Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak pěstovat rýmovník

Tuto nenápadnou rostlinu má mnoho z nás doma, ale vůbec netuší, co si s ní počít. Pokud už ví, že se díky ní dá bojovat s nachlazením, určitě by je nenapadlo, že se dá docela dobře použít i v kuchyni. Jde o rostlinu s dužinatými listy. Jde vlastně o sukulent s aromatickými listy. Lidé ji znají hlavně jako rýmovník, ale její název zní i mexická máta, kubánské oregano, španělský tymián atd. Názvů má mnoho. Většina ji pěstuje doma na okně v truhlíku, ale daří se jí i venku. Je to trvalka a péče je snadná. Nyní si povíme jak pěstovat rýmovník.

zahrada

Důvody proč pěstovat rýmovník: blahodárná rostlina proti rýmě a skvělá do kuchyně

Rýmovník má listy plné aromatického oleje. Dá se tedy používat jako klasické oregano. Hojně se používá ve středomořské kuchyni. Najdete jej tedy klidně i na pizze, pod dušeným masem, v nádivce nebo jako přísada do salátů. Dodá lehce pikantní nádech.

Má skvělé účinky na zdraví. Z listů jde připravit i odvar a ten pít při nachlazení. Pomáhá na ucpaný nos a zmírňuje příznaky rýmy. Je také vhodné rostlinu užívat při vysokém tlaku, infekci krve, revmatismu, astmatu a zlepšuje trávení a odstraňuje křeče v břiše. Laktační poradkyně jej také hojně doporučují jako prostředek zvýšení laktace. To ocení nejedna maminka.

Kdy sázet rýmovník

Nejlepší čas pro růst je bezpochyby jaro nebo léto. To má největší sílu a sazenice vám pěkně zakoření. Je dobré používat drsnou půdu, která pomůže odvodnit přebytečnou vlhkost. Umístěte rostlinu na slunce a uvidíte, jak se jí bude dařit. Lze ji mít během sezony i venku, ale na podzim je nutné ji přemístit do tepla.

Pěstování rýmovníku doma a na balkoně: krok za krokem

Pěstování rýmovníku v domácích podmínkách jde velmi snadno. Co k tomu bude zapotřebí? Květináč běžné velikosti. Myslete na to, že rýmovník může dorůst až do výšky půl metru. Takže jej neumísťujte nikam pod polici. A jeho stonky a okolní výhony mají plíživý charakter. Dejte ho tedy tak, aby se měl o co opřít. Jeho květ je modro-fialový nebo bílo-růžový, záleží na odrůdě. Většinu času však bude zdobit pouze typicky chlupatými listy.

  1. Dodržujte přiměřenou zálivku, nepřemokřujte.

  2. Zvolte místo, kam svítí sluníčko a moc nefouká.

  3. Květináč vyplňte nejlépe zeminou určenou pro sukulenty anebo klasický substrát obohaťte o perlit nebo keramzit.

  4. Rostlina je sama o sobě slabá, potřebuje podpěru v podobě úvazu ke klacíku.

Jak pěstovat rýmovník venku na zahradě

Kubánské oregano se dá pěstovat jako nám známé klasické oregano. Tedy jako bylinku venku na zahradě.

  • Ovšem lepší bude rýmovník zasadit v látce anebo v truhlíku ponechat někde stranou. Budete muset rýmovník na zimu uskladnit, protože by vám přes zimu pomrzl. A díky květináči bude přenos mnohem jednodušší.
  • Je vhodné tuto rostlinku zalévat spíše dopoledne, aby ji na noc stihly uschnout listy.
  • Během vegetativního období oddělujte příliš dlouhé výhony a pravidelně odstraňujte suché listy a škůdce.
  • Další zásady pěstování jsou pak stejné jako byste ho měli doma.

Jak pěstovat rýmovník ve vodě

Tato skvělá léčivá rostlina se dá pěstovat i hydroponně. Stačí na to starý hrnek nebo vysloužilá sklenice. Tento druh pěstování byl kdysi velmi oblíben a dnes se opět začíná těšit oblibě. Je určen pro ty lidi, kteří se neradi obtěžují s hlínou. Nebaví je přesazování, hnojení a hlavně sázení.

  • Proto postačí nabrat buď dešťovou vodu anebo převařenou kohoutkovou a nechat ji pár hodin odstát na pokojovou teplotu.
  • Do hrnečku dejte cca 4 výhony alespoň s dvěma lístečky.
  • Umístěte blízko světla, jinak by se vám moc tahal nahoru do výšky. Žádoucí je nechat ho vyrůst do keře.
  • Dbejte na dolévání vody, která se bude odpařovat a tím vám zvlhčovat vzduch.
  • Pravidelně zaštipujte vše, co vyroste nad 4 lístečky.

Jak se starat o rýmovník

Hlavně to s péčí nepřehnat. Sukulenty všeobecně nemají rády, když se to s péčí přehání. Takže jim zařiďte dobré podmínky hned od počátku a jen čas od času zkontrolujte, zda se rostlince daří. Veškerá péče už byla popsána výše.

5 tipů: praktické využití rýmovníku

Rýmovník je všestranná rostlina.

  1. Můžete jeho lístečky vyvařit a odvar popíjet při nachlazení.
  2. V období chřipek a onemocnění dýchacích cest, jeho listy natrhejte a vložte pod polštář.
  3. Kojícím matkám pomáhá k rozběhnutí a větší laktaci mléka.
  4. Má skvělé účinky v případě nadýmání a problémům s trávením. Přidejte si jej tedy do čaje nebo jídla.
  5. Dodá jídlu lehce pikantní nádech.

Nejčastější otázky jak pěstovat rýmovník

Podívejme se, jaké otázky nejvíce trápí pěstitele. Ne každý je totiž zdatný zahradník a potřebuje se ubezpečit, že to dělá správně. Nic nezamrzí víc, než když se o rostlinu staráte, ale stejně chřadne. Někdy přitom stačí malá změna a zase ožije.

Shrnutí

Máte doma prázdný kout na parapetu, který by bylo vhodné zaplnit? Vneste do vašeho domova novou rostlinu, jakou je rýmovník nebo také kubánské oregano. Je hezký srdčitým chlupatým listem a navíc je velmi prospěšný vašemu zdraví. Pěstujte i prospěšné rostliny, nejen ty na okrasu. Pěstování rýmovníku není nic složitého, je tedy vhodný i pro začátečníky.

  • Zajistěte dostatek světla.
  • Nepřehánějte to se zálivkou.
  • Pravidelně uštipujte dlouhé výhony.
  • Není potřeba hnojit.
  • Lze pěstovat jen ve vodě.

Pokud zvládnete pěstovat tento sukulent, zvládnete i bylinky, avokádo nebo bazalku. Všechny návody najdete na našem webu. Zaregistrujte se na stránkách Westwingu a zajistěte si příval nových informací, rad a nápadů. I váš domov bude krásný a plný zeleně.

Mohlo by vás také zájímat: