Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak pěstovat okurky tipy

Vlastníte zahrádku? Výborně. Vypěstujte si vlastní okurky nakládačky, cenný zdroj chutné a zdravé domácí zeleniny. Máte rádi čerstvé a zdravé saláty? Okurky nesmí chybět.  Pěstování okurek je nejen snadné, ale i zábavné, takže můžete mít čerstvé okurky přímo ze svého záhonu a skvělou surovinu pro zimní konzervy. Jak je vypěstovat a kdy zasadit okurky nakládačky? Podívejte se na našeho mini průvodce pěstování okurek.

zahrada

Odrůdy okurek: Jaká je nejvhodnější na pěstování 

Vybrat si můžete ze dvou typů okurek nakládaček:  partenokarpní a nepartenokarpní odrůdy.

Partenokarpní odrůdy

Měly by mít jen samičí květy. Tyto odrůdy však nepotřebují opylení včelami a jsou schopny zasadit plody i bez opylení. Nevýhodou je, že se jedná o odrůdy náchylné k nepříznivým podmínkám pro pěstování (pokles nočních teplot atd.). Je potřebné mulčování černou fólií, nejlépe kapkovou závlahou, časté přihnojování ve vegetačním období a také vyžadují dostatečnou ochranu před nemocemi.

Odrůdy nepartenokarpní

Velkou výhodou je jejich vysoká odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkám.

Pro pěstování v naší krajině je určitě vhodnější nepartenokarpní odrůda okurků, mezi které patří hlavně Regina F1 a Admira F1, což jsou okurky hruboostné většího růstu s bujnou kořenovou soustavou. Často vydrží růst až dlouho do září.

Výsadba okurek

Nejlepší je začít s výsadbou okurek v polovině května, kdy je jaro již v plném proudu. A jak při výsadbě postupovat? Semena mohou být zaseta přímo do země každých 60 cm v řadách vzdálených 120 cm, případně zasaďte do truhlíků. A ukážeme si i další způsoby výsadby. Zalejte půdu a prstem do ní každých 8–10 centimetrů udělejte malé prohlubně. Do každého vložte semeno a přikryjte ho zeminou. Když následně sazenice dorostou (přibližně po 3–4 týdnech), slabší vzorky vyjměte. Po celou dobu udržujte půdu vlhkou. První dny po výsadbě je třeba okurky přes noc přikrýt například fóliovým tunelem nebo fóliovými sáčky. Během růstu by měly být přihnojovány hnojivem obsahujícím draslík, a to každých 10-14 dní.

Kdy zasadit okurky 

Okurky zasaďte až opadnou veškeré mrazy. A pozor také na noční jarní mrazíky. Rostliny okurky by měly být vysazeny nebo přesazeny venku do země nejdříve 2 týdny po posledním datu mrazu. Okurky jsou totiž extrémně citlivé na mráz a poškození chladem. Chcete-li získat náskok, zasejte semínka okurky uvnitř asi 3 týdny, než je plánujete přesadit do země. Mají rádi spodní teplo asi 21 ° C.

Výběr a příprava místa na výsadbu

Okurky mají rádi teplé a vlhké počasí a spoustu slunečního světla. Vyberte místo s plným sluncem. Také potřebují teplo a hodně světla. Půda by měla být neutrální nebo slabě kyselá s pH kolem 6,5 až 7,0. Zlepšete jílovitou půdu přidáním organické hmoty a hustou a těžkou půdu přidáním rašeliny, kompostu nebo hnoje.

Jak zasadit okurky ze semínek

Jak vypěstovat okurky ze semínek? Sazenici vypěstujete ze semínka za 3-4 týdny. Naplánujte výsev tedy tak, aby již nebyly sazenice ohroženy jarními mrazíky. Užitečné pro výsadbu budou plastové kelímky, například od jogurtů. U těch vyřízněte otvor pro odtok přebytečné vody. Zvolte hrubší, dobře propustnou zeminu. Živiny v půdě vystačí na několik týdnů.

6 způsobů pěstování okurek

1. Pěstování okurky na zahradě

Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C. Tyto rostliny rostou špatně ve stínu (například pod stromy) a když je půda kolem nich pokryta plevelem.

Vyžadují úrodnou půdu bohatou na živiny a s vysokou kapacitou vody. Je také třeba zvážit blízkost pěstování další zeleniny. Okurky budou růst lépe vedle této zeleniny: cibule, fazole, hrášek, fenykl, kukuřice, mrkev, pórek, celer a špenát. Pokud vás ale zajímá, kde a jak pěstovat rajčata, doporučujeme, aby to nebylo vedle okurek! Obě rostliny se navzájem negativně ovlivňují.

2. Pěstování okurek na balkoně 

Věděli jste, že je možné také pěstování okurky na balkoně? Nemusíte mít velkou zahradu, abyste si mohli vychutnat čerstvé ovoce a zeleninu. Zelenina dobře roste a hojně rodí, když se její kořeny mohou volně rozvíjet, jsou plné vody a minerálů. Proto by zeleninová zahrádka v truhlících měla být prostornější než pro květiny.

Semínka okurek, které plánujete pěstovat na balkoně, by měla být zaseta mezi 15. a 30. dubnem. Truhlíky by během období možných mrazů měly být uchovávány v bytě a umístěny na slunném místě.

V teplých dnech (minimálně 10-15 °C) je můžete dát na balkon, ale v noci je musíte vrátit domů. Po 15. květnu můžete již okurky nastálo nechat na balkoně. Myslete na to, že potřebují neustále zalévat. Pokud tedy plánujete delší cestu nebo výlet, stojí za to zvážit zavlažovací systém.

3. Pěstování okurek na síti

A jak na pěstování okurky vertikálně? Okurka je popínavá liána a vertikální pěstování jí prospívá. Tento systém pěstování okurek na síti je sice nákladnější a náročnější, má však mnoho výhod.

  • rostliny jsou lépe provětrávané a listy rychleji osychají
  • snadnější aplikace chemických postřiků
  • plody nejsou znečištěné od zeminy a mají lepší zbarvení
  • výborná kvalita plodů
  • sklizňové období je delší
  • úspora místa na záhoně či ve skleníku

4. Pěstování okurek v kbelíku 

Další možností je pěstování okurků v kbelíku:

  1. Umyjte kbelík o objemu 20 litrů mýdlem a vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty a zbytky. Vědro dobře opláchněte a nechte uschnout na vzduchu. Vyvrtejte šest až osm drenážních otvorů o průměru 1,5 cm do spodní části vědra, abyste zabránili hromadění vody kolem kořenů. Rovnoměrně rozmístěte otvory tak, abyste dosáhli nejlepších výsledků s odtokem.
  2. Naplňte kbelík do výšky cca 6 cm od vrcholu dobře speciální půdou k pěstování zeleniny, která je k dispozici v obchodech se zahradními potřebami.
  3. Smíchejte rostlinné hnojivo s pomalým uvolňováním do půdy, aby poskytovalo živiny po celé vegetační období. Druhou možností pro hnojení je použití hnojiva rozpustného ve vodě každý druhý týden od výsadby až po sklizeň.
  4. Vykopejte asi 10 cm hlubokou díru ve středu kbelíku. Vyjměte sazenici okurky z nádoby na pěstování a vložte do díry tak, aby první sada listů byla těsně nad úrovní půdy.
  5. Umístěte kbelík na místo, kam svítí neustále slunce. Položte kbelík na dvě cihly nebo dřevěné bloky, abyste udrželi spodní část vyvýšenou pro správné odvodnění.
  6. Zalijte půdu vodou, dokud nevyteče ze spodních otvorů. Sledujte vlhkost půdy a zalévejte třikrát nebo čtyřikrát týdně, aby byla rovnoměrně vlhká. Kbelík během období bez deště rychle vysychá.
  7. Sklízejte okurky, jakmile dosáhnou zralé délky, abyste stimulovali nový květ a růst okurky. Přečtěte si informace uvedené na obalu sazenice nebo na balíčku se semeny a určete přibližnou zralou délku vysazené odrůdy.

5. Vertikální pěstování okurek

Vertikální zahradnictví je právě teď oblíbené, ale ve skutečnosti je tu již od počátku věků. Kromě úspory místa existuje mnoho výhod, které ho udržují tak dlouho na výsluní.

Pěstování okurek vertikálně umožňuje následující: lepší cirkulace vzduchu, která udržuje rostlinu suchou, bez hniloby a plísňových chorob. Okurkové listy se mohou rozprostřít a užít si více slunečního záření. Už žádné bolesti zad! Nebudete se muset ohýbat, abyste sklízeli okurky.

Okurky porostou rovně, když visí z vinné révy, místo aby seděly na zemi. Bude využito méně pozemního prostoru, což znamená méně plení! Tímto způsobem můžete okurky pěstovat také ve skleníku.

Pro vertikální pěstování je důležité vybudování kvalitní konstrukce. Okurky na síti můžete pěstovat na záhonu, ale i ve skleníku.

6. Pěstování okurek v květináči 

Další možností je pěstování v květináči. Okurky potřebují velké květináče se spoustou půdy, aby mohly vyvinout rozsáhlé kořenové systémy. Vyberte si nádobu, která pojme nejméně 20 litrů půdy pro každou rostlinu, větší nádoba je ještě lepší.

Bohatá a zdravá půda udrží vaše rostliny dobře vyživené a udrží více vlhkosti než nekvalitní půda. Nepoužívejte běžné zahradní hnojivo, která při použití v nádobě dobře neodteče. Také dbejte na výběr kompaktní varianty. Přečtěte si balíčky semínek a určete nejlepší možnosti pro zahradnictví v malém prostoru.

Jak se starat o okurky

Péče, která by měla být zvláště zohledněna, zahrnuje výběr sazenic, tj. odstranění nejslabších sazenic a ponechání nejsilnějších. Okurky vyžadují intenzivní zalévání – nejlépe je zalévat ráno (večerní zalévání zvyšuje riziko plísňových onemocnění). Organické hnojení je nutné, nejlépe kompostem. Rostliny by měly být mulčovány slámou, rašelinou nebo kůrou. Také plevel by proto měl být pravidelně odstraňován vytržením ručně nebo pomocí motyky nebo drápů.

Nejběžnější škůdci a nemoci

Pokud vaše rostliny okurky neplodí, není to obvykle přiznakem, že je něco špatně. Samičí i samčí květy musí kvést současně. To se nemusí stát brzy v životě rostliny, proto buďte trpěliví. Nedostatek plodů může být také způsoben špatným opylováním včelami , zejména kvůli dešti nebo nízkým teplotám nebo insekticidům.

Plíseň okurková

Při pěstování mohou však vaše rostliny napadnout také různí škůdci, mezi něž patří plíseň okurková. Té se můžete ubránit pěstováním odolnějších odrůd (např. Regina F1, Viola F1, Karolina F1, Aurea F1, Viktorie F1). Ty sice nejsou odolné, ale při napadení rychle obrůstají a plodí dále.

Klopušky a mšice

Mezi další škůdce patří klopušky. Nymfy a dospělci nejčastěji napadají vegetační vrcholy, mladé listy, ale i plody. Rostliny se následně deformují a tmavnou, rostlina přestává růst a mladé plody následně padají. Okurky často napadají také mšice, svilušky, molice a třásněnky, které mají dostatek přirozených nepřátel, jakými jsou třeba slunéčka nebo dravé ploštice. I když je v porostu najdeme, není obvykle třeba proti nim nic dělat, protože se na rozdíl od pěstování ve skleníku nebo fóliovníku nepřemnoží tak, aby rostliny zahubily.

Hlízenka obecná

Dalším problémem je i houba hlízenka obecná (Sclerotinia sclerotiorum), která způsobuje vadnutí rostliny. Houba se vyskytuje v půdě a jediným lékem je vyvézt zeminu do 30 cm hloubky a nahradit ji novou, nejlépe ornicí z pole – ne ze zelinářské zahrady.

Sklizeň okurek

Okurky dozrávají relativně rychle. Asi 8-9 týdnů po zasetí už okurky plodí. Čím častěji jsou sbírány, tím více se nové plody tvoří. U salátových okurek jsou zapotřebí tři sklizně týdně. Okurky nakládačky zrají téměř každý den. Čerstvě sklizené okurky lze skladovat v chladničce po dobu jednoho týdne. Bohužel, okurky bohaté na vodu nejsou vhodné ke zmrazování.

Shrnutí   

A pojďme si to nejdůležitější shrnout:

1. Dostatek světla

Okurky potřebují hodně slunečního světla. Silně se spoléhají na fotosyntézu, aby vytvořily silné, robustní a produktivní rostliny. Umístěte svou plodinu na plochu, na kterou každý den dopadá minimálně 8 hodin slunečního světla. A pokud je to možné, ujistěte se, že vaše rostliny dostávají ranní sluneční světlo. Brzký ranní sluneční svit pomáhá vyschnout rostlině od ranní rosy. To zabraňuje tvorbě plísní.

2. Úrodná půda

Okurky potřebují bohatou a úrodnou půdu, ať už je zasazujete jakýmkoli způsobem. Půda musí být lehká a vzdušná, aby umožňovala dobré odvodnění.

3. Vyvýšená výsadba

Při výsadbě přímo do půdy zasaďte plodinu do mírně zúžených kopečků. V nádobách zajistěte, aby byl primární kmen také vyvýšen nad okolní půdu.Rostliny okurky jsou vysoce náchylné k hnilobě. Ale trocha „vyvýšené výsadby“ pomáhá udržet hlavní kmen rostliny mimo sedací vodu během silných dešťů nebo zalévání.

4. Daleko od brambor, poblíž ředkviček

To, co kolem svých okurek zasadíte, bude hrát důležitou roli v jejich produktivitě. Jednou věcí, které se musíte určitě vyhnout, je pěstování okurek v blízkosti brambor. Brambory uvolňují v půdě látku, která výrazně brání růstu okurek. A jejich výsadba poblíž může mít devastující účinky na vaši okurkovou úrodu. Existují však některé plodiny, které jsou velmi prospěšné, například ředkvičky. Ty pomáhají odpuzovat škodlivý hmyz, jako jsou okurkové brouky a mšice, které napadají jemné rostliny okurky.

5. Pravidelná sklizeň

Jakmile rostliny okurky začnou růst a produkovat, je třeba je pravidelně sbírat, aby pokračovaly dále v produkci. Když jsou rostliny přetíženy sklizní, místo toho vloží energii do zvětšení stávajících plodů a nikoli do vytváření nových květů. Kromě toho okurky ponechané nesesbírané příliš dlouho budou dřevité, plné semen a hořké. Zkontrolujte rostliny každý den.

Věříme, že jste získali všechny informace potřebné k vypěstování chutných okurek. Líbí se vám naše tipy? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další užitečné tipy na naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Možná vás také budou zajímat tyto články: