Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
barvy podle feng shui

Harmonický domov, to není jen skvělý nábytek a zařízení, ale i dobře vyvážený poměr barev v interiéru. Každá barva má totiž svůj náboj, energii, která proudí prostorem a dodává mu tak jeho osobitost. Toto učení hlásá Feng Shui, které ukazuje, jak si zařídit domov, aby vám v něm bylo příjemně. Přinášíme vám průvodce barvami podle feng shui!

Co je to Feng Shui: základní charakteristika 

Toto umění pochází ze starověké Číny. Pracuje s energií chi, o které tvrdí, že je ve všem a všude. Učí tedy, jak si tuto energii udržet ve svém životě. Jedině tak, budete totiž spokojení. Feng Shui je symbolem propojení 5 prvků. Ať už se jedná o zahradu, domov nebo barvy, vše by mělo být vyvážené. Díky tomu, to bude totiž fungovat. Také hojně pracuje s přímou úměrou. Když se někdy ubere, jinde se přidá. Pokud je něco v přesně vymezených hranicích, musí být jinde naprosto volně. 

 • Dřevo – Je symbolem kreativity, rodiny, vztahů, zdraví a hojnosti. Často je umisťované ve východní části.  
 • Oheň – Je situován převážně v jižní části, kde upevňuje postavení v rodině i ve společnosti. Oheň představuje vášeň, aktivitu a vřelost. Může být silný anebo tlumený. 
 • Kov – Podpora tvořivosti, soustředění, inteligence a sebevědomí. Najdete ho hlavně v západní části domu. Představuje těžkosti, které v životě také jsou. 
 • Voda – odjakživa představovala cestu. Takže je synonymem cesty života, kariéry a energie pohybu. Pokud chcete aktivní život, obklopte se tímto prvkem. 
 • Země – Dodává sílu, zdraví, stabilitu v životě, trpělivost a poskytuje pevné základy. Tento prvek je spojován se severovýchodní nebo jihozápadní částí domova. 

Feng Shui také nabádá k dodržování pevného uspořádání v zásuvkách, k minimalismu, k odstranění všeho nežádoucího či rozbitého a k tomu, abyste v pokoji měli živé květiny, o které budete s láskou pečovat. 

Barvy podle Feng Shui 

Jak již bylo řečeno, každá barva má svůj význam. V učení, kde se pracuje s chi, má každý element svou barvu. Ty se vzájemně skvěle doplňují anebo naopak naprosto ruší.  

 • Bílá barva je představena v podobě kovu.

Bílý nábytek či doplňky navozují toužebný klid, harmonii a ukazují na otevřenost toho, kdo v bytě žije. Nějaký bílý prvek si zaslouží každá místnost, která slouží k odpočinku a relaxaci.

 • Netřeba asi říkat, že modrá je symbolem živelné vody.

Při pohledu na tuto barvu máte ihned pocit svěžesti, čistoty a chladu. Dá se skvěle kombinovat s dalšími barvami. Svou charakteristikou je skvělá do prostoru ložnice, ne však třeba do jídelny. To by vám asi moc nechutnalo. Je skvělá pro navození pohody, odpočinku, ale i dodání sil na to, abyste dosáhli svých cílů.  

 • Zelenou můžete vhodně doplnit v bytě pomocí dřevěných dekorací, nábytku nebo malých či větších doplňků.

Zelená prostě vyjadřuje přírodu a její přirozenou energii. Pohled na ní či bytí v její blízkosti vás regeneruje, léčí a přivádí pocit harmonie a vyrovnanosti. Je tedy vhodná do pracovny, studentských pokojů a všude tam, kde potřebujete povzbudit k práci. 

 • Silná jako oheň, to je červená barva.

Často se stává jakýmsi ukazatelem síly, obliby, postavení, popularity a představuje hojnost a bohatství.  

Inspirace: Feng Shui barvy do interiéru 

Všechny barvy lze spolu kombinovat a tím navodit určité klima a prostředí v pokoji. Pokud máte moc červené, přidáte modrou nebo bílou. A naopak, kde je to až moc unylé, dodáte šťávu pomocí červené nebo zelené. 

Feng Shui barvy ložnice 

Ložnice je místo odpočinku, relaxace, trávení času s vlastními myšlenkami i chvilky s rodinou. Je tedy zapotřebí, abyste se zde dokázali plně uvolnit. Proto je více než vhodné ji vyzdobit modrou nebo hnědou, ale dobře bude fungovat i zlatá, stříbrná, žlutá nebo bílá.  

TIP! 10 praktických inspirací: feng shui ložnice

Feng Shui barvy do chodby a předsíně 

Předsíň je první místností, do které po příchodu z venku vstoupíte. Mnoho lidí na ni zapomíná. Je však důležitá v navození určité nálady, se kterou postupujete dále. Předsíň udává směr, kam se vydat. Je tedy vhodné ji přizpůsobit modré výmalbě anebo do ní vnést modré prvky. Třeba miska na klíče, džbán na kytky, papuče pro hosty. Ani bílou nic nezkazíte. Díky ní vzbudíte pocit, že je vše v naprosté harmonii. Nikdy ale nezapomeňte seřadit poházené boty a na věšáku nenechávejte neustále pověšené svršky. 

Feng Shui barvy dětský pokoj 

Dítě je malý dospělý plný energie, zvídavých dotazů, skvělých nápadů a odvahy. Můžete jej motivovat k dalšímu bádání a tělesnému i zdravotnímu růstu pomocí zelené výmalby. Co se týká vybavení volte raději s oblými hranami, které neškrtí energii chi. Podpořte dětem jejich mysl a uvidíte, jak najednou budou plni nápadů a samostatnosti. 

Feng Shui barvy obývací pokoj 

Obývací pokoj je místo, kam si zvete návštěvu, trávíte čas s rodinou, často pracujete a vůbec v tomto prostoru strávíte mnoho času. Je tedy potřeba zde mít dostatek energie, která vám může v určitý okamžik chybět a budete ji nutně potřebovat doplnit. Barvy ohně, tedy červená, růžová, oranžová a žlutá jsou ideální pro výzdobu obývacího pokoje. Jde o výrazné barvy, proto stačí je mít pouze v doplňcích. Nemusíte mít stěny natřené na tmavě rudou. 

Feng Shui barvy obývací pokoj 
Jak vytvořit dobré feng shui ve vašem domě

Feng Shui barvy do koupelny 

V této místnosti jde hlavně o očistu těla. Takže potřebujete návrat k přírodě pomocí modré a zelené, dobrým tipem bude i bílá, která je představitelkou čistoty. Ohnivých barev se spíše vyvarujte. Život vnesete i pomocí rostlin. Snažte se mít na policích jen to nejnutnější. Nezahlcujte prostor zbytečnými dekoracemi. 

Feng Shui barvy kuchyně 

Jestliže má jídlo chutnat, je třeba mít v kuchyni uklizeno. Učení Feng Shui se nejvíce přiklání k bílé barvě stěn a vůbec celého prostoru kuchyně. Avšak ještě více vybízí k uklizenému povrchu linky a skříněk. A tím není na mysli jen povrchová čistota. Určitě je také dobré, klást velký důraz na design kuchyně. V bílém provedení bude dokonalá. Bude odrážet váš obraz i obrys silného ohně při vaření. 

Shrnutí 

 • Svět kolem nás je plný energie chi. Nechte ji volně proudit ve svém domě a budete mít spokojenou domácnost. 
 • Nezapomeňte na celkovou uklizenost a přehlednost. V pokoji, uvnitř nábytku i pod postelí.  
 • Nábytek uspořádejte tak, aby nebránil volnému pohybu. Přečtěte si pravidle Feng Shui a řiďte se jimi. 
 • Myslete i na dostatečné osvětlení. Pouze ve světle vyniknout všechny barvy v okolí.  
 • Barvy dokážou divy, myslete na to při jejich výběru. Elegantní bílá je prostě klasikou, ale jiné barvy můžete propašovat v dekoracích. 

TIP! Osobitá a klidná zahrada feng shui

Zaregistrujte se na Westwing a naučte se, jak zařídit a dekorovat domov, aby byl nejen harmonický a plný života a energie, ale i útulný a podle posledních trendů. Všechny rady a nejen ty, jsou pro pak pro vás plně k dispozici. 

Mohlo by Vás také zajímat: