Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Červená barva do interiéru

Tato ohnivá živoucí barva je v interiérech docela hojně využívána. Ti odvážnější ji mají namalovanou i na stěně nebo ji do pokoje přidají skrz barevný nábytek, ti konzervativnější jdou cestou dekorací a doplňků. Červená barva je hodně žádaná a přidávaná ve vánoční čas, protože je jedním ze symbolů Vánoc. Je to velmi příjemná energická optimistická barva, která se hodí jak do venkovského stylu, tak industriálního, moderny, etno, boho i retra. Záleží pouze na odstínu.

Význam červené barvy v interiéru

Tato barva je také symbolem lásky, štěstí, manželství. Hojně ji používají v Číně, rudá barva je tam použita třeba i na císařský kočár, proto je přezdívaná jako čínská červená. Pak zde máme klasickou červenou, ta je nejen u nás, ale i všude po světě spjata s Valentýnem. V červených pokojích bude vždycky živo a vzduch nebude jen tak stát. V tomto duchu si jej zařizují silné osobnosti a lidé, kteří jsou dynamičtí.

V interiéru je používaná pro svou divokost, hravost, energii, hřejivost a pro svůj šmrnc. Dají se s ní vymalovat hlavní zdi, zákoutí, které je jinak chladné, nabarvit na stěny pruhy nebo nějaké obrazce. Červenou můžete v interiéru použít i na textilu, dekoracích a nábytku. Velmi oblíbené jsou zajímavá barevná křesla, puffy, taburety, konferenční stolky, ale i závěsy, koberce, deky přehozené přes opěradlo sedačky, obrazy na stěnách nebo klidně i jen svíčky rozmístěné na parapetu okna.

S jakou barvou kombinovat s červenou

Možná si říkáte, že červená je určitě krásná, ale netušíte, jak ji správně kombinovat a dolaďovat k jiným tónům z barevného spektra. Je několik odstínů, se kterými nikdy nešlápnete vedle.

Především je to nesmrtelná kombinace bílé a červené. Jsou to kontrastní barvy, takže se krásně doplňují. Lze kombinovat třeba červenou výmalbu a bílý nábytek, ale jde to i naopak.

Klasika je taky červená i černá. Tato dvojice je tajemná, delikátní. Hojně používaná v industrialismu nebo glamour stylu. Můžeme ji vidět i v hernách, pánských pokojích a všude tam, kde chcete vytvořit luxusní, ale tajemný vzhled. Sami si zkuste představit černé lesklé kožené sedačky s červenými doplňky. Nic se však nemá přehánět a důležitá je i velikost pokoje, protože jak je známo, černá zmenšuje.

Červenou lze kombinovat i s neutrální barvou jako je šedá, béžová, na což sází mnoho obyvatel svých domů. Je to pro ně jakýsi kompromis, kdy zkrášlí svůj domov a zpestří jej, ale zároveň nevychází ze své komfortní zóny a nemusí hned vše měnit a přizpůsobovat novému vzhledu.

Červená barva na zeď

Ano, je zcela jasné, že jde o velmi odvážnou barvu, která prostě poutá vaši pozornost. Je asi zřejmé, že v některých interiérech by asi byla celá červená zeď až příliš výrazná. Třeba v pokoji ala skandinávský styl. Avšak i tam se dá použít, jen v menší formě a podobě.

Červená zeď je však skvělá třeba před televizí pověšené na zdi. Elektronika je totiž většinou tmavá, černá nebo stříbrná a na bílé zdi až příliš razí. Tím, že ji umístíte na barevnou výmalbu, ji trošku upozadíte a nebude tolik vstupovat do prostoru. Výmalba celé zdi je i vhodná třeba v pracovně, kde povzbuzuje mysl k výkonu anebo v ložnici za čelem postele, kde zase rozdmýchá vášeň. Je však nutné volit chytře. Můžete jít od světle, skoro až růžové, až po tmavou rudou třešňovou barvu.

7 nejkrásnějších inspirací

Už tušíte, kde zrovna vy červenou v interiéru použijete? Pokud ještě vaše myšlenky a představy nemají zcela jasné obrysy, můžete se inspirovat našimi návrhy.

1. Červená barva do obývacího pokoje

Zrovna v tomto reprezentativním pokoji je používaná nejčastěji. Zde si totiž mnozí z nás dovolí mnohem více, než třeba v koupelně či ložnici. Obývací pokoj je totiž jedním z míst, která nejčastěji renovujeme, malujeme a zařizujeme. Nebojíme se tedy experimentace. Vymalujte zeď za sedací soupravou a tím ji uděláte dominantou. Položte na zem chlupatý rudý koberec a hned bude pokoj teplejší. Postavte své květiny do květináčů s červenými tóny a pokoj bude mnohem veselejší.

2. Červená barva do ložnice

Červená je od nepaměti spjatá s láskou. Není tedy divu, že se v ložnici hojně používá. Nesnažte se vymalovat všechny stěny, nejspíš by to pokoj příliš zmenšilo, raději určete dominantní stěnu anebo vytvořte na dvou zdech vodorovné širší pruhy. Efektní je i střídání tloušťky jednotlivých vzorů.

Ložnice bude díky tomu plná energie. Červená by však neměla být křiklavá, ta by vás mohla rušit ve vašem spánku, ale pokud zvolíte tmavší, bez lesku či světlejší pastelovou bude pokoj velmi útulný.

3. Dětský pokoj

Měl by být velmi hravý, barevný a povzbuzovat dětskou fantazii. Klidně se tedy nebojte zainvestovat a zakoupit pěkný zajímavý a klidně i rostoucí nábytek. A vůbec se nemusíte použít červenou barvu. Velmi dobře vypadají červené police, oblíbené jsou i takto barevné postele. Lze vybrat i nábytek, který kombinuje červenou třeba s bílou či se světlým dřevem.

Dětský pokoj je místo, kde se barev a jejich kombinací vůbec bát nemusíte. Klidně můžete na stěnu namalovat duhu, pruhy, červené opičky v džungli, ptáky či jinak stylizovaný obrázek. Fantazii se meze nekladou. Váš potomek to jistě ocení, především velmi malé a školkové děti.

4. Předsíň a chodba

Tak jako to platí všude i chodba je důležitou součástí domova. Je to jakási vstupní brána, kde vítáte hosty i přicházíte po dlouhém dni v práci. Měla by být tedy útulná a přívětivá. A právě to může zajistit červená barva. Můžete na zem položit červenou rohožku nebo za dveře umístit červený botník. Klidně tam i pověste nějaké veselé obrázky. To všechno vás totiž uvrhne to lepší nálady, než s jakou jste přišli.

5. Červená barva v kuchyni

Kde jinde by se tak hodila než právě v kuchyni. Červená stejně jako oranžová podněcuje k akci, chuť k jídlu i touhu po dobrém jídle. Můžete třeba zvolit červený obklad za kuchyňskou linkou, kdo si troufne může zvolit třeba tuto barvu na dolní skříňky (což je v současné době velmi módní), pověsit utěrky na háčky, na stůl položit ubrus nebo ke stolu přisadit židle s červeným čalouněním.

6. Červená barva do koupelny

V koupelně, v místě očisty, je lepší ji použít spíše na menších plochách a rozumně. Třeba ve stylu mozaiky na vaně, jako zrcadlo v červeném rámu, žebřík opřený o zeď jako držák ručníků apod. Celo červené obložené zdi jsou vhodné spíše do rozložitých koupelen, protože opticky místnost zmenšují. Zkuste obklad raději zkombinovat i s jiným odstínem a celému prostoru tak odlehčit.

7. Jak kombinovat nábytek a dekorace v červené barvě?

Nábytek lze kombinovat velmi jednoduše. Je vždy lepší zvolit jeden kus ve vybrané výrazné barvě a zbytek volit ve dřevě anebo v neutrálních barvách. Takže třeba pohovku červenou a zbytek světlé dřevo.

Co se týká dekorací, je zde docela volné pole. Jestliže chcete vložit trochu luxusu volte dekorace v červené, zlaté, stříbrné barvě. Pokud vám jde spíše o útulný prostor volte žluté, oranžové, bílé prvky. Ty pokoj projasní.

Tipy na závěr

  • Červenou volte spíše do větších prostor, alespoň v případě malby.
  • Velmi dobře se kombinuje s neutrálními barvami, klasikou je i bílá či černá v jednom prostoru.
  • Pokud volíte červenou do koupelny či kuchyně, raději jí zvýrazněte určitou část. Bude to mnohem efektivnější.Vždy záleží na odstínu. Rudá je symbolem divokosti, vášně a zuřivosti, kdežto něžná růžová je jako stvořená do holčičího pokoje.
  • K červené barvě se skvěle hodí tmavé i světlé dřevo.

Westwing přináší mnoho zajímavých inspirací na zařízení domova, jakou je bezpochyby i vybavení v červené barvě. Mnoho dalších textů, nejen o barvách, pak najdete i na našich stránkách. Stačí se zdarma zaregistrovat.