Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pampová tráva

Pampová tráva patří mezi největší trendy v dekoracích interiérů. Vídáme ji na obálkách časopisů nebo na instagramových účtech influencerů i nejlepších interiérových designérů. Kde se rostlina, která vypadá jako nadýchané peří vzala, jak ji zakomponovat do vašeho interiéru a jak se o ni starat? Přečtěte si náš článek a vše se dozvíte. 

Co je to pampová tráva a odkud pochází

Pampová tráva, známá také jako kortaderie je silná trvalka, která se do Evropy dostala z Jižní Ameriky. Svou přezdívku dostala právě podle oblasti, ze které pochází: step ve východní Argentině, nazývaná pampa.

Můžete ji pěstovat na zahradě jako okrasnou trávu a usušená poslouží jako stylová dekorace do domácnosti. V posledních letech roste také její použití ve vázaných kyticích.

Proč je pampová tráva tak populární

Pampová tráva je exotická, jako dekorace působí až étericky, seženete ji v různých barvách a hodí se do každého interiéru i na zahradu. Na zahradě ji obvykle využíváme jako solitér nebo v kombinaci s jehličnany či keři. Dorůstá do výšky až dvou, dvou a půl metrů.

Cena pampové trávy není vysoká. Jako dekoraci do domácnosti používáme sušenou kortaderii, která nevyžaduje žádnou péči a zůstává stále stejně krásná. Můžete ji využít i jako dekoraci na svatbu nebo do originální svatební kytice.

Jak začít výzdobu s pampovou trávou

Pampová tráva má různé barvy i typy květenství. Některé jsou podobné klasu obilí, jiné vypadají jako peří exotických ptáků. Vyberte si tu, která se nejvíce hodí do vašeho interiéru. Čtyři nejtypičtější kortaderie jsou:

 • Růžová pampová tráva: Má velké, růžové, chocholaté květy, podobné prachovkám. Hodí se do romantického interiéru, do glamour stylu, ale i jako výrazný prvek do retro obýváku.
 • Bílá a stříbrná pampová tráva: Trsy jsou úzké, obloukovitě předkloněné a mají modrozelenou barvu. Květy jsou bílé, stříbřité a s modrými odlesky. Vynikne v moderním a minimalistickém interiéru.
 • Fialová pampová tráva: Tato barva je velmi vzácná a dříve byla privilegiem nejbohatších a nejdůležitějších lidí. Nyní je k vidění i v běžných domácnostech, kde fialová navodí uklidňující atmosféru.
 • Zlatá pampová tráva: Žlutý, hnědý a nazlátlý odstín pampové trávy vyniká především v přírodních a boho interiérech. Vynikne také v kytici na svatbě v boho stylu.

5 nejkrásnějších inspirací: Pampová tráva do vázy

Vypěstovala jste si pampovou trávu sama na zahradě a chcete ji nyní přesunout do interiéru? Nebo jste si koupila rovnou sušené květy a nevíte, co s nimi? Připravili jsme pro vás inspiraci, jak pampovou trávu naaranžovat do vázy a udělat z ní krásnou dekoraci.

1. Pampová tráva v keramické váze do boho interiéru

Do obývacího pokoje v boho stylu vyberte pampovou trávu v jemné růžové nebo krémové barvě. Několik dlouhých trsů dejte volně do vysoké keramické vázy a postavte ji na zem. Můžete také nakombinovat dvě podobné vázy v různých velikostech a postavit je vedle sebe.

2. Pampová tráva ve skandinávském interiéru

Jednoduchá bílá nebo zlatá pampová tráva bude nejlepší volbou do předsíně i obývacího pokoje ve skandinávském stylu. Vyberte moderní vázu s jednoduchým designem a matným vzhledem.

3. Pampová tráva jako jedinečný prvek v minimalistickém interiéru

I se svou jednoduchostí bude pampová tráva v minimalistickém interiéru přímo zářit. Vázu vyberte buď jednoduchou černou či bílou nebo z průsvitného skla. Samotná kortaderie může být jak bílá, tak ve výrazných barvách.

4. Různobarevná kytice z pampové trávy do glamour interiéru

Pampovou trávu sežnete v různých odstínech, od bílé, přes růžovou až po fialovou. Od několika barev a odrůd vezměte několik trsů a uvažte z nich kytici. Tu pak dejte do jednodušší vázy, aby výsledek nebyl překombinovaný. 

5. Pampová tráva do moderního retro interiéru

Uchvátil vás návrat retro stylu a využila jste jeho prvky i ve svém domově? Do retro obýváku postavte velkou vázu z kouřového skla a vložte do ní několik trsů pampové trávy. K lahvově zelené váze se například skvěle hodí růžová nebo zlatá kortaderie.

Jak pečovat o pampovou trávu

Pampová tráva patří mezi nejoblíbenější okrasné trávy, které si můžete vypěstovat i na své zahradě. Nejdůležitější je výběr vhodné rostliny a jejího umístění. Kromě typu a barvy kortaderie záleží také na pohlaví rostliny. Samičí rostlinky mají bohatší květenství a kvetou déle.

Při pořízení pampové trávy na zahradu máte tři možnosti:

 • Nákup semínek a pěstování od nuly
 • Nákup předpěstovaných rostlin ze semene
 • Nákup vegetativně namnožené pampové trávy

První způsob, tedy vlastní pěstování ze semínka je nejlevnější, ale také nejméně jistý způsob. Předpěstované rostliny ze semen začínají kvést až po několika letech, proto ani při jejich nákupu nemáte jistotu krásných samičích květů. Nejjistější, ale také nejdražší varianta je nákup vegetativně namnožené kortaderie.

 • Stanoviště by mělo být v závětří
 • Pozor na přelévání a přílišnou vlhkost
 • Kortadérie potřebují dostatek prostoru k rozrůstání
 • Před zimou odstřihněte květy a listy stočte do uzlu
 • Kořeny obložte chvojím, listím nebo netkanou textilií
 • Až na jaře vyrazí pupeny, odstřihněte listy asi 20 cm nad zemí

5 tipů na závěr

 1. Pokud se rozhodnete kortaderii pěstovat na zahradě, největší pravděpodobnost úspěchu získáte nákupem vegetativně namnožených rostlin.
 2. Pampovou trávu pěstovanou na zahradě nezapomeňte správně zazimovat, aby vám vydržela i na další sezónu.
 3. Jako dekorace se hodí do každého interiéru, je jen třeba vybrat správný styl vázy.
 4. Do vázy k pampové trávě přidejte i další květiny a listy, můžete je obměňovat podle ročního období.
 5. Z pampové trávy můžete vytvořit i stylový podzimní věnec na dveře. Dozdobte ho sušenými listy, šípkovými plody a dalšími podzimními květy.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy, inspiraci, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.