Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Oranžová barva do interiéru

Není moc barev nebo barevných kombinací a stylů v interiéru, od kterých by se lidi distancovali. Skvěle to však jde říci o oranžové. Ta v mnoha lidech vzbuzuje pocit retra. A je tomu tak. V 60. A 70. Letech byla právě tato barva velmi populární. Nyní je však načase ji znovu objevit. Zahoďte předsudky. Zkuste něco nového a svěžího. Sami uvidíte, jak každý pokoj s oranžovou barvou rozkvete a rozjasní se. Je to velmi energická barva a je proto škoda ji naplno nepoužít. Navíc se dá skvěle kombinovat s jinými barevnými akcenty jako je červená, modrá, zelená a se všemi v neutrální rovině, tedy bílou, šedou, hnědou.

Je vhodná oranžová barva do interiéru?

Rozhodně tvrdíme, že ano. Jsme pro všemi deseti. Tím, že není tolik používaná je vlastně neokoukaná. Hodí se jak do obytných pokojů, které krásně prosvětlí, opticky zvětší a zahřejí, tak i do kuchyní a koupelen. Je všeobecně známo, že sytá oranžová podporuje chuť k jídlu. Ovšem je třeba volit odstíny s citem a vkusem.

Význam aneb co se skrývá pod oranžovou

Je to barva, která má kousek ze žluté a kousek z červené. Ze žluté má tedy jasnost, dokáže zahřát i ten nejstudenější severní pokoj. Z červené pak sílu. Každý pokoj oživí a promění ve velmi útulné místo.

Oranžová je velmi optimistická, stimuluje k akci a přemýšlení. Podporuje také trávení. Víte, že je to národní barva Holandska? Nemusíte být zrovna nadšenci hippie, abyste si tuto barvu zamilovali. Je krásná v kombinaci se dřevem i kovem. Dokonale se s nimi doplňuje. S hnědou je trochu tlumenější a působí vážnějším dojmem. Hodí se jak do pracoven, tak klidně i do pánských pokojů.

Nejvhodnější kombinace barev s oranžovou v interiéru

Jak již bylo řečeno, oranžová je skvělá v tom, že ji lze velmi dobře kombinovat s širokou škálou ostatních barev. Buď ji můžete sladit s neutrálním tónem anebo jít cestou stejných barev. Jak ji sladit do různých pokojů?

6 skvělých inspirací: oranžová barva do interiéru

Nyní si ukážeme, kde všude lze oranžovou použít.

1. Oranžová barva na zeď

Máte pokoj, který je takový mdlý a na pocit studený? Chtěli byste jej nějak oživit a probudit v něm hřejivost a útulnost? Přesně to vám zařídí barevná oranžová zeď. Nemusíte jít hned do celobarevných zdí, stačí přidat pár pruhů. Těmi můžete i místnost opticky rozdělit na jednotlivé zóny. Dodají šmrnc a styl.

2. Oranžová barva do ložnice

Možná to někoho překvapí, ale lze si v tomto stylu zařídit i ložnici. Jen je třeba použít teplé odstíny barev. Ty dodají relaxační nádech, nebudou nijak rušit ve spánku a celkově zútulní ložnici. Bude potěšením zde trávit čas. Lze tuto barvu použít, jak na zdi anebo jen v podobě nápaditých doplňků jako je přehoz na postel, dekorační polštářky či závěsy kolem oken. A co třeba menší kusový koberec před postel?

Propojte ji s šedou, bílou, černou nebo hnědou. Ložnice bude elegantní. S červenou zase rozdmýcháte vášeň.

3. Oranžová barva do obývacího pokoje

Obývací pokoj je místo, kde tráví rodina asi nejvíce času. Proto by měl plně ladit s vašim vkusem a mělo by být příjemné v něm trávit čas. Tak jako v ložnici předtím, i zde můžete nakombinovat oranžové prvky s neutrálními barvami na nábytku a doplňcích. Spolu tak pěkně vyniknou, budou se vzájemně doplňovat a pokoj s nimi bude působit velmi luxusním elegantním dojmem. Pokud zvolíte tlumenou oranžovou máte vyhráno. V případě výraznějšího odstínu zase naopak do pokoje dostanete více energie a života.

To je oceňováno hlavně u rodin s dětmi nebo u lidí, kteří milují pestrý divoký život a doma pořádají mnoho posezení s přáteli a rodinou. Třeba u dobrého jídla nebo nad společenskými hrami. A zrovna v takových chvílích je dobré z okolí dostat příval síly. Stačí na pohovku položit veselou deku nebo na stěny pověsit obrazy s oranžovými detaily.

4. Oranžová barva do koupelny

I v této místnosti lze využít oranžové. Hodí se zejména do menších koupelen, protože je opticky rozšíří. Přinese do nich jas a hravost. Takže odvede pozornost od úzkých prostor, jako je tomu třeba v případě panelákových koupelen.

Můžete si pohrát s oranžovou mozaikou, kterou zvýrazníte sprchový kout nebo jí obložíte vanu. V kombinaci s bílými velkoformátovými dlaždicemi bude dokonalá.

Lze také obložit celou koupelnu takto vybarvenými obklady. Tady si však dejte velký pozor na odstín. Lepší je zde hravější sytost než mdlost.

Skvělá je v kombinaci se zelenou nebo se dřevem. A to světlým i tmavým. Můžete tak svou koupelnu proměnit v úplnou oázu.

5. Předsíň a chodba v oranžovém ladění

Vstupní prostory ukazují, jak bude vypadat zbytek interiéru. Otevřeně komunikuje s každou návštěvou o tom, jaký je hostitel majitel bytu. Tím, jak zařídíte chodbu a předsíň je důležité právě pro to, v jakém rozpoložení budete dále vstupovat. Jestliže vsadíte na oranžovou, hned ve dveřích pozvednete náladu. Je to totiž velmi veselá barva a takto působí na naše vědomí. Troufnete si vymalovat všechny stěny nebo třeba strop a vytvořit tak neobvyklý prostor? Ale pozor, pokoj musí mít dostatečnou světlou výšku.

6. Jaký zvolit nábytek a dekorace v oranžové barvě

Pokud jste se právě rozhodli, že do oranžové půjdete, asi možná tápete, jak na to. Nemusíte hned malovat celý pokoj a zdržovat se tak od výsledku. Bohatě postačí i malé změny.

Třeba nakupte drobnější doplňky a dekorace v oranžové barvě stejného tónu. Ty pak rozmístěte po pokoji. Takže svícny, polštáře, přehozy, vázy nebo klidně i malba v rámu či zajímavá dekorace na zeď ze sušených květin. Oranžová je pro odvážné.

Odborníci tvrdí, že v každém pokoji by měl být jeden retro kousek, pak bude správně zařízen a bude mít charakter. Takže máte na půdě starý prádelník? Zrenovujte jej a využijte třeba jako botník. A rovnou je natřete na oranžovo nebo na něm udělejte oranžové detaily. Před čistě bílou zdí se bude skutečně vyjímat.

Lze to samé udělat i třeba s velkou vázou nebo lucernou. Oblíbené jsou i různá křesílka u knihoven nebo vedle neutrální pohovky.

Tipy na závěr

  • Pokud se rozhodnete pro oranžovou, zvažte, jak má daný pokoj vypadat. Má být hravý nebo decentní?
  • Můžete si pohrát s výmalbou či použít zajímavou barevnou tapetu. I malý kousek zdi oživí pokoj.
  • Oranžová je velmi hřejivou barvou. Pokud tedy máte doma studený severní pokoj, měli byste ji tam mít.
  • Tuto barvu lze kombinovat téměř s každou další.
  • Skvěle působí se dřevem, sklem i kovem.

Nebojte předsudků a buďte inovativní. Třeba tím přesvědčíte i své blízké, a i u nich se oranžová ve větší či menší míře objeví. Na Westwing je spousta krásných dekorací i nábytků právě v oné barvě. Využijte dopravy zdarma a oživte i váš domov.

Mohlo by se Vám také hodit: