Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
zahradní domek 7

Zahradní domek využijete především na uskladnění sekačky, různého nářadí, ale i sportovních potřeb nebo zahradního nábytku a doplňků. Jak vybrat a zařídit zahradní domek tak, aby vyhovoval všem vašim potřebám? 

Jak navrhnout moderní zahradní domek 

Zahradní domek jsme dříve brali za čistě funkční vybavení. Nikdo se moc nezajímal o to, jak vypadá a spíše jsme se ho snažili skrývat, než na něj speciálně upozorňovat a dělat z něj zajímavou součást zahrady. 

V dnešní době se rozhodně nemusíte omezovat jen na nudné a často ošklivé konstrukce zahradních domků. Za pomoci správných materiálů, barev a stylových doplňků může být zahradní domek více než skladiště věcí, které zrovna nepotřebujete. 

Při navrhování zahradního domku se zamyslete především nad tím, k čemu ho budete využít. Uskladnění zahradního náčiní je základ, může se ale hodit i na sportovní vybavení a další věci. Když to velikost vaší zahrady dovolí, můžete si pořídit i větší domek, ve kterém budete trávit chladnější večery nebo deštivé dny. 

Zahradní domek jako vynikající úložný prostor 

Zahradní domek je především vynikající úložný prostor na nářadí. Kromě něj tam můžete schovat i sportovní vybavení, dětské hračky nebo zahradní nábytek v zimě. Abyste se v zahradním domku vyznala a vše bez problému našla, je dobré mít v uspořádání určitý systém. Orientaci vám jistě zjednoduší: 

 • Háčky 
 • Poličky 
 • Krabičky 
 • Dělení na sekce 
 • Popisky a značení 

5 kroků: jak uspořádat zahradní domek

Rozhodla jste se pořídit si nový zahradní domek nebo jen po letech konečně přerovnat ten starý? Jak zařídit, aby bylo vše přehledné a z chaosu se stal uspořádaný zahradní domek

 1. Rozmyslete si, k čemu budete zahradní domek využívat.

  Bude sloužit jen na uskladnění nářadí? Nebo sem přijdou i kola, trampolína a přes zimu zahradní nábytek? V moderním zahradním domku můžete dokonce trávit čas vy nebo vaše děti. Tento bod do jisté míry určí i velikost domku. 
 2. Rozplánujte funkční rozložení v domku.

  Rozdělte ho na sekce a rozmyslete kde, co bude uložené, případně kde budete trávit čas. 
 3. Pořiďte dostatek poliček, háčků a dalších úložných prostor.

  Ty vám pomohou udržet vše organizované. Každá věc by měla mít své permanentní místo, na které ji budete po použití vracet. 
 4. Věci, které používáte nejčastěji mějte co nejvíc po ruce.

  Ty, které použijete pouze párkrát do roka mohou být naopak schované ve skříních. 
 5. Na menší nářadí a další drobnosti pořiďte krabičky a skladujte pohromadě věci s podobným využitím.

  Nezapomeňte krabičky řádně označit, případně si můžete sepsat i seznam všech věcí i s jejich umístěním, aby se vám snáz hledaly. 

Inspirace pro zahradní domek 

Zahradní domek může být stylovou součástí vaší zahrady. Nemusíte se ho snažit schovávat, ani přesouvat do nejzadnějšího rohu. I v případě, že bude mít domek čistě praktické využití a nebudete v něm trávit čas může být krásný alespoň zvenku. 

Luxusní zahradní domek  

Luxusní zahradní domek v podstatě vytlačí původní využití kůlny ke skladování věcí a stane se z něj plnohodnotný prostor pro život. V takovém domku budete jistě rádi trávit letní večery nebo zde necháte přespat návštěvu. 

Moderní zahradní domek se hodí i na zahradu s bazénem nebo na krátkodobý pronájem turistům. Takový domek může mít terasu a často dokonce nechybí ani menší sociální zázemí nebo vířivka či sauna. 

Jestli máte pěkný a nerušený výhled, nechte v domku prosklenou stěnu, pořiďte k ní pohodlné křeslo s dekou a užívejte si perfektní chvíle odpočinku. Pokud to situace dovolí, doporučujeme i kamna, díky kterým si domek užijete i v zimních měsících

Dřevěný zahradní domek 

Dřevěný zahradní domek je asi nejklasičtější verze, kterou známe. Vypadá stylově sám o sobě a dá se natřít přesně na barvu ladící ke zbytku zahrady. Můžete ho nechat v přírodní splývající barvě, sladit ho s pergolou nebo z něj udělat výrazný bod. 

Bílý zahradní domek bude romantický a pokud je větší, můžete k němu pořídit dvojité pojízdné dveře a vytvořit stylový farmářský vzhled. Domek u bazénu zase můžete natřít v námořnických barvách – modré, bílé a červené. 

Dřevěný domek postavíte podle vlastního návrhu nebo pořídíte již hotový. Vyrábí se i ve variantách s více patry, místnostmi nebo s teráskou. Druhé patro si užijí děti při letních přespávačkách a dvě místnosti využijete, když budete domek využívat jako kůlnu i pro trávení volného času. 

Tip: Dřevěný domek je třeba každoročně natřít a impregnovat, aby sloužil dlouhá léta. 

Plastový zahradní domek  

Plastový zahradní domek může být praktická volba v případě, že potřebujete rychlou a levnou variantu, kterou snadno postavíte i v jednom nebo ve dvou. Další výhodou je v podstatě bezúdržbové používání a možnost skladovat zde téměř vše. 

V plastovém domku pravděpodobně nebudete trávit volný čas, ani z něj neuděláte středobod zahrady. Navíc mohou nastat problémy s jeho nízkou váhou v případě, že přijde silný vítr nebo bouřka. 

Plechový zahradní domek  

Plechový zahradní domek je střední cestou mezi dřevěným a plastovým domkem. Jeho cena je stále poměrně nízká a stavba nenáročná. Dejte si však pozor na jeho kvalitu a povrchovou úpravu. Stěny by měly být dostatečně silné a chráněné proti korozi. 

Plechový domek postavte na pevný podklad a povolejte na pomoc se stavbou přátele nebo rodinu. Kvalitní silný plech je těžší, tudíž budete při sestavování domku potřebovat více síly. Odvděčí se vám ale dlouhou trvanlivostí a stabilitou. 

Plechové zahradní domky opět slouží spíše na uskladnění věcí než na posezení při letním večeru. Jak jsme již ale zmínili, jsou stabilní, a navíc se dají dostatečně zabezpečit a nevyžadují speciální údržbu. 

Pokud se vám nelíbí plechový vzhled, existují i plechové domky v imitaci dřeva nebo domky s omítkou. Omítka zvýší pořizovací cenu, zároveň ale také životnost zahradního domku. 

Jak uspořádat zahradní domek, aby byl atraktivnější? 

Máte větší zahradní domek nebo ho zkrátka nepotřebujete využívat ke skladování věcí, a proto byste ho ráda využívala při odpočinku, k posezení s přáteli nebo vytvořila dětem místo na hraní s kamarády? 

V případě, že v zahradním domku nepotřebujete skladovat nářadí či sportovní náčiní, bude vybavování jednoduché. Je pouze třeba zamyslet se, v jakém ročním období a k jakému účelu budete domek nejvíce využívat. 

Pokud ale bude domek víceúčelový, je třeba nad jeho rozložením a vybavením více přemýšlet. V jedné místnosti se pokuste zóny opticky oddělit, například odlišnou barvou nebo použitím paravánu. 

Ideální je domek s více místnostmi nebo patry. Spodní patro pak bude sloužit praktickým účelům, proto se sem hodí snadno udržovatelná podlaha jako dlažba nebo lino a mnoho úložných prostor a věšáků. V horním patře budete naopak trávit volný čas, proto ho zařizujte především pohodlně. 

Jak vybrat nábytek do zahradního domku 

Výběr nábytku se odvíjí od typu i využití zahradního domku. Jiný nábytek samozřejmě zvolíte do luxusního zahradního domku se saunou a jiný do plechové kůlny určené na skladování nářadí. 

 • Policové regály na uložení nářadí, sportovních potřeb i krabic. 
 • Zavírací skříně v případě, že potřebujete uložené věci schovat. 
 • Boxy a menší krabičky na uložení drobného nářadí atp. 
 • Zahradní nebo klasické posezení podle typu domku. 
 • Pracovní deska nebo kuchyňská linka 
 • Poličky a háčky 

Dekorace do zahradního domku 

Zahradní domek můžete zvelebit ať už je jeho využití jakékoliv. Přinejmenším venkovní část můžete vyzdobit a natřít na barvu, která rozzáří celou zahradu. 

 • Venkovní koberec, o který se nebudete muset bát 
 • Nádobí ze dřeva a plastu, které se nerozbije 
 • Plechové cedule a další dekorace na zdi  
 • Květiny v květináčích dovnitř i na okna 
 • Deky, plédy a polštářky na zútulnění 
 • Lucerny a svícny 
 • Krb  

Osvětlení do zahradního domku 

Do zahradního domku nezapomeňte vybrat kvalitní osvětlení. Bude se vám hodit jak v případě, že sem půjdete něco hledat, tak když zde budete chtít trávit chladné letní večery. 

 • Stropní svítidlo nebo světlo na zeď, které osvítí celý domek 
 • Světelné řetězy se hodí do interiéru i na venkovní zeď 
 • Svíčky dodají romantickou atmosféru 
 • Solární svítidla na osvícení cesty 

Patero zásad, jak správně zařídit zahradní domek 

 1. Rozmyslete si, k čemu budete domek využívat. 
 2. Rozdělte funkční části: fyzicky nebo alespoň opticky. 
 3. Pořiďte dostatek polic, skříní a dalších úložných prostor. 
 4. Zorganizujte věci s podobným účelem do jedné části domku. 
 5. Označte všechny poličky i krabice a vše vracejte na stejné místo. 

Pomohly vám naše dnešní inspirace na zařízení a zvelebení zahradního domku? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a už nikdy vám neuteče nová inspirace ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.