Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
vanocni vyzdoba domu

Vánoční výzdoba domů je rok od roku krásnější. Na trhu máme k dispozici mnohem více dekorací než před deseti lety. Zkoumání výzdoby v oknech, na dveřích i na celých zahradách se tak stalo oblíbenou aktivitou při předvánoční procházce. Připravili jsme pro vás tipy na co při dekorování domu na Vánoce nezapomenout včetně bohaté inspirace. 

Na jaké vánoční dekorace nezapomenout při zdobení domu 

Zdobení domu již patří k Vánocům stejně jako bramborový salát, pečení cukroví a rozbalování dárků. Na co byste při plánování výzdoby rozhodně neměla zapomenout? 

 • Světelné girlandy a řetězy 
 • Vánoční dekorace do oken 
 • Venkovní světelné dekorace 
 • Ozdobený vánoční stromeček 
 • Věnec či jiná dekorace na dveře 
 • Výzdoba předzahrádky a vstupu 
 • Vánoční dekorace v chodbě, obýváku a jídelně 

Jaké jsou náklady na vánoční výzdobu domu 

Vánoční výzdobu můžete mít téměř zdarma, když využijete to, co již máte doma a pustíte se do vlastní výroby dekorací. V případě, že se rozhodnete oslovit profesionální firmu, která se o výzdobu postará, se může výsledná cena naopak vyšplhat na desítky tisíc korun. 

Záleží také, jak velký máte dům, zda jej budete zdobit pouze zevnitř nebo také zvenku a jak moc nebo málo ozdob použijete. Doporučujeme proto předem sestavit rozpočet. Sepište si, co všechno budete chtít použít a kolik vás to bude stát.  

Jak začít s vánoční výzdobou domu: Krok za krokem 

 1. Naaranžujte na dům venkovní osvětlení a rozestavte dekorace na zahradě. 
 2. Ozdobte některé místnosti v domě, přinejmenším předsíň a obývák. 
 3. Pověste zakoupený nebo vyrobený adventní věnec na dveře. 
 4. Před první adventní nedělí vyrobte adventní věnec na stůl. 
 5. V obývacím pokoji nebo v kuchyni pověste jmelí. 
 6. Vystavte vánoční výzdobu a světýlka do oken. 
 7. Včas vyberte a kupte vánoční stromek. 
 8. Před Štědrým dnem strom ozdobte. 
 9. Připravte štědrovečerní tabuli. 

12 nejkrásnějších nápadů: Vánoční výzdoba domu 

Před Vánoci je potřeba udělat tolik věcí! A vymyslet výzdobu na celý dům nebo byt není zrovna jednoduché. Připravili jsme pro vás proto bohatou inspiraci, která vám práci zjednoduší. 

1. Venkovní vánoční výzdoba 5x jinak 

Máte dům se zahradou? V tom případě máte přímo dokonalý prostor pro vánoční dekorace. Naše nejoblíbenější jsou: 

Svatá rodina na zahradě 

Naaranžujte na své zahradě svatou rodinu v životní velikosti nebo rovnou celý betlém. Nejběžnější jsou betlémy dřevěné, případně drátěné s instalovanými světýlky.  

Svítící sob na zahradě 

Velmi oblíbenou dekorací posledních let je svítící sob. Můžete pořídit jednoho soba, celé stádo i sáně. Krásně vypadají především, když začne sněžit. 

Sáně na zahradě 

Máte na půdě staré sáně? Využijte je přes zimu jako kouzelnou dekoraci na zahradu! Můžete kolem nich omotat vánoční světýlka nebo na ně položit lucernu a jehličí. 

Vánoční strom na zahradě 

Kdo říká, že vánoční stromek musí být jen v obýváku? Jestli vám na zahradě stojí krásný jehličnan, ozdobte ho stejně, jako ten, co máte doma.

 

Světýlka pověšená na domě 

Nainstalovat na dům světýlka vyžaduje trochu času a trpělivosti, výsledek ale stojí za to. Když navíc řetězy vhodně umístíte, můžete je na domě nechat přes léto jen vypnuté. 

2. Vánoční výzdoba vstupu do domu 

Ozdobte schody vedoucí ke dveřím nebo předzahrádku. Do květináčů a truhlíků můžete zasadit malé stromky a na zem postavit několik luceren. 

3. Vánoční výzdoba na dveře 

Vánoční výzdobu na dveře můžete použít i v případě, že bydlíte v panelovém domě. Pověste na ně adventní věnec, hvězdu, jmelí nebo jinou dekoraci. 

TIP! 12 originálních tipů: Vánoční dekorace na dveře

4. Vánoční výzdoba chodby 

Aby vás hned po příchodu domu přivítala vánoční atmosféra, rozestavte dekorace i v předsíni. Na stolek můžete postavit vázu s jehličím a voňavé svíčky a na zeď pověsit optimistickou ceduli s vánočním nápisem. 

5. Vánoční výzdoba obývacího pokoje 

Pokud budete doma zdobit jen jednu místnost, měl by to být obývací pokoj. Trávíte zde nejvíce času s rodinou a výzdobu si tak naplno užijete. Nad krb nebo na okno pověste punčochy, vyměňte dekorační polštářky a deky za vánoční a na poličky rozestavte svíčky a drobné vánoční dekorace.

6. Vánoční výzdoba na okno 

Aby se mohli dekoracemi kochat i kolemjdoucí, nezapomeňte na výzdobu do oken. Vybírejte takovou, která bude vypadat pěkně z obou stran. Krásně vypadá umělý sníh ve spreji, díky kterému máte pocit bílých Vánoc, i když je venku nad nulou. 

TIP! 15 nejkrásnější inspirací: Vánoční dekorace na okno

7. Vánoční výzdoba jídelny 

Pořiďte dekorace také do jídelny, abyste s rodinou měli krásné prostředí na štědrovečerní večeři. Na poličku postavte vánoční hvězdu a nad stůl pověste jmelí. Můžete vyměnit klasická stínidla, která máte na světlech po celý rok, za papírové hvězdy. 

8. Vánoční výzdoba na stůl 

Jakmile se začne blížit Štědrý večer, je třeba naplánovat také dekoraci vánoční tabule. Záleží na vašem stylu, zda zvolíte klasiku s bílým ubrusem a zdobeným porcelánem nebo například uvolněnou severskou verzi pouze s běhounem. 

TIP! Vánoční dekorace na stůl: nejkrásnější inspirace a tipy

Jak vybrat vánoční osvětlení 

Při výběru girland a dalších světelných dekorací je důležité sledovat, zda jsou světla vhodná pouze do interiéru nebo je můžete použít v exteriéru. Sáhněte po LED světlech, které spotřebují méně energie než klasické žárovky.  

Důležitá je také barva světla. Chcete jednoduché bílé žárovky nebo odvážnější červenou či modrou variantu? I u bílých žárovek dávejte pozor, zda je světlo teplé nebo studené. Zejména v případě, že kombinujete několik druhů osvětlení vedle sebe. 

Při nákupu světelných řetězů změřte potřebnou délku. Nezapomeňte připočítat také vzdálenost k zásuvce. U ostatních světelných dekorací porovnávejte velikost, aby k sobě vše ladilo. 

Tipy na závěr 

 1. Předem si naplánujte, kde všude chcete vánoční výzdobu mít a rozvrhněte její aranžování na několik dní. 
 2. Pokud máte nižší rozpočet, soustřeďte se na místa, která nejvíce uvidíte. 
 3. Do venkovních luceren použijte místo klasických svíček led světýlka. 
 4. Předem si vyberte styl, ve kterém budete celý dům dekorovat. 
 5. Naplánujte také barevné schéma vánočních dekorací. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Přečtěte si také další články s vánoční tématikou: