Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pokojové rostliny do stínu

Zelenec je nenáročná pokojová rostlina, která dělá parádu v každém interiéru. V dnešním článku vám řekneme, jak pěstovat zelenec, jakou péči vyžaduje i na co si dávat pozor.

Zelenec v interiéru

Zelenec je pokojová rostlina, která poroste téměř všude. Nejlépe se jí bude dařit v teplém a vlhkém prostředí, které je podobné jejím přirozeným podmínkám. 

Rostlina má dlouhé úzké listy, které vyrůstají z jednoho centra. Listy jsou zelené či zeleno bílé podle daného druhu. Zdravá dospělá rostlina raší stonky, na kterých se mohou objevit drobné kvítky. 

Zelenec: Druhy

Pod rod zelenec spadá asi 200 druhů rostlin. Některé se pěstují jaké pokojové rostliny a mezi ty nejznámější patří: 

  • Zelenec pestrolistý: Listy jsou zelené s bílým či krémovým pruhem uprostřed
  • Zelenec chocholatý: Po obou stranách listu vedou žluto-bílé pruhy
  • Zelenec zlatolistý: Celý list má jednolitou, sytě zelenou barvu
  • Zelenec Bonnie: Na jednotlivých listech jsou kudrlinky

Jak se starat o zelenec: Pěstování v bytě

Pěstování zelence je jednoduché, přesto se vám bude hodit pár tipů na péči. Když jej správně umístíte a dodáte mu vše potřebné, bude nejen přežívat, ale především dělat parádu.

Kam umístit zelenec

Vzhledem k dlouhým svěšeným listům zelence je nejlepší jej pěstovat v závěsném květináči. Další variantou je kraj poličky nebo stolu – vždy ale dávejte pozor, aby měly listy dostatek místa a netlačily se na zeď. 

Vyberte světlé místo bez přímého slunečního světla. V nejhorším případě zelenec zvládá i více stínu, rostlinka pak ale není tak silná a listy ztrácí výraznou barvu.

Tip: Zelenec nemá rád teploty pod 10 °C. Dávejte proto pozor na klimatizaci či průvan.

Jak často zelenec zalévat

Jedna z mála věcí, která dokáže zelenec bez problému zabít je příliš častá zálivka. Vyhovuje mu vlhká půda, ale nesmí být přemokřená – ta vede k uhnívání kořenů. Zalévejte, když je půda na dotyk suchá a navíc pravidelně roste. 

Kdy zelenec hnojit

Na jaře a v létě přidávejte do zálivky každých 14 dní hnojivo pro pokojové rostliny. Správné množství se dočtete na obale daného hnojiva.

Vhodný substrát pro zelenec 

Zelenec vyroste i v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Nejlépe se mu daří v kypré, hlinité půdě s dostatečnou drenáží a neutrálním pH.

Škůdci a nemoci

Zelenec není náchylný na napadení žádnými speciálními škůdci. Stejně jako všechny pokojové rostliny jej ale mohou trápit mšice, svilušky a podobný hmyz. Největším rizikem je přelití zelence a uhnívání kořenů.

Zelenec: Množení

Existují dva způsoby množení zelence. A oba jsou jednoduché!

  1. Jakmile zelenec odkvete, na místě původního květu se objeví malá rostlinka. Po nějaké době se začnou objevovat kořeny – ve chvíli, kdy mají alespoň 3–5 cm, můžete ji odstřihnout od stonku a zasadit.
  2. Dospělou rostlinu s rozsáhlým kořenovým systémem můžete rozdělit na dvě nebo tři menší. Jemně oddělte z kořenového balu rostliny tak, abyste jej co nejméně poškodili.

Výběr květináče na zelenec (Westwing průvodce)

Zelenec pěstujte v květináči o trochu větším, než je kořenový bal. V každém případě je třeba, aby měl květináč odtokové díry. Ten poté můžete vložit do dekorativního obalu na květináč.

Jednou za dva až tři roky je zpravidla potřeba zelenec přesadit do většího květináče. Správný čas poznáte ve chvíli, kdy kořeny začnou vyrůstat z květináče a odtokových děr. Přesazujte ideálně na jaře.

Nové rostlinky můžete pěstovat i ve váze. Při pěstování zelence ve vodě dávejte pozor, aby byly ponořené pouze kořeny, nikoliv listy.

Nejčastější otázky

Proč jsou konce listů zelence hnědé?

Hnědé listy obvykle znamenají popálení od slunce. Přesuňte rostlinu na místo, kde je světlo, ale ne přímé sluneční záření.

Kolik vody potřebuje zelenec?

Zelenec je žíznivá rostlina, která potřebuje relativně hodně vody. Pokud ale odjíždíte například na dva týdny na dovolenou, ve stínu by měl čas bez zálivky přežít bez větších problémů.

Jak velký květináč na zelenec?

Na zelenec pořiďte květináč o pár centimetrů větší, než je samotná rostlina. Nejlépe se hodí závěsné květináče.

Shrnutí

Zelenec je skutečně nenáročná pokojová rostlina, proto je vhodná i pro začátečníky. Často ji proto vídáme ve školách, na úřadech či na chodbách panelových domů. Velkou parádu ale udělá i u vás doma!

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.