Svatba u moře

Je romantická svatba u moře na pláži to, po čem celý život toužíte? V dnešní době již není problém svatbu u moře naplánovat! Připravili jsme pro vás tipy jak na to, včetně inspirace na krásnou výzdobu.

Jak naplánovat svatbu u moře: Krok za krokem

Nohy v písku, slaný vítr ve vlasech, rozevláté šaty a výhled na moře či oceán. Je tohle vaše představa dokonalé svatby od první chvíle, co nad ní přemýšlíte? Dnes to naštěstí není žádný problém! Ať už toužíte po romantické svatbě ve dvou nebo chcete pozvat rodinu a kamarády, vysněnou svatbu v zahraničí můžete mít.

Naše desatero pro plánování perfektní svatby u moře:

 1. Stanovte si rozpočet

  Každý máme jiné možnosti a před samotným plánováním svatby je třeba stanovit rozpočet, který máte k dispozici. Svatba v zahraničí s sebou nese další náklady, například letenky a povolení. Vždy také počítejte s tzv. finančním polštářem pro nepředpokládané náklady.

 2. Vyberte místo.

  Vhodné místo pro svatbu u moře se bude pravděpodobně odvíjet i od její velikosti. Pokud toužíte po tom, aby na vaši svatbu dorazilo více lidí, svatba v evropských destinacích bude lepší volbou. Na svatbu ve dvou ale bez obav volte exotiku, pokud vám to rozpočet dovolí.

 3. Vyberte styl svatby.

  Na svatbu u moře se skvěle hodí elegantní boho styl. Můžete ale zvolit i uvolněný plážový nebo jedinečný námořnický styl.

 4. Navrhněte a odešlete oznámení.

  Pozvánky na svatbu se obvykle odesílají minimálně šest týdnů předem. V případě svatby v zahraničí je ale třeba dát hostům vědět s mnohem větším předstihem. Tři měsíce jsou naprosté minimum.

 5. Zarezervujte místo svatby

  a domluvte obřad. V případě svatby v zahraničí je praktické využití svatebního agenta, který vám se vším na dálku pomůže.

 6. Zarezervujte ubytování

  pro sebe, případně pro hosty. Záleží na vašem rozpočtu a domluvě, zda hostům ubytování budete platit nebo si jej zaplatí sami.

 7. Zkontrolujte platnost veškerých dokladů.

  Pravděpodobně budete potřebovat také oficiální, tzv. soudní, překlad s apostilou rodných listů, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství a pasu s fotkou. Případně také potvrzení o rozvodu nebo úmrtní list bývalého partnera.

 8. Po návratu do České republiky

  nechte soudním znalcem přeložit oddací list do češtiny a rovnou pořiďte úřední kopie.

 9. Překlad oddacího listu odneste na matriku

  v místě vašeho trvalého bydliště, kde je třeba vyplnit Zápis o uzavření manželství.

 10. Zařiďte si doklady s novým jménem.

  Jakmile dostanete český oddací list (obvyklá doba jsou tři týdny),

11 nejkrásnějších inspirací na svatební výzdobu u moře

Svatby v zahraničí obvykle zařizujeme z domova na dálku spolu s agentem. Někdy se jedná o hotové balíčky, ve kterých nemáte možnost měnit mnoho věcí. Jindy vám ale připraví svatbu u moře přesně podle přání. Připravili jsme proto inspiraci, která vám pomůže při diktování požadavků.

1. Tropické rostliny

Zakomponujte tropy i do květinové výzdoby a dalších dekorací. Pomocí listů tropických rostlin můžete ozdobit židle, dát je do vázy na stůl nebo motiv použít při tvorbě svatebního oznámení.

2. Šaty i dekorace v boho stylu

Bohémský styl je jedním ze svatebních trendů posledních let. Skvěle se hodí i na plážovou svatbu. Krajky a květinové ozdoby dodají slavnostní nádech, zároveň je ale dostatečně uvolněný.

3. Místo na odložení bot

Myslete i na detaily a vyhraďte pro hosty místo, kam si mohou při vstupu na pláž odložit obuv. V písku se jim na boso bude určitě chodit pohodlněji.

4. Plážové posezení na zemi

Když už jsou na pláži všichni na boso, posuňte neformálnost na další úroveň. Místo klasických stolů můžete využít velké sedací polštáře a nízké stolky.

5. Venkovní koberce na pláž

Pohodlnější pohyb po písčité pláži a zároveň krásnou dekoraci zajistí venkovní koberce. Rozložte po pláži několik menších koberců a vytvořte z nich cestičky mezi hlavními body.

6. Barevné schéma na svatbu u moře

Jaké barvy nejlépe ladí k plážové kulise? Připravili jsme několik barevných schémat, kterých se můžete držet.

 • Bledě modrá, tyrkysová, petrolejová a olivová
 • Denimová modř, petrolejová, olivová a starorůžová
 • Lila, ledově modrá, blankytná a námořnická modř
 • Tyrkysová, mentolová, korálová a broskvová

7. Svatební oblouk na pláži

Na venkovních svatbách by neměl chybět svatební oblouk nebo brána. Ten plážový může mít jednoduchou konstrukci ze tří prken, dozdobenou jemnou látkou a květinami.

8. Romantické osvětlení na pláži

Aby mohla svatba pokračovat až do večerních hodin, je potřeba zajistit osvětlení. Romantickou atmosféru dodají světelné řetězy, svíčky, lucerny a lampióny.

9. Prskavky na společnou fotku

Jakmile se začne stmívat, rozdejte všem hostům prskavky. Nechte je zapálit je ve stejnou chvíli a udělejte společnou fotku. Vy s partnerem byste samozřejmě měli být v jejím centru.

10. Dort se vzhledem luxusního kamene

Jaký dort zvolit na plážovou svatbu? Můžete zvolit nahý dort nebo klasický dort ozdobený mušličkami či tropickými plody. Krásně bude ale vypadat moderní dort s dekorem drahokamu.

11. Svatební oznámení inspirované pláží

Naznačte svatebčanům, že plánujete obřad na pláži ještě dříve, než se do svatebního oznámení začtou. Můžete využít modrou barvu, mořské motivy nebo ozdobit stužku mušličkou.

Tipy na tajnou svatbu v zahraničí

Jeden z důvodů, proč jste se s partnerem rozhodli pro svatbu v zahraničí je, že se chcete vyhnout pořádání velké svatby pro 100 lidí? Uspořádejte tajnou svatbu jen ve dvou.

 • Rodině i přátelům řekněte jen, že jedete na dovolenou. Nikdo nemusí vědět, že v zahraničí plánujete svatbu.
 • Svědky se mohou stát náhodní kolemjdoucí, zaměstnanci hotelu nebo noví přátelé, které jste získali po cestě. V některých zemích ani nejsou potřeba.
 • Svatební oznámení rozešlete až po návratu zpět do České republiky. Místo „Budeme se brát“ napište „Vzali jsme se“.
 • Aby rodině a přátelům nebylo líto, že se vaší svatby nemohli zúčastnit, naplánujte alespoň slavnostní večeři nebo odpolední párty.

Plážová svatba v České republice

Toužíte po svatbě na pláži, ale ta v zahraničí je mimo vaše finanční možnosti nebo jednoduše nechcete oželet možnost mít na svatbě celou rodinu a všechny přátele? Plážovou svatbu můžete mít i v Čechách! Nebude sice u moře či oceánu, jako kulisa ale poslouží krásná jezera a řeky.

Kde v České republice uspořádat svatbu na pláži?

 • Slapská přehrada na Vltavě
 • Mušovská nádrž na Jižní Moravě
 • Máchovo jezero v Libereckém kraji
 • Přehrada Lipno v Jižních Čechách
 • Hamr na Jezeře v Libereckém kraji
 • Rekreační areál Žluté lázně v Praze
 • Přehrada Černá Nisa v Jizerských horách
 • Ledovcová jezera v Západních Čechách

Nejčastější otázky

Plánování svatby v zahraničí není ojedinělé, na druhou stranu ale není ani tak obvyklé. Možná máte otázky, na které nikdo z vašich známých nezná odpověď. Dali jsme proto dohromady ty nejčastější dotazy týkající se svatby u moře a našli na ně odpověď.

S plánováním svatby v zahraničí vám pomohou některé cestovní kanceláře a svatební agentury. S dotazy se můžete obrátit také na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.
Svatební oznámení se běžně posílá minimálně šest týdnů předem. V případě svatby v zahraničí je ale třeba z organizačního hlediska odeslat oznámení mnohem dříve. Tři měsíce jsou minimální doba, kterou budou hosté potřebovat.
Je vhodné cestu a ubytování pro svatebčany zarezervovat nebo jim to alespoň nabídnout. Co se týče placení, záleží na vašem rozpočtu i domluvě. Musíte být ale předem připravená, že někteří hosté možná pozvání odmítnou kvůli nedostatku času nebo financí.
Dress code na svatbách bývá uvolněný, ideální je tzv. smart casual až semi-formal. Vámi zvolený stupeň můžete dát hostům vědět na oznámení.
Při představě tropického ráje je lákavé začít plánovat celou svatbu od obřadu až po večerní zábavu venku na pláži. Nezapomeňte ale na zdraví a pohodlí svoje i svých hostů. Celodenní pobyt na slunci by nebyl ani zdravý, ani příjemný, proto zvolte přinejmenším zastíněné altány.
Záleží na konkrétní lokalitě. Pokud sňatek platí v zahraničí, obvykle platí i v České republice. Existují ale i výjimky a někdy je nutné obřad doma zopakovat alespoň formálně.
Chcete malou svatbu u moře ve dvou a nevíte, jak si poradit se svědky? V některých zemích (dokonce i v sousedním Německu) dnes již není účast svědků na svatbě povinná. Případně můžete poprosit někoho z místních, jistě vám svatbu rádi odsvědčí. Až se vrátíte do Česka, budete ale potřebovat jejich osobní údaje a podpisy pro českou matriku, proto si o ně nezapomeňte říci.

Shrnutí

Svatba v zahraničí u moře rozhodně vyžaduje větší úsilí při plánování. Pokud je to ale váš sen, nic vám v ní nebrání. Zejména v nyní si jen dejte pozor, zda je vycestování do zvoleného regionu možné a jaké jsou požadavky. Místní i ty po vašem návratu.

Mohlo by vás také zajímat:

Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspirace a tipy nejen ze světa svateb, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.