Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak pěstovat mango

Vypěstovat mango v našich zeměpisných podmínkách není zrovna jednoduché. Chybí nám nejen teplo, ale také správná vlhkost. Přesto si můžete vypěstovat krásnou pokojovou rostlinu, která se hodí jako dekorace do obývacího pokoje i ložnice. Jak pěstovat mango z pecky a jak se o něj starat?

zahrada

Co je to mango

Mango je jedlý tropický plod, který se k nám dováží nejčastěji z Thajska. Roste na stromě jménem mangovník, kterému ale často zjednodušeně říkáme mango. Existují desítky druhů mangovníků, u nás jsou nejčastější plody mangovníku indického a krásného. 

Mangovník je dlouhověký strom, který dorůstá do výšky až 40 metrů, jeho plody obvykle váží kolem půl kila a každoročně se jich rodí stovky. Jestli se těšíte, že budete mango pěstovat na zahradě nebo ve skleníku, bohužel vás musíme zklamat. Když se vám v našem podnebí povede vypěstovat jedno nebo dvě, budete mít velké štěstí.

Jak vypěstovat mango z pecky: Krok za krokem

Koupili jste si v supermarketu mango a chcete z jeho pecky zkusit vypěstovat rostlinku? S naším návodem to hravě zvládnete.

  1. Mango musí být perfektně zralé, v opačném případě možná semínko není dostatečně staré na pěstování.
  2. Kompletně očistěte pecku manga od všech zbytků, můžete použít jemný kartáček nebo ostrý nůž.
  3. Pecku vysušte papírovou utěrkou a nechte den nebo dva dosušit na vzduchu.
  4. Opatrně odřízněte okraj pecky tak, abyste ji mohli otevřít. Při otevírání dávejte pozor na porušení semínka.
  5. Vyjměte semínko z pecky a očistěte od zbytků nečistot. Může se objevit jedno nebo dvě semínka, využijte je pouze pokud jsou v dobrém stavu (nejsou nahnilé, poničené a podobně).
  6. Semínko můžete nechat naklíčit nebo zasadit rovnou do substrátu.
    • Navlhčete hadřík nebo papírovou utěrku, obalte semínko a vložte jej do plastového sáčku. Sáček vložte na tmavé, teplé místo a kontrolujte každé tři dny.Hadřík nikdy nesmí úplně uschnout, proto ho v případě potřeby vlhčete rozprašovačem. Čekejte, než mango vyklíčí několik centimetrů a začnou se tvořit kořínky. Může to trvat asi dva měsíce.
    •  Pecku zasaďte rovnou do substrátu. Vyberte vhodný květník – spíše hlubší kvůli dlouhým kořenům, ale ne příliš velký. Semínko zasaďte asi 3 centimetry pod povrch vyboulenou stranou nahoru. Květník postavte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Povrch postříkejte rozprašovačem a zakryjte folií s několika dírkami. Neustále kontrolujte vlhkost a čekejte jeden až tři měsíce na vyklíčení.
  7. Vyklíčené semínko zasaďte do vhodného substrátu (se semínkem klíčícím v květníku nemanipulujte). Květináč by měl být o něco širší než semínko a dostatečně hluboký. 
  8. Květník naplňte substrátem pro tropické či pokojové rostliny osm centimetrů pod okraj.
  9. Navlhčete dostatečně půdu, nechte vodu usadit a poté na povrch položte semínko.
  10. Semínko zakryjte asi třemi centimetry substrátu a opět jej navlhčete.
  11. Umístěte květník na teplé, slunečné místo. Slunce by nemělo být přímé, aby mladou rostlinku nespálilo.
  12. Udržujte vlhký substrát, dávejte ale pozor na přelití.
  13. Během následujících měsíců začne mango růst. Už dvouměsíční rostlinka může mít několik centimetrů a pár prvních lístků.
  14. V prvním roce zalévejte mango jednou až dvakrát týdně, později zálivku snižujte.
  15. První tři až šest měsíců rostlina nepotřebuje hnojiva, živiny čerpá z pecky.
  16. Nejpozději po dvou letech rostlinku přesaďte do většího květináče, dávejte ale pozor na křehké kořeny.

Tip: Přečtěte si také návod, jak vypěstovat avokádo z pecky.

Mangovník: Škůdci a nemoci

  • Svilušky: První příznak výskytu drobných roztočů jsou tmavé skvrny na horní straně listů a postupné blednutí listu
  • Mšice: Nepohyblivý hmyz, který na spodní straně listů vytváří sladkou tekutinu, která deformuje listy
  • Smutnice: Jejich larvy obvykle likvidují kořeny mladých rostlin a je třeba zbavit se jich okamžitě
  • Múčnatka: Bílý povlak na listech
  • Bakterióza: Tmavé skvrny na listech

Pokud se na listech mangovníku objeví jen hnědé konce, máte doma pravděpodobně příliš suchý vzduch. Spadlé listy často naopak hlásí přílišnou zálivku.

Nejčastější dotazy

Kde je ideální pěstovat mango?

Mango se nejlépe pěstuje v tropech a subtropech, které jsou pro něj přirozené. Podle našeho návodu jej ale zvládnete vypěstovat i u sebe v obýváku.

Jakou stranou zasadit mango?

Při sázení semínka manga by měla prohlubeň směřovat dolů.

Kdy sklízet mango?

Mangovník začíná kvést nejdříve po sedmi letech, kdy také začne plodit. Sklízet by se ideálně měly až měkké, zralé plody.

Jak využít mango?

Mango můžete jíst syrové, přidat do dezertů nebo z něj vyrobit zmrzlinu či sorbet. Velmi oblíbené je jeho využití i ve slaných jídlech, zejména v karí, chutney nebo moderní poké bowl.

Tipy na závěr: Jak se starat o mango

Mango pěstujte v teplém, vlhkém prostředí. Skvěle se mu bude dařit ve skleníku, ale zvládne i teplý obývák. Vyberte mu světlé místo bez přímého slunce a dostatečně zvlhčujte substrát.

Prvních tři až šest měsíců čerpá mango veškeré živiny ze semínka, proto není třeba jej přihnojovat. Rostlina je náchylná na přehnojení, proto i později hnojte s rozmyslem a dávku zvyšujte postupně. 

Dospělá rostlina získává s věkem odolnost, proto ji přes léto můžete nechat i na slunném balkoně či terase. Jelikož se jedná o tropickou rostlinu, je třeba hlídat zejména dostatečnou teplotu. V létě je ideálních přes 25 °C, v zimě stačí 15–23 °C.

Pomohl vám dnešní článek? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou tipy a inspirace z naší redakce. Pravidelně přinášíme také exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: