Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Svatba v lese

Lesní svatba vyžaduje několik extra kroků při plánování a určité věci, například hlasitou hudbu, budete muset oželet. Jako odměnu ale dostanete dechberoucí kulisy a skutečně jedinečný zážitek. Připravili jsme pro vás tipy a triky, jak naplánovat tu nejkrásnější svatbu v lese. 

Jak naplánovat svatbu v lese: Krok za krokem 

Svatba v lese vyžaduje organizaci, stejně jako každá jiná. Náš tip je sepsat si seznam, ze kterého můžete postupně odškrtávat splněné body. Stejně tak je do něj můžete podle potřeby připisovat.  

Našich deset základních bodů při plánování svatby v lese: 

 1. Sestavte si rozpočet 
 2. Vyberte správné místo 
 3. Zajistěte povolení pro svatbu v lese 
 4. Sepište seznam hostů 
 5. Vyberte styl svatby 
 6. Rozešlete pozvánky 
 7. Vyberte oblek a šaty 
 8. Vyberte dekorace a květiny 
 9. Domluvte catering a dort 
 10. Naplánujte program a hudbu 

1. Rozpočet 

V první řadě si rozmyslete, jaký máte na svatbu rozpočet. Od toho se bude odvíjet výběr místa, šatů, občerstvení i počet hostů. Není třeba se stresovat, když rozpočet nestačí na „svatbu jako z časopisu“. Důležité je abyste si váš velký den užila. 

2. Vyberte správné místo 

Místo na svatbu v lese můžete hledat na internetu nebo zvolit takové, ke kterému máte osobní vztah. Myslete na to, aby byl na místě rovný a pevnější podklad, mýtinka nebo alespoň méně stromů, aby bylo dobře přístupné a auta se dala zaparkovat maximálně půl kilometru daleko. 

3. Povolení k pořádání svatby v lese 

Každý les má majitele a vy ho bez jeho vědomí nemůžete využívat. Zhruba polovina z nich patří soukromým a právnickým osobám, druhá polovina je ve správě dvou státních podniků: Lesů České republiky a Vojenských lesů a statků.  

Vlastníka lesa zjistíte v katastru nemovitostí a budete potřebovat jeho povolení nebo sepsanou nájemní smlouvu. Samotný pronájem může být zdarma, ale vlastních si samozřejmě může účtovat i poplatek podle vlastního uvážení. 

4. Seznam hostů 

Sepište si seznam hostů, které chcete na svatbu pozvat. Není třeba mít výčitky, pokud nepozvete sestřenici z pátého kolene nebo spolužačku ze základní školy, se kterou jste se sice kdysi hodně bavila, ale už s ní nejste 15 let v kontaktu.  

Předem si stanovte limit hostů, který nechcete nebo nemůžete přesáhnout. Spolu s manželem sepište seznam, nezapomeňte na partnery nebo děti. Seznam nechte pár dní uležet a poté se k němu vraťte, abyste zkontrolovali, že jste na někoho nezapomněli.  

5. Styl svatby 

Než začnete nakupovat šaty, dekorace a objednávat či vyrábět svatební oznámení, je vhodné vybrat styl, ve kterém svatba bude. Místo luxusního lesku a třpytek zvolte na lesní svatbu raději rustikální nebo boho styl.  

6. Pozvánky 

Už samotné svatební oznámení může být pro hosty prvním ukazatelem stylu svatby. Vyberte nebo sama vytvořte oznámení s přírodním vzhledem. Návod, jak vyrobit přírodní svatební oznámení z kraftového papíru najdete v článku o svatbách v přírodě. 

7. Svatební oblek a šaty 

Šaty pro nevěstu ani oblek pro ženicha by neměly být příliš lesklé a zdobené. Smoking a nadýchaná sukně s obručí se hodí spíše na svatbu na zámku než do lesa.  

 • Ženich by měl mít denní, tedy modrý, hnědý nebo šedý oblek. Chybou ale nejsou ani slušnější kalhoty typu chinos, spolu s dobře padnoucí košilí, koženým páskem nebo stylovými kšandami, a dřevěnými doplňky.  
 • Nevěsta může vypadat jako lesní víla. Pořiďte si krajkové šaty v boho stylu, vlasy nechte rozpuštěné nebo vyberte volnější účes a doplňte ho květy nebo květinovým věncem. 

8. Dekorace a květiny 

Jak jsme již zmínili, dekorace na lesní svatbě by měly být z přírodních materiálů. Skvěle do lesa ladí a navíc, v případě že i přes snahu vše po sobě perfektně uklidit kousek výzdoby zapomenete, bude to menší zlo, než když v lese necháte kus plastu. 

TIP! Nejkrásnější svatební květiny

Se slavnostní atmosférou vám pomůže ozdobený svatební oblouk. Ten ozdobte pomocí květin, může použít i záclonu nebo závěs. Kouzelně budou vypadat i nafouknuté balónky, jen pozor, ať v lese nějaký nezapomenete. Ani ty z rozložitelného plastu nejsou žádná výhra, v přírodě zůstanou přinejmenším několik měsíců, a i poté zde mohou zanechat stopu. 

Květinová výzdoba by měla být volnější, až divoká. Zvolte lokální květy, které se na místo lépe hodí, a navíc jsou ekologičtější a levnější než exotické květy dovážené z Afriky, Asie a Jižní Ameriky.  

9. Občerstvení na svatbu v lese

Je jen na vás, jestli zvolíte klasický servírovaný oběd nebo raději rautové stoly. Výhodou rautových stolů je, že si každý dá to, co mu chutná a nebudou se vyhazovat zbytky z talířů. Na druhou stranu je nutné raut správně dimenzovat, aby jídla nebylo ani málo, ani moc. 

V každém případě nezapomeňte, že ne každý může či chce jíst vše. Měly by být k dispozici varianty pro vegetariány, vegany nebo třeba celiaky. A pokud se sama stravujete alternativně, nenechte se rozhodit tím, že někomu bude chybět maso nebo jiná surovina. 

Tento den je o vás a jestli něco nechcete podávat, je to čistě vaše rozhodnutí. Domluvte raut u oblíbené restaurace, která se shoduje s vaším přesvědčením a všichni budou jistě spokojení. 

Dort na lesní svatbu 

Na lesní svatbu se skvěle hodí tzv. nahý dort nebo dort potřený jen krémem. Ozdobte ho pomocí květin a ovoce a položte na dřevěný podstavec. Místo klasických postaviček nevěsty a ženicha můžete zvolit nápis vyrobený ze dřeva nebo zůstat jen u květin. 

TIP! Svatební dekorace na dort: překrásné a jedinečné nápady

10. Proslov a zábava 

Proslov je ideální příležitost, kdy můžete poděkovat hostům, že si udělali čas strávit s vámi tento speciální den. Poděkujte také rodičům, svým i partnerovo, přátelům, kteří stojí za vaším seznámením, svědkům, kteří pomohli s plánováním svatby.

Co se týče zábavy, není třeba mít naplánované aktivity na celé odpoledne. Záleží na vás a vašich přátelích, jak moc máte nebo nemáte rádi organizované hry, podle toho se rozhodněte, zda vůbec nějaké plánovat. Myslete na to, že jste v přírodě jen návštěvníci, proto držte hluk na uzdě a nezanechte za sebou žádný nepořádek. 

Tip: Inspirujte se v našem článku o svatebních hrách. 

11. Hudba 

Možnost hudby na svatbě konzultujte s majitelem lesa. Jelikož jste v přírodě, je možné, že by hudba byla nevhodná kvůli zvířatům. V každém případě, i když bude dovolená, rozhodně by neměla být nijak agresivní a hlasitá.  

Na svatbu v lese se hodí například živá hudba skládající se jen z akustických nástrojů a zpěváka. Pokud toužíte po zábavě s hlasitou hudbou na odpolední program, zvažte oddělení obřadu a zbytku programu. Střední cestou může být také hotel nebo statek na kraji lesa. 

15 nápadů na kouzelnou svatbu v lese 

Připravili jsme pro vás několik nápadů, kterými se můžete inspirovat při plánování té nejkouzelnější svatby v lese. 

1. Originální označení cesty  

Na svatbu v lese bude pravděpodobně potřeba dojet z města autem. Aby se žádný ze svatebčanů neztratil, naveďte je pomocí označení na stromech. Můžete použít bílou stuhu ovázanou kolem stromů nebo třeba bílé šipky. Nezapomeňte je ale po svatbě odstranit. 

2. Barevné schéma na lesní svatbu 

Přemýšlíte, jaké barvy se hodí na lesní svatbu? Vyberte tlumené, zemité a neutrální tóny. 

 • Vínová, starorůžová a béžová 
 • Ledově modrá, okrová a vínová 
 • Šalvějová, hnědá a smaragdová 
 • Velbloudí hnědá, petrolejová a mechová 

3. Osvětlení pomocí světelných řetězů 

Světelné řetězy jsou jedním z hlavních svatebních trendů. Do lesa se hodí dvakrát tolik, protože zde bývá i přes den méně světla, proto pořádně vyniknou. Ty s většími žárovkami zavěste mezi stromy, menšími je obmotejte. 

4. Krásný svatební oblouk 

Svatební oblouky jsou perfektní dekorací na svatbu v přírodě. Dodají místu obřadu slavnostní vzhled a tvoří pěkné pozadí na fotky. Kromě klasické slavobrány můžete využít i dřevěný oblouk nebo, pro modernější nádech, kovový oblouk v geometrických tvarech. Ozdobte ho pomocí květů, případně přírodních stužek a záclon. 

5. Jedinečná dekorace stolů 

Jak vyzdobit stoly na svatbu v lese? Pokud máte samotné stoly z přírodního dřeva, nechte ho vyniknout a dekorace použijte jen na jejich střed. Běhoun může být z přírodních materiálů jako je len, ale i květů nebo jehličí. Doprostřed stolů postavte také vázy s květinami a svíčky v zavařovacích sklenicích nebo lucernách. 

6. Zvýraznění uličky  

Jak zvýraznit uličku pro nevěstu a zároveň nenarušit krásu lesa? Jednoduše odmeťte šišky a větvičky na stranu a nechte volnou, metr nebo dva širokou, cestičku. Na její okraje můžete vyskládat šišky nebo jehličí. Pro pohodlnější chůzi můžete také použít několik volně přehozených menších koberců. 

7. Přírodní jmenovky 

Potřebujete jmenovky na stůl nebo chcete originálně označit skleničky a další nádobí? Vytvořte je sama z darů přírody. Stačí kousek dřeva, šiška nebo lístek, na který napíšete jména. Nemusíte se tak bát, že se jmenovky v lese poztrácí. 

8. Fotogalerie na stromě 

Chcete originální knihu hostů jako vzpomínku ze svatby? Oblíbené je využití tzv. instantních fotoaparátů, ze kterých je okamžitě vyvolaná fotka a na zadní stranu mohou hosté napsat přání nebo jiný vzkaz. Fotky mohou v průběhu svatby hosté zavěsit pomocí kolíčku na provázek uvázaný na stromě. 

9. Dokonalá boho svatba 

Je uvolněný boho styl svatby to, po čem toužíte? Do lesa je jako dělaný. Zemité barvy, krajkové šaty, rozpuštěné vlasy s květy místo klasických ozdob, divoké květiny a sandálky místo lodiček na vysokých podpatcích. 

10. Přírodní dekorace na svatební dort 

Chcete, aby i váš svatební dort perfektně ladil k lesnímu prostředí? Použijte na jeho dozdobení přírodní dekorace. Skvěle se hodí ovoce a květiny, ale také dřevěné zápichy na vrchní patro. 

11. Aby hostům nebyla zima 

Ve stínu stromů mohou hosté snadno pocítit chlad. Pro případ nouze nezapomeňte někam připravit několik příjemných dek, do kterých se budou moci zabalit. Vlněné deky a plédy později jistě využijete i u sebe v obýváku nebo na zahradě. 

12. Jedinečné nádobí 

Venkovní oslavy svádí k použití jednorázového nádobí, protože chybí možnost vše snadno opláchnout. Zvyšujete tak ale riziko, že po vás v lese zůstane nepořádek, se kterým se bude příroda muset složitě vypořádat. Využijte proto jedinečné kousky nádobí nebo způsob, jakým si je každý host označí a bude moci používat opakovaně.  

Tip: Nakombinujte například sadu skleniček, ve které nebudou dvě stejné a každý si tak vždy pozná tu svou. 

13. Svíčky do lesa (ne)patří 

Všichni víme, že otevřený oheň do lesa nepatří. Proto musíte být obezřetná i při použití svíček. Bude z nich krásná dekorace, ale když po nich sáhnete, volte stabilní, ideálně uzavřené lucerny a další nádoby a postavte je na nehořlavý podklad. Nejbezpečnější volbou jsou LED svíčky. 

14. Svatební stan pro případ deště 

Nevýhodou venkovní svatby je, že nikdy nevíte, jestli vás nepřekvapí déšť. Buďte na takovou variantu připravená a mějte předem zamluvený svatební stan. Ideálně takový, který lze mít co nejvíce otevřený nebo ještě lépe, nějaký s průsvitnými stěnami i stropem. 

15. Divoké květy na lesní svatbu 

Na přírodní svatby sedí spíše než dokonale svázaná kytice z dovezených květů volnější svazky z těch lokálních. Můžete vsadit na luční kvítí nebo vybrat sezónní květy, které jsou v období vaší svatby k dispozici.  

 • Na jaře seženete krásné hyacinty, hořec, janovec, gerbery a tulipány 
 • Na přelomu jara a léta karafiáty, konvalinky, pivoňky, hledíky a zvonky 
 • V létě pak slunečnice, hortenzie, levandule, hrachory a luční kvítí 
 • Na podzim chryzantémy, makovice, dahlie a využít můžete i krásně zbarvené listy 
 • V zimě pak kalinu, vřesovec, jasmín nahokvětý, člunatce, střevíčníkovce, čemeřice, šišky, jehličí, sušené květy a trávy 

DIY: Svatební věnec do vlasů 

Chcete na svatbě vypadat jako lesní víla? V tom případě se neobejdete bez krásného květinového věnce. 

Na květinový věnec do vlasů je potřeba: 

 • Několik druhů menších a větších květů 
 • Ozdobná zeleň (jehličí, eukalyptus…) 
 • Jutový provázek a krajka 
 • Drátek na květiny 
 • Přírodní páska na květiny 
 • Zahradnické nůžky 

Výroba věnce do vlasů 

 1. Pomocí jutového provázku změřte obvod své hlavy. Věnec může být kolem celé hlavy nebo můžete na zadní čtvrtině nechat jen mašličku. Provázek ale ještě nestříhejte. 
 1. Podle délky provázku uštípněte drátek. Ten poté omotejte jutovým provázkem. Na obou koncích připravte očko na navlíknutí provázku či krajky na svázání. 
 1. Kvítky zkraťte na délku cca 5 cm.  
 1. Vytvořte různorodé svazečky z kvítků pomocí pásky.  
 1. Pomocí drátku navažte jednotlivé svazečky po obvodu celého věnce. Větší květy by měly být vepředu – vycentrované nebo na jedné ze stran. Směrem dozadu by měly zůstat jen menší kvítky nebo zeleň. 
 1. Na očka na koncích věnce přivažte provázek nebo krajku a podle obvodu vaší hlavy udělejte mašličku. 

Rozhovory od profesionálních svatebních fotografů

A co na to říkají profesionální fotografové? Vybrali jsme si pro vás 3 nejzajímavější rozhovory, kteří se zaměřují také na zachycení krásných svatebních momentů v lese.

Pavel Zahálka

Jak dlouho fotíte a co Vás na tom nejvíce baví?

Já fotím svatby od roku 2011, což je teď již 10 let, spíše vám řeknu co mě nejméně baví a to je úprava fotek, ale na daném focení mě baví asi všechno od začátku až po samotný konec. Hodně mě baví portrétní focení s ženichem a nevěstou, kde jsme jenom my tři a mohu se jim tak plně věnovat.

Co je na této profesi nejtěžší?

Nejtěžší na profesi svatebního fotografa je asi špatné světlo nebo prostory, které jsou malé, tmavé nebo také svatebčané, kteří jsou neukáznění.

Jak se podle Vás pozná opravdu dobrý svatební fotograf?

Dobrý fotograf se jednoduše pozná podle kvality svých fotek, každý fotograf má ovšem jiný styl, jinou kompozici fotografií nebo jinak upravuje fotografie. Svatebních fotografů je ale všeobecně hodně a tak si každý vybere co se mu líbí. Potom je důležitý faktor cena, kde si každý cení svoji práci jinak, ovšem cena by měla také odpovídat kvalitě fotografa a jeho práci.

Jaké bylo nejzajímavější místo na kterém jste kdy svatbu fotil?

Já nemám jedno nejkrásnější místo na svatbu. Fotím celou ČR, takže mám projetou celou republiku, ale místo, které bych chtěl vyzdvihnout je město Praha, kde je spoustu krásných míst na focení. Potom se mi moc líbí zajímavé zámky, hrady nebo zříceniny.

Webová stránka: zahalkafoto.cz

Instagram: @zahalkafoto

Kamil Kubjatko

Jak dlouho fotíte a co Vás na tom nejvíce baví?

S první zrcadlovkou jsem se potkal už před asi 10 lety jako DJ v klubu, kde jsem hrával s kolegy a vyplňoval tak čas mimo hraní fotoreporty. O opravdovém focení se ale dalo mluvit teprve před 6-7 lety, kdy jsem poprvé okusil kouzlo portrétu a párových fotografií. Tehdy mě nejvíce zaujala práce s lidmi a hra se světlem, což jsou hlavní ingredience opravdu dobré fotografie. Tím se dostáváme ke druhé části otázky, co mě na focení nejvíce baví. Právě práce s lidmi, navození uvolněné a hlavně přátelské nálady je klíčem k zachycení pravých emocí, které jsou podstatnou částí skvělé fotografie. Opravdu to není Photoshop jak si někteří myslí, sám jej nemám a nepoužívám. Dobré světlo, nálada a barvitost situací je právě to, co mě na této práci opravdu nejvíce baví.

Co je na této profesi nejtěžší?

Samotné focení nic těžkého není pokud vás opravdu baví a naplňuje. Asi nejtěžší je zvládnout nápor odpovědnosti za někdy i dva roky předem rezervované termíny. Také odpovědnost za celý svatební den, kdy od vás očekávají klienti opravdu podrobný fotoreport celého děje a vlastní párové fotografie, které jsou opravdu na celý život a jedinou hmatatelnou vzpomínkou na jejich svatební den. Nakládání s kvantem dat a jejich několikanásobné zálohování mě provází od prvního snímku až do konce dvouleté archivace.

Jak se podle Vás pozná opravdu dobrý svatební fotograf?

Tato otázka je velice individuální, každý vnímá kvality jinak a má priority jiné. Můj názor ale je, že by měl kvalitní fotograf svou prací dokázat promítnout co nejreálněji příběh, náladu a emoce. Dobrý svatební fotograf se na svatbě nezdržuje příliš technikou a nastavením, ale vnímá celý den dopodrobna vše kolem, komunikuje s lidmi a je vždy ve všem nápomocný. Právě on je ten, který má nejvíce zkušeností a měl by je dokázat využít ve všech směrech. Výběr toho “pravého” svého svatebního fotografa by měl stát hlavně na osobním pocitu z jeho práce, sebeprezentací a stylu.

Jaké bylo nejzajímavější místo na kterém jste kdy svatbu fotil?

Na tuto otázku se snad ani konkrétně odpovědět nedá. Svatba je 90 % o lidech a jeji náladě včetně hostů, což se vždy promítá do celkového pocitu či obrazu daného dne. Zažil jsem svatební místa naprosto dokonalé, ale svatebčané či samotní novomanželé vše zkazili svým přístupem, upjatostí či mnohdy zbytečným pesimismem. A naopak místa, která mě na první pohled moc nenadchla se během pár chvil proměnila na úžasnou svatbu plnou skvělých momentů a zážitků. Pokud mohu doporučit, tak nikdy neberte vážně časový harmonogram dne! Rady a snahy maminek o koordinace a přílišnou nápomocnost, ať si den užijí hlavně jako host a prožívají pouze emoce po boku svých nejbližších. Vždy si svatbu uspořádejte podle svých představ, jen tak to bude opravdu Vaše svatba a ne pouze párty pro hosty. 

Webová stránka: kamilkubjatko.cz

Instagram: @fotografkamilkubjatko

Jindřich Nejedlý

Jak dlouho fotíte a co Vás na tom nejvíce baví?

Fotím už poměrně dlouho, první svatby jsem zachytil kamarádům již před zhruba 14 roky. Profesionálně se pak fotografii věnuji přes 8 let. Na svatbách miluji hlavně práci s lidmi, poznávání příběhů a nových tváří. To, že mou rukou vznikají fotografie, které dělají radost klientům, je takový bonus, třešnička na dortu. 

Jak se podle Vás pozná opravdu dobrý svatební fotograf?

To je těžká otázka, každý má jinou představu o dobrém fotografovi. Z mého pohledu je to hlavně člověk plný zkušeností, profesionál, na kterého je 100 % spolehnutí. Přijede včas, poradí při plánování a na svatbě zapadne do davu, který dokáže pobavit, když je potřeba, ale zároveň umí být nenápadný, když si to situace žádá. Dobrý fotograf je podle mého pro klienty dostupný prakticky kdykoliv v průběhu plánování, dokáže vyjít vstříc a nabídnout svým novomanželům krásné vzpomínky i v různých tiskových formách, ať už chcete kapesní knížku s fotografiemi do kabelky pro maminku nevěsty nebo luxusní svatební album těch nejlepších světových výrobců.

Jaké bylo nejzajímavější místo na kterém jste kdy svatbu fotil?

Možná to bude znít překvapivě, ale na svatbách mi nejde o místo a ani bych neřekl, že jsem fotil na místech, která se vymykají běžným zvyklostem. Zažil jsem malé intimní svatby na vrcholcích skal nebo třeba svatbu na lodi, ale pro mě je svatba hlavně o lidech, kteří dokáží i ty nejobyčejnější místa využít na nezapomenutelné svatební párty. 

Vy máte i svatební blog a tak bych se Vás chtěl zeptat proč ho vlastně máte a jestli si ho píšete sám?

Ano, píši ho sám, bohužel méně často, než bych chtěl. Se třemi dětmi to už není tak jednoduché si na to najít čas. Psaní blogu mě baví, rád ze sebe takhle dostanu trochu zkušeností a třeba předám i nějaké tipy a triky. A navíc díky němu mohu trochu podpořit například svatební místa, která mám opravdu hodně rád.

Webová stránka: jindrichnejedly.com/cs/

Instagram: @jindrichnejedlyphotography

5 věcí, na které myslet při pořádání svatby v lese 

 1. Povolení svatbu v lese pořádat. Les vždy někomu patří a vy od něj musíte mít povolení nebo podepsanou nájemní smlouvu. 
 1. Stan, altánek nebo jiné místo, kam se můžete schovat v případě deště. 
 1. Dejte ženám i mužům vědět, že svatba bude v přírodě, aby zvolili vhodnou obuv i oblečení. 
 1. Toalety, voda a elektrická energie jsou důležité detaily, které nesmíte zapomenout na přírodní svatbě vyřešit. 
 1. Označení místa. V lese neexistují adresy, proto nezapomeňte na perfektní navigaci a označení cesty k místu obřadu. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing. Už nikdy vám tak neuniknou další tipy a inspirace nejen ze světa svateb, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.