Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
bílá kuchyně

Bílá kuchyně je minimalistická, elegantní, moderní, čistá a především nadčasová. Ať už zvolíte tradiční nebo moderní styl, s bílou nikdy nešlápnete vedle. Proto vám přinášíme rozsáhlou inspiraci na nestárnoucí bílé kuchyně. 

Je bílá barva vhodná do kuchyně? 

Bílá kuchyně se neustále potýká s různými předsudky. Mezi nejčastější obavy patří, že bude náročné ji udržovat čistou, nezamezíme skvrnám, které nepůjdou odstranit nebo že kuchyně nebude dostatečně zajímavá a brzy nás přestane bavit.  

Dlouholetá popularita bílé kuchyně ale musí mít důvod, že? Ve skutečnosti je bílá barva do kuchyně stejně dobrá volba, jako kterákoliv jiná. Se správným plánováním, materiály a péčí má naopak řadu výhod. 

Jaké jsou její výhody a nevýhody 

Největší výhodou bílé kuchyně je, že je nadčasová a neokouká se. Bílá barva se hodí do každého stylu a snadno ji doladíte různobarevnými doplňky. Pouhou výměnou dekorací či příslušenství tak může mít vaše bílá kuchyně jiný vzhled klidně každý rok. 

Snadná kombinovatelnost bílých skříněk s ostatními barvami a styly nábytku dělá z bílé také dokonalou variantu do otevřené kuchyně v obývacím pokoji. Prostor navíc opticky zvětší a prosvětlí, je tak skvělou volbou i do malé kuchyně nebo kuchyně v panelovém domě

Bohužel, i nevýhody bílé barvy v kuchyni se dají najít. Minimalismus stojí na tenké hranici a kuchyni tak snadno působí sterilně. Na bílé barvě také snadno uvidíte skvrny, šmouhy a cákance. Aby byla stále krásná, počítejte s pravidelnou údržbou. Na druhou stranu, například otisky rukou na lesklém povrchu jsou na světlých barvách méně výrazné než na tmavých. 

Jaké materiály se hodí k bílé kuchyni 

Do bílé kuchyně se skutečně hodí v podstatě všechny barvy a materiály, na které pomyslíte. Zajímavou variantou je i čistě bílá, monochromatická kuchyně, kterou budou zdobit jen vzory a textury. Vyhrát si ale můžete i s kontrastními materiály a barvami dodávajícími akcent. 

Jaká pracovní deska se hodí k bílé kuchyni? 

 • Mramorová pracovní deska se skvěle hodí do luxusní či glamour kuchyně 
 • Černým mramorem či žulou dodáte dramatický kontrast černobílé kuchyni 
 • Do moderní kuchyně se vyberte bílou či světle šedou laminátovou desku  
 • Pracovní deska ze světlého dřeva se hodí do skandinávské kuchyně 
 • Tmavší dřevo zvolte do rustikální či venkovské kuchyně 

Bílá kuchyně: Matný nebo lesklý povrch? 

Výhodou lesklého provedení bílé kuchyně je designový vzhled, snazší údržba, a ještě výraznější optické zvětšení prostoru. Lesklou kuchyni tedy zvolte především, pokud zařizujete luxusní kuchyni, malou kuchyni nebo kuchyni v glamour stylu. 

Matná bílá kuchyně působí méně sterilní, hodí se do útulného domova a lze ji perfektně kombinovat s přírodními materiály, především pak se dřevem. Matná bílá je vhodná do venkovské, rustikální i severské kuchyně.   

Inspirace: bílá kuchyně

Bílá kuchyně může mít desítky různých tváří. Připravili jsme pro vás inspiraci na 10 nejlepších kombinací barev a stylů v bílé kuchyni. 

Bílá kuchyně ve stylu glamour 

Moderní glamour styl, který kombinuje minimalistický nábytek s luxusními prvky a materiály přímo touží po bílé barvě kuchyně. Doplňte ji mramorovou pracovní deskou, zlatými detaily a sametovým čalouněním židlí. 

Bílá skandinávská kuchyně 

Severský styl miluje jednoduché tvary, hladké linie, minimalismus a světlé barvy. Bílá kuchyně v kombinaci se světlým dřevem se proto perfektně hodí. Doplňte ji kovovými detaily na osvětlení i úchytkách a útulnost dodejte pomocí různých textilií. 

Bílý kuchyně v retro stylu 

Bílou kuchyni v retro stylu padesátých let doplňte o černobílou šachovnicovou podlahu a alespoň jeden výrazný akcent. Oblíbené barvy jsou červená, tyrkysová, mentolová nebo žlutá. Můžete ji použít na bar či stůl, retro lednici a další spotřebiče, i na obklady za kuchyňskou linkou. 

Černobílá kuchyně 

Sofistikovaná černobílá kombinace v kuchyni se hodí k tradičnímu i modernímu pojetí. Celou kuchyni můžete zařídit v bílé barvě a doplnit ji o pracovní desku z efektního černého mramoru. Černou barvu pak použijte i na vybavení a doplňky, jakou jsou barové stoličky, baterie či osvětlení. 

Luxusní bílá kuchyně 

Luxusní bílá kuchyně bude především velká a zářivě lesklá. Bílou kuchyni můžete doplnit o mramorovou desku nebo použít jiný materiál, se kterým dosáhnete splývavého vodopádového efektu. Zajímavým kontrastem k naleštěné kuchyni je pracovní deska z betonové stěrky. 

Rustikální bílá kuchyně 

V rustikální kuchyni obvykle dominují dřevěné prvky. Pokud ji ale chcete osvěžit nebo zakomponovat do menšího prostoru, na který by klasická rustikální kuchyně působila příliš tvrdě, bílé moření dřeva je praktickým řešením. 

Klasická venkovská kuchyně v bílém provedení 

Bílá je jednou z nejklasičtějších barev pro venkovskou kuchyni. Bílé skříňky v tomto případě rozhodně doplňte pracovní plochou z masivního dřeva a zakomponujte také praktický a skvěle vypadající velký keramický dřez. 

Bílá kuchyně s výrazným vzorem 

Bílá kuchyně se vám líbí, ale ráda byste ji něčím ozvláštnila? Doplňte ji obklady se zajímavým vzorem. Můžete zvolit klasickou mozaiku, šestiúhelníkové dlaždičky nebo využít oblíbené motivy inspirované středomořím.  

Bílo-šedá kuchyně 

Kombinace bílé a šedé je jednoduchá, šik a nadčasová. Podle zvolených doplňků získá kuchyně výslednou atmosféru. Pro útulnou kuchyni se hodí doplňky ze dřeva a přírodních tkanin, pro luxusní kuchyni mramor a zlaté detaily. 

Bílá kuchyně pro velmi zaneprázdněnou rodinu 

Do rodinné kuchyně, kterou často používá více lidí najednou, se namísto klasického pracovního trojúhelníku skvěle hodí rozložení dle pracovních zón. Čtyři zóny, každá s dostatkem manipulačního prostoru, budou skladovací, přípravná, vařící a mycí. Kuchyňský ostrůvek vám pomůže udržet na uzdě i klasický ranní chaos. 

Jaký nábytek a doplňky se hodí do bílé kuchyně 

Bílá kuchyně může pro někoho snadno působit příliš sterilně. Proto vyberte doplňky, kterými jí dodáte hřejivost. Vždy bude fungovat kombinace bílé barvy a dřeva. Masivní a tmavé dřevo se hodí do rustikální či venkovské kuchyně, světlé druhy zase do skandinávské kuchyně. 

Podle stylu, který zvolíte se pak hodí další doplňky z mramoru, černého i lesklého kovu nebo různých přírodních i barevných textilií. Právě pomocí textilií můžete jednoduché kuchyni dodat každou sezónu jiný nádech.  

Na léto se hodí přírodní len v kombinaci s čerstvými květinami ve váze, na podzim využijte dýně a další sezónní dary přírody ve stylových mísách, v zimě doplňte jehličí červenými utěrkami a na jaře kuchyni doplníte velikonočními dekoracemi. 

Osvětlení do bílé kuchyně 

Výhodou bílé kuchyně je, že odráží světlo, proto není potřeba tak výrazné osvětlení. Ze stejného důvodu zde ale částečně také odpadá možnost zvýraznění určitých částí místnosti a určování atmosféry v místnosti. Chcete-li tedy, aby osvětlení hrálo důležitou roli, zvolte výrazná světla, například v černém kovu. 

10 tipů pro návrh bílé kuchyně 

 1. Do útulné bílé kuchyně se hodí dřevo. 
 2. Pro luxusní dojem pořiďte doplňky z mramoru.
 3. Aby kuchyně působila uvolněná, použijte otevřené poličky.  
 4. Atmosféru snadno změníte barevnými doplňky nebo obklady. 
 5. Do velké bílé kuchyně můžete jako kontrast zvolit tmavé stěny. 
 6. I bez použití barev můžete kuchyni ozvláštnit texturou materiálů. 
 7. Zajímavý je výrazný barevný jídelní stůl nebo kuchyňský ostrůvek. 
 8. Šedý podtón bílé je modernější, žlutý naopak tradičnější a teplejší. 
 9. Pro skutečně minimalistický design nechte bílé skříňky bez úchytů. 
 10. Naopak tradiční kuchyni sluší výrazné úchytky a barevné textilie. 

Pomohl vám náš článek plný inspirace pro bílou kuchyni? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.