Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak pěstovat bonsaj

Stylové bonsaje nejrůznějších druhů vypadají v interiéru i exteriéru skutečně skvěle, avšak traduje se o nich, že obnáší poměrně dost péče. Je pravdou, že bonsaje patří k těm náročnějším rostlinám, ale to neznamená, že byste se měli ihned vzdávat. Přinášíme vám podrobný návod pro začátečníky, který vás provede péčí o tyto malé stromečky v květináčích pocházející až z dalekého Japonska. 

Co je to bonsaj?

Kdyby bychom přeložili japonské označení bonsaj doslovně, zjistili bychom, že se jedná o “strom v květináči”. Tento popis dost dobře odpovídá skutečnosti, jelikož bonsaje představují miniaturní verze stromů, které jindy najdeme v několikanásobné velikosti v přírodě. 

Mnoho lidí si také myslí, že bonsaj je označení pro jeden typický druh rostliny. Ve skutečnosti však lze každý strom vypěstovat jako bonsaj – tedy jeho malou jakoby zakrslou verzi v květináči.

Pěstování bonsají podle druhů

Pěstování bonsají skutečně není úplně jednoduchá disciplína. Většina z nás by je navíc chtěla pěstovat doma, ale bonsajím paradoxně lépe prospívá venkovní klima, kde se střídají všechna roční období. V takových podmínkách totiž může rostlina projít celým svých vegetačním koloběhem. Pro pěstování uvnitř se hodí spíše exotické a tropické druhy bonsají.

  1. Stálezelené bonsaje – tyto stromečky zůstanou zelené po celý rok a obnovují své listy shazováním starých a růstem nových. Patří sem různé druhy fíkusů, šeflera dlanitolistá, sagerécie čajová nebo jalovec.
  2. Listnaté bonsaje – stromy, které na podzim shodí své listy a přes zimu odpočívají, také lze pěstovat jako bonsaj. Oblíbený je například jilm čínský, japonský javor nebo ovocné stromy.
  3. Kvetoucí bonsaje – skutečně krásné stromy v květináčích jsou takové, které dokonce i kvetou, a patří mezi ně gardenia, rododendron, sněžná růže nebo některé druhy fíkusů.
  4. Sukulenty jako bonsaj  – sukulenty většinou prospívají v teplých a drsných podmínkách a vyznačují se masitými, ale malými listy. Krásně vypadá například sukulentní nefrit.

Je bonsaj náročná na pěstování?

Obecně patří bonsaje k poměrně náročným rostlinám. Vyžadují pravidelnou péči, trpělivost a pečlivou údržbu. Když však svým stromům v květináči jste ochotni všechno tohle dát, možná zjistíte, že se péče o bonsaje zdá více komplikovaná, než ve skutečnosti je. 

Pokud patříte mezi skutečné amatéry a netroufáte si na tyto malé umělecké zázraky, vyzkoušejte nejprve vypěstovat jiné rostliny a na bonsaje se vrhněte až získáte trochu praxe. Jestliže vám však odvaha a trpělivost nechybí, klidně se pusťte do pěstování mini stromečků rovnou. 

Tip: Přečtěte si také: Tipy: Jak pěstovat maliny na balkoně či na zahradě?

Jak začít pěstovat bonsaj: krok za krokem 

Mnoho času ušetříte, když si pořídíte malý strom v květináči v některém z květinářství. Vypěstovat bonsaj však můžete také úplně od základu ze semen. Jen se připravte, že vám celý proces zabere tři až pět let, než se na stromě objeví první listy. Jak na péči o bonsaje krok za krokem?

  1. Vyberte si vhodnou odrůdu dle okolního klima. Nejlépe se bude dařit stromům, které běžně najdete ve vašem okolí. Z pokojových rostlin se pak dobře daří fíkusům a nenáročným sukulentům.
  1. Přesaďte bonsaj do vhodného květináče. Opatrně vyjměte stromeček i s hlínou z původního květináče a odstraňte přebytečnou hlínu a nečistoty. Poté odřízněte všechny špičky kořenů, které se zakřivují směrem vzhůru nebo jsou příliš velké. Prořezáním kořenů zajistíte obnovu systému rostliny. Zbylé kořeny by měly být dlouhé a štíhlé. Nikdy však neodstraňujte více jak jednu čtvrtinu kořenů naráz.
  1. Umístěte strom do vhodného květináče a půdy. Nejlépe se daří bonsajím ve speciální směsi hlíny, písku, kompostu a lávového kamene. Směs lze zakoupit hotovou ve specializovaném obchodě. Květináč by vždy měl mít díry pro odvod přebytečné vlhkosti.
  1. Zajistěte svým rostlinám dostatek světla. Potřeba slunečního záření se odvijí podle druhu stromu, který pěstujete. Obecně však platí, že minimálně šest hodin slunečního světla rostlinám jen a jen prospěje. 
  1. Bonsaje pravidelně zalévejte. Zálivku vyžadují jednou za tři až pět dní. Jakmile je půda mírně nebo zcela suchá, zalijte strom dostatečným množstvím vody. Nikdy nenechte svou rostlinu příliš dlouho ve vyschlé hlíně, ale ani neustále promáčené prostředí kořenům neprospívá.
  1. Od jara do podzimu bonsaj hnojte. Pořiďte si speciální přípravek na hnojení bonsají a každý týden nebo dva jej použijte. Rostlina v květináči totiž rychle vyčerpá živiny z půdy a hnojení během vegetačního období vyloženě vyžaduje. 
  1. Tvarujte a prořezávejte svou rostlinu. Malý zakrslý tvar stromu zajistíte prořezáváním větviček. Vždy seřízněte maximálně jednu čtvrtinu stromu, aby nebyl narušen jeho vývoj. Prořezávání stromu je vhodné během vegetačního období kdykoliv. Vytvarovat bonsaj do požadovaného tvaru můžete také pomocí měděného nebo hliníkového drátu, kterým rostlinu svážete.

Tipy na závěr: Jak se starat o bonsaj?

  • Bonsaje obecně vyžadují poměrně vlhké prostředí. Kromě pravidelné zálivky můžete jejich růst podpořit také zvlhčovačem vzduchu, který umístíte do jejich blízkosti. Skvěle se také osvědčilo občasné postříkání listů vodou pomocí rozprašovače. 
  • Malé stromečky přesazujte jednou za pár let a vždy obnovte jejich kořenový systém. S každým přesazením rostlině dopřejte o několik centimetrů větší květináč a novou půdu.
  • Přesazování prakticky všech rostlin je vhodné plánovat buď na časné jaro, než začnou růst první listy, nebo na podzim před zimním odpočinkem.
  • Některé druhy bonsají vyžadují speciální péči. Informujte se při jejich koupi v zahradním centru o specifických požadavcích konkrétní rostliny. 
  • Prořezávání u bonsají nemá příliš mnoho pravidel. Můžete si s rostlinou hrát a tvarovat ji do nejrůznějších podob. Pravidelné zastřižení také slouží k tomu, aby váš strom zůstal malý.

Shrnutí

Zdá se vám péče o bonsaje náročná i po přečtení našeho návodu? Pravděpodobně jste si celkem oddechli, že? Ve skutečnosti péče o malé stromy v květináčích nezahrnuje příliš mnoho kroků navíc oproti jiným rostlinám. Klíčovým bodem se stává prořezávání, které si snadno vyzkoušíte na své první bonsaji a u těch dalších už svou techniku pouze zdokonalíte. 

Růst rostlin zabere i několik let, jelikož je neustále udržujeme v malé a roztomilé verzi. Vyzdobte svůj dům nebo zahradu zajímavými druhy stromků v podobě bonsají nebo vyzkoušejte pěstování dalších druhů rostlin podle našich návodů:

Zaujal vás dnešní článek? Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatný přístup k nejnovějším článkům, ale také k exkluzivním nabídkám pro váš krásný domov.

Mohlo by s vám také líbit: