Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dekorace na zed inspirace

Máte vybraný krásný nábytek, naplánované barevné schéma, osvětlení i doplňky, ale ke spokojenosti pořád něco chybí a váš domov působí prázdně? Dekorace na zeď doladí každou místnost k dokonalosti! Vyberte nejkrásnější dekorace na zeď do obývacího pokoje, předsíně i ložnice. 

Proč jsou dekorace na zdech důležité 

Dekorace na zdech zajistí, že váš domov bude útulný a stylový. Holé stěny obvykle působí chladně a neosobně – naštěstí máte tolik způsobů, jak je ozdobit! Od uměleckých děl, přes zarámované fotografie až po kovové nebo textilní dekorace na zeď.  

Jaké benefity mají nástěnné dekorace? 

  • Upoutají pozornost a ozvláštní místnost 
  • Různými typy dekorací dodáte texturu 
  • Pomohou definovat barevné schéma 
  • Místnost díky nim působí dokončená 

20 nápadů na krásné dekorace na zeď 

Připravili jsme pro vás rozsáhlou inspiraci na ty nejzajímavější dekorace na stěny do každé místnosti. Některé z nich zvládnete vyrobit z věcí, které máte doma nebo najdete v lese. 

1. Vzorovaná tapeta 

Tapety se v posledních letech vrátily do módy. Oblíbené jsou zejména tapety s potiskem. Vzor můžete použít na celou místnost nebo jen na jednu výraznou zeď, například za sedací soupravou. Trendem jsou nyní tapety se vzorem tropických rostlin, drobných kvítků i geometrických tvarů inspirovaných art deco stylem. 

2. Porcelánová galerie na zdi 

Máte doma krásný porcelán po babičce, sadu cibuláků nebo zdobených čínských talířků? Připevněte je na zeď a vytvořte z nich nádhernou nástěnnou dekoraci. Nejdříve změřte velikost zdi a na stole nebo na zemi rozložte porcelán tak, aby vznikla zajímavá galerie. Vzor naznačte pomocí pásky na zeď, na talířky připevněte speciální držáky na zeď a pověste je na háčky. 

3. Textilní dekorace na zeď 

Na zdi můžete připevnit různé textilní dekorace, které dodají extra strukturu. Hodí se ozdobné látky, vintage koberec, macramé dekorace i patchworkové výrobky. Stačí je jednoduše připevnit na dřevěnou tyč nebo pěknou, rovnou větev a tu pomocí provázku pověsit na zeď. 

4. Kancelářské klipy místo rámečků 

Máte minimalistický interiér a chcete originální ozdobu na zeď? Kupte zajímavý obraz nebo fotografii vytištěnou na plakátu bez rámečku a připevněte ji na zeď jen pomocí kancelářských klipů. Přicvakněte dva do horních rohů a dva do spodních. Ty horní poslouží jako háček na hřebík, spodní jako zátěž, aby se plakát nekroutil. 

5. Korálky na zeď do boho interiéru 

Hledáte perfektní dekoraci na zeď do boho ložnice nebo obývacího pokoje? Z lesa nebo parku si přineste pěknou spadlou větev a očistěte jí. Poté na ni zavěste korálky na šňůrce a větev pověste na zeď.  

6. Obrazová galerie na zdi 

Podobně jako z porcelánu, i z obrazů můžete na zdi vytvořit galerii. Namísto abyste pověsila jen dvě fotografie vedle sebe, pořiďte dostatek rámečků, aby pokryly většinu zdi. Nakombinujte fotografie, obrazy a cedule s nápisy. Stejně jako u porcelánu si nejdříve připravte rozložení, které se vám bude líbit. 

7. Extra velký obraz na zeď 

Při výběru obrazu do vašeho interiéru se nedržte zpátky a vyberte skutečně velké dílo. Obraz může zabírat i téměř celou zeď, neměl by před ním ale stát žádný výrazný nábytek, maximálně lampa a nízká lavice. Obraz vybírejte jednodušší, černobílý nebo monochromatický. 

8. Zrcadlo jako dekorace na zeď 

Zrcadlo je praktický doplněk, poslouží ale i jako krásná dekorace. Pokoj díky němu bude vypadat větší a světlejší. Bez velkého zrcadla se neobejde vaše zeď v předsíni, do malého obýváku pořiďte zrcadlo nad sedací soupravu nebo krb.

TIP! Velký průvodce: jak vybrat zrcadlo

 

9. Nástěnná malba 

Chcete něco ještě výraznějšího, než je velký obraz? Využijte svou zeď jako plátno a namalujte obraz rovnou na ni. Ať už se do malby pustíte sama nebo pozvete profesionála, nechte si hlavou důkladně projít návrh, který vyberete.  

10. Nainstalujte na zeď poličky 

Vyberte zajímavou poličku nebo nástěnný regál a nainstalujte je na zeď. V kuchyni ji můžete využít na vystavení oblíbených kuchařek nebo bylinek v květináči, v obýváku se bude vyjímat menší pokojová rostlina, květiny ve váze nebo obrazy či zarámované fotografie. 

11. Nástěnná svítidla 

Nástěnná svítidla jsou často opomíjená. Stejně jako menší lampička na komodě skvěle doplní centrální světlo, zároveň ale nikde nepřekáží. Naopak poslouží jako dekorace na stěně. 

12. Vertikální zahrada 

Vertikální zahrady jsou trendem posledních let. Můžete si je nechat profesionálně nainstalovat nebo sama vyrobit z pěkných poliček nebo dokonce ze staré dřevěné palety. Jednodušší variantou jsou nástěnné květináče pověšené přímo na zdi.

TIP! Vertikální zahrada: Inspirace pro nejkrásnější zahradu na stěnu

13. Velká nástěnka nebo kalendář 

Velký kalendář na zdi nebo nástěnka, na kterou si připnete všechny důležité dokumenty a zaznamenáte povinnosti, pomohou s organizací nabitého programu. Doplňte je pěknými magnety, sponkami a poznámkovými listy a budou krásnou dekorací v kanceláři nebo nad pracovním stolem v obýváku. 

14. Tabulová barva na zdi 

Místo malé nástěnky nebo tabule můžete celou stěnu nabarvit tabulovou barvou. Poznámky, které napíšete křídou snadno smažete hadříkem. Existuje i magnetická barva, kterou můžete zeď natřít jako první a tabule pak poslouží i jako nástěnka. Využijte tabulovou barvu do pracovny, dětského pokoje i do kuchyně. 

15. Osobní mapa na zdi 

Je cestování vaší vášní? Pořiďte si velkou mapu na zeď jako dekoraci a dejte jí osobní nádech. Můžete si nechat na zakázku vytisknout mapu města, které je vám blízké, pořídit speciální mapu, na které můžete stírat země, které jste již navštívila nebo zapichovat špendlíky do klasické mapy. 

16. Televize jako dekorace 

Televize byla v aranžmá obývacích pokojů dříve spíše na překážku než pro krásu. Dnešní ultratenké televize ale můžete nainstalovat přímo na zeď a nechat na nich běžet spořič displeje s fotografií nebo s obrazem.  

17. Kovové nástěnné dekorace 

Vyměňte klasický obraz za 3D kovovou dekoraci. Velmi efektně vypadají ve zlatém i černém provedení. Oblíbené jsou zejména přírodní motivy, nápisy a geometrické tvary. Do minimalistického interiéru se skvěle hodí kovová dekorace ve stylu obrazů od Pabla Picassa. 

18. Nástěnné girlandy 

Girlandy používáme především na Vánoce. Na zdobení stěn se ale hodí po celý rok. Girlanda z květin bude krásnou dekorací do ložnice, do dětského pokoje se zase hodí látková girlanda z barevných látkových trojúhelníčků. 

19. Samolepky na zeď 

Samolepky jsou perfektní dekorací na zeď například do dětského pokoje, když nechcete investovat moc peněz a chcete rychlý a efektní výsledek. Skvěle se hodí do dětského pokoje, především proto, že dekoraci snadno obměníte podle toho, jak dítě roste a mění se jeho zájmy.

TIP! Jak vymalovat dětský pokoj: 5 skvělých nápadů 

20. Betonový efekt na stěně 

Proč je betonový povrch na stěnách tak oblíbený? Kromě toho, že dodá jedinečný vzhled, beton má také skvělé vlastnosti. Dlouho vydrží, neotírá se, snadno ho vyčistíte a je voděodolný. Beton kombinujte s bílou barvou, černým kovem a dřevem. Vyniká v moderních koupelnách a předsíních. 

TIP! Jak vytvořit betonový efekt na stěně: 7 nejlepší tipů

Shrnutí 

Ať už vyberete jakoukoliv nástěnnou dekoraci, uvidíte, že místnost okamžitě ožije. Nudné holé stěny se stanou zajímavými, zábavnými a jedinečnými. Podle velikosti i využití pokoje se rozhodněte, jak velkou dekoraci vybrat, i jaký typ se hodí. Bude to tapeta na zdi, zrcadlo nebo originální 3D dekorace? 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci, ani exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.