Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vyrobit vánoční dekorace

Vánoční atmosféru si snadno doma vytvoříte pomocí krásných dekorací, které si vyrobíte sami přesně podle vašich představ. Do tvoření jednoduše zapojíte i děti a užijete si spolu příjemný čas, ze kterého navíc vznikne originální výzdoba pro váš dům nebo byt. Výroba vánočních dekorací není nic složitého, často si vystačíte i s tím, co už doma máte nebo najdete při procházce lesem a ještě ušetříte svoji peněženku. Jestliže nevíte, jak vyrobit krásné vánoční dekorace, nechte se inspirovat našimi návody pro každého. 

12 způsobů: Jak si jednoduše vyrobit vánoční dekoraci 

Přemýšlíte, jakou vánoční dekoraci vyrobit doma? Nabízí se vám spoustu možností a variant: věnec, kalendář, svícen, betlém nebo třeba hvězda. Věřte, že cokoliv vás napadne, je možné a vždy najdete jednoduché řešení, díky kterému si vyrobíte tu nejhezčí vánoční výzdobu. Zařiďte si domácnost přesně podle vašeho gusta a užijte si krásné chvíle s rodinou. 

Jak vyrobit vánoční věnec?

Jednou z nejčastějších vánočních ozdob se stává vánoční věnec, který zavěsíte na vchodové dveře. Aby věnec zvládl vítr, déšť nebo sníh, je potřeba myslet na vhodný výběr materiálů. 

Zvolit můžete například:

 • šišky, větve, jehličí
 • jmelí, eukalyptus
 • jeřabiny
 • dřevo
 • pevné baňky
 • voděodolná světýlka
 • látky a mašle

1. Vánoční věnec z jeřabin

Krásný a výrazný doplněk pro vaše dveře získáte díky využití oranžových a červených jeřabin, které si nasbíráte během podzimu. Korpus věnce pak ozdobte větvičkami jeřabin, které budete upevňovat drátkem těsně vedle sebe. Vytvoříte hustý základ, na který tavnou pistolí snadno přidáte další drobné dekorace podle vašich představ. 

2. Vánoční věnec z juty

Juta patří mezi přírodní materiály z velkou odolností a jemně hnědou barvou. Vrstvená juta vypadá skvěle také na vánočním věnci. Stačí omotat korpus na věnec pevnou jutou ve více vrstvách. Poté z menších kousků této látky vytvořte mašličky a upevněte je na věnec. Hnědý vzhled věnce lze snadno oživit pomocí přírodnin, jako jsou šišky, ořechy nebo větvičky nastříkané sprejem na bílou nebo zlatou barvu. 

Jak vyrobit vánoční hvězdu?

Vánoční hvězdy a komety patří mezi typické symboly Vánoc. Můžete je využít jako závěsné dekorace kdekoliv v domácnosti nebo jako vrchol vánočního stromečku. Nebojte se velkých a dominantních hvězd, které přitahují pozornost – čím větší hvězda, tím snadněji vás najde Ježíšek. 

3. Vánoční hvězda ze světýlek

Vytvořit vánoční hvězdu ze světelného řetězu vás nebude stát skoro žádný materiál, ale za to o něco více trpělivosti. Nepoddajná světýlka totiž dokážou občas docela potrápit. K výrobě vám bude stačit světelný řetěz s malými žárovkami, pevný drát, menší poddajný drátek a kleště. 

Z pevného drátu si pomocí kleští vytvořte základní tvar hvězdy a na něj namotávejte světelný řetěz tak, aby držel svůj tvar. Malé drátky vám pomohou s upevňováním žárovek. 

4. Vánoční hvězda z papíru

Návodů na papírové hvězdy najdeme desítky. Pro ten náš budete potřebovat pouze 6 archů papíru, nůžky a lepidlo. Začněte tím, že z papíru vytvoříte čverec a ten přehnete napůl tak, aby vznikl trojúhelník. Poté jej stejným způsobem přehnete ještě jednou. Papír nastříhejte na zhruba centimetrové proužky, ale střed nechávejte nedostříhnutý, aby hvězda držela pohromadě. 

Rozbalte papír a jednotlivé pruhy k sobě přilepte tak, aby vznikaly malé kournoutky. Strany střídejte, tím vytvoříte první cíp hvězdy. Pokračujte s ostatními papíry, které k sobě poté přilepte do tvaru hvězdy. 

Jak vyrobit vánoční stromek z větví?

Robustní vánoční stromeček snadno vytvoříte z nasbíraných větví z lesa. Vyrazte na procházku a přineste si dostatek různě dlouhých větviček, budou se vám určitě hodit. 

5. Závěsný stromek z větví

Připravte si přírodní provázek, ozdoby na stromeček a různě dlouhé větve. Nejprve si větve cvičně naaranžujte do pyramidy, aby vznikl tvar stromečku. Poté je právě v tomto pořadí přivazujte k sobě jako žebřík a mezi větvemi nechávejte podobně velkou mezeru. Stromeček zavěste na příslušné místo a do mezer umistěte vánoční ozdoby jako baňky, perníčky nebo slaměné figurky. 

6. Vánoční stromeček ze chvojí

Pro zelenou varintu stromečku využijte jehličnaté větvičky a jemné chvojí. Větve k sobě přivažte provázkem a obraťte vzhůru nohama. Porovnejte větvičky tak, aby vytvářely špici nahoře a široký základ dole. Na vrchol stromečku ze chvojí připevněte vánoční hvězdu a zbytek ozdobte světýlky, mašličkami a baňkami. Snadné a rychlé řešení máte na světě. 

Jak vyrobit vánoční svícen?

Vánoční svícen se čtyřmi svíčkami odpočítává týdny před hlavními vánočními svátky. Jedná se o krásnou tradici, která vám zpříjemní čekání na Štědrý den. Nemusíte však vyrábět pouze adventní verzi svícnu – příjemné světlo svíček a jejich vůně k Vánocům jednoduše patří a různé svícny lze rozmístit po celém domově. 

7. Jednoduchý adventní svícen

Tento návod je vskutku jednoduchý a velmi variabilní. Vždy může vypadat úplně jinak, stačí zvolit ozdoby dle vašeho vkusu. Vždy však budete potřebovat čtyři adventní svíčky, podlouhlý tácek a lepidlo. 

Na tácek rozmístěte svíčky s pravidelnými mezerami. Doporučujeme je připevnit lepidlem, aby se nemohly překlopit. Okolo svíček poté naaranžujte cokoliv podle vašeho vkusu. Skvěle vypadají vlašské ořechy, šišky, baňky, skořice, sušené pomeranče nebo jmelí.

8. Vánoční svícen do obýváku

Minimalistické svícny vypadají skvěle a vytvářejí krásnou rodinnou pohodu. Zkuste si vyrobit svícen ze sklenice, větviček tůjí a mašle. Stačí vylisované větvičky přivázat ke sklenici okolo celého obvodu a dovnitř přidat malou čajovou svíčku. Takových svícnů si pak můžete vytvořit přesně tolik, kolik potřebujete. 

9. Vánoční dekorace z papíru

Nejčastější pomůcky, které doma najdeme jsou papíry, nůžky a lepidlo. Proto není nic jednoduššího než vytáhnout tyto potřeby a pustit se do tvoření třeba i s dětmi. 

10. Vánoční vločky

Snad každý z nás jako dítě tyto vločky vyráběl. Stačí přehnout list papírů dvakrát napůl a poté ještě jednou přehnout tak, aby vám vznikla ostrá špička u středu papíru a nepravidelný trojúhelník. Papír držte za špičku a nůžkami zakulaťte okraj. 

Do papíru vystříhejte různé otvory a tvary podle vašeho gusta, ale pořád dbejte na to, aby papír držel pohromadě – nechávejte jednu část spojenou. Po rozložení papíru vznikne zajímavá vločka. 

11. Vánoční řetěz na zábradlí

Na vánoční řetěz budete potřebovat několik ozdobných papírů (různě barevné nebo potištěné), přírodní provázek a lepidlo. Vezměte jeden papírový čtverec a složte jej do tvaru harmoniky. Držte harmoniku za její prostředek a kraje otevřete tak, aby vznikly vějíře na každé straně. Tyto vějíře k sobě přilepte lepidlem tak, aby vám vzniklo nařasené kolečko. 

Vytvořte těchto koleček více a přivažte je na provázek. Vznikne vám vánoční řetěz, který můžete dozdobit ještě dalšími doplňky a zavěsit například na zábradlí nebo stěnu. 

Jak vyrobit vánoční betlém?

Poměrně náročnou výzvou a časově náročnější výzdobou se stává výroba vlastního betlému. Zkuste jej vytvořit z perníkového nebo slaného těsta a zapojte do tvorby i děti. 

12. Perníkový betlém

Při pečení perníčků si nachystejte dvakrát tolik těsta a vytvořte si figurky pro váš perníkový betlém. Z těsta rovněž upečte základy pro domeček, kde se scéna odehrává a podklad. Vše si pečlivě změřte a tvořte co nejjednodušší tvary jako čtverce nebo obdélníky, které po upečení slepte polevou do tvaru domečku.

Po zaschnutí připevněte domeček na podklad a teprve poté naaranžujte nejrůznější figurky do závěrečné podoby. Vše ozdobte polevou a krásný betlém je na světě. 

13. Betlém ze slaného těsta

Obdobným způsobem můžete betlém vytvořit také ze slaného těsta, které si připravíte smícháním:

 • dvou sklenic hladké mouky
 • necelou sklenicí studené vody
 • jednou sklenicí soli

Mouku a sůl promíchejte a postupně přilévejte vodu, dobře propracujte a vytvořte pevné a nedrolivé těsto, které nelepí. Následně už vytvářejte betlém stejným způsobem jako u perníkového těsta. Slané těsto se nepeče, ale suší cca na 50 stupňů v troubě i několik hodin.

Tipy na závěr

Výroba vánočních ozdob je skvělý způsob, jak si užít večer se svými blízkými a ještě ušetřit na vánoční dárky. Na závěr vám přinášíme ještě několik tipů, které se vám budou určitě hodit.   

 1. Se sběrem přírodnin začněte včas a nechte je vysušit při pokojové teplotě, aby nesplesnivěly. 
 2. Slaďte dekorace do jedné barevné kombinace nebo používejte podobné materiály. 
 3. Dodejte domovu příjemnou vůni Vánoc. Skvěle vám poslouží hřebíček, skořice nebo citrusy. Jako náhradu také můžete využít kvalitní difuzér.            
 4. Připravte se na to, že ne vždy budou po domácku vyrobené dekorace vypadat, jak jste si představovali. Důležitá je však originalita a zábava.           

Zajímají vás další skvělé nápady a tipy? Pak je tu pro vás bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky a zajímavé články, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!  

Mohlo by se vám tako hodit: