Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Nejdražší pokojové rostliny

Ne každou pokojovou rostlinu seženete v běžném zahradnictví. Některé jsou dokonce tak vzácné, že za ně pěstitelé neváhají utratit tisíce korun a čekají na ně měsíce. Jaké jsou nejdražší pokojové rostliny?

Proč lidé utrácí za pokojové rostliny

Pěstování pokojových rostlin je v bez debat velký hit. Většina z nás se spokojí s klasickými pokojovkami a za klenot považuje krásnou monsteru vypěstovanou z řízku od kamarádky. Někteří pěstitelé ale začnou vyhledávat vzácnější druhy, ke kterým se samozřejmě pojí vyšší cenovka. 

Proč tomu tak je? Když pěstování rostlin čistě pro dekoraci přeroste v koníček, mnoho pěstitelů začne pracovat na rozšiřování květinového portfolia. A jakmile se dostanou do stádia, kdy v zahradnictví není nic nového, začnou hledat dál.

Mnoho účtů na sociálních sítích se dnes specializuje na pokojové rostliny. U těchto nadšenců pak můžeme spatřit jedinečné druhy přezdívané jednorožci. Na malou rostlinku pěstitelé čekají i několik měsíců, ale je tak jednoduché zamilovat se do nich, že ani vyšší cenovka není překážkou.

7 vzácných pokojových rostlin, které jsou snem pěstitelů

Nejdražší pokojové rostliny se mohou vyšplhat až na desetitisíce dolarů. V našem výběru jsme se rozhodli zůstat alespoň v trochu reálnějších hodnotách a zařadili jsme pokojové rostliny, které jsou vzácné, ale nikoliv nedosažitelné.

 1. Monstera variegata

Klasická monstera deliciosa je součástí domova každého milovníka pokojových rostlin. Jejich děrované listy poslouží jako krásná dekorace, dají se relativně snadno sehnat a při dodržování správných zásad není ani péče tak náročná. 

Existují ale také vzácnější druhy, například monstera variegata. Její vykrojené srdcovité listy navíc zdobí světlé skvrny v různém rozsahu. Oproti klasické monsteře potřebuje mnohem více rozptýleného světla, protože bílé části nejsou schopné fotosyntézy.

 1. Philodendron Pink Princess

Když vás přestanou bavit zelené listy, můžete sáhnout po kvetoucích pokojových rostlinách. Jestli ale chcete, aby barvy váš interiér zdobily celý rok, hodí se rostliny s barevnými listy – například tento filodendron s růžovými skvrnami.

Pokud po růžové princezně zatoužíte, dávejte pozor na podvody. Jelikož jde o drahou a žádanou rostlinu, na trhu se pod jejím názvem začala prodávat jiná rostlina. Nejčastěji se jedná o filodendron Pink Congo, jehož barva je pouze upravená a po čase se vrátí k běžné zelené. 

 1. Anthurium regale

Anthurium regale patří pod rod toulitek. Od těch, na které jsme u nás zvyklí se ale velmi liší. Na rozdíl například od populární anthoruim scherzerianum ji nepěstujeme pro výrazné květy, ale pro krásné a obrovské listy.

Srdcovité listy dorůstají masivních velikostí a mají výraznou, tmavě zelenou barvu se zářivým světle zeleným žilkováním

 1. Filodendron Ring of Fire

Další filodendron z výběru se opět chlubí zajímavou barvou listů – tentokrát jsou skvrny v odstínech oranžové, od žluté až po cihlově červenou. A barvy se v průběhu roku mění!

 1. Monstera obliqua

Monstera oblique je často zaměňována za adansonii. Je ale mnohem vzácnější a také dražší. Pokud se rozhodnete do oblique investovat, dávejte si proto pozor, že za vysokou cenu kupujete správnou rostlinu. Její listy jsou velmi tenké a až 90 % povrchu pokrývají díry. 

 1. Filodendron minima

Na filodendron minima můžete narazit také pod přezdívkou mini monstera nebo piccolo. Je to právě kvůli malému vzrůstu a nepřehlédnutelné podobnosti s monsterou. 

 1. Filodendron billietiae variegata

Filodendron billietiae má charakteristické oranžové řapíky s podlouhlými, žlutě až krémově tečkovanými listy. Péče není náročná, filodendron potřebuje dobře propustnou zeminu, vysokou vlhkost a nepřímé sluneční světlo. Náročné je ovšem pořízení, jelikož tato odrůda filodendronu může stát i tisíc dolarů.

Na co si dát pozor u drahých rostlin

 • Při nákupu vzácných rostlin ověřte pravost – vzhledem k vysoké ceně se často prodávají napodobeniny
 • Jakmile máte doma jeden vzácný druh, můžete se pokusit vypěstovat vlastní řízky a měnit je s ostatními pěstiteli
 • Mnoho vzácných druhů vyžaduje náročnější péči – ujistěte se, že víte, jak se o rostlinu starat
 • Cena některých rostlin může časem klesat s klesající poptávkou

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.