Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak pěstovat maliny

Sladké a osvěžující plody maliníku se řadí mezi jedno z nejlepších ovocí, které si můžete snadno vypěstovat u vás doma. Péče o maliny není nijak náročná a keříky maliníku vás odmění za vaše snažení bohatou úrodou, kterou si můžete užívat až několik týdnů v kuse. Jak vypěstovat maliny na zahradě i na balkoně v květináči vám prozradíme v dnešním článku. 

zahrada

Kdy sázet maliny? 

Mladé keře malin lze v našich podmínkách vysadit jak na jaře, tak na podzim. Při vysazování na jaře si počkejte na teplejší dny, kdy už nehrozí velké mrazy a půda je dostatečně měkká. V podzimních měsících je vhodné sázet maliny dostatečně dopředu, aby se stihly aklimatizovat a zakořenit. 

Jak pěstovat maliny (KROK ZA KROKEM)

Chcete-li si užívat sladké malinové potěšení, začněte vhodnou péčí o maliníkové keře. Naštěstí se jedná o poměrně snadný postup, který vám nezabere příliš času. Maliny se navíc dobře množí a přirozeně se obnovují. 

  1. Najděte vhodné místo pro pěstování malin.

    Keře vyžadují dostatek slunečních paprsků, které jsou důležité nejen pro růst rostliny, ale také pro dozrávání červených plodů. Ideální je také místo s vlhkou a kyprou půdou.

  2. Při výběru odrůdy malin se orientujte podle vašeho podnebí a nejbližšího okolí.

    Jednotlivé keře maliníku vyžadují trochu odlišné podmínky. Nejlépe uděláte, když navštívíte nejbližší zahradnictví nebo školku pro rostliny a tam si vybere vhodné rostlinky cca jeden rok staré.

  3. Větvičky malin zasaďte poměrně hluboko do zeminy.

    Připevněte k nim podpůrný systém rostlin, jelikož maliny především na začátku potřebují dostatečnou oporu. 

  4. V letních měsících dbejte na pravidelné zalévání rostlin.

    Malinám se daří ve vlhkém prostředí. Na zimu zálivku omezte na minimum.

  5. Použijte přírodní tekuté hnojivo.

    Hnojení by ideálně mělo probíhat od začátku jara do července, jelikož v srpnu začínají maliny plodit a potřebují dostatek živin.

  6. O opylení malin se perfektně postará vítr a včely.

    Jedná se o samosprašné rostliny, takže se opylením nemusíte nijak zvlášť zabývat.

Jak pěstovat maliny na zahradě? 

Malinám se skvěle daří například v okolí plotu, který jim poskytne přirozenou oporu a vy si tak můžete vypěstovat velmi chutný a hezký živý plot. Navíc se keře rychle množí kořenovým systémem a každé jaro na vás vykoukne hned několik nových rostlin. 

Maliny umístěte na slunné místo s dostatkem vody a občas zkroťte jejich šlahouny zahradnickými nůžkami. Pěstování malin na zahradě představuje ideální a nenáročnou variantu.

Jak pěstovat maliny v květináči na balkoně? 

Nemáte k dispozici velkou zahradu, a přesto se o sladké plody malin nechcete ochudit? Některé druhy malin se dobře pěstují také v květináči na balkoně nebo na terase. Na co si musíte dát pozor oproti pěstování na zahradě?

  • Vybírejte opravdu velký květináč či kontejner s dostatečnou hloubkou. 
  • Zakupte si substrát vhodný pro pěstování v květináči.
  • Do spodní části vložte nejprve přírodní hnojivo nebo kompost.
  • Maliny zasaďte do hloubky a pevně udusejte okolní hlínu. 
  • Zde je více než nutné vytvořit podpůrný systém pro rostlinu, který ji drží během růstu i plození malin.
  • Pravidelně maliny stříhejte podle návodu níže. 

Sklízení malin 

Samozřejmě záleží na konkrétním druhu malin, ale většinou se prvních plodů dočkáte během druhé poloviny léta. Maliny dále plodí až do podzimu. Pro podporu úrody je nutné zralé plody každých pár dní sklízet. 

Maliny většinou dozrávají dva týdny za slunečného počasí a dostatečně zralý plod poznáte podle toho, že jej nebudete muset od révy nijak náročně trhat – snadno totiž odpadne sám.

Tip: Na první plody si u většiny maliníků počkáte až do druhého roku od vyklíčení. Proto je vhodné zakoupit alespoň rok starou rostlinu a své čekání si tak zkrátit.

Kdy stříhat maliny 

Prořezávání a stříhání malin zajišťuje kvalitnější úrodu a líbivější vzhled celého keře. Je však potřeba rozlišovat stáří jednotlivých větví. Snadno je rozeznáte podle barvy stonku – hnědé stonky už za sebou mají dva roky a je potřeba je prořezat. Počkejte až dozrají všechny plody a seřízněte tyto stonky cca 10 centimetrů od země. Zelené stonky jsou jednoleté a ty je vhodné ponechat bez oříznutí.

Jak stříhat maliny na zimu?

Na podzim už většina plodů dozrála a nastává tedy pravý čas na zazimování rostliny. Postupujte dle barevného rozlišení stonků výše. Mladší stonky pak svažte provázkem na jejich vrcholu k nosné konstrukci nebo k sobě navzájem. V jednom svázaném chomáči by mělo být pouze 4 až 6 stonků, zbytek můžete ostříhat jako nepotřebný plevel. 

Jak se starat o maliny?

Jak tedy vypadá správná péče o maliny, aby vám plodily kvalitní úrodu a zároveň se stále obnovoval systém této rostliny?  Prakticky vám stačí znát následujících 5 základních kroků:

  1. Dopřejte malinám slunné místo s dostatkem výživné půdy.
  2. Pravidelně zalévejte své keře.
  3. Jednou za 14 dní je hnojte především na jaře a na začátku léta.
  4. Sklízejte zralé plody, aby na jejich místě mohly vyrůst další.
  5. Po skončení úrodného období seřízněte staré a nepotřebné stonky. 

Škůdci a nemoci 

Někdy vás na zahrádce mohou zaskočit nepříjemní škůdci nebo nemoci vašich rostlinek. U malin se naštěstí nemusíte příliš bát, že by vám je cokoliv dokázalo zahubit. Jedná se o poměrně odolné rostliny, které jen tak něco neohrozí. Na co si však přece jen dát pozor?

Zajíci – koho by to napadlo, že? Divocí zajíci však především v zimě vyhledávají potravu i v blízkosti našich obydlí. Pokud pěstujete maliny na zahradě a nechráníte je plotem, mohou si pochutnat na stoncích maliníku.

Svilušky – v létě se snadno rozmnožují svilušky, které napadají velkou část rostlin a dokážou je až zahubit. U malin se předpokládá, že mírné napadení sviluškami zvládnou přežít poměrně snadno. 

Jak správně skladovat maliny?

Úrodu čerstvých malin si můžete užít v nejrůznějších moučnících, dezertech, nápojích, ale skvělé jsou také marmelády nebo smoothie z těchto sladkých plodů. Obsahují velké množství antioxidantů, vlákniny a prospěšných látek, proto se jejich konzumace vůbec nebojte a směle do toho. 

Nejlépe chutnají hned po utržení. Pokud je však okamžitě nechcete zkonzumovat, vydrží vám v lednici až 5 dní. Před uložením do lednice je však nemyjte, aby se jejich trvanlivost výrazně nesnížila.

Pro dlouhodobé uchování využijte menší plastové krabičky, které vložíte do mrazáku. Jak správně zamrazit potraviny se dočtete v našem článku 13 tipů: jak správně skladovat potraviny v mrazáku.

Tipy na závěr

  • Maliny sklízejte ideálně za slunečného dne, když opadne ranní rosa. Zůstanou suché a déle vydrží.
  • Vyzkoušejte pěstování různých odrůd. Vedle klasických červených malin najdeme také jejich žluté nebo černé příbuzné.
  • Okolí malin je vhodné jednou za čas vyplet od popínavých rostlin a dalšího plevele, který vysává potřebné živiny z půdy.
  • V okolí maliníkových keřů také můžete přidat silnou vrstvu mulčovací kůry, která je ochrání před slimáky a plevelem. 

Skvělý nápad na letní osvežení (VIDEO)

Zajímají vás další skvělé články z dílny Westwing? Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a užijte si příval inspirace i exkluzivních nabídek.

Další inspirace a tipy: