Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vymalovat pokoj

Už dlouho toužíte po nějaké změně ve vašem domově, ale na rekonstrukci se nechystáte? Jednou z nejrychlejších a zároveň nejméně náročných změn se stává nová výmalba pokoje, kterou zvládne dle našeho návodu každý. Přečtěte si, jak snadno vymalovat pokoj a jaké barvy nyní patří mezi trendy.  

Jak vymalovat pokoj: vše, co potřebujete vědět 

Při malování pokojů je více než nutné dodržet správný postup, aby výsledek stál skutečně za to. Jedná se o činnost, kde toho lze mnoho pokazit, ale na druhou stranu se většina chyb snadno spraví nebo přemaluje. Držte se základního postupu a jistě nešlápnete vedle.

 

 1. Připravte si potřebné náčiní 

  Mezi základní výbavu každého malíře patří plachty a noviny na zakrytí nábytku či podlahy, papírová lepicí páska určená k malování pokojů, dva až tři kýble na barvu, vhodný válec a mřížka na odstranění přebytečné barvy. Dále se vám bude hodit staré oblečení, které lze zničit, ochranné pomůcky na oči a ruce a pro výmalbu vysokých stropů také žebřík. 

 2. Upravte stěnu, kterou chcete malovat 

  Stěny vyžadují před malbou určitou péči, aby se barva dobře přichytila a postupem času se nezačala odlupovat nebo praskat. U novostaveb můžete zdi vymalovat až po několik týdnech, kdy byla stěna instalována a omítnuta. Uvádí se, že se vyplatí vyčkat alespoň tři týdny.  Starší zdi je zase potřeba zkontrolovat a veškeré praskliny, dírky nebo odřeniny zapravit sádrou. Jestliže chcete malovat pokoj s tapetou, je nutné nejprve odstranit tapetu i lepidlo pod ní.  

 3. Zvolte vhodnou barvu a namíchejte ji 

  Výběr barvy nezahrnuje pouze škálu odstínů, ale musíte dbát také na vhodný typ barvy. Ne všechny jsou určeny pro použití v interiéru nebo disponují různými vlastnostmi. O výběru barvy se raději poraďte s odborníkem v obchodě. Většina barev vyžaduje speciální poměr pro namíchání, který najdete na obalu nebo vám s ním opět poradí odborník. Namíchejte barvu dle návodu a pořádně ji promíchejte.   

 4. Pusťte se do výmalby 

  Nejlépe uděláte, pokud začnete od stropu a postupně vymalujete všechny požadované stěny. Nezapomeňte vymalovat vždy celou stěnu naráz, aby vám nevznikaly šmouhy a fleky. Větší válečky vám umožní postupovat poměrně rychle u velkých ploch. Pro složité a menší zdi se hodí využít menší průměr válečku, popřípadě štětce. 

Aktuální trendy v malování pokojů 2024

V pomyslném žebříčku oblíbených barev pro letošní rok se na prvním místě umístily syté barvy, které působí luxusním dojmem a vytváří dominantní dojem. Sáhněte například po smaragdově zelené, královsky modré nebo tmavě růžové barvě s pudrovým nádechem. Jelikož syté barvy upoutají snadno pozornost a zmenšují prostor, je potřeba vyvážit je neutrálními odstíny, jako je bílá, krémová, natural či šedá. 

Na druhém místě našeho žebříčku by se umístily zemité barvy inspirované přírodou. Ať už zvolíte béžovou, šedou, hnědou či barvu slonové kosti, jistě neuděláte chybu.  

Mezi staré zlaté klasiky patří využití světlých barev, kam řadíme bílou, pískovou, natural či barvu cafe latte. Tyto odstíny se skvěle kombinují například v moderním, skandinávském či boho stylu. 

Mohlo by vás také zajímat: Jak vytvořit betonovou stěrku v interiéru

Jaké existují techniky malování pokojů? 

Znáte techniky malování pokojů, které můžete využít a oživit tak prostor? Existuje celá řada možností, jak vymalovat pokoj. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější ze všech.  

 • Tupování – stejnobarevná stěna vás trochu nudí? Pak využijte starou houbičku na nádobí a nanášejte barvu na podklad jako nepravidelné šmouhy.  
 • Malba s pomocí šablony – geometrické tvary, pruhy či konkrétní obrazy? Vyzkoušejte výmalbu s využitím šablony dle vašeho vkusu.  
 • Štukování – existuje několik druhů štukování například marocké nebo benátské. Výsledný efekt vypadá jako mramor nebo betonová stěrka, která se také stala v poslední době velmi oblíbenou variantou.  
 • Stříkání – rychlým a rovnoměrným způsobem, jak vymalovat velké plochy je stříkání, díky kterému docílíte zajímavého vzhledu stěny. 
 • Batikování – pomocí nanášení několika vrstev barev na sebe docílíte texturovaného vzhledu stěny. Dekor vznikne díky využití smotaného hadříku, který budete rolovat zespodu nahoru ještě ve chvíli, kdy je barva mokrá.  

10 inspirací pro malování interiérů 

Chcete-li se vrhnou do renovace vašeho domova, nechte se inspirovat našimi tipy pro každou z místností. Připravili jsme si pro vás dva tipy na výmalbu každé místnosti, dohromady si tedy odnesete 10 nejzajímavějších nápadů na malování interiéru.  

Jak vymalovat obývací pokoj? 

Obývák patří mezi jednu z nejoblíbenějších místností v domě, kde se schází celá rodina. Měl by tedy působit útulně a příjemně. Pro obývací pokoj ve skandinávském stylu zvolte výmalbu v zemitých barvách. Použít lze například béžová v kombinaci se sněhově bílou. Doplňte kvalitní nábytek, nepřehánějte to s dekoracemi a držte se funkčního a minimalistického stylu.  

Další oblíbenou volbou pro obývák se stal glamour styl, pro který se výborně hodí pudrově růžová barva. Tu lze využít nejen pro stěny, ale také pro pohodlnou sedačku či taburetku.

TIP! Trendy: barvy do obývacího pokoje 

Jak vymalovat ložnici? 

V ložnici skvěle vypadá smaragdově zelená barva připomínající borovicový les. Stačí vymalovat pouze jednu stěnu, jelikož se jedná o velmi tmavý odstín. Zkombinujte jej s výrazným nábytkem a neutrálními doplňky.  

Pro klidné snění se také často využívá klidná béžová či krémová barva. Tyto světlé odstíny skvěle rozšiřují menší místnosti. Pokud navíc přidáte strategicky umístěná zrcadla, vytvoříte iluzi nekonečného prostoru.

TIP! Nejnovější inspirace: Barvy do ložnice  

Jak vymalovat dětský pokoj  

Děti jistě potěší veselé barvy v pastelových odstínech. Nemusíte se bát  využít všechny barvy duhy, vaše děti vám jistě budou vděčné.  

Skvěle vypadá využití hořčicově žluté barvy nebo svěže zeleného odstínu. Vymalujte dvě sousední stěny na výrazný odstín a zbývající zdi ozdobte zajímavou tapetou s květinovým nebo zvářecím vzorem. 

Kreativní duše se také mohou vrhnout do výmalby podkladu v neutrální barvě a následné malby konkrétních obrazů na zeď. Udělejte z dětského pokoje ZOO plnou oblíbených zvířat nebo třeba vesmírnou stanici.  

TIP! Jak vymalovat dětský pokoj: 5 skvělých nápadů

Kuchyň a jídelna 

Při vaření a pečení se do prostoru uvolňuje velké množství páry a mastnoty. Myslete na to při výběru vhodného typu barvy. Dnes se na trhu objevují velmi odolné barvy, které lze dokonce omývat.  

Při výběru odstínu pro vaši kuchyň nebo jídelnu se nebojte sáhnout po klasické krémově bílé barvě. Skvěle ji doplní masivní nábytek ve světlém i tmavém dekoru. 

Další oblíbenou variantou se v poslední době stala cihlově červená, která se pro kuchyň více než hodí. Vymalovat můžete jenom část stěn a pro zbytek využít zajímavý obklad. Přidejte textilní doplňky ve stejném odstínu a nová kuchyň je na světě.  

TIP! Trendy kuchyně: 10 trendů, které budete chtít doma

Koupelna vyžaduje speciální barvy 

Také v koupelně je potřeba dbát na vhodný výběr barev, které snesou velkou vlhkost. Odborníci v obchodě vám jistě poradí.  

Chcete-li svou koupelnu oživit a vdechnout jí nový život, zvolte kombinaci tmavé šedé a hořčicově žluté barvy. Další oblíbenou variantou pro koupelnu se stala poměrně odvážná kombinace černé a bílé. Vymalujte všechny stěny na bílo a pro kachličky zvolte čistě černou variantu. Nezapomeňte na sladěné doplňky a dostatek světla.  

TIP! Koupelny: 11 trendů, které si zamilujete

Jak vymalovat strop: krok za krokem  

Výmalba stropu se možná zdá jako nejtěžší úkol z celého procesu. Rozhodně však neztrácejte hlavu a držte se našich rad:  

 1. Nejprve přikryjte podlahu a nábytek folií nebo novinami. 
 2. Malým štětcem či válečkem zamalujte spáru mezi stropem a stěnami.  
 3. Začněte s nátěrem stropu. Postupujte od rohu směrem doprostřed. Využít lze váleček proti odkapávání, který zabraňuje zbytečnému plýtvání barvou. 
 4. Doporučujeme natřít strop dvěma vrstvami pro celistvý efekt.  

TIP! 8 rychlých kroků: Jak vymalovat strop

Shrnutí 

Malování pokojů sice nepatří mezi úplně snadné disciplíny, ale může se stát opravdu zábavnou činností. Jistě také budete mít dobrý pocit z výsledku a nového vzhledu vašeho domova. Nezapomeňte, že i případné chyby, cákance nebo fleky se vždy dají překrýt novým nátěrem a vy se tedy v celém procesu můžete více uvolnit a užít si ho.  

Pro další praktické návody, inspirativní články a tipy se zdarma registrujte na našem serveru Westwing. Získáte přístup k nejnovějším článkům, ale také výhodným nabídkám Westwing.