Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Malý dětský pokoj

Víte, co děti ocení? Svůj prostor. Jim nezáleží na tom, jak je velký. V jejích očích není žádný dětský pokoj malý. Hlavně, že budou mít kde snít, hrát si a uložit hračky. Pěkný osobní prostor se dá vytvořit kdekoliv. Někdy možnosti nejsou, ale věřte, že i malý dětský pokoj potěší. Stačí jej chytře zařídit a umístit triky pro optické rozšíření místnosti. Myslete kreativně! 

Co by nemělo chybět v malém dětském pokoji 

Pokud nechcete pokoj ještě více zmenšit, musíte vybírat chytře. Avšak jsou věci, které tam být musí. Jednou z nich je postel. Prostorná natolik, aby se v ní dítě dobře vyspalo. Dobře funguje, pokud je víceúčelová. Tedy, že spojuje několik prvků do sebe. Rozhodně volte takovou, kde je úložný prostor navíc. Zásuvky se vždycky hodí. 

Některé postele mají v sobě integrovaný psací stůl. Pokud to prostor dovolí, můžete stůl umístit i samostatně. Nejlépe pod okno. Opět se snažte ho maximálně využít. Nástavný díl v podobě polic je vítán, stejně jako zásuvné boxy a zásuvky. Pod stůl se většinou vleze i koš nebo jen občas využívaný taburet.  

V malém prostoru se nebojte použít i netradiční skládací systém nábytku. Židle, taburet, stolek. Mohou být pod postelí, za skříní nebo opřené o komodu. Zkrátka z podlahy odstraňte vše, co nepoužíváte denně. 

Skvělým řešením jsou i police. Klidně je dejte až je stropu. Pojmou hodně věcí. Tím, že jsou na stěně, tedy svislé konstrukci, jsou ideálním úložným prostorem do malých dětských pokojů.  

Jak zařídit malý dětský pokoj 

Pokud nechcete, aby působila tato místnost jako malá tmavá kobka, musíte chytře pracovat s barvami, a hlavně se světlem. Ty totiž dokáží pokoj opticky otevřít a způsobit, že pobyt bude o to příjemnější. Sice víme, že dětem až tak na velikosti nezáleží a vystačí si s tím co je, ale proč si s prostorem trochu nepohrát. 

Je zapotřebí do něj umístit docela dost nábytku. Proto dbejte na to, aby aspoň pojmul hodně věcí. Pokud hračky, stolní hry, stavebnice a doplňky uložíte do uzavřených zásuvek a boxů, pokoj bude působit uklizeněji, a tím bude prostornější. Na otevřené police a místa umístěte jen pár vybraných produktů a hraček a čas od času je obměňujte. 

Tento chytrý trik způsobí, že jich ani nemusíte mít moc. Protože pokaždé si dítě bude připadat, jako že drží nové hračky. 

Světlo dodejte nejen pomocí okna a světel, ale i v nábytku, vybavení a dekoracích. Nábytek volte bílý anebo ze světlého dřeva. Stejně postupujte i u oken. Nechte je bílé a rozjasněte je barevnými nálepkami, girlandami nebo třeba plakáty a fotkami v rámečku. Případně zvolte velmi jemnou světlou tapetu. 

Jak již bylo řečeno, osvětlení je velmi podstatné. Stropní svítidlo musí dodávat dobrý světelný tok, stejně jako lampičky u stolu a postele. Pro odrážení světla instalujte na zeď nebo skříň velké zrcadlo. Odraz pokoj prozáří a opticky zvětší. Efekt je skutečně veliký. 

11 inspirací pro uspořádání malého dětského pokoje 

Podívejte se, jaké máte možnosti v uspořádání malého pokoje v různých prostorech a pro různé pohlaví a počet dětí.  

Moderní malý dětský pokoj 

V moderním dětském pokoji jde hlavně o funkčnost a kvalitní materiál. Oblíbené jsou takové vymoženosti jako ovladače na světlo. Dá se zapnout a ztlumit do požadované síly. Moderní materiál je odolný, stálý. Preferují se čisté linie na nábytku a dekorace podtrhují celkový charakter. Stěny jsou často vymalovány v určitém stylu a celý pokoj je komponován do určité představy. V případě menších dětí to jsou motivy zvířat, džungle, u starších pak květinové motivy, motta a geometrické vzory. 

Malý dětský pokoj v podkroví 

Tady musíte skutečně dbát na dobrém rozmístění nábytku. Pod šikminu u stropu šatní skříň nepostavíte. Takže volte komody a nízké policové systémy. Dobře zde postavíte i různě velké úložné boxy s víky, abyste je mohli postavit i na sebe. Pod šikminu postavte postel a zavěste nad ni baldachýn. V dětském pokoji v podkroví taky vypadají úchvatně různá světýlka třeba v podobě kuliček nebo hvězd. Nezapomeňte na kvalitní izolaci podkroví, aby tam bylo příjemně po celý rok.  

Malý dětský pokoj pro dva 

Máte dvě děti a potřebujete je obě uložit ke spánku do jednoho pokoje? Zvolte patrovou postel, tzv. Palandu. Děti mladší 6 let dejte dolů. Horní část klidně opatřete přídavnou sítí pro zvýšení bezpečnosti spaní a pobytu nahoře. Děti tyto typy postelí mají velmi rády. Využijte každý kout a volný prostor. Dvě děti mají mnoho oblečení a hraček. Pokuste se v pokoji mít pouze věci, které potřebují. Pravidelně hračky a dekorace probírejte a třiďte i oblečení. Vše, co je zničené, malé a znehodnocené vyhoďte. Nekompromisně. Do komod pak doporučujeme úložné systémy a systém skládání dle Marie Kondo. 

Malý dětský pokoj v paneláku 

V panelovém domě jsou pokoje velké většinou okolo 12 m2. Což je takový zlatý střed. Pokud ale do něj potřebujete umístit stůl, postel a skříň, případně dvě a více dětí, zjistíte jeho nedostatky. Někdo má dokonce i menší prostor, záleží na půdorysu bytu. Ten se liší den od domu, město od města. Pokud máte skutečně malý pokoj v paneláku využijte již výše zmíněných rad.  

Vyvýšená postel, dostatek úložných prostor. Pod postel umístěte stůl, skříň nebo hračky. Záleží, jak bude vysoká. Volte spíše světlý materiál vybavení a světlou výmalbu zdí. Velikost dodá třeba i kusový koberec oproti celoplošně položenému. Nezapomeňte na zrcadlo. Může to být jedno křídlo skříně nebo volně opřené o jednu zeď.  

Malý dětský pokoj pro kluka 

Kluci jsou hravý. V batolecím i starším věku. Takže ponechte jim mnoho prostoru na válení se po podlaze až si budou hrát na vojáky, na stavění cest pro auta a na míčové hry. Trénink je důležitý. Kluky oslníte, jestli jim do pokoje umístíte zajímavou tapetu, která probudí jejich fantazii a mohou ji použít při hře. Tedy třeba motiv lesa, pralesa, moře apod. Uvidíte, že pokud doladíte textil a doplňky, výsledek bude perfektní. Chlapci obdivují všechny superhrdiny. Pověste jim na zeď plášť supermana, helmu hasiče nebo plastový meč Ninji. Pokoj nechte spíše čistý a stylizujte jej do klučičích barev zelené, modré, hnědé a oranžové. 

TIP! Pro inspiraci na zařízení dětského pokoje pro kluka.

Malý dětský pokoj pro holku 

V každé malé i větší slečně dřímá princezna. Takže prvky růžové barvy by se pro dodání jemnosti měli objevit. Potěšíte ji pohodlnou postelí a klidně i menší pohovkou, kde bude trávit čas s kamarádkami. Postarejte se o to, aby měla místo, kde se připraví na pobyt venku. Takže i úplně ty nejmenší holčičky nechte prohlížet ve vlastním zrcadle. Přistavte k němu stolek na korálky a náramky. Na zemi by neměl chybět koberec, kde vaše dcerka stráví hodiny hraní s panenkami. Dívky jsou většinou klidné a neposkakují sem a tam jako kluci. Zdi volte bílé a klidně je doplňte lapači snů, pěknými obrázky a rodinnými fotkami. 

TIP! Pro inspiraci na zařízení dětského pokoje pro holčičku.

Malý studentský pokoj 

Pokud máte dítě, které je v období puberty, víte, že to chce hlavně soukromí. Stačí vlastní pokoj a dveře, kterými se tam zavře. I tak mu obstarejte postel, klidně širšího typu. Co nevidět si domů přivede první lásku, tak ať mají pohodlí na přespání. Velký psací stůl na úkoly a počítač je také nutný. Nenechte se školáka hrbit a krčit u malého nevyhovujícího se stolu nebo uprostřed kuchyně, kde je celá rodina. Na učení je třeba klid. Kvalitní osvětlení, aby si student neničil oči a dostatečně velkou skříň, která pojme nejen oblečení, ale i komponenty k zálibám. Třeba je váš syn hokejista a je třeba někam uložit výstroj, dcera zase baletí a hraje na kytaru. Nechte však spíše pokoj upravit dítě. Dejte mu základ, ale o dekorace se už musí postarat samo. Jedině tak, tam vtiskne svou osobnost a bude mu tam příjemně. 

Jaký zvolit nábytek do malého dětského pokoje 

Vybírejte ve vodách skladného, multifunkčního nábytku. V malém prostoru nesmí přijít žádné místo nazmar, a naopak nesmí působit příliš zastavěné Takže uzavíratelné skříňky, zásuvky a boxy. To vždy přidá k většímu dojmu než jen čistě otevřené police. 

Stůl pro studenta v dětském pokoji 

Víte, jak vypadá správný stůl? Znáte výšku svého potomka? Pro přibližně velké dítě vysoké 170 cm je třeba cca 70 cm vysoký stůl. Pokud bude sedět u stolu, lokty směřují nad stůl, nohy jsou volně položeny na zemi. Deska je dostatečně široká, aby se na ni dal zároveň položit sešit, učebnice a hrnek s čajem. Stůl by se měl i dobře čistit, protože i studentovi může ujet ruka a desku pošpinit. Pokud to jde, volte možnost výklopu. Na určité činnosti šikovná věcička.  

Osvětlení do dětského pokoje 

Do každého pokoje by mělo přijít několik zdrojů světla. Nejinak je to i v případě malého dětského pokoje. Hlavní stropní osvětlení můžete zvýraznit pomocí barevného stínidla anebo zajímavého designu. Dnes jsou na trhu různé tvary letadel, dopravních prostředků, víl, hlaviček a geometrických uskupení. Starší děti ocení spíše jednodušší styl. Dále nesmí chybět lampičky. Skvělé jsou takové, které se dají přenášet a připínat dle libosti.

Existují i stolní lampy, které mají integrovanou nabíjecí soustavu a při položení mobilu, mu dodáte energii. Moderní technologie si zaslouží své místo v domácnosti i v pokoji dětí. Starší slečny si také libují v trávení času u svíček. Tady však pozor na bezpečnost. Svíčka musí být vždy v nějaké nádobě, dále od okna a nestát těsně u hrany. Při odchodu z místnosti by se také měla vždy sfouknout. Tyto zásady musíte potomky naučit. Jedině tak si mohou užívat mihotavého světla svíček. Pokud jim však nevěříte, zakupte jim elektrické modely. 

Dekorace v dětském pokoji

Svíčky se dají brát jako druh osvětlení nebo dekorace. Dále jistě přijde vhod „pastelkovník”. Tedy nádoba na psací potřeby a nějaké přihrádky na čisté papíry. Tyto dvě věci je lepší mít po ruce. Pokoj bude působit útulněji, pokud v něm budou květiny. Dejte však pozor, jaký druh koupíte. Některé jsou nevhodné v místnosti kde se spí, protože produkují škodlivý oxid uhličitý. Zaměřte se na ty druhy, které naopak vzduch čistí. S tím vám poradí zahradník. Pěkně vypadají i různé dekorace na zdi.  

Našich 5 pravidel vás dovede k dokonalému pokoji 

  • Vybírejte multifunkční nábytek. 
  • Volte světlé barvy. 
  • Nezapomeňte na dostatek osvětlení. 
  • Pokud lze, instalujte zrcadlo pro zvětšení pokoje. 
  • Dekorace vybírejte dle pohlaví dítěte. 

Nezapomeňte se registrovat do našeho magazínu Westwing, aby vám neunikl žádný nový článek. Ten vám totiž přinese mnoho inspirace pro hezčí domov. Registrace je bezplatná.