Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
vánoční tradice a zvyky

Vánoce slavíme ve 160 zemích světa. Každý země má přitom své vlastní vánoční tradice a zvyky. Liší se způsob oslav, podávaná večeře a často i datum. Jak slavíme Vánoce v různých částech Česka a jak je slaví naši sousedé nebo lidé na druhé straně světa? 

České vánoční tradice 

Mnoho českých vánočních tradic jistě znáte, protože je doma dodržujete. Některé tradice jsou speciální například pro Krkonošsko, jiné zase pro Jižní Moravu. Jaké zvyky jsou nejznámější? 

1. Adventní kalendář

Odpočítávání dnů do Vánoc není vyhrazeno jen dětem: Kromě těch čokoládových můžete pořídit adventní kalendáře například s kosmetikou nebo alkoholem 

TIP! Adventní kalendář: 24 magických okýnek

2. Adventní věnec

Ruční výroba adventních věnců a zapalování svíček v rodinném kruhu se nikdy neomrzí 

3. Zdobení vánočního stromečku

Jedna z tradic, která se dodržuje již opravdu skoro ve všech zemích, kde se Vánoce slaví 

TIP! Jak vyzdobit vánoční stromeček: Nejkrásnější dekorace

3. Krájení jablka

Příčně překrojte jablíčko a čekejte, jestli se ukáže hvězdička věštící štěstí nebo křížek předpovídající smůlu 

4. Házení pantofle

Nezadané dámy si stoupnou zády ke dveřím a pravou rukou hodí přes rameno botu: Špička směrem ke dveřím znamená svatbu v následujícím roce 

5. Lodičky z ořechů

Do ořechových skořápek vložte svíčku, zapalte ji a nechte plavat v míse s vodou: Když se skořápky drží u sebe, zůstane pospolu i rodina, když jedna odplave, člena čeká cestování 

6. Lití olova

Původně keltský zvyk lití roztaveného olova do studené vody, ve které se spojí v různé tvary, ze kterých můžete věštit budoucnost 

7. Hrášek ve vánočce

Pečete domácí vánočku? Schovejte do ní zrnko hrachu: Ten, kdo ji najde bude mít v následujícím roce štěstí 

8. Šupinky pro bohatství

Až půjdete kolem trhu, posbírejte pár šupin a schovejte je každému pod talíř na štědrovečerní tabuli 

Vánoční tradice našich sousedů 

Jak slaví Vánoce Slováci, Němci, Poláci nebo Rakušané? Přečtěte si pár zajímavostí o svátcích podle našich sousedů. 

Vánoce na Slovensku 

Není velké překvapení, že Slováci svátky slaví podobně jako my. Na Štědrý den drží půst, místo zlatého prasátka ale čekají na telátko nebo ptáče. Tak jako my dáváme pod talíř šupinu, Slováci ukrývají minci pod sváteční ubrus.  

Stejně jako dříve v Česku, štědrovečerní večeře má tradičně devět chodů a každý z rodiny je musí všechny ochutnat. Na stole najdete oplatky s medem, kapustnici, brambory nebo luštěniny. 

Vánoce v Německu 

I s našimi západními sousedy máme mnoho zvyků společných. Zapalování svíček na adventním věnci, stejně jako adventní kalendář nakonec z Německa pochází. V Německu slaví i Mikuláše, nedoprovází ho čert s andělem, nýbrž sluha Ruprecht. Na Vánoce pak nosí dárky stejně jako u nás Ježíšek nebo Vánoční muž.  

A co štědrovečerní večeře v Německu? Tradiční je pečená kachna nebo husa, dnes ji ale kvůli časové náročnosti ve většině rodin jedí až na první nebo druhý svátek vánoční.  

Na sváteční tabuli tak najde spíše německou verzi bramborového salátu s klobásou, případně různé pochoutky, které si rodina v průběhu roku nedopřává. Velmi oblíbené nejen mezi místními jsou německé vánoční trhy. 

Vánoce v Polsku 

Vánoce jsou pro nábožensky založené Poláky velmi důležité rodinné svátky. Na Štědrý den probíhá v celém domě práce – úklid, vaření i přípravy. Jakmile se na nebi rozsvítí první hvězda, další tři dny by ale měly být naopak úplně bez práce. 

Děti první hvězdu vyhlíží, protože jakmile přijde, končí půst a začíná večeře. Nejprve členové rodiny lámou oplatku a poté je čeká dvanáctichodová hostina. V některých rodinách se ještě před večeří rozbalují dárky. Nakonec rodina společně vyráží na mši.  

U stolu se tradičně prostírá jedno místo navíc pro náhodného kolemjdoucího. Osamělého souseda nebo člena rodiny Poláci nenechávají na Vánoce samotného, vždy mu nabídnou pozvání. 

Vánoce v Rakousku 

I v Rakousku najdete mnoho podobností. Stejně jako my, Rakušáci před Vánoci pečou několik druhů cukroví, například vanilkové rohlíčky. V posledních letech ale tradice zejména ve městech upadá a na Vánoce se cukroví spíše nakupuje. 

K večeři si v Rakousku vychutnávají různé ryby, případně klasický vídeňský řízek z telecího masa. Ten je doplněný lehkým bramborovým salátem. Na Vánoce nesmíte vynechat vánoční trhy! Obvykle nejsou tolik o nákupech, jako o společném času s přáteli u svařeného vína. 

Vánoční tradice ve světě 

Jak slaví Vánoce ve zmrzlých severských zemích nebo za oceánem?  

Pravé americké Vánoce 

Americké Vánoce všichni jistě znáte z filmů. Vzhledem k přistěhovalecké historii jsou tady Vánoce kombinací mnoha evropských zvyků. V každém domě najdete bohatě ozdobený stromeček, obvykle nechybí ani jmelí a adventní věnec se věší na dveře domu. 

Nejčastěji je rodina pospolu celý den 24. prosince, který zakončí slavnostní večeří. Obvykle v podobě pečeného krocana. Štědrý den zde nastává až 25. prosince, kdy se po ránu rozbalují dárky.   

Pro Američany je velmi důležitá venkovní vánoční výzdoba. Světelné řetězy zdobí domy v každé ulici, často se pořádají soutěže o nejkrásnější výzdobu a do výzdoby se hojně investuje. 

Vánoce ve Skandinávii 

Milujete skandinávský styl? Pak vás možná pobaví některé tradice, které seveřané na Vánoce dodržují. 

  • V Norsku lidé na Vánoce schovávají košťata, aby na nich neodletěly čarodějnice. 
  • Ve Švédsku najdete před Vánoci po celé zemi kozy vyrobené ze slámy. Ve městě Gävle, severně od Stockholmu, každý rok staví třináctimetrovu kozu, kterou se obyvatelé již tradičně snaží zapálit.  
  • V Dánsku nosí dárky Julemanden (Vánoční muž), který na Štědrý večer přijde do každého z domu a dárky dětem předá. Obvykle se pod převlekem schovává člen rodiny.   
  • Ve Finsku se na Štědrý den snídá rýžová kaše se skořicí a mlékem nebo máslem. V jedné porci je schovaná mandle a vyhrává ten, kdo ji najde. 

Vánoce u protinožců a v tropech 

Přestože si pravé bílé Vánoce v posledních letech příliš neužíváme, těžko si představujeme Štědrý den strávený na pláži nebo večerní grilování na zahradě. Na mnoha místech tak ale Vánoce vypadají. 

  • Chile je na jižní polokouli, na Vánoce je tady žhavé léto. Vánoční stromky jsou proto buď umělé napodobeniny nebo dokonce sochy. Na Štědrý den nechybí pláž ani grilování. 
  • I na Novém Zélandu je na Vánoce léto. Místo klasického vánočního stromku mají červeně kvetoucí pohutukawu a k večeři se grilují mořské plody, zelenina a maso. 
  • V Brazílii děti věší na okna ponožku, kterou Papa Noel vymění za dárky. Vánoce jsou jinak podobné těm našim. Samozřejmě až na teplotu kolem 30 stupňů. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Jak se vám líbí vánoční tradice ve světě? Budete se některou z nich letošní Vánoce inspirovat nebo raději zůstanete u klasických českých Vánoc? Připravili jsme pro vás mnoho inspirativních článků, se kterými budou přípravy hračka. 

A pro relax skvěle poslouží našich 25 nejlepších tipů na filmy o Vánocích.