Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
zahradní nábytek

Zahrada k domu zkrátka patří. Dnes už jde spíše o prodloužený obytný venkovní prostor než o místo, kde se pěstuje obživa. Moderní zahrady mají jednoduché linii a téměř nulovou údržbu. Velmi často se spojuje obývací pokoj přímým vstupem na zahradu či připnutou pergolu. Hlavně jde zde o pohodlnost, eleganci a symetrii. Bývá vybavená pohodlným zahradním nábytkem, krytým posezením a velkoformátovou dlažbou.  

Základní vlastnosti moderní zahrady: na jaké prvky se nejvíce soustředit 

Moderní zahrada je plná ostrých rohů, symetrických linií, jednoduchých tvarů. Nenajdete tu žádné mozaiky a jiné složitosti. Design je čistý a snadno udržovatelný. Láká spíše k příjemnému odpočinku než k práci v hlíně. Špinavé ruce a zelená kolena již nikoho neohromí. Co se týká barev převládají odstíny šedé, antracitové, černé a bílé. To vše v kombinaci dřeva. A to může být použito na nábytku, dekoracích nebo klidně podlaze. Také jsou zde často oblázkové chodníčky a nenáročné rostliny jako je okrasná travina nebo levandule. 

Moderní zahrada a její prvky: 

 • Velké posezení – Tady se razí heslo, že čím více tím lépe. Proto jsou tak oblíbené posezení ve stylu Lounge set. To poskytne dost míst k sezení pro širokou rodinu a přátele. Moderní zahradou se všichni chlubí pomocí grilovacích party. Tak se větší místo bude hodit. 
 • Trávník – zahrada by měla být plná zeleně. A k tomu poslouží i samostatný trávník. Chcete ho do svého prostoru přinést více? Pak můžete posezení postavit čistě na trávu anebo můžete chodníky a dlážděné plochy pravidelně prostřídat s průřezy trávníku. Vzniknou tak zajímavé vzorce. 
 • Voda – Byla vždy relaxačním prvkem. Její bublající zvuk je skutečně uklidňující. Oblíbená jsou jezírka nebo rybníčky s lekníny. Hlavně je třeba zainvestovat na kvalitním filtračním systému, protože s čištěním se nikdo nechce namáhat. Velmi efektně vypadají i všelijaké vodopády a fontány. 
 • Oplocení – Zkuste něco nového a okoukaný dřevěný plot natřete na bílo anebo na šedo. Uvidíte, že hned získáte jiný dojem ze zahrady. Šedá je moderní. Takže i když bude plot starší, bude působit svěže a neokoukaně. 
 • Dlažba – Pokud chcete příjemné posezení, je dobré ho přece jenom vydláždit. Pevná zem si bude rozumět s nábytkem. In jsou spíše velké rozměry jednotlivých dlaždic. Díky tomu jsou přítomny spáry v menším počtu a podlaha tak vypadá mnohem lépe. Navíc se snáze udržuje. Pokud ji vhodně a vkusně zkombinujete se štěrkem, budete mít posezení, kde budete chtít trávit hromadu času. Oblíbené jsou pak hlavně šedé a antracitové odstíny. 
 • Světlo – I to je důležité. Pomocí světel doladíte veškerou atmosféru zahrady. Můžete použít LED lampičky nebo třeba zapuštěné reflektory, které budou ozařovat vybrané prostory zahrady. 
 • Zimní zahrada nebo slunečník – je třeba si uvědomit, že ne vždy je u nás krásně. Mírné podnebí je i dost deštivé a větrné. Je tedy dobré, mít se kam schovat před nepříznivým počasím, ale zároveň si neupřít možnosti pobytu venku. Řešením je zimní zahrada, baldachýn, velký slunečník nebo jiná forma přístřešku.  

4 Inspirace moderních zahrad

Chcete mít zahradu snů? Takovou, kde budete trávit volné dny s rodinou a večer zde posedíte s nejlepší kamarádkou? Pak ji vybavte něčím, co upoutá pozornost. Postačí ocelová pergola, prostorný hřejivý krb nebo luxusní vzhled obřích květináčů. Můžete do nich osadit třeba palmy a tím si domů dodat trochu exotiky. 

1. Moderní zahrada s bazénem 

Skutečným požitkem a příjemným trávením času na zahradě je koupání v bazénu. Ty lepší jsou zapuštěné v zemi, ty dražší s krytím a posledním stupněm jsou ohřívané bazény. Umožní vám jejich užití i při nízkých venkovních teplotách. Jednoduše si ho necháte zakrytý, pustíte ohřev a je vystaráno. 

Myslete však na to, že bazén na zahradě je také starost navíc. Pokud to za vás neudělá zahradník či speciální firma, budete jej muset pravidelně čistit a kontrolovat pH vody. Dennodenní odklízení listí, lovení psa a neustálá zvýšená pozornost v případě dětí tak nemusí být pro každého. 

2. Malé moderní zahrady 

Nikde není psáno, že moderní zahrady musí oplývat velkým prostorem. Faktem je, že dnes jsou u domů spíše předzahrádky a zmenšené prostory. Pozemky jsou zkrátka menší a dražší, než tomu bylo kdysi. Proto i na malém prostoru pracujte s designem a atmosférou. A moderní pojetí je pro to jako stvořené. Jak bylo řečeno, jde tu o symetrii, eleganci a dobře zvolenými dekoracemi a výsadbou. Takže takový minimalistický vzhled. Co víc si u malé moderní zahrady přát? Přečtěte si článek na inspirace malých zahrad.

3. Moderní užitková zahrada 

Samozřejmě, že se stále najdou tací, kteří na své pěkné zahradě chtějí i nějaký ten záhon nebo truhlík s ovocem a zeleninou. Vše se dá elegantně řešit. Oblíbené jsou skrytá zákoutí za okrasnými keři, malý záhon v rohu zahrady se posezením anebo sada stejných truhlíků osázená třeba jahodami. Ty jsou pěkné i na pohled. Pokud chcete mít pěknou moderní užitkovou zahradu pak se snažte o pravé úhly, stejné velikosti, symetrii záhonů, totožný design všech použitých květináčů.  

A pokud to lze, situujte vše na jedno místo, které se dá opticky zakrýt. Použít můžete i vybudování zídky. Ať už kamenné, dřevěné nebo třeba plechové je na vás. 

4. Moderní zahrada ve svahu 

I když se může zdát, že svahovitý pozemek je za trest, nemusí to být vždy pravda. Záleží, jakým stylem a metodou ji uzpůsobíte. Skvělou volbou jsou kaskádovité zahrady s nadzemními záhony. Nakonec z toho může být ústřední prvek. Bude to trochu připomínat čínská obilná políčka. Ale o to více to bude originální. Jednoduše pozemek rozdělte do zón a ty pak pomocí schodů a svahů vytvořte. Je to pracnější a finančně náročnější, ale výsledek bude stát za to.  

Spojení kamene, dřeva a kovu bude působit čistě. Proto se nebojte jejich kombinace v případě chodníků, opěrných zídek a květináčů. Mějte na mysli, že se vše dá nějak vyřešit. A to i v případě svahu. Posezení si pak postavte na největší ploše vyrovnané do roviny. 

TIP! Zahrada ve svahu: 13 chytrých nápadů na její řešení

Další inspirace:

Jaké rostliny a stromy se hodí do moderní zahrady 

Moderní zahrada je místem relaxace. Takže se buduje jako téměř bezúdržbové místo. Nemusíte si hned představovat betonovou zahradu. Jen musíte chytře vybírat, jaké rostliny do svého prostoru pustíte.  

Dobrou volbou jsou stálozelené rostliny (břečťan, okrasné trávy, zimostráz), oblibu mají i levandule, o kterou se nemusíte nijak přehnaně starat. Je krásná na pohled, má nádhernou vůni a dá se použít i v domácnosti. V moderním pojetí zahrady se spíše hraje na počet. Tedy vysazení rostlin do větších skupin. Takže nezasadíte pouze dvě levandule, ale rovnou deset a vytvoříte okrasný koberec.  

TIP! Vertikální zahrada: Inspirace pro nejkrásnější zahradu na stěnu a 10 skvělých nápadů: Jaké stromy v květináči se hodí na terasu

Co se týká stromů, oblíbené jsou palmy, moruše nebo platan. Na své si přijdou i milovníci wisterie, která může růst na pergole a jemně se vinou dolů.  

Do zahrady také můžete rozmístit různě objemově velké květináče a ty osázet. Platí však zachování stejného designu nebo barvy.  

Jak vybrat nábytek do moderní zahrady

Jaký je ten nejlepší? Asi ten, který odolá větru, dešti a slunečním paprskům. Určitě takový, který nemusíte každý rok natírat nebo měnit za nové. Zapomeňte tedy na plastový. Ten se sice dobře umývá, ale svým vzhledem nezapadá do moderního pojetí zahrady. Spíše se dívejte po masivu, kovu a sklu. Občas je k vidění i ratan. 

Vyberte ty správné dekorace do moderní zahrady

Každý prostor si zaslouží dekorovat. Tím se totiž dotáhne styl a duch daného prostoru. Co se týká zahrady, tam můžete zabrousit do různých lamp a světel. Velmi dobře vypadají obří lucerny s vysokými svícemi. Většinou jsou postavené v rohu pergoly. Také zde můžete najít minimalistické zvonkohry, chytré otvíráky na láhve, okrasné bedýnky a koše na drobnosti, které chcete mít po ruce. Skvěle působí i výrazný dekorativní prvek, zcela odlišný od zbytku, ale umístěn někam na oči. Třeba vintage hodiny.  

Moderní zahrada je pohodlná. Nesmí chybět dekorativní polštáře a deky všech barev a velikostí. Vhodnou dekorací je i zajímavá plastika nebo socha v zahradě. Dodá nádech luxusu a uměleckého stylu. 

Perfektní osvětlení do moderní zahrady

Jak již bylo jednou řečeno. Svíce v lucernách a velkých svícnech, reflektory zvýrazňující prvek zahrady, zabudované osvětlení v bazénu nebo kolem chodníčků. To vše podtrhne atmosféru a osobitost zahrady.  

Chcete dokonalou moderní zahradu? Držte se těchto 5 pravidel 

 1. Geometrické tvary, pravý úhel a symetrie jsou vašimi spojenci. 

 2. Osvětlení dodá potřebnou atmosféru. Zvolte tedy několik zdrojů a ty kombinujte. 

 3. Spíše volte méně rostlin než více. 

 4. Pokud chcete mít i užitkovou zahradu, snažte se ji vhodně skrýt. 

 5. Používejte jeden styl vybavení, květináčů a dekorací.  

Naše rady, tipy a návody pomáhají vybudovat pěkné domovy. Pokud chcete být jedni z těch, co se cítí doma příjemně, zaregistrujte se na Westwing. Budete dostávat pravidelnou dávku inspirace a jedinečných nabídek, aby i u vás doma bylo útulno.  

Mohlo by se vám také líbit: