Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
velikonoční vajíčko a peříčka

Velikonoce jsou jeden ze svátků, kdy se často sejde celá rodina nebo přátelé ke slavnostnímu obědu nebo večeři. I proto si dáváme více záležet nejen na přípravě jídla, ale i zdobení stolu. Jak co nejlépe podpořit společně strávené chvíle u velikonoční tabule? Vyberte si ty správné velikonoční dekorace na stůl!

Jaké vybrat velikonoční dekorace na stůl

Velikonoční stůl by měl působit především slavnostně, svěže a jarně. Můžete použít klasické vzory, dekorace jako velikonoční zajíček a vajíčka nebo velikonoční tabuli pojmout v modernějším, odlehčeném duchu. Tak jako tak byste se ale měli soustředit na výběr správných textilií, květin i dekorací. 

Textilie na velikonoční stůl 

Přírodní textilie jsou vždy správná volba. Od ubrusu, přes prostírání až po ubrousky se nejlépe hodí bavlna nebo len. Jemné přírodní tóny jako je béžová, šedá a hnědá, ladí k velikonočnímu aranžmá, zároveň je ale využijete i po zbytek roku. 

Květiny na velikonoční stůl 

Jaké květiny postavit na velikonoční tabuli? Jaro s sebou kromě Velikonoc přineslo po dlouhé zimě i mnoho druhů květin v zářivých barvách. Pořiďte na ně jednodušší keramickou nebo skleněnou vázu a nechte je vyniknout samy o sobě. 

Jaké květiny jsou na Velikonoce nejlépe k sehnání? 

 • Tulipány 
 • Narcisy 
 • Kočičky 
 • Azalky 
 • Lilie 

Na stůl také můžete postavit doma vypěstované osení. Nechte ho vyrůst například v dřevěné mističce. 

Velikonoční vajíčka na velikonoční stůl 

První dekorace, která vás ve spojení s Velikonoci napadne jsou pravděpodobně vajíčka, není divu. Můžete doma sami nabarvit celá vejce, vyfoukané skořápky nebo rovnou koupit hotová vajíčka. Jak na zdobení vajec? Popusťte uzdu fantazii, tady neexistují žádné hranice. Vajíčka mohou být v zářivých barvách, stejně tak je ale můžete nechat přírodní. 

7 inspirací na velikonoční dekorace na stůl

Připravili jsme pro vás sedm stylových velikonočních tabulí pro vaši inspiraci. 

1. Růžová stolní dekorace na Velikonoce 

Světle růžová barva se rozhodně nehodí jen do dívčí ložnice. Barvu máme spojenou s jarem a všudypřítomnými rozkvetlými stromy, proto se hodí i na velikonoční tabuli. Růžovou barvu použijte jen na jeden aspekt, zbytek nechte raději neutrální. Hodí se bílá, šedá i černá barva. 

2. Bílá velikonoční výzdoba na stůl 

Bílá barva je nadčasová a bílý ubrus bude vždy slavnostní. Proto ho můžete bez obav použít i na Velikonoce. Podpořte jednoduchý, neutrální vzhled přírodními doplňky: do vázy dejte vrbové větvičky (kočičky) a obmotejte ji lýkem. To použijte i na svázání ubrousků na talíři. Vajíčka na stole nechte nenabarvená nebo je obarvěte jen jemně, přírodně. Například cibulovými slupkami.  

3. Stolní velikonoční výzdoba v odstínech modré 

Modrá je dobrá a na slavnostní tabuli to platí dvojnásob. Námořnická i bledá modrá skvěle ladí s bílou. V jedné barvě vyberte textilie, v druhé porcelán, a to všechno doplňte zlatými příbory a dalšími drobnostmi. 

4. Skandinávské velikonoční dekorace na stůl

Skandinávské aranžmá je jednoduché, svěží a světlé – přesně to, co hledáte na Velikonoce. Jestli máte pěkný dřevěný stůl, rozhodně není třeba používat ubrus, vystačíte si s běhounem ze lnu. Nepřehánějte to s dekoracemi, vsaďte spíše na opravu kvalitní a zajímavý porcelán. Ten může být i ve výraznější např. hořčičné barvě. 

5. Moderní velikonoční výzdoba na stůl 

Upřednostňujete moderní minimalistický design a na dekorace vás neužije? Velikonoční tabuli můžete nechat jednoduchou a doplnit ji pouze kvalitním nádobím a minimem dekorací. Bílý ubrus, jednoduchý porcelán a sklo a malá dekorace uprostřed stolu, například talířek s křepelčími vajíčky nebo váza s liliemi. 

6. Romantická velikonoční dekorace na stůl 

Jste romantická duše a chcete to rodině ukázat u velikonočního oběda? Bílé nebo pastelové textilie doplňte porcelánem s jemným květinovým zdobením. Nezapomeňte ani na květinu doprostřed stolu nebo větvičku s vajíčky zavěšenou nad ním. 

7. Velikonoční dekorace na stůl v podobě květin

Unikátní dekoraci vytvoříte použitím čerstvých květin. Nikdy totiž nedosáhnete dvakrát úplně totožného výsledku. Otisk přicházejícího jara vytvoříte, když na bílém ubruse necháte zazářit pouze pár narcisků nebo tulipánů. 

TIP! 10 nejkrásnějších tipů: Jarní dekorace na stůl

DYI: Jak vyrobit velikoční dekorace na stůl

Jak vyrobit velikonoční věnec na stůl? Máte hned několik možností. Tou nejjednodušší je koupit už hotový korpus, ideálně proutěný, který jen dozdobíte vhodnými doplňky. Věnec ale snadno vytvoříte už od základu.  

Potřebujete jen vrbové proutí a kousek drátku. Svazek proutí vytvarujte do kruhu a stáhněte pomocí drátku, případně postačí i provázek. Co použít na dozdobení? 

 • Květiny 
 • Peříčka 
 • Skořápky 
 • Kousky dřeva 
 • Další proutky 
 • Tematické figurky 

5 zásad pro správnou velikonoční tabuli

 1. Použijte jednu dekoraci a ponechte dostatek prostoru na mísy s jídlem. 
 1. Na velikonoční tabuli by se mělo objevit něco čerstvého, ideálně jarní květiny. 
 1. Ubrusy a nádobí bez vzorů snadno využijte i po zbytek roku. 
 1. Velikonoční tabule rozhodně nemusí být plná barev. Můžete ji připravit i v moderním minimalistickém nebo skandinávském stylu. 
 1. I s málem uděláte velkou parádu. Jednoduchý bílý ubrus a porcelán nechá skutečně vyniknout připravený oběd. 

Pomohla vám dnešní inspirace, jak zařídit dekorace na stůl? Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít další články a naše exkluzivní nabídky. 

Mohlo by se vám také líbit: