Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
inspirace halloween dýně 6

Vyřezávaná dýně patří k Halloweenu stejně jako stromeček k Vánocům nebo pomlázka k Velikonocům. Inspirujte se našimi tipy na originální vzory a vytvořte si strašidelnou podzimní výzdobu z vyřezané dýně

Jak vydlabat a vyřezat dýni: Vše, co potřebujete vědět 

Na vyřezávání dýně nepotřebujete speciální pomůcky, mohou vám ale práci ulehčit. V každém případě si připravte: 

 • Ostrý nůž (ideálně vykosťovací) 
 • Lžíci z pevného kovu 
 • Vzory na obkreslení 
 • Různá vykrajovátka 
 • Tužku, černou fixu 
 • Kuchyňské utěrky 
 • Staré noviny  
 • Vazelína  

Při vyřezávání dýně se vám mohou hodit také kovová vykrajovátka. Vrtačkou s různě velkými nástavci do dýně můžete s trochou zručnosti vygravírovat přímo umělecká díla. 

Dužinu, kterou z dýně vydlabete by byla škoda vyhodit. Vyberte proto takovou dýni, která se hodí na vaření. Do různých jídel ladí různé typy dýně. O rozdílech jednotlivých dýní se dočtete dál v článku. 

Postup vykrajování dýně:

 1. Dýni pečlivě omyjte a osušte ze všech stran. 

  Na pracovní desku rozložte noviny. Budete mít snazší úklid a nebudete riskovat trvalé znečištění. 

 2. Odřízněte vrchní část – můžete si předkreslit linii. 

  Pomocí lžíce vydlabejte dýňová semínka i větší část dužiny ze vzniklého poklopu i z celé dýně. 

 3. Pomocí tužky a fixy na dýni předkreslete motiv, který budete vyřezávat.

  Ten si můžete také vytisknout či předkreslit na papír a na dýni obkreslit. 

 4. Ostrým nožem vyřezávejte motivy.

  Osvědčený je vykosťovací nůž, můžete ale použít jakýkoliv malý, ostrý nůž, který máte doma a se kterým se vám dobře pracuje. 

 5. Další variantou je použití vykrajovátek, která používáte na cukroví.

  Budete potřebovat pevná, kovová vykrajovátka. Při jejich protlačování použijte utěrku nebo kousek dřívka. Vykrajovátkem si také můžete vzor jen naznačit a vyříznout pomocí ostrého nože. 

 6. Vnitřek a všechna místa, do kterých jste řezala, namažte vazelínou.

  Dýně díky tomu nebude tak rychle vysychat. 

 7. Do dýně nakonec vložte svíčku.

  Doporučujeme použití LED svíčky nebo světelného řetězu. Dýni tak nebudete zevnitř zbytečně zahřívat a prodloužíte její životnost.  

Průvodce dýněmi: Jaký je v nich rozdíl? 

V obchodech i na trzích najdete různé velikosti a tvary dýní. Kromě vzhledu se liší i jejich chuť. Jaká dýně se k čemu nejlépe hodí? Připravili jsme pro vás malého průvodce. 

Dýně hokaido 

Dýně hokaido (hokkaidó) je u nás nejprodávanější a nejvyužívanější. Má relativně kulatý tvar a výrazně oranžovou barvu. Není příliš velká, sklízí se, když má jeden až tři kilogramy. Využijete ji ale celou, protože se při vaření nemusí loupat.  

Její chuť je sladší a má jemnou, krémovou strukturu. Skvěle se hodí na polévku, pyré, do různých placiček, rizota, koláčů, i jen tak opečená místo brambor či hranolek. 

Muškátová dýně 

Muškátová dýně je mnohem větší než hokaido. Může mít i patnáct kilogramů, obvyklých je ale šest. Přestože slupka nemá tak výrazné zbarvení, dužina je opět sytě oranžová. 

Muškátová dýně se nejvíce hodí do pyré, lze z ní ale připravit i koláče nebo polévky. Lze ji jíst i syrovou, můžete ji třeba nakrájet do salátu. 

Máslová dýně 

Máslová dýně má typický podlouhlý hruškovitý tvar. Semínka jsou pouze v dolní části, získáte tak velké množství dužiny, je ale potřeba ji oloupat. 

Její chuť je jemná, s máslovo-oříškovými tóny, které ještě zvýrazníte pečením. Vytvořte z ní pyré a přidejte ho do sladkých pokrmů nebo ho podávejte jednoduše s javorovým sirupem a zakysanou smetanou. 

Špagetová dýně 

Špagetová dýně má kulatý až oválný tvar a vzhledem se podobá žlutému melounu. Má speciální dužinu, která se po vaření či pečení rozpadá na vlákna, která vypadají jako špagety. Je škoda ji mixovat, použijte ji jako náhradu těstovin k omáčce nebo do polévky. 

Tip: Na halloween si můžete místo dýně vyřezat strašidelný ananas. 

10 stylových inspirací na vyřezávání dýně 

Do dýně nemusíte vyřezávat jen klasický strašidelný obličej. Připravili jsme pro vás inspiraci na deset originálních způsobů, jak dýni vyřezat a ozdobit. 

1. Frankenstein dýně 

Vytvořte z dýně Frankensteinovu hlavu. Budete potřebovat dvě stejně velké, ale různobarevné dýně. Například hokaido a zelenou muškátovou. Z obou odřízněte vrchní a spodní část, vydlabejte je a do prostřední třetiny vyřežte oči a nos.  

Do spodní části můžete vyřezat zuby, a nakonec drátkem spojit vždy vršek a spodek jedné dýně s prostředkem té druhé. Do spodní části vedle zubů ještě zašroubujte velké šrouby. 

2. Hvězdná dýně 

Připravte si vykrajovátka ve tvaru hvězdy, ideálně alespoň ve dvou nebo ve třech velikostech. Do dýně vytlačte hvězdičky, můžete si pomoci prkýnkem, paličkou nebo utěrkou. Nakonec dýni nasprejujte na tmavě modrou nebo černou barvu. 

3. Gravírovaná dýně 

Stylovou lampičku vytvoříte, když vzor nevykrájíte skrz na skrz. Bude se vám hodit dlabadlo, které se běžně používá na linořez. Naznačte tužkou vzory a poté je vykrájejte do různé hloubky. 

4. Puntíkatá dýně 

Úžasného efektu s minimem úsilí dosáhnete, když si vezmete na pomoc aku vrtačku s různě velkými nástavci. Dýni klasicky vydlabejte a poté vyvrtejte různě velké dírky po celém povrchu. 

5. Dýně do glamour interiéru 

V glamour interiéru by se vše mělo třpytit a zářit. Vrchní část dýně vykrájejte podle svých představ, aby tudy mohlo projít světlo. Tu spodní ale nechte vkuse a pouze nasprejujte na zlatou či stříbrnou barvu. Aby byl přechod ostrý, nalepte na dýni kolem dokola před sprejováním pásku a poté opět sloupněte. 

6. Čarodějnická dýně 

Na čarodějnickou dýni budete potřebovat kořen petržele nebo mrkev (ideálně křivou), čarodějnickou čepici a svazek proutí. Do dýně vyřezejte oči a ústa dle svých představ.  

Zevnitř dýně protlačte hřebík v místě nosu a nasaďte na nej mrkev či petržel. Na vrch připevněte pár proutků jako vlasy a položte na ně čepici. Takovou dýni můžete využít také v dubnu, při pálení čarodějnic. 

Vykrájejte do dýně klasický strašidelný obličej, ozvláštněte ho ale zipem. Tvar očí a nosu je jen na vás, ústa ale nechte jednodušší a nalepte na ně kovový zip. Můžete vykrojit jen polovinu a zip nalepit částečně zapnutý. 

7. Dýně se zipem 

8. Soví dýně 

Nechcete do dýně vykrajovat nic příliš strašidelného, trocha záhadnosti vám ale nevadí? Sovičky jsou ta správná volba. Připravte si vzor, který na dýni obkreslíte a ten poté vyřežte. Můžete použít dýně různých velikostí a mít celou soví rodinku. 

9. Harry Potter dýně 

Na halloweenskou párty ve stylu Harryho Pottera a jeho čarodějnického světa budete potřebovat tematické dýně. Můžete do nich vyřezat jednoduše tvar kulatých brýlí a nad ně jizvu ve tvaru blesku. Další možností jsou relikvie nebo nápis „Lumos“ a vedle nej rozsvícená hůlka.  

10. Duchařská dýně 

Vrchní část dýně zubatě odřízněte, vydlabejte ji a otočte vzhůru nohama. Do dýně nyní vyřízněte oči a ústa ducha a nabarvěte ji na bílou barvu. Takové dýni chybí spodní část, postavte ji proto na kousek dřeva nebo na talíř. 

Recept na halloweenskou dobrotu z dýně – Latté dýně

Recept:

Dýňové pyré

Dýňové koření jako skořice, muškátový oříšek, hřebíček

Mandlové mléko – Káva/Espresso (jak lidé preferují)

Mléčná pěna

Návod:

 • Smíchejte dýňové pyré, mandlové mléko a dýňové koření
 • Naplňte šálek
 • Přidejte kávu/espresso
 • Přidejte mléko
 • Pěnový top s míchaným muškátovým oříškem

Z vydlabávání dýně vám zbyde mnoho dužiny. Proč ji tedy nevyužít a nevytvořit chutnou halloweenskou snídani? 

Strašidelné dýňové lívance 

 • 150 g hladké mouky 
 • 2 lžíce třtinového cukru 
 • 2 lžičky prášku do pečiva 
 • ¼ lžičky soli 
 • 1 lžička skořice 
 • ¼ lžičky zázvoru 
 • ¼ lžičky kardamomu 
 • ¼ lžičky vanilky 
 • 250 ml podmáslí 
 • ½ hrnku dýňového pyré (hokaido, muškátová, máslová) 
 • 1 vejce 
 • 2 lžíce rozpuštěného másla 
 • Čokoláda a / nebo ovoce 
 • Javorový sirup 
 • Oříšky  

Příprava dýňových lívanců: 

 1. V jedné míse metlou promíchejte mouku, cukr, prášek do pečiva, sůl a koření. 
 1. V další míse prošlehejte podmáslí, vejce, dýňové pyré a máslo. 
 1. Tekutou směs přidejte k suché a opatrně míchejte, dokud se vše nespojí. 
 1. Rozehřejte vhodnou pánev na střední teplotu a kápněte na ni olej. 
 1. Malou naběračkou dávkujte lívance na pánev. 
 1. Jakmile se začnou tvořit bublinky, otočte je a opečte z druhé strany. 
 1. Lívance vyskládejte do komínků na talíře a pomocí ovoce nebo čokolády strašidelně ozdobte. 

Tip: Na lívance můžete pomocí čokoládového toppingu nakreslit například strašidelný obličej, pavučinu nebo pavouka. Z ovoce, ořechů a kousků čokolády můžete také vytvořit oči i strašidelné zuby.  

Jak udržet vyřezanou dýni déle čerstvou 

 • Dýni uchovávejte v co nejnižší teplotě – na chodbě, schodech nebo okně 
 • Dýni po vyřezání postříkejte běžným protiplísňovým prostředkem 
 • Vnitřek a všechny výřezy namažte vazelínou 
 • Využijte LED svíčku nebo světelný řetěz 

DIY postup: Jak originálně vyzdobit dýni

Shrnutí 

Přestože Halloween není typický český svátek, jeho popularita u nás neustále roste. Ať už se jej rozhodnete slavit či nikoliv, dýně bude stylovou podzimní dekorací do každé domácnosti. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuteče nová inspirace a tipy nejen do domácnosti, ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Mohlo by se vám hodit: