Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Svatební oznámení

Svatební oznámení je první prvek ze svatby, se kterým se vaši hosté setkají. Pomozte jim touto kartičkou udělat si představu, jaké ladění svatby mají očekávat. Ukážeme vám oznámení, které se hodí do každého stylu.

Jaké informace by mělo obsahovat svatební oznámení

Svatba je jedním z nejkrásnějších dnů v životě budoucích manželů. Aby se o radost mohli podělit s těmi nejbližšími, je třeba o svatbě náležitě informovat. A k tomu poslouží krásné svatební oznámení. Co na něm nesmí chybět?

 • Jména novomanželů
 • Datum, čas a místo obřadu
 • Hrubý harmonogram svatebního dne
 • Pro koho pozvánka platí (doprovod, děti)
 • Datum, čas a místo odpoledního programu
 • Kontaktní údaje pro odpověď, zasílání darů i dotazy
 • Pozvánka ke svatebnímu stolu či na odpolední párty
 • Žádost o odpověď, pokud je potřeba zarezervovat místa

Tip: Svatební oznámení byste měla odeslat nejpozději šest týdnů před svatbou.

Tipy: Text na svatební oznámení

Text na svatební oznámení by měl být především čitelný a bez chyb. Vyberte proto velikost, styl i barvu písma, které přečte i vaše babička, a chyby překontrolujte raději několikrát vy i někdo další.

Vystačíte si i s klasickým: X a Y s radostí oznamují, že si dne Z v tolik a tolik hodin řeknou své ANO. Text na oznámení můžete ale pojmout i originálním způsobem. Podle stylu vaší svatby můžete zvolit i vtipná oznámení, šifry a hádanky nebo text doplnit o romantický citát.

Krásné citáty

Na svatební oznámení se hodí jakýkoliv citát, který vystihuje vás, váš vztah nebo lásku, kterou k sobě cítíte. Může to být věta z knihy, filmu, citát slavné osobnosti, ale i něco, co jste jeden druhému řekli v minulosti. Naši favorité jsou:

 • „Hledali jsme štěstí a našli jsme sebe.“ John Lennon
 • „Jenom život, který žijeme pro druhého, stojí za to.“ Albert Einstein
 • „A když jsme potkali lásku, víme, co nám v životě chybělo.“ John Ruskin
 • „Láska je štěstí, které si vzájemně dáváme.“ Antoine de Saint-Exupéry
 • „Je krásné spolu mlčet, krásnější spolu se smát.“ Friedrich Nietzsche
 • „Opravdová láska je umění najít ve světě někoho, s kým si rozumíš lépe než se sebou samým.“ Henri Fréderic Amiel
 • „Láska je nemoc, která se nedá vyléčit.“ Božena Němcová

13 originálních oznámení roku 2021 pro každý styl

Připravili jsme pro vás několik svatebních oznámení. Najdete zde vhodnou inspiraci pro svatbu v kostele i uvolněnou venkovní párty.

1. Klasické svatební oznámení

Klasické oznámení nechte vytisknout na kvalitní papír s vyšší gramáží. Použijte tradiční styl písma a jednoduché zdobení. Klasická oznámení bývají ve formátu A6 nebo v podlouhlém tvaru, vložená do ladící obálky.

2. Svatební oznámení v rustikálním stylu

Rustikální svatební oznámení nechte vytisknout na takzvaný kraftový papír. Na jeho dozdobení se hodí jutová stuha, dřevěná srdíčka, sušené květy a další přírodní prvky.

TIP! Jak zorganizovat rustikální svatbu

3. Vintage svatební oznámení

Plánujete svatbu ve vintage stylu? Nejlépe se hodí černobílé oznámení, jen s pár barevnými detaily a klasickým zdobeným písmem. Můžete ho doladit pomocí krajky nebo na něj nechat vytisknout vaši podobiznu, ale upravenou ve stylu 20. let.

4. Elegantní svatební oznámení

Svatební oznámení nemusí být nijak extravagantní. Jednoduché oznámení v bílé nebo krémové barvě se zlatými či stříbrnými detaily se skvěle hodí ke svatbě v luxusním stylu.

5. Svatební oznámení v boho stylu

Boho styl svatby je v posledních letech jeden z nejoblíbenějších. Dejte svatebčanům vědět už na oznámení, že bude svatba v pohodovém duchu. Jako dekorace se hodí různé krajky, peříčka i květiny.

TIP! Romantická boho svatba: Nápady na plánování a dekorace

6. Vtipná svatební oznámení

Plánujete uvolněnou svatbu, bez velkých formalit? V tom případě se hodí vtipné oznámení. Může na něm být humorný text, kreslené obrázky nebo třeba originálně sepsaný příběh vašeho života.

7. Svatební oznámení s vaší fotografií

Aby bylo hned jasné, od koho oznámení přišlo, můžete do něj vložit společnou fotografii. Použijte vzpomínku ze začátku svého vztahu, oblíbenou fotografii z dovolené nebo si objednejte předsvatební focení.

9. Svatební oznámení v originálním tvaru

Kdo říká, že svatební oznámení musí být čtvercové nebo obdélníkové? Je jen třeba předem počítat s tím, že na speciální tvar oznámení bude složitější sehnat obálku. Můžete použít větší nebo ji nechat vyrobit na míru.

10. Ručně psané oznámení

Chcete oznámení sama vytvořit? Pokud máte pěkný rukopis, můžete je nadepsat i sama. Doporučujeme ale vynahradit několik večerů, ať vás ruka nebolí ještě týden a nevznikají zbytečné chyby.

11. Svatební oznámení na balónku

Originální způsob, jak předat informace je nafukovací balónek. Nechte na něj vytisknout vše důležité a vložte ho do obálky spolu s instrukcemi.

12. Svatební oznámení na vstupence

Jste milovníci divadla, hudby, filmů nebo čehokoliv jiného, na co běžně pořizujeme vstupenky? Inspirujte se jejich vzhledem pro vaše svatební oznámení.

13. Svatební oznámení vyřezávané do dřeva

Svatební oznámení gravírované ve dřevě je trendem již několik let. Počítejte s trochu vyšší cenou než u klasického tisku, jistě ale uděláte dojem. Takové oznámení se hodí zejména k rustikální či boho svatbě.

DIY: Jak vyrobit svatební oznámení

Rozhodla jste se oznámení vyrobit sama? Nejjednodušší způsob je oznámení navrhnout na počítači a vytisknout. Dejte ale pozor, jestli vaší tiskárnou projde papír, který jste zvolila. V opačném případě budete muset použít na text papír s nižší gramáží a na kartu ho nalepit nebo oznámení napsat ručně.

Ať už se rozhodnete text tisknout nebo sama nadepisovat, připravte si nejdříve vzor na obyčejný papír. Ujistěte se, že je na oznámení vše podstatné, text je vycentrován a především, že neobsahuje žádné chyby.

Nápady na zdobení svatebního oznámení

Jakmile máte oznámení nadepsané či natištěné, je čas na dekorace. Vlastnoruční výroba svatebního oznámení je skvělá příležitost popustit uzdu kreativitě. Po čem při zdobení sáhnout?

 • Stužky a krajky
 • Květinové vzory
 • Geometrické tvary
 • Třpytivé a lesklé detaily
 • Lepená i ražená srdíčka
 • Čerstvé a sušené květiny

Zdobené papíry, třpytivé fixy a všechny další pomůcky seženete v lepších papírnictvích a ve specializovaných výtvarnických obchodech.

Svatební oznámení: Nejčastější dotazy

Sepsali jsme pro vás nejčastější dotazy, které mnoho nastávajících při navrhování svatebního oznámení trápí.

Shrnutí

Svatební oznámení je první chvíle, kdy se vaše rodina a přátelé poprvé reálně setkají s prvkem charakterizujícím vaši svatbu. Proto by z něj mělo být znát, v jakém stylu se celá událost bude konat. Nezapomeňte na něj napsat všechny důležité informace a také ho včas odeslat, aby si všichni mohli dorazit.

Mohlo by vás také zajímat:

A další články na téma svatby. Aby vám už žádný neunikl, využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing. Čeká na vás mnoho tipů, inspirace a také exkluzivní nabídky pro ještě krásnější interiér i exteriér.