Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
hry na svatbu

Hry na svatbu jsou oblíbenou součástí programu každé svatby. Ať už jde o vtipnou tombolu, tradiční výměnu bot nebo zábavu pro děti. Připravili jsme pro vás inspiraci na tradiční i originální aktivity. 

Svatební hry: Proč je zařadit do programu 

Svatební hry jsou skvělý způsob, jak rozproudit zábavu a také pomoci se seznamováním hostům, kteří na svatbě nikoho neznají. Při jejich plánování je ale dobré držet se pár zásad. 

 • Méně je více. Nechte hosty, aby se bavili také sami a když vidíte, že hry nikoho moc nebaví, nenuťte je k nim. 
 • Buďte vkusní. Při plánování her zvažte, kdo se svatební hry zúčastní. Některé hry rozhodně nejsou vhodné pro děti ani příjemné babičkám. 
 • Hry předem připravte. Když máte ve svatebním programu napsané hry, měly by být skutečně naplánované, ne rozpačitě vymýšlené za pochodu. 

Kdo by se měl postarat o zábavu? 

Zvykem bývá, že se o zábavu starají svědkyně se svědkem, družičky nebo kamarádi od manžela. Vše ale záleží na domluvě a rozhodně byste neměla počítat s tím, že kamarádky hry naplánují, aniž byste jim o to řekla. 

Na kdy naplánovat svatební hry? 

Svatební hry můžete rozložit do celého odpoledne. Ty seznamovací je lepší zařadit na začátek. Naopak ty, které si možná všichni lépe užijí po skleničce nebo dvou, zařaďte na pozdější odpolední hodiny. 

S hrami byste to každopádně neměli přehánět. Pokud máte vy a vaši přátelé rádi organizovanou zábavu, klidně her naplánujte více. Když ale uvidíte, že se hosté do her nutí a raději by si povídali nebo tančili, není na škodu některé naplánované hry vynechat. 

Seznamovací hry na svatbu 

Na malé svatbě, kde se každý zná nebudou seznamovací hry potřeba. Pokud ale plánujete větší veselku nebo máte hosty z různých oblastní svého života, někteří z nich se možná neznají. Pomozte jim se seznamováním pomocí originálních her. 

1. Představení s příběhem 

Neznají se hosté mezi sebou? Nechte každého nahlas se představit a podělit se při té příležitosti o vtipnou historku, kterou má spojenou s ženichem či nevěstou. 

2. Paměť na jména 

Znáte ten pocit, kdy se vám někdo představí a vy si za pár minut uvědomíte, že si nepamatujete jeho jméno? Skvělým pomocníkem je hra Paměť na jména. Hosté se posadí do kruhu a první řekne své jméno. Člověk po jeho levici jméno zopakuje a přidá své. Takto se pokračuje až do chvíle, kdy každý host zvládne říct jména všech v kruhu. 

Tradiční hry na svatbu

Znáte všechny tradiční svatební hry? Těchto šest patří mezi nejoblíbenější. 

3. Boty 

Boty jsou oblíbený svatební kvíz pro novomanžele. Ti se posadí před hosty, zády k sobě a vymění si jednu botu. Každý má tedy v ruce jednu pánskou a jednu dámskou.  

Samotný kvíz spočívá v tom, že manželé dostávají otázky typu „Kdo se více hádá?“ nebo „Kdo udělal první krok?“ a každý zvedne botu podle odpovědi, ve kterou věří. Sami novomanželé se nestačí divit, kolikrát se jejich odpovědi liší. 

4. Kočár 

Oblíbená svatební hra, na kterou potřebujete devět hostů, židlí, panáků a jednu láhev dobrého alkoholu. Každý z hostů dostane jednu roli (kočí, dva koně, čtyři kola, král a královna). Všechny rozesaďte na židle do řady po dvojicích, jen kočí bude sám.  

Na internetu najděte příběh, který dostane vypravěč. Ten bude vyprávět pohádku o královské projížďce a jakmile zazní role jakéhokoliv z hostů, musí dotyčný vstát. Když zůstane sedět, vypije panáka. 

5. Házení svatební kytice 

Oblíbená svatební aktivita mezi nezadanými dívkami. Nevěsta se otočí zády ke shromážděným dívkám a hodí kytici. Ta, která ji chytí se do roka vdá. Pokud se nechcete své svatební kytice tak rychle vzdát, můžete na házení nechat uvázat její menší kopii. 

6. 12 měsíců 

Svatební hra 12 měsíců zajistí zábavu pro hosty na pár minut při oslavě a pro novomanžele na celý rok. Vyberte třináct dobrovolníků a připravte pro ně hru, ze které v každém kole jeden vypadne. Může to být plnění různých úkolů, ale i klasická hra s chybějící židlí. 

Ten, kdo vypadne musí pro novomanžele připravit aktivitu na daný měsíc v dalším roce. To znamená, že první připravuje aktivitu na leden, druhý na únor atd. V posledním kole, kdy zbývají již jen dva hráči, vybírá ten, který prohraje aktivitu na prosinec. Výherce dostane naopak zážitek od novomanželů. 

7. Poznávání podle hmatu 

Hra s jednoduchým principem. Manželovi se zavážou oči, do řady si stoupne několik žen včetně manželky a manžel se ji snaží po hmatu poznat. Aby to ale nebylo jednoduché, je předem daná jediná partie, které se může dotýkat. Obvykle je to kotník, můžete ale zvolit i jinou část těla. Role se poté otočí, ženy svého milého většinou poznávají podle pozadí. 

8. Hrátky s podvazkem 

Hrátky s podvazkem mají dvě části. V té první musí ženich nevěstě podvazek stáhnout bez použití rukou. Jakmile ho získá, vystřelí ho jako prak ke svatebčanům – mužům. Princip je stejný jako u házení svatební kytice. Toho, kdo podvazek chytí čeká do roka svatba.  

Jestli si první část chcete nechat raději do soukromí, ale druhá část hry se vám líbí, pořiďte jednoduše druhý podvazek. Ten může manžel vystřelit mezi hosty bez nutnosti vám ho před nimi sundávat. 

Originální hry na svatbu

Tradiční hry vás nebaví? Připravili jsme pro vás i několik originálních nápadů. 

9. Přebalování panenky 

Jestli novomanželé ještě nemají děti a plánují je, nechte je ukázat jejich rodičovské vlohy. Připravte panenku, přebalovací potřeby a stopujte novomanželům, jak rychle se jim podaří miminko úspěšně přebalit. Pokud máte panenky k dispozici dvě, můžete je nechat soutěžit. 

10. Kolo štěstí 

Vytvořte svatební kolo štěstí, kterým může kdykoliv kdokoliv zatočit. Hosté si mohou vytočit úkoly a aktivity buď pro sebe nebo pro hosty, které vyberou. A jaké úkoly na kolo napsat? 

 • Vyber pár, který by se měl políbit 
 • Vyzvi neznámou ženu / neznámého muže k tanci 
 • Prones přípitek nebo poselství novomanželům 
 • Ukaž na parketě, co v sobě máš 
 • Obejmi každého hosta 
 • Dej si panáka 

11. Karaoke 

Patříte vy a vaši hosté k milovníkům zpěvu? Na pořádání karaoke vám stačí jen mikrofon a projektor nebo větší obrazovka. Tato zábava je vhodná především na pozdní odpolední až večerní hodiny. 

12. Svatební hry pro děti 

Budou na vaší svatbě i děti? Některé ze zahradních her si užijí malí i velcí, jak děti tak jejich rodiče ale jistě ocení, když připravíte něco přímo pro ně. 

 • Trampolína nebo skákací hrad 
 • Omalovánky a stolní hry 
 • Malování na obličej 
 • Tvarování balónků  
 • Twister 

13. Hry na venkovní svatbu 

Ať už plánujete svatbu v lese, na zahradě nebo máte v místě odpoledního programu jednoduše k dispozici venkovní prostor, je škoda jej nevyužít. Připravte zde malé hřiště, kde se hosté mohou zabavit. Můžete uspořádat turnaje nebo hostům jen dát vědět, že jsou zde hry k dispozici. 

 • Pétanque 
 • Házení kroužků 
 • Lampiony štěstí 

14. Svatební tombola 

Plánujete tombolu na svatbu? Tombola je skvělý způsob, jak pobavit hosty na svatbě i sami sebe při vymýšlení darů. Dárky v tombole by neměly být drahé a hosté si mohou koupit lístek za dobrovolný příhoz.  

Snažte se vymyslet originální názvy dárků, ze kterých hosté očekávají skutečně velké výhry. Při lákání do tomboly se pak mohou objevit ceny jako výlet do tater, sada nových kol nebo šicí stroj. Ve skutečnosti výherce čeká balíček tatranek, balení Coca-Coly a jehla s nití. 

Skvělé tipy, co dát do tomboly 

Kromě výše zmíněných se ve vaší tombole může objevit také: 

 • Sada příborů – čínské hůlky 
 • Cesta na Vysočinu – salám Vysočina 
 • 3D puzzle – strouhanka s fotkou rohlíku 
 • Bonboniéra – krabička kostkového cukru 
 • Scrabble pro pokročilé – písmenková polévka 
 • Odpočinek ve wellness – levná pěna do koupele 
 • Cesta kolem světa – malé ořezávátko ve tvaru globusu 
 • Sada nádobí pro celou rodinu – plastové talířky a příbory 
 • Poznávací zájezd pro dva – dva lístky na MHD do jiného města 
 • Měšec plný peněz – pytlík s čokoládovými mincemi 
 • Pytel brambor – velký sáček s brambůrky 

Představu už jistě máte a na další dárky přijdete společně večerní sklence vína. Dárky můžete také nakombinovat s reálnými cenami. Například pěkná sada do koupelny nebo stylové talířky jistě udělají radost. 

Shrnutí 

Svatební hry v programu nejsou povinnost, mohou ale být pěkným zpestřením. Především těm, kteří neznají nikoho z hostů, mohou pomoci uvolnit se při navazování kontaktů.  

S hrami to ale nepřehánějte a snažte se vždy odhadnout náladu, která panuje mezi hosty. Když se všichni baví, v hrách pokračujte klidně do půlnoci. Občas se ale stane, že by si hosté raději jen povídali nebo tančili a do her se musí nutit.  

Samotné plánování her si můžete ponechat na starosti vy. Před svatbou se vám ale povinnosti nakupí, proto je vhodné požádat o pomoc svědkyni nebo kamarádku. Ta může naplánovat zejména ty hry, do kterých budete zapojena i vy s manželem. 

Mohlo by vás také zajímat:

Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace nejen ze světa svateb, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.