Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Svatební přání 22

Svatba je velkým činem v životě mnoha lidí. Když se dva zamilovaní berou, ovlivňují tím mnoho dalších osob kolem sebe. Přátelé i rodina jsou dojatí, šťastní a mají snahu svým blízkým něco popřát. Skvěle k tomu slouží svatební přání. Na to se hodí napsat něco od srdce, zvlášť pokud se oddává někdo, kdo je vám blízký a máte k němu vřelý vztah. Vyplatí se věnovat přání čas. Pak bude dokonalé. A budete ho mít připravené k předání ve správnou chvíli.

Co napsat na svatební přání pro novomanžele: Nápady na texty

V obchodech je mnoho již předepsaných přání ke sňatku. To je však tak neosobní a není šité na míru. Dalo by se prominout ještě v okamžiku, kdy dotyčný pár až tolik neznáte. Pak je lepší vybrat nějaký klasický verš než se netrefit do vkusu. Pokud se však jedná o nejlepší kamarádku, starší sestru, bratrance, se kterým jste vyrůstali nebo blízkou kolegyni z práce můžete klidně nechat zapracovat své básnické střevo a sami něco vymyslet. Pak si vyberte prázdné přání anebo si vyrobte své.

Kdy se přání vůbec předává? V našich končinách je zvykem jej věnovat u gratulací po obřadu, ale etiketa praví, že přání můžete adresovat kdykoliv v době zásnub až pár týdnů po svatbě. Třeba jste z daleka nebo nemáte zrovna možnost předat jej osobně. Pak jej klidně pošlete poštou. Uvidíte, že vždy potěší. Ublíží pouze v případě, že ze svatby nakonec sejde.

Nejčastěji se píše přání v určitém duchu:

 • Vtipné verše mají za úkol novomanžele rozesmát. A v den, který je pro některé velmi stresový, je smích tím pravým pro uvolnění atmosféry.
 • Často se používají i různé rady a předávání zkušeností. Bývají to přání od manželských párů nebo rodičů.
 • A v neposlední řadě nesmíme opomenout emotivní typ přání. Ty mají za úkol dojmout, chytit za srdce a vrýt se do paměti. Něco jím tím přejete. Třeba stále být zamilovaní, jako tomu u nich bylo na počátku vztahu.

Nejoblíbenější svatební přání

Za takové se dá považovat to, které si budou novomanželé pamatovat celý život. Tedy psané od srdce. Nejčastěji se píší citáty. Stačí zadat do vyhledávače na internetu a hned vám vyjedou nejvyhledávanější. Oblíbené jsou i již klasické formy vět, které k manželství patří.

„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.”
Oscar Wilde

„Ideální manželství má dva předpoklady, muž musí být hluchý, žena slepá.”
Sokrates

„Milovat znamená žít životem toho, koho milujeme.“
Lev Nikolajevič Tolstoj

Na společné cestě životem Vám oběma ze srdce přejeme hodně štěstí, lásky, vzájemného porozumění a tolerance.

Neber si člověka, s kterým můžeš žít. Vezmi si toto, bez kterého nemůžeš být.

Na společné cestě životem ať Vás neopouští fantazie, hravost a všechny nápady, jak si zpříjemnit manželský život.

Vtipné svatební přání

Není nic krásnějšího, než když má po celý den nevěsta i ženich úsměv na tváři. Vy jejich společnou radost pak můžete podpořit i vtipným svatebním přáním. Stačí krátký verš nebo humorně popsaný jejich vztah. Za vtipné přání pak lze považovat i takové, které vtipně vypadá na první pohled. Můžete jej vyrobit spolu s dětmi, kde se pak cenní umělecký dojem nebo třeba na obálce bývá nakreslené vyobrazení muže a ženy, jak před sebou vzájemně utíkají apod. Taková nevěsta držíc za límec košile ženicha, aby neutekl je velice trefné.

Smích jistě vyvolá i přání, které třeba donese třeba pejsek připnuté na obojku, malé dítě v košíčku anebo jej můžete hodit jako vlaštovku z papíru. Dá se i přání ztvárnit pomocí pantomimy nebo obrázku, který řekne více než tisíc slov.

Originální svatební přání

Jak nejlépe vystihnout daný pár a popřát jim tak, aby to bylo jako pro ně stvořené? Zkuste něco vymyslet sami. Ušít jim to na míru. Být originální. Takové přání zkrátka potěší. Můžete k němu rovnou připojit i svatební dar. Skvěle vypadá text vypálený na dřevěné tenké destičce nebo znázorněn pomocí malby na plátně. Zkuste jej třeba natisknout ve formě etikety a nalepit na exkluzivní archivní víno, které si novomanželé vypijí na první výročí svatby. Lze jej nechat natisknout do novin anebo nechat přečíst v rádiu. Vše jde, jen je zapotřebí více času pro naplánování.

Luxusní svatební přání

Je hodně formální a věnuje se tam, kde jde o buď vážené lidi anebo je až tak osobně neznáte. Luxusní svatby poznáte již na první pohled. To množství utracených financí na vás přímo tryská. V takovém případě si musíte zakládat na použitém materiálu. Je tedy vhodné vybrat takové, které je tištěno na luxusním papíře vysoké kvality, je klidně ozdobené kameny a flitry a celkově působí noblesním dojmem. Často jsou k vidění krajky a stuhy.

Text je spíše uhlazený, bez vtipů a zdrobnělin. Stačí když pogratulujete k sňatku a popřejete šťastné manželství.

Speciální svatební přání

Někdy se svatba odehrává pouze za přítomnosti svědků a pak se pouze oznámí, že proběhla. I k utajenému sňatku můžete pogratulovat. Občas se posílá kartička nevěstě, když zruší svatbu, se slovy útěchu a nabízené pomoci. V takových případech byste měli přání psát sami a napasovat jej na skutečnost. Pokud zůstala nevěsta před oltářem, pošlete ji slova útěchy, jestli jste se dozvěděli, že vaše sestra je najednou provdaná, dodatečně ji popřejte štěstí v životě.

Pak tady jsou i speciální přání dělaná na míru podle toho, komu jsou určená. Pokud je již celá svatební hostina a obřad v určitém duchu, je vhodné to zkopírovat i na přání.

Svatební přání pro motorkáře

Pokud jsou novomanželé vášnivý motorkáři, uděláte jim radost, když třeba přání bude vypadat jako motorka nebo psaný text bude mít symboliku v jízdě. Pokud si přání vyrábíte sami, můžete jako základ použít i tvar motorky, kola, předního světla anebo dopravní značky. Zkuste zakomponovat slova jako zákaz, stop, jednosměrka, cesta apod. Sklidíte velký úspěch.

 • Využijte spíše tmavých barev.
 • Nebojte se relativně tvrdého textu. Motorkáře jen tak něco nerozhodí.
 • Můžete na přání použít různou symboliku motorkářského života – svoboda, řetěz, benzín, cesta, nespoutanost, vítr ve vlasech apod.

Svatební přání pro cestovatele

Je nevěsta a ženich vášnivým cestovatelem po světě s batohem na zádech? Milují dobrodružství a nové zážitky? Pak jim gratulaci nechte vyrýt na kapesní nůž, láhev na vodu, baterku anebo nechte potisknout trička. Něco, co jim bude k užitku a budou využívat. Takový lidé většinou nevidí smysl ve věcech, co hned vyhodí. Moderní také je, jejich jménem sponzorovat vybranou skupinu a jim pak předat certifikát.

Svatební přání pro cyklisty

Sportovci jsou kapitola sama o sobě. Ti vše počítají na minuty a převádí na výkon. Zkuste vymyslet přání, které by toto tempo odráželo. Takže přání ve tvaru budíku, vyčíslené do poslední hodiny, jak dlouho je spolu daný pár anebo kolik času mají před sebou. Můžete jim při čtení přání vystřelit z pušky nebo třeba zmáčknout stopky a ihned je věnovat.

Sportovci ocení krátký výstižný text a klidně i velmi jednoduchý design. Většinou si nepotrpí na pozlátko.

 • Ne moc zdobené, třpytivé, výrazné.
 • Text by měl být stručný, může však být vtipný.
 • Nalepte na obálku kolo a máte vystaráno.
 • Do textu přání můžete nenápadně zahrnout jízdu životem.

DIY: jak si vyrobit svatební přání

Obešli jste několik papírnictví, projeli internet, ale nic vás plně neoslovilo? Pak bude lepší, pokud si přání vyrobíte sami. Nejde o nic těžkého. Stačí mít představu a té se držet.

 • Tvrdý papír
 • Barevný papír
 • Pero, fix, pastelka, propiska
 • Ozdobný materiál – krajka, flitr, stuha, peříčko, korálek apod.
 • Nůžky, pravítko, lepidlo

Tvrdý papír si přehněte napůl a vystřihněte požadovaný tvar. Pokud chcete čtverce, prvně si jej naměřte a až pak použijte nůžky. Pak vystřihněte menší čtverec a ten nalepte doprostřed přední strany. Vznikne dojem pasparty. Pomocí lepidla nalepte ozdoby a nechte zaschnout. Pak už jen stačí napsat text. Třeba pěknou básničku:

Láska má různé podoby,
ta vaše jich má na tisíc,
to prostě nemá obdoby,
neznám nikoho, kdo miluje se víc.
Srdečně vám oběma gratulujeme
a ať i dál jste šťastni, přejeme.

Shrnutí

Svatební přání budete posílat několikrát za život. Není to však záležitost každého dne, proto tomu věnujte trochu času a vyberte takové, které se bude skvěle hodit. Vybírejte nejen hlavou, ale i srdcem. Pokud snoubence osobně dobře znáte, je to o to jednodušší. Můžete vycházet z jejich práce, koníčků a zálib nebo z toho, jak dlouho je znáte. Určitě najdete takové, které je potěší a uvízne jim v paměti na delší dobu.

 • Svatební přání volte na míru nevěstě a ženicha.
 • Můžete vyrobit i své vlastní. Stačí papír a jasný výsledek.
 • Inspirujte se tím, jak tráví nastávající svůj volný čas a podle toho vyberte design přání.
 • Pokud ženicha a nevěstu moc neznáte volte formální přání. Tím nic nezkazíte.
 • Vyberte si, jestli chcete probudit smích, emoce nebo psát ve vážném duchu.

Mohlo by vás také zajímat:

Krásné svatební přání a tipy, jak jej předat najdete na Westwing. Pokud se zaregistrujete, už vám neunikne žádný další článek týkající se svatebního veselí. A získáte i mnoho víc.