlavu a tělo. Nyní si jej dozdobte dle fantazie. Co třeba vlasy a šaty z listí, oči z kaštanů atd. Fantazii se meze nekladou. Pomoci vám mohou i děti. Skřítka si můžete i jednoduše namalovat na tvrdý papír, vystřihnout a poté nalepit do okna. 

8. Okenní vitráž na podzim

 • Určitě znáte, jak vypadají okna v kostelech. Jde o nádherné barevné vitráže zobrazující třeba zrození Krista apod. Vy si taková krásná okna můžete vytvořit i u sebe doma.
 • Kupte roli pečícího papíru, fixy a pusťte se do díla. Vyobrazte třeba strom, který opadává, pole plné obilí, déšť či cokoliv, co máte na podzim rádi. Lepší je však barevnější propracování než třeba jen obrysy. Tím, že to bude na pečící papír, vám do pokoje bude stále proudit dostatek světla. Nepůjde tedy vidět ven, ale ten měsíc to přežijete.  

9. Stolování

 • I nedělní oběd se dá pojmout podzimně. Postačí použít přírodní materiály, jako je bavlna, juta, len a hedvábí v zemitých barvách.
 • Pokud dodáte třeba zlatý příbor a doprostřed stolu vnesete květinové aranžmá, bude to působit velmi nostalgicky. Podzim lze pozvat i na jediný den či okamžik, jakým je právě oběd. 

10. Textil 

 • Pokud se chcete ponořit do té správné nálady, kdy se v duši loučíme s teplými dlouhými slunečnými dny a připravujeme se na plískanice, temnou oblohu a nedostatek slunce potažmo vitamínu D, můžete vyměnit bytový textil.
 • Volte kožešiny, hřejivé materiály, typické podzimní barvy. Převlečte ložní prádlo, vyměňte ručníky, vyžehlete ubrus s vyšitými javorovými listy a hned bude doma oranžověji. 

11. Kaštan

 • Je nejspíš synonymem podzimu. Nejlépe se sbírá při větru v parku. To padají ze stromů sami. Stačí jich sesbírat dost na to, abyste s nimi kouzlili. Děti milují tvoření zvířátek s pomocí špejle, dospělí zase po jednotlivých kusech aranžují do misky, vázy nebo navlékají na drát a tvoří girlandy. 

10 nejlepších DIY nápadů: jak vyrobit podzimní věnec

Proč něco v dnešní době vyrábět, když se dá úplně vše sehnat v obchodech? Důvod k tomu, abychom dekorace nekupovali, ale spíše vyráběli je jednoduchý. Když si cokoliv vlastnoručně vyrobíte, dáte tomuto výrobku jakýsi kouzelný osobní nádech. Z takového doplňku budete mít mnohem větší radost než z toho byť sebekrásnějšího, avšak kupovaného. Tím mohou být i krásné věnce. A tentokrát se zaměříme na podzimní věnce.  

Jak vyrobit podzimní věnec: krok za krokem  

Nápadů na dekorativní věnce je takové množství, že se vám z toho může motat hlav. Může se vám také zdát, že se jedná o složitý proces, do kterého se raději nebudete pouštět. Nemáte se ale čeho bát. Stačí vyrobit základ věnce, ze kterého následně vyrobíte luxusní a stylové kousky pomocí různých prvků. A jak na to? Jednoduše. Pokud nechcete kupovat polystyrenový korpus, napovíme vám, jak si podomácku vyrobit vlastní. Řiďte se následujícími kroky:  

 1. Na korpus věnce sežeňte proutí, slámu, trávu, případně drát nebo mech 

  My volíme proutí, které vypadá skvěle, ať už jej doplníte čímkoli dalším. Navíc nemusí být celý pokryt dekoracemi, ale proutí je možné alespoň z části přiznat.  
 2. Vytvořte kruh 

  Nyní si vezmeme do ruky pár stejně dlouhých proutků, vytvarujeme je do kruhu a zajistíme drátkem.  
 3. Kruh omotáme proutky

  Následně kruh z prutů omotáme dalšími proutky a jejich konce postupně vložíme do těla věnce.  
 4. Proutky namočte 

  A na závěr ještě jedna rada. Pokud pruty namočíte, budou se vám lépe ohýbat a práce s nimi bude jednodušší.  

7 inspirací na podzimní věnce  

Na podzim můžete přímo ve svém okolí najít nespočet surovin a doplňků, ze kterých vyrobíte stylové věnce do vaší domácnosti. A jak jsme již naznačili, nemusíte nikam daleko. Stačí si vyjít na příjemnou procházku po okolí a nasbírat šišky, listy, proutí nebo třeba kaštany. Přinášíme vám 7 tipů, jak věnce laděné do podzimu vyrobit. Všechny tyto věnce vyrobíte pomocí základního korpusu, který lze koupit nebo si tento základ věnce vyrobíte pomocí drátku a proutí dle návodu výše.  

1. Podzimní věnec z kaštanů 

 • Kaštany k podzimu také neodmyslitelně patří. K výrobě podzimního věnce z kaštanů můžete použít polystyrenový i proutěný korpus.
 • Pomocí tavící pistole nalepíte na horní stranu korpusu kaštany, které můžete tu a tam doplnit ořechovou skořápkou.
 • Ozdobit věnec můžete i jutovými mašličkami nebo listy.   

2. Podzimní věnec z listí  

 • Pomocí proutěného korpusu vyrobíme bleskovou rychlostí i věnec z podzimního listí.
 • Stačí posbírat listy různých barev a jejich stonky zapíchat do věnce. Pomocí tavící pistole stonky připevníme k věnci.
 • Na množství listů nešetřete a věnec ozdobte bohatě.  

3. Podzimní věnec z juty  

 • Jutové věnce jsou stylové a finančně nenáročné, co se týče výroby a potřebných surovin.
 • Výhodou podzimního věnce z juty je to, že stačí korpus věnce pokrýt jutovou vrstvou, kterou následně můžete využít na jakékoli roční období. Stačí věnec vyzdobit prvky, které se na konkrétní období hodí.
 • Dekorativní prvky však na věnec nenalepujte, ale připevněte je například pomocí špendlíků. Pouze tak je budete moct odstranit a nahradit novými.  

4. Podzimní věnec z břečťanu  

 • Tak jako výroba předchozích zmiňovaných věnců, ani výroba podzimního věnce z břečťanu není složitá.
 • Přichystejte si několik šlahounů jakékoli popínavé rostliny. Ty kratší postupně omotejte kolem korpusu věnce a ty dlouhé si nechejte nakonec a omotejte jimi celý věnec.
 • Dozdobit věnec můžete malými ozdobnými dýněmi nebo kaštany. Nevýhodou je to, že věnec brzy zvadne.  

5. Podzimní věnec z papíru  

 • Styl ombré vypadá božsky nejen na vlasech. Také podzimní věnec z papíru může být vyroben v tomto stylu. stačí k tomu obyčejný barevný papír v podzimních odstínech, sešívačku a nůžky.
 • Tyto papíry nastříhejte na proužky o rozměrech cca 12x3cm. Proužků byste měli mít dostatek, čemuž odpovídá množství kolem 110 kusů. Tyto proužky následně spojíme na koncích sešívačkou a postupně lepíme v jednom směru na korpus věnce.
 • Na korpuse nenechávejte mezery. Měl by být celý hustě pokrytý proužky, aby vypadal opravdu hezky.  

6. Podzimní věnec z hortenzií  

 • Pokud nejste fanouškem prvoplánové podzimní výzdoby a z dýní a oranžové barvy vám naskakuje husí kůže, zvolte variantu podzimního věnce z hortenzií, který však nemusíte využívat pouze během podzimu.
 • Květiny jsou vždy krásnou dekorací a ve spojení s ozdobným věncem neuděláte krok vedle. Vždy jsou lepší volbou květiny živé, nikdo vás však nezavrhne ani za variantu s umělými květinami. A jak na to? Připravíme si základní korpus z proutí a sušené květy hortenzie.
 • Barvy a množství volte podle vlastního vkusu. Květům zkrátíme stonky tak, aby jejich délka zůstala dlouhá cca 4 cm. Tyto květy zapícháme do korpusu a stonky zajistíme tavící pistolí.  

7. Podzimní věnec z proutí  

Již jsme zmiňovali, že základ věnce lze vyrobit pomocí proutí a drátu. A pokud jste příznivcem minimalismu, vystačíte si pouze s tímto jednoduchým věncem a doplnit jej můžete malým množstvím podzimních lístků. I samotný podzimní věnec z proutí bez dalších doplňků však nadělá mnoho parády.  

8. Mechový věnec 

Co takhle mechový věnec? Tak šup na procházku do lesa a sbírejte vše co vám cestou cvrnkne do nosu. Šišky, větvičky a hlavně mech. Tím pokryjte korpus věnce a dozdobte vším, co najdete.  

9. Jeřabinový věnec 

A pokud chcete věnci přidat barvičky, využijte jeřabiny. Zvolte proutěný základ a pár takových jeřabin na něj připevněte. Doplňte červenou stuhou a uvidíte, jak bude výsledek dokonalý.  

10. Věnec ze žaludů 

Podobným způsobem jako při výrobě kaštanového věnce, postupujeme i se žaludy. I to je další tip na stylový podzimní věnec.  

DIY inspirace

Mohlo by se vám také líbit:

Kdy je nejlepší čas začít zdobit 

Tápete a nevíte si rady, kdy si nachystat dekorace, abyste byli připravení? Na to je jednoduchá odpověď. Začněte sbírat tehdy, kdy je to možné. Kaštany, žaludy, šípky i kukuřice musí dozrát, aby se dali ukořistit. Takže v průběhu léta se pomalu vydejte na obhlídku okolí a vytipujte si stromy a místa, která budete sledovat. A ve chvíli, kdy zakopnete o hezkou větev nebo ucítíte vůni šišek, si sebou začněte nosit košíček. 

Co se týká samotného zdobení. Tady je vhodné začít s předstihem a mít vše nachystané. Takže konec srpna počátek září. To jsou období, kdy dáte věci usušit, nabarvit a poté je můžete kompletovat. Někde na polici vydrží i delší dobu, než je vhodně umístíte. Ale je zvykem na počátku podzimu odít své obydlí do typického hávu a barev. 

Shrnutí 

 • Volte klasické barvy jako je červená, oranžová a hnědá a máte na půl vyhráno. 
 • Suroviny ke zdobení můžete buď nakoupit anebo jednoduše posbírat na procházce. 
 • Možností je mnoho. Je dobré však vyzdobit vchod a místnost, kde trávíte mnoho času. 
 • Pohrajte si se světlem. Zapalujte svíce, použijte drobné led světýlka nebo si vyrobte vitrážové okno. 
 • Zdobte ve chvíli, kdy se dny začnou zkracovat a světlo a teplo zmenšovat. 

Dále se nezapomeňte zdarma registrovat na serveru Westwing, kde najdete další skvělé tipy a inspiraci pro podzimní dekorace, ale také z oblasti interiérového designu a podobně. Udělejte z vašeho domova útulné místo, kde je každý vítán a nezapomeňte, že jsme tu stále pro vás.  

Mohlo by se vám také líbit: