Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
proslov na svatbě

Byli jste požádáni, abyste pronesli proslov na svatbě vaší sestry, nejlepší kamarádky nebo dokonce synovi? Polívá vás studený pot při myšlence, že budete muset hovořit před možná i úplně cizími lidmi? Absolutně netušíte, jak takový proslov provést? Nejspíš jste už někdy hovořili na jiném typu oslavy jako je promoce, kulaté významné narozeniny, výročí svatby rodičů, tedy když slavili třeba zlatou svatbu apod. Ale klasická svatba si žádá, aby byla taková řeč dokonalá. Zahoďte obavy. Ukážeme vám, jak na to, aby byl váš proslov nezapomenutelný v tom dobrém slova smyslu. 

Kdo má mít na svatbě proslov 

Možná si říkáte, jak je možné, že zrovna vy budete hovořit. Pravda je taková, že rozhodnutí je na snoubencích. Nevěsta a ženich si určí, koho na své svatbě chtějí slyšet. Pravidlo neexistuje, pouze jisté zvyklosti. Často tak hovoří otec ženicha, ženich a svědek ženicha nebo nevěsty. Můžou se však vystřídat i další svatebčané jako je matka nevěsty nebo třeba nejlepší kamarádka. V podstatě jedno pravidlo, které by se dalo pokládat za platné je fakt, že hovoří vždy dva. Je to prostě lepší. Většinou má první slovo hostitel, tedy někdo z rodičů a poté se toho ujme někdo další.  

Jak na svatební proslov: krok za krokem 

Vždy je lepší si svatební proslov jednoduše připravit dopředu. Bude tak ucelenější, jednotlivé části na sebe budou pěkně navazovat a vy nebudete tolik nervózní. Není nic horšího než to, když stojíte uprostřed místnosti, všichni na vás hledí a vy komolíte slova do vět, bez většího smyslu. Dejte si tu práci a řeč si napište. Můžete se inspirovat naším návodem. 

 1. Určete si, zda chcete mít humorný nebo vážný přednes.

  Podle odborníků můžete uvést jednu dvě veselé krátké příhody s novomanželi a pak jednu delší. Celý proslov má trvat maximálně 5 minut. Nezabíhejte proto do detailu, ale držte se jen toho důležitého.  

 2. Je vhodný si sepsat proslov v bodech, tedy vytvořit si kostru a tu postupně rozvést.

  Nehovořte pouze o jednotlivci. Pokud jste svědek ženicha, můžete něco vypíchnout z přátelství mezi vámi, ale nevěsta by neměla zůstat stranou. Proslov oslavuje jejich lásku.  

 3. Proslov směřujte vždy k celému páru.

  Snažte se zapojit do toho i kus sebe. Byli jste vybráni, abyste o novomanželích pronesli pár slov, proto se nebojte a klidně dejte najevo, že jste dojatí a že vás těší jejich svazek.  

 4. Pokud jste se rozhodli pro vtipný proslov, snažte se nehovořit pouze o vtipných situacích, ale nechte promluvit i své emoce.

  Je to nutné z toho důvodu, abyste se někoho třeba osobně nedotkli. A za žádnou cenu v proslovu nikoho nepomlouvejte.  

 5. Vždy se informujte o tom, kdo všechno bude mezi hosty.

  Mnohé vám to dá a proslov můžete ještě doladit. Můžete jej dopředu někomu pronést a pak si vyslechnout jeho názor.

Příklady a inspirace svatebních proslovů 

Proslov otce na svatbě dcery 

„Všechny vás srdečně vítám a děkuji, že jste si udělali čas a společně s námi oslavíte tak významnou událost, jakou je svatba mojí drahé dcery.  

Není tomu tak dávno, kdy mi má malá holčička sedávala na kolenou a společně jsme se dívali na západ slunce. Také si pamatuji na to, že vždy byla velmi tvrdohlavá, ale svědomitá a bylo ji všude plno. Proto má mnoho přátel v různých koutech světa. A proto jsem na ni velmi hrdý. Umí otevřít srdce mnoha lidí a obklopuje se samými skvělými bytostmi. Možná proto si vybrala Davida. Je to muž se skvělým charakterem a já jsem šťastný, že jej mohu přijmout do své rodiny.  

Mám vás oba moc rád. Buďte k sobě ohleduplní a povede se vám dobře.  

Na Andreu a Davida!” 

Svatební proslov svědka 

„Ahoj, jmenuji se Tomáš a dnes tu jsem jako svědek mého nejlepšího kamaráda.  

Martina znám od první třídy, kdy jsme se stali poprvé potkali. Vždy tady byl pro mě. Byl skvělým přítelem a posluchačem, když se mi rozváděli rodiče nebo když jsem se rozešel s první láskou. Martin je člověk se srdcem na pravém místě, kamarádský, cílevědomí, ohleduplní a pořád s úsměvem na tváři. Je to skvělý zahradník, všem bych přál vidět jeho kouzelnou zahradu. Jeho zeleninová zahrádka má vždy ty největší plody v okolí a jeho kytice zdobí i můj domov po celou sezonu.  

Není tedy žádným překvapením, že jsi vybral zrovna Elišku. Je to taková lesní víla a dokonale zapadá do jeho života.  

Přeji vám, ať máte stále život zalitý sluncem.” 

Proslov na svatbě bratra 

„Zdravím přátelé. Nejspíš se nemusím představovat. Patřím mezi sourozence Pavla. Jsem jeho jediná sestra a možná proto jsem dostala tu čest o něm pronést pár slov.  

Tak to bylo všechno. Ne teď vážně. Pavel je bratr, kterého chce každý. Bránil mě před dotěrnými spolužáky, ochraňoval večer při usínání, když byly velké bouřky a vždy mi zvedne telefon. Když mám splín, vím, komu zavolat. Jsem hrdá na svého bratra, protože si splnil sen. Stal se dětským lékařem a i v osobní rovině se dětem věnuje. Od mládí je táborový vedoucí a pomáhá pořádat spoustu zábavných soutěží a her pro děti a mládež. Dnes už není žádný mladík, ale když má po boku Kateřinu, chová se jak zamilovaný puberťák. Na nich jejich lásku vidíte. Prská totiž na všechny strany. Kateřina je tak usměvavá holka, že se ani nedivím, že se Pavlovi podlomila kolena. Krásná, chytrá a zároveň jeho kolegyně v práci. Ta je vlastně svedla dohromady. 

 A my díky tomu můžeme dnes oslavit jejich lásku.  

Na Kateřinu a Pavla, ať je jejich manželství bez bolístek a jizev, stejně jako jejich pacienti.” 

Proslov na svatbě sestry 

„Ahoj, kdo mě nezná, jsem mladší sestra nevěsty.  

Sabina byla vždy mou pevnou zdí a nabídla mi vždy pomocnou ruku. Nebyli jsme sice kamarádky až za hrob, ale vždy se o mě hezky starala. Jsem ráda, že našla někoho jako je Radim, který se teď bude starat o ní. Na život by měli být dva. Pamatuji si jako dnes, kdy s malými ruměnci ve tváři mi o svém princi poprvé řekla. A já byla hned šťastná s ní. Tito dva skvělí lidé mají společnou lásku k přírodě.  

Takže jim ze srdce přeji a myslím že budu hovořit za nás všechny, aby jejich společná cesta byla stejně harmonická a barvitá jako je sama matka příroda.  

Na zdraví Sabiny a Radima, ať vám láska jen kvete!” 

Ostatní svatební proslovy 

U těch ostatních se vždy držte zaručených pravidel a pak můžete vykládat o kom budete potřebovat.  

 • Pozdravte svatebčany a upoutejte jejich pozornost. Je vhodné se představit. 
 • Poté si zvolte jednu dvě anekdoty ze života a vtipně je zakomponujte do řeči.  
 • Nebojte se ukázat, že jste dojatí. Emoce v proslovu chytnou za srdce. 
 • Ukažte, že máte nevěstu a ženicha moc rádi. 
 • Popřejte jim do života něco dobrého. 

Veršovaný svatební proslov  

Co vždy funguje jsou rýmy. Pokud si dáte tu práci a z hesel, které se vztahují na novomanžele, sestavíte báseň, budete hvězdou dne. Jestliže nemáte básnické střevo, můžete si ho nechat na míru připravit. Na internetu je mnoho stránek, které to nabízí. Každopádně budete jistě originální. 

Vtipné proslovy na svatbě 

Humor je i ve svatební den, určitě žádoucí, avšak je dobré ho dávkovat s mírou a s nadhledem. Pokud je ženich s nevěstou veselý pár a nevadí jim udělat si sami ze sebe legraci, určitě vtipy do svého proslovu zařaďte. Neměli byste však urážet. To se skutečně nehodí. Můžete povědět nějakou veselou příhodu nebo vzpomínku.  

Nejčastější otázky 

Některé nejasnosti se vždy objeví. Některé vás jistě napadli ihned, když jste byli požádáni o proslov na svatbě. Tak si je nyní vyjasníme, ať máte klidnou mysl a můžete se plně soustředit na samotnou řeč. 

5 tipů na perfektní proslov na svatbě 

 • Napište si proslov na papír a mějte jej po ruce. Pokud to lze, naučte se jej zpaměti. 
 • Nedělejte jej příliš dlouhý. Budete jen nudit a nikdo vás nebude poslouchat. 
 • Nebojte se emocí, nechte je propuknout na plno. 
 • Napište to podle sebe a nic nepředstírejte. Mluvte svým jazykem. 
 • Nesnažte se být za každou cenu vtipní.  

Westwing miluje svatební veselí a je tady, aby vám pomohli zařídit skvělou svatbu. Přináší nejen tipy na svatební proslovy, ale i třeba jak uspořádat rozlučku se svobodou nebo svatbu na zahradě. Zaregistrujte se na našich stránkách a získáte skvělé nabídka na zařízení svého domova.  

Mohlo by vás také zajímat: