Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak zařídit malý byt 2+kk

Pokojové rostliny do ložnice dodají svěžest a jsou perfektní dekorativní prvek. Některé pokojovky mají navíc uklidňující účinky, krásně voní a čistí vzduch. Nedávná studie ale ukázala, že ne všechny se do ložnice hodí a některé mohou být dokonce škodlivé. Vyberte si díky Westwingu tu nejlepší pokojovou rostlinu do své ložnice. 

Proč mít pokojovku v ložnici

 • Jednoduchá dekorace, která přidá barvu do každé ložnice
 • Některé pokojovky pomáhají rychleji a lépe usnout
 • Pomáhají udržovat v ložnici příjemnou vlhkost
 • Uklidňují mysl a zároveň podporují kreativitu
 • Čistí vzduch od alergenů, prachu a bakterií

Pokojové rostliny absorbují oxid uhličitý a přeměňují jej na kyslík. Tuto schopnost má ale většina pouze přes den, když probíhá fotosyntéza. V noci naopak mnoho rostlin vstřebává kyslík a vypouští oxid uhličitý. Proto je nasnadě otázka, zda jsou do ložnice vhodné?

V případě, že si z ložnice nevytvoříte skleník a vyberete správné druhy, množství uvolněného oxidu uhličitého se nikdy nedostane na nebezpečnou hranici. Ve většině případů benefity zdaleka převažují negativa. 

10 nejlepších pokojových rostlin do ložnice

Chcete si být výběrem pokojové rostliny do ložnice stoprocentně jistí? Zvolte jednu z našeho seznamu a rozhodně nešlápnete vedle.

 1. Zelenec

Zelenec je nenáročná pokojovka, která vám poroste téměř všude. Nejlépe jí je ale v teplejším a vlhčím prostředí, hodí se proto pro ty, kteří nejsou fanoušky chladných ložnic. 

Existuje asi 200 druhů a mnoho z nich si můžete pěstovat doma. Všechny umí skvěle filtrovat formaldehyd a udržovat v ložnici příjemný a zdravý vzduch.

TIP! Jak pěstovat zelenec: pokojovka do každé domácnosti

 1. Aloe vera

Aloe vera uvolňuje kyslík ve dne i v noci, strach z oxidu uhličitého tedy naprosto odpadá. Je to nenáročný sukulent, takže se nic nestane, když je pár dní zapomenete zalít. Daří se mu na lehce zastíněném nebo světlém místě. 

TIP! Tipy: Jak pěstovat a pečovat o aloe vera

 1. Lopatkovec

Lopatkovec kromě pravidelné zálivky nevyžaduje náročnou péči a vyroste vám i v tmavší místnosti. Na slunci ale bude navíc krásně kvést. Skvěle tak vynikne ve světlé romantické ložnici.

Čistí vzduch od formaldehydu a benzenu a zvyšují jeho vlhkost. Je tak skvělou volbou do ložnice pro alergiky nebo chronicky nemocné.

TIP! Jak se starat o lopatkovec: Jde to i ve tmě

 1. Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk si v posledních letech znovu získává oblibu. A není se čemu divit! Oxid uhličitý mění na kyslík 24 hodin denně a stačí mu menší až střední přísun světla. Kromě toho samozřejmě krásně vypadá.

 1. Fíkus

Zejména fíkus elastica se svými velkými, lesklými listy oválného tvaru rozzáří každou ložnici. Potřebuje spíše světlejší místo, ale ne tolik prostoru – roste zejména do výšky. 

 1. Levandule

Levandule bývá mezi pokojovkami opomíjená. Pěstujeme ji hlavně na zahradách a do domovů si ji nosíme ve váze, častěji sušenou než čerstvou. Když jí ale dopřejete dobré podmínky, bude kvést i v květináči v interiéru.

Levandule potřebuje velmi světlé místo s přímým sluncem alespoň pár hodin denně. Hodí se proto na jižní okno. Zalévejte ji vždy, když vrchní část půdy uschne. Za péči se vám odvděčí vůní, která ukolébá ke spokojeného spánku i největšího nespavce. 

 1. Rozmarýn

Rozmarýn nejčastěji pěstujeme na zahradě nebo v kuchyni. Není se čemu divit, našim jídlům dodává tak skvělé aroma, že snadno opomeneme, že jde také o krásnou rostlinu. 

Při pěstování rozmarýnu platí stejná pravidla jako u levandule – dostatek světla, ideálně jižní okno a pravidelná zálivka po vyschnutí vrchní vrstvy půdy. 

Tip: Květináč s rozmarýnem pravidelně otáčejte, aby nerostl křivě.

 1. Rýmovník

Rýmovník je rostlina obsahující vonné silice s eukalyptovou vůní, hodí se proto k inhalaci při rýmě a nachlazení, i pro alergiky. Kromě toho také odpuzuje komáry, mouchy, mšice a jiný hmyz. Naplno jej využijete v dětském pokoji nebo v ložnici.  

 1. Břečťan

Břečťan dokáže v ložnici bojovat s mnoha alergeny. Vyžaduje méně či středně světlé stanoviště a pravidelnou zálivku. Dávejte ale pozor na malé děti a domácí mazlíčky, jeho konzumace může být nebezpečná.

 1. Kapradí

Kapradí v závěsném nebo vysokém květináči vypadá skvěle v každé místnosti. Nevyžaduje náročnou péči a opět dokáže čistit vzduch od formaldehydu.

Kam umístit pokojovou rostlinu podle feng-shui

Pokud ve svém domově uznáváte zásady feng-shui, nezapomeňte, že i pokojové rostliny mají své místo. Rostliny v sobě mají element dřeva a jejich energie pomáhá rozvíjet laskavost a flexibilitu.

Vhodné umístění pro pokojovou rostlinu na základě feng-shui vyberte za pomoci bagua mapy. Postavte se do dveří ložnice a mapu položte tak, aby s nimi lícoval spodní okraj mapy. Do části ložnice nesoucí energii, kterou chcete podpořit poté postavte květinu.

Podle některých praktikantů feng-shui pokojové rostliny do ložnice vůbec nepatří. Jejich energie může být pro citlivé jedince příliš přímá a expanzní. Vyzkoušejte si, jak fungují na vás. Vnímejte své pocity a pokud cítíte, že vám pokojové rostliny dělají dobře, poslouchejte svou intuici.

Které pokojovky se nehodí do ložnice

 • Toxické rostliny
 • Rostliny náročné na podmínky
 • Rostliny, které nepřináší žádné nutrienty
 • Velké rostliny, které zabírají příliš mnoho místa
 • Rostliny napadené škůdci, plísněmi a nemocemi

Ideální vázy a květináče pro pokojové rostliny

Při výběru vázy na květiny či květináče na pokojové rostliny do ložnice se řiďte barevným schéma a stylem své ložnice. Květináč bude krásnou dekorací, se zbytkem by měl ale spíše splývat.

Tipy na pěstování pokojovek v ložnici

 • Rostliny napadené škůdci a nemocemi z ložnice odneste
 • Vyberte si pokojové rostliny, které jsou nenáročné na údržbu
 • Vyberte si vhodnou rostlinu na základě teploty a vlhkosti ložnice
 • Do ložnice nepořizujte pokojovky ani řezané květiny s výraznou vůní
 • Pokojovky v ložnici pravidelně otírejte od prachu a občas osprchujte

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.