Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Dárky pro novomanžele

Netradiční místa na svatbu jsou čím dál populárnější. Obřad na radnici nebo v kostele už zdaleka není jedinou možností a svatby jsou tak různorodé, jak to jen jde. Inspirujte se s námi na krásná a netypická místa pro váš velký den.

Kde lze pořádat svatbu

Není to tak dlouho, kdy bylo běžné pořádat svatby zejména na dvou místech – na radnici nebo v kostele. Tradiční svatba v kostele je obvykle vyhrazená pouze pro věřící, jelikož se jedná o církevní obřad. Záleží na dané církvi, často ale musí být alespoň jeden ze snoubenců pokřtěný.

Jednoduchou, rychlou a levnou možností je civilní obřad na radnici. Obřady probíhají v sobotu, někdy také v pátek. V místě trvalého bydliště alespoň jednoho z vás neplatíte nic, mimo trvalé bydliště pak 1 000 korun. Svůj termín si včas rezervujte, zejména v hlavní sezóně. Každá obec má jiná pravidla rezervace, proto zavolejte na matriku a zeptejte se.

Na radnici budete muset také v případě, že se rozhodnete pro svatbu v zahraničí. Budete potřebovat vystavit osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v cizině a zaplatíte správní poplatek 500 korun.

Na matriku se vydáte i když plánujete svatbu na netradičním místě. Sňatek dnes můžete uzavřít téměř kdekoliv – na louce, v horách, v restauraci i v muzeu, záleží ale na ochotě oddávajícího na místo dorazit. 

20 tipů: Netradiční místa na svatbu

Mezi tradiční místa na svatbu kromě radnice a kostela patří také zámky, kapličky a hotely. My jsme pro vás ale tentokrát připravili tipy na netradiční místa na svatbu, která bude skutečně nezapomenutelná.

1. Svatba v horách

Jste dobrodruzi a nejlépe vám je v přírodě? Naplánujte svatbu v horách. Obřad může probíhat na horské chatě, na vrcholku hory nebo třeba u krásného vodopádu. Jen pozor, aby bylo místo přístupné pro všechny, koho chcete na svatbě po svém boku.

2. Svatba v lese

Organizačně jednodušší a dostupnější může být mýtinka v lese. Česká příroda nabízí krásné lesy a příhodná místa kousek od silnic. Les si musíte pronajmout od vlastníka (zjistíte v katastru) a samozřejmě bude třeba omezit hluk na minimum.

TIP! Svatba v lese: 15 kouzelných tipů a nápadů

3. Svatba na lodi

V Česku sice nemáme moře, ale máme krásná jezera a řeky. Pronajměte si parník nebo jinou loď a uspořádejte obřad i svatební hostinu na vodě. Můžete vybrat i tematické dekorace a uspořádat svatbu v námořnickém stylu.

TIP! Svatba v zahraničí u moře

4. Svatba v horkovzdušném balónu

Jestli plánujete malou svatbu ve čtyřech, neomezuje vás velikost prostoru. Své ano si tak můžete říci i v oblacích! Kromě vás a vašich svědků bude na svatbě v balónu pouze oddávající a pilot. 

Tip: Chcete-li den trávit s více lidmi, řešením může být online vysílání obřadu a společná oslava po přistání.

5. Svatba na rozhledně

O něco více svatebčanů se vejde na rozhlednu. Stále budete mít krásné výhledy, ale místo je přeci jen trochu dostupnější. Krásná okolí nabízí například rozhledna na stezce korunami stromů na Lipně, rozhledna Růžový vrch v Krušných horách, Veselice v Moravském krasu, Onen Svět v Jihočeském kraji nebo Žižkovská věž v Praze.

6. Svatba v pivovaru

Jste milovníci piva? Zejména menší pivovary nabízí krásné prostředí pro industriální svatbu. Ideální je, že zde snadno uspořádáte i hostinu, na které bude nejen skvělé jídlo, ale také pivo přímo ze zdroje.

7. Svatba v kavárně

Máte svou oblíbenou kavárnu nebo jste v jedné měli dokonce své první rande? Jak moderní kavárny typu Eska v Praze, brněnská Industra nebo liberecký Dok, tak prvorepublikové klenoty v Praze jako Café Savoy, Kavárna Obecní dům nebo Elektra v Ostravě dodají jedinečnou atmosféru.

8. Svatba na festivalu

Hudba je váš život a žádný rok nesmíte chybět na oblíbeném festivalu? Dost možná jste tady ve společnosti nejlepších kamarádů a už chybí jen přivést rodinu a oddávajícího. 

9. Svatba v botanické zahradě

Svatbu v zeleni uprostřed města můžete naplánovat v botanické zahradě. Obřad naplánujte v rozkvetlé zahradě nebo v jednom ze skleníků s tropickými rostlinami. Jen pozor pokud jste alergici.

TIP! Jak naplánovat svatbu na zahradě

10. Svatba v muzeu či galerii

Klasická muzea dodají dramatickou atmosféru, světlé moderní galerie působí slavnostně a vzdušně zároveň. Pravděpodobně nebudete mít tak otevřené možnosti, co se týká dekorací, na druhou stranu jsou místa krásná sama o sobě. 

11. Svatba na střeše

Tak trochu jiný pohled na věc nabízí výhledy ze střechy vysokých budov. Užijte si trochu klidu v ruchu velkoměsta a naplánujte jedinečný obřad na střeše. V Praze se nabízí například hipsterská střecha Lucerny nebo zelená střecha Národního zemědělského muzea na Letné.

12. Svatba v kempu

Jsou vaše nejmilejší vzpomínky z táborů, výletů po českých kempech nebo vodácké dovolené? V kempu můžete mít i stylovou svatbu! V létě vyberte kemp u vody a součástí programu může být i odpolední koupání. Velkou výhodou je možnost uspořádání obřadu, hostiny i odpolední oslavy s místem na přespání pro vás i svatebčany za rozumnou cenu.

TIP! Jak naplánovat a kde uspořádat svatbu v přírodě

13. Svatba na chalupě

Krásnou chaloupku v horách si můžete pronajmout nejen na letní či zimní dovolenou, lze zde uspořádat i stylová rustikální svatba. Pokud plánujete menší svatbu kolem dvaceti osob, na větších chalupách si všichni také pohodlně vyspí.

14. Svatba v továrně

Chcete skutečně netradiční svatbu? Místo klasického romantického zámku vyberte jako místo konání továrnu nebo stylový loft. Drsné cihlové zdi, beton a nezakryté potrubí jsou úžasným kontrastem k jemným svatebním dekoracím.

15. Svatba ve stodole

Je vlastně stodola ještě netradiční místo pro svatbu? V posledních letech se boho svatby na statcích a ve stodolách tak rozmohly, že máme téměř bezednou studnici inspirace.

16. Svatba v zoo

Řekněte si „ano“ ve společnosti svého nejoblíbenějšího zvířete. Svatební obřad je možné uskutečnit například v ZOO Praha, Ostrava, Liberec nebo dokonce na safari ve Dvoře Králové. Tady můžete dokonce strávit svatební noc ve stylovém stanu či bungalovu.

17. Svatba v planetáriu

Toužíte po svatbě pod hvězdným nebem? Nebo v přímo vesmírném prostředí? Některá planetária a hvězdárny v Česku umožňují pronájem na svatební obřad.

18. Svatba v Airbnb

Některé apartmány a vily, které jsou k pronájmu přes Airbnb a další poskytovatele nabízí dokonalý prostor pro svatbu. Při rezervaci se ale ubezpečte, že pořádání svatby není problém, například z důvodu kapacity, kvůli hluku, sousedům a podobně. 

19. Svatba na letišti

Víte, že si můžete pronajmout prostor i na malém letišti? Kulisu vám budou dělat runwaye a letadla, prostoru je dostatek pro desítky lidí a před deštěm se můžete schovat do hangáru. Ideální místo pro cestovatele.

20. Svatba na stadionu

A nakonec tady máme tip pro fotbalové a hokejové fanoušky. Na svatbu si můžete pronajmout i stadion! Řekněte si své ano přímo v brankovišti.

Netradiční místa na svatbu v Česku

 • Fotbalový stadion Za Lužánkami
 • Hvězdárium a planetárium Brno
 • Svatba na letišti Václava Havla
 • Skleník Fata Morgana v Praze
 • Plavba parníkem na Vltavě
 • Svatba u Máchova jezera
 • Safari Park Dvůr králové
 • Zámek Chateau Mcely
 • Náš Mlýn u Olomouce
 • Pivovar Vraník u Zlína

Inspirace: Dekorace na netradiční svatbu

Jaké dekorace využít na netradiční svatbě? Využijte to, co podtrhne jedinečnost místa. Nejsou potřeba výrazné dekorace, které by zastínily vše ostatní, vsaďte na jednoduchost a minimalismus. 

 • Krajkové a jutové běhouny
 • Světýlka a světelné řetězy
 • Čerstvé a sušené květiny
 • Boho slavobrána
 • Svíčky a lucerny
 • Girlandy

Inspiroval vás náš výběr netradičních míst na svatbu? Přejeme plánování bez komplikací a hodně štěstí do manželského života. Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít ani další tipy a inspiraci ze života i světa bydlení.

Mohlo by se Vám také hodit: