Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Vánoční trendy 2021

Advent je za rohem, v obchodech se objevuje vánoční výzdoba a pomalu je na čase pořídit adventní věnec. Připravili jsme pro vás bohatou inspiraci, díky které si jej můžete vyrobit sama doma. Dali jsme dohromady ty nejlepší nápady na klasické i originální adventní věnce

Historie: Odkud tradice adventního věnce pochází 

Historie adventního věnce sahá do první poloviny devatenáctého století. Váže se k ní krásný příběh o Johannu Hinrichovi Wichernovi, který učil chudé děti. Ty se nemohly dočkat Vánoc a každý den se učitele ptaly, kdy už konečně přijdou. 

V roce 1839 vyrobil první verzi adventního věnce. Tenkrát byl ze starého dřevěného kola a svíček bylo dvacet čtyři – devatenáct malých a čtyři velké. Adventní věnec se postupně vyvíjel do dnešní podoby, kdy jej zdobíme jehličím, pokládáme na stůl a zapalujeme jen čtyři svíčky každou neděli, případně pátou na Štědrý večer. 

Proč jsou dnes čtyři svíčky na adventním věnci a jaký mají význam? Tradičně jsou poskládány pravidelně do tvaru kříže, jako symbolika ukřižování a také požehnání každé světové straně. V některých zemích se věší adventní věnec například na okna či dveře, ty jsou samozřejmě bez svíček. 

 

13x inspirace na krásný adventní věnec na stůl i dveře 

Dnes již není pravidlem, že jsou svíčky pravidelně rozestavěné po celém věnci a nemusí být ani z jehličí. Adventní věnce mají stovky různých podob a originální kousek si můžete vytvořit i sama doma. 

1. Adventní věnec ze šišek 

Vypravte se na procházku do lesa a nasbírejte košík šišek. Ty doma očistěte a nalepte tavnou pistolí na umělohmotný korpus nebo jen jednu ke druhé. Když se rozhodnete lepit šišky bez korpusu, připravte si šablonu, aby byl věnec kulatý. 

2. Adventní věnec z vánočních ozdob 

Podobně jako ze šišek můžete vyrobit adventní věnec z vánočních koulí. Kombinujte malé a velké ozdoby v několika odstínech. Vsaďte například na trendy kombinaci pastelových barev. 

3. Adventní věnec ze dřeva 

Rustikální adventní věnec ze dřeva vynikne například ve venkovském domě nebo na chatě a jeho výroba je neskutečně jednoduchá. Budete potřebovat jen plát kmene, tzv. kulatinu, čtyři svíčky a dekorace podle svých představ. Hodí se šišky, větvičky jehličí i celé koření. Svíčky a dekorace můžete na plát jen naaranžovat, pokud s věncem ale budete hýbat, raději je připevněte pomocí tavné pistole. 

4. Adventní věnec z juty 

Juta je úžasný udržitelný materiál, který jsme si v posledních letech oblíbili na dekorace i nábytek. Korpus na věnec omotejte jutovou stuhou, pravidelně rozestavte stojánky na svíčky a přidejte drobné dekorace dle svých představ. 

5. Adventní věnec na dveře 

Adventní věnec můžete pověsit také na dveře nebo do oken. V takovém případě vynechte svíčky a připevněte k věnci provázek. Ozdobit jej můžete rovnoměrně, oblíbené je ale soustředění dekorací k jedné straně. 

6. Adventní věnec z proutí 

Pokud se vám líbí proutěné adventní věnce, nejjednodušší je zakoupit již hotový proutěný korpus. Ten pak můžete ozdobit podle vlastního stylu. Glamour věnec snadno vytvoříte z bílého proutí a lesklých ozdob v pastelových barvách. 

7. Adventní věnce na stůl 

Když tvoříte adventní věnec na stůl, dejte si záležet, aby byl dostatečně pevný. S věncem je potřebovat manipulovat například při úklidu nebo když bude na stole chybět prostor na jídlo. Velmi důležité je proto neopadávající jehličí a pevné přichycení všech dekorací. 

TIP! Vánoční dekorace na stůl: nejkrásnější inspirace a tipy

8. Adventní věnec ve skandinávském stylu 

Nalaďte si doma letošní Vánoce severskou Hygge atmosféru a vytvořte jednoduchý adventní věnec ve skandinávském stylu. Využijte oblíbenou kombinaci světlého dřeva s šedou a bílou barvou. Na dřevěný podnos postavte svíčky a doplňte je jen moderním eukalyptem. 

9. Adventní věnec z perníků 

Když se letos pustíte do pečení vánočních perníčků včas, můžete ze stejného těsta vytvořit i adventní věnec. Pomocí dvou dortových forem nebo hrnců vykrojte z plátu těsta kruh, který bude tvořit základ. Na ten po upečení nalepte nazdobené perníky různých tvarů a čtyři menší svíčky. 

10. Adventní věnec v květináči 

Naplňte nízký květináč zčásti pískem a navrch vyskládejte šišky nebo vlašské ořechy. Rovnoměrně rozestavte svíčky a dozdobte dalšími vánočními dekoracemi. Stejným způsobem můžete také vyrobit adventní věnec ve formě na bábovku. Jako ozdoby v takovém případě zvolte vykrajovátka na cukroví. 

11. Moderní adventní věnec 

Moderní adventní věnce nemusí mít kulatý tvar. Velmi efektně vypadají svíčky v řadě na podlouhlém podnose. Dozdobit je můžete opět jehličím, ozdobami ze dřeva nebo skla i dary přírody. 

12. Adventní věnec z korků pro milovníky vína 

Je vám líto vyhazovat krásné korky od vína, ale zároveň nevíte, na co je využít? Můžete z nich vytvořit adventní věnec. Nalepte korky na korpus, aby bylo vidět jedinečné logo každého vinařství nebo je nastojato slepte do kruhu pomocí tavné pistole. Věnec z korků se hodí na stůl i k zavěšení. 

13. Minimalistický adventní věnec 

Minimalistický adventní věnec na dveře se skvěle hodí do moderního domova. Bude vám stačit jednoduchý kovový kruh, vlasec a několik větviček jehličí a eukalyptu. Větve pomocí vlasce připevněte jen po jedné čtvrtině nebo polovině. Pomocí vlasce můžete věnec také pověsit. 

DIY návod: Jak vyrobit adventní věnec z přírodních materiálů 

Kromě svíček a stojánků na adventní věnec nemusíte nic kupovat. Stačí nasušit pár kousků ovoce, prohledat kuchyň a zajít do lesa. Jaké přírodní materiály se hodí na adventní věnec? 

 • Celé koření 
 • Eukalyptus 
 • Pomeranč 
 • Cesmína 
 • Jehličí 
 • Jablko 
 • Šípek 
 • Šišky 

Z větví vytvořte základ a dozdobte jej čímkoliv, co budete mít po ruce. Jistě využijete také přírodní provázek, jutovou stuhu nebo ozdoby vyřezávané ze dřeva.  

Tipy na závěr 

 1. Můžete využít mnoho věcí, které najdete doma nebo v přírodě. 
 2. Stojánky na svíčky i korpus zachovejte a využijte další rok znova. 
 3. Vyberte jehličí, které hned tak neopadá. Vhodná je zejména borovice. 
 4. Pořiďte si větší svíčky, ať vám může věnec doma dělat ozdobu po celé svátky. 
 5. Věnec můžete použít jako adventní kalendář, stačí na něj přivázat drobné dárečky. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Přečtěte si také další články s vánoční tématikou: