Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vymalovat strop

Malování stropů rozhodně nepatří k oblíbeným činnostem. Už teď se vidíte s obličejem pokropeným od barvy a bolavým krkem od dlouhých hodin práce se zakloněnou hlavou? Aby byl celý proces co nejjednodušší, nejrychlejší a nejméně bolestivý, připravili jsme pro vás návod se spoustou tipů. Řekneme vám, čím se na malování stropu vybavit, jak postupovat i na co si dát pozor.

Co budeme potřebovat na vymalování stropu

Při malování stropu se neobejdete bez správného vybavení. Co by nemělo chybět na nákupním seznamu?

 • Správná barva na strop
 • Maskovací páska
 • Teleskopická tyč
 • Váleček a štětec
 • Tácek na barvu
 • Smirkový papír
 • Pracovní brýle
 • Noviny a plachta

Jak vymalovat strop: Krok za krokem

Aby byl výsledek malování stropu i celého pokoje úspěšný, je nutné dodržet správný postup. V opačném případě se může stát, že budete příští víkend trávit opět se štětkou a válečkem. Určitě si dokážete představit lepší plán, proto se držte našeho postupu.

 1. Připravte prostor

  Vše co můžete z pokoje vykliďte, včetně nábytku. Ty kusy, které přesunout nejdou, zakryjte spolu s podlahou pomocí novin nebo plachty. Přichyťte je maskovací páskou, aby nábytek či koberce nezůstaly bez vašeho povšimnutí nechráněné.
 2. Přelepte rohy

  Pokud malujte strop jinou, zejména tmavší, barvou než zbytek pokoje, zalepte rohy pomocí maskovací pásky. Přelepte samozřejmě i okraje veškerého zdobení, které nechcete malovat. 
 3. Naneste primer

  Primer neboli podkladová vrstva zajistí lepší překrytí skvrn, nedokonalostí a jednolitou barvu. Tento krok rozhodně nevynechávejte. Ušetříte si práci do budoucna, protože bude pravděpodobně stačit jen jedna vrstva barvy. Primer naneste pomocí válečku.
 4. Vymalujte rohy

  Jakmile primer zaschne, vymalujte pomocí štětce rohy. Použijte barvu, kterou budete používat na zbytek stropu. Začněte v rohu a nabarvěte asi deset centimetrů silný pruh, metr po obou stranách. Poté se přesuňte na další krok. 
 5. Malujte strop

  Ještě než zaschne barva, kterou jste nanášeli v rozích, naneste pomocí válečku barvu na  plochu, která na ně navazuje. Zabráníte tak vzniku nevzhledných přechodů. Poté opět natřete štětcem asi metrový pruh kraje a válečkem navazující část stropu. Na pomoc si vezměte teleskopickou tyč a pracujte co nejrychleji. Barvu přelijte do tácku, ze kterého snadno naberete správné množství a váleček můžete nechat okapat.
 6. Vymalujte zbytek stropu

  Jakmile máte vymalované všechny části okolo rohů, vymalujte zbytek stropu. Přejíždějte přes hotový nátěr různými směry, aby nevznikaly přechody.   
 7. Zvažte druhý nátěr

  Když barva zaschne, zkontrolujte, jestli na stropě nezůstaly nedokonalosti a barevné nesrovnalosti. Pokud jste s prací spokojení, pokračujte k úklidu. Někdy je ale potřeba nanést druhou vrstvu. V takovém případě postupujte podle kroků 4, 5 a 6.
 8. Vyčistěte náčiní a ukliďte

  Připravte si teplou, mýdlovou vodu a štětce a válečky v ní vymáchejte. Poté je vyždímejte a pod proudem vody nechte vyplavit zbytky barvy i mýdla.

Jakou barvou vymalovat strop

Při výběru barvy na strop záleží, jakého efektu chcete dosáhnout. Pokud chcete místnost opticky zvětšit a provzdušnit, použijte světlou barvu. Naopak tmavé barvy strop opticky sníží a pokoj bude působit útulnější. 

Rozhodně nemusíte zůstat jen u bílé. Ze světlých barev jsou krásné neutrální odstíny jako je starorůžová či béžová. barvou pokoj perfektně rozzáříte jako slunečními paprsky. Z tmavších barev není nikdy krokem vedle modrá nebo šedá. Spolu s dřevěnou podlahou vypadá skvěle také olivově zelená.

TIP! Veri Peri: Pantone barva roku 2022 je tady!

Tip: Přečtěte si také náš článek Jak vymalovat pokoj: 10 trendy inspirací roku 2021.

Nejčastější otázky

Tipy na závěr

 • Začněte podkladovou bází, která vám pomůže zakrýt i odolné skvrny od prosáklé vody či cigaretového kouře.
 • Stropy malujte v místnosti jako první a začněte malým štětcem od okrajů. Pokud budou zdi v jiné barvě, nalepte do rohů maskovací pásku.
 • Malujte po menších sekcích, snažte se ale mezi nimi přesouvat rychle a pohybujte válečkem v různých směrech. Zamezíte tak viditelným přechodům.
 • Použijte barvu, která zasychá pomalu a má matný vzhled. Pokud máte bílé zdi i stropy, můžete na strop zvolit zářivější odstín.
 • Světlá barva pokoj opticky zvětší, tmavá naopak sníží stropy a pokoji dodá útulnější vzhled.
 • Jestli malujete ve starším domě a nátěr bude už několikátý, zbruste strop lehce smirkovým papírem. Zbavíte se tak různých nerovností, které vznikly při předchozích nátěrech.

Malování pokojů je nejjednodušší způsob, jak dodat svěží vzhled, když nemůžete investovat do náročnější rekonstrukce. Spolu s novou barvou do místnosti pořiďte i jeden výraznější kousek, například nový koberec nebo sedačku, a několik menších doplňků. Získáte tak úplně nový pokoj.Praktické tipy a návody pro vás připravujeme pravidelně.

Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získáte přístup k nejnovějším článkům i exkluzivním nabídkám, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by vás také zajímat: