Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
feng shui detsky pokoj

Feng Shui je prastará čínská filozofie, jejímž zásadám lze přizpůsobit domov. Připravili jsme pro vás návod, jak principy Feng Shui zařídit v dětském pokoji. Správným výběrem a rozmístěním nábytku můžete podpořit rozvoj vašeho dítěte a zlepšit jeho koncentraci, fantazii i odpočinek.

Co je to Feng Shui a jaká má pravidla

Feng Shui je způsob života, ve kterém je důležité být v souladu se svým okolím a cíli. Přestože je tato životní filozofie stará tisíce let, je stále velmi populární. Mnoho lidí se k ní dnes přiklání právě kvůli rychlému tempu a roztěkanosti moderního světa.

Feng Shui můžeme přeložit jako „Vítr a voda“. Tyto dva živly musí být v rovnováze, kterou často zobrazujeme jako černobílý znak Yin a Yang. Černý Yin, tedy ženská energie, představuje vodu. Vyjadřuje jemnost, klid, uvolnění, pasivitu a ticho.

Bílý Yang vyjadřuje mužskou energii a představuje vítr. Aktivitu, rychlost, pevnost, soustředění a ohnivou sílu. Proč je důležité, aby byly živly vyrovnané? 

 • Yin podpoří odpočinek, soustředění a pohodu
 • Yang podpoří kreativitu, fantazii a rozvoj 

Aby fungovala pasivní energie, musí ji doprovázet ta aktivní a naopak. Každá místnost i její část by měla být energeticky uzpůsobená pro danou aktivitu, celkový obraz je ale třeba balancovat.

Materiály podle Feng Shui

Barvy i materiály, které použijete při vybavování domova ve velké míře určují jeho atmosféru. Dle Feng Shui můžete pomocí materiálů také stimulovat tok energie Chi. Využívají se zejména přírodní materiály – ty s pevným či lesklým povrchem zrychlují tok, jemné a měkké materiály jej naopak zpomalují.

Materiály zrychlující tok energie Chi:

Materiály zpomalující tok energie Chi:

Nevhodné materiály blokující tok energie Chi:

 • Syntetické textilie
 • Plast

Záleží, v jakou část pokoje vybavujete. Do odpočinkové zóny se hodí přírodní dřevo a látky jako je bavlna či len. Naopak tam, kde je třeba podpořit soustředění zvolte leštěné dřevo či materiály jako je sklo nebo kov.

Barvy podle Feng Shui

Při výběru barevného schéma do dětského pokoje se můžete inspirovat elementem, ve kterém se dítě narodilo. Element je daný dle roku narození, v potaz se ale bere ten čínský.

TIP! Barvy podle Feng Shui

Dekorace podle Feng Shui

Pozitivní energii podpoříte pomocí obrázků a fotek. Vyberte fotky s rodinou i kamarády a krásné obrázky přírody a zvířat. Vyhněte se ale příliš divokým zvířatům a zejména obrázkům, na kterých je vyobrazený souboj. Další nástěnné dekorace vybírejte z přírodních materiálů. Hodí se například macramé.

Hračky, knihy, plyšáci a další poklady vašeho dítěte by měly tvořit harmonický celek. Mohou být vystavené, ale jen pokud nejsou příliš rušivé. V takovém případě je raději uklízejte do šuplíku.

Feng Shui: Dětský pokoj

Největší výzvou při snaze o zakomponování filozofie Feng Shui do dětského pokoje je potřeba multifunkčního prostoru. Ve většině domácností není možné zařídit zvlášť klidnou ložnici a místo na hraní a učení. Východiskem je rozdělení pokoje do zón.

Kam umístit postel v dětském pokoji

Odpočinková zóna by měla být co nejvíce oddělená. Pokud máte byt s vysokými stropy, vhodnou variantou je patro na spaní nebo vyvýšená postel. V opačném případě postel vymezte alespoň pomocí barev.

Postel by měla být na nožičkách a bez úložného prostoru pro podporu zdravého proudění energie. Vhodný materiál je přírodní dřevo, rozhodně se vyhněte kovu. Kov rozptyluje energii, a navíc může vydávat zvuky, které ruší při spánku. 

Důležité je i samotné umístění postele. Pevné čelo by mělo směřovat k hladké zdi a nohy by neměly být v ose s dveřmi, ideálně naopak diagonálně či kolmo. Z postele by nemělo být vidět na žádná zrcadla, okna či jiné odrazové materiály. 

Tip: Přestože palanda dle Feng Shui nespadá do klasické představy vhodné postele, pokud se na ní obě děti cítí bezpečně, můžete po ní sáhnout.

Hrací zóna dle Feng Shui

V zóně na hraní chcete naopak podpořit energii, kreativitu a dodat teplo. Aby byl prostor stimulující, je možné popustit více uzdu fantazii při výběru barev. Pocit tepla a bezpečí umocní měkký koberec.

Hračky mohou být vystavené v poličkách. Zejména pokud je ale hrací zóna ve stejné místnosti, kde dítě spí, je třeba je vždy uklidit a srovnat. Myslete proto na praktické poličky, úložné systémy, košíky a krabice.

Feng Shui: Pokoj studenta

U staršího dítěte je třeba zvážit další aspekty. Pokoj již neslouží jen ke hře a odpočinku. Děti zde tráví mnoho času jak samy, tak s přáteli a potřebují vhodný prostor na učení.

TIP! Pokoj pro teenagery: 12 tipů, jak zařídit pokoj pro náctileté

Umístění psacího stolu v dětském pokoji

V pokoji vytvořte speciální kout na učení. Měl by v něm být dostatek světla a jemné, ale stimulující barvy. Vhodná je například žlutá nebo světle zelená. Nejlepší volbou je pevný dřevěný stůl se zaoblenými rohy. 

Pokud je to možné, umístěte stůl tak, aby byla židle zády ke stěně a dítě mělo výhled do pokoje. V žádném případě by nemělo sedět zády ke dveřím. Důležité jsou úložné systémy, aby byl prostor vždy zorganizovaný a nic nenarušovalo soustředění.

Zónu na spaní mohou narušovat elektronická zařízení. Ve vyšším věku ale dítě často potřebuje pracovat na počítači a touží po televizi. Pokuste se mu vysvětlit, že televize nepatří do ložnice, pouze do obývacího pokoje. Notebook je vhodné před spaním uložit do šuplíku nebo odnést pryč z místnosti.

Zvýšení sebevědomí pomocí Feng Shui

Puberta je náročné období pro sebedůvěru každého dospívajícího. Jak ji podpořit? Vhodnou pomůckou je vysoké zrcadlo. Postavte ho na zem nebo ho pověste do úrovně očí. Nikdy ho nevěšte příliš vysoko, v dítěti by mohlo vzbudit pocit, že se nemůže s nikým měřit.

Správné obrázky a fotografie mohou také pomoci. Popová hvězda nebo krásný herec mohou vyvolávat pocit méněcennosti. V některých případech mohou ale inspirovat, velmi záleží na způsobu jejich vystupování. Nejlepší volbou jsou ale vlastnoruční výtvory dítěte.

8 tipů na závěr: Feng Shui v dětském pokoji snadno

 1. Vybavte pokoj v jemných barvách.
 2. Přidejte pokojové rostliny a často větrejte.
 3. Zbavte se nepořádku a zorganizujte pokoj.
 4. Vystavte rodinné fotografie a vlastní obrázky.
 5. Vyhněte se bojovným a divokým obrázkům a dekoracím.
 6. Zvolte správné a dostatečné osvětlení pro proudění energie.
 7. Odstraňte veškerá elektronická zařízení, které jsou postradatelné.
 8. Vyberte vyvýšenou postel ze dřeva bez úložného prostoru a umístěte ji čelem k plné zdi, s výhledem do místnosti, ale ne směrem ke dveřím či oknům.

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by se vám také líbit: