Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Chlapec a dívka v modrém pokoji

V životě se musíme potýkat s mnoha problémy. Jedním z nich je třeba i ten, jak umístit obě děti do společného pokoje. Pokud jsou si věkově blízko a jsou i stejného pohlaví, bývá vyhráno. Ale i tito sourozenci často chtějí svůj osobní prostor a špetku soukromí. Jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti vám ukážeme v tomto článku.

Krok za krokem: Jak zařídit dětský pokoj pro dva

Pokoj má být pro děti místem, kde se vydávají v mysli na dobrodružné cesty, učí se novým věcem a tráví čas s rodinou a kamarády. Pokoj by měl být bezpečný, plně vybavený, s dobrým osvětlením, logickým rozvržením místa a vhodně zvolenými barvami.

Je to prostor, který bude růst společně s dítětem. Je jasné, že od miminka do dospělosti projde pokoj mnohými změnami, ale jsou oblasti, které se nemění a mohou být nadčasové.

TIP! Přečtěte si: Jak zařídit moderní dětský pokoj nebo dětský pokoj v podkroví vhodné pro vaše ratolesti.

Jaké barvy stěn zvolit do dětského pokoje pro dva

Barvy do dětského pokoje dokážou mnoho. Opticky ztmavit pokoj, rozšířit nebo prodloužit. Pokud je kombinujete, volte kontrastní barvy anebo tón v tónu. V případě pokoje, který je pro více dětí, máte několik možností.

Vyberte jednu neutrální barvu a tu použijte do celkového konceptu zařízení pokoje. Může to být šedá, bílá, světle modrá, oblíbená je i oranžová nebo červená. Tady však dejte pozor na intenzitu barev. Příliš ostré mohou dráždit a vyvolávat negativní emoce a chování. Volte spíše jemné odstíny.

Další volbou je zvolit jednu nejoblíbenější barvu od každého potomka a pak je společně sladit. Jestliže jde o kontrastní tóny máte vyhráno. Pokud se vybrané barvy vzájemně bijí, pak ji můžete doplnit třetí sjednocující barvou. Na internetu jsou k dispozici barevná spektra, která vám pomohou. Na nich jasně uvidíte, které barvy spolu sousedí a které jsou naproti sobě.

Dětský pokoj s postýlkou ve stylu scandi

Tipy na aranžmá pokoje pro dvě děti

Barvy na stěnách volte umírněně. Než se tedy pustíte do natírání celých ploch zdí, zkuste raději pruhy, hory, geometrické tvary apod. Bude to mnohem zajímavější. Navíc dostatek stále bílých ploch přinese světlo do pokoje. Nezapomeňte na to, že barvy přináší i hračky, dekorace a nábytek. A pokud jich je příliš, vzniká chaos.

I zde se nabízí několik variant. Jednou z nich je pokoj opticky rozdělit do zón. Tak jako se to dělá i v případě jednoho dítěte. Nezapomeňte tedy na skříně, úložný prostor, postel a stůl. V případě více dětí se nabízí umístění palandy, což je výborným řešením prostoru. Skříň pak poslouží oběma potomkům. Stejně jako stůl, který musí být dostatečně dlouhý, aby se tam pohodlně vlezly dvě židle.

Druhou možností je pokoj proměnit na dva menší. Tedy na obě poloviny umístit pro každého postel, stůl i skříň s komodou. Bude tak vytvořen prostor pro každého zvlášť a zároveň jej budou i nadále sdílet.

Třetí dispozicí je pak to, že postele mohou být i za sebou. Jestli ale chcete zachovat soukromí, uprostřed je proložte policovou skříní nebo jinou zástěnou. Děti to milují. Pokud jim kolem postele natáhnete baldachýn nebo závěs, bude to jejich nejoblíbenější místo.

Malý dětský pokoj pro dva

Ne vždy je pokoj ideální, co se rozměrů týče. Někdy musíme hodně přemýšlet a měřit, aby se do pokoje vše vešlo. Bývá to ve starých domech nebo třeba v bytovkách. Je zcela nezbytné spíše volit multifunkční nábytek a dekorace, které prostor opticky rozšíří.

I tady je dobré zvolit palandu. Skutečně to šetří místo. Můžete se porozhlédnout po takové, pod kterou je umístěná i šatní skříň. V těchto systémech jsou často zakomponované i police, což se v malém prostoru hodí. Volte světlý nábytek, nepřehánějte to s výmalbou a co se týká dekorací, sáhněte po těch se zrcadlovým povrchem. Zrcadla totiž rozprostřou světlo po celém pokoji a opticky jej zvětší. Oblíbené tak jsou celozrcadlové dveře skříní naproti oknu nebo postele. Snažte se ale neobestavět celé zdi. Pokoj pak působí stísněně.

V malém dětském pokoji je zapotřebí pravidelně třídit věci. Co se nepoužívá nebo je nějak zničené, musí jít pryč.

Hračky na poličce

Dětský pokoj pro dvě děti v paneláku

Panelové domy jsou známé svým omezeným místem. Na docela malou plochu se musí vejít ložnice, obývací a dětský pokoj, kuchyně a sociální zařízení. Dětský pokoj je zpravidla obýván dvěma dětmi. Panelový pokoj má jednu nevýhodu. Přenáší hluk. Takže nejenže vy slyšíte sousedy, ale i vaše hovory a dupot jdou slyšet pod vámi v dalším bytě. Dobře se to však tlumí nábytkem. Takže k sousedící zdi je dobré nechat vyrobit nebo postavit skříně a další úložný prostor. Panelákové dětské pokoje bývají světlé a svým způsobem prostorné.

Netradiční vzhled docílíte zajímavým rozestavěním nábytku a výmalbou. Snažte se potlačit ten pocit, že stojíte v paneláku. Můžete nalepit zajímavou tapetu, vybrat jedinečné dekorace. Dobře působí pokoj zařízený v nějakém stylu. Třeba jako námořní pokoj, džungle, na zámku u princezen apod.

Rozhodně myslete na to, že dokud jsou děti malé, jsou spolu spokojené, ale až budou starší, potřebují více soukromí. Nábytek tedy volte takový, aby šel v případě potřeby dělit dvěma anebo s ním aspoň šlo lehce přesouvat. Řešením je totiž obvykle rozdělení místnosti na dvě pomocí policových skříní a stolu.

Dětský pokoj se šedými zdmi

Inspirace: dětský pokoj pro dvě děti v moderní verzi

Trendy se derou i do dětských pokojů. Je to znát u dekorování stěn. Dříve byly oblíbené bílé zdi, poté se začaly hromadně natírat v celé ploše barvami. Dnes už jsou v kurzu vzory. Pokud si otevřete jakýkoli magazín nebo diskusi na internetu ohledně výmalby dětského pokoje, uvidíte hory, duhu, puntíky nebo barevné kosočtverce.

Oblíbené jsou závěsné systémy houpaček a na zdi najdete i žebřiny. Hřiště se přesouvá dovnitř. Těžko říci, zda tomu pomohla nákaza, ale rodiče si přejí více pohybu pro své děti. Pokoj je tak koncipována dělen na různé části. Spaní, učení, zábava, čtecí kout a místo na válení a cvičení.

V oblibě jsou také postele v podobě domečku, širší rozměry spací plochy, stůl, na kterém se dá pracovat s legem a skříně s chytrými úložnými systémy. Dětský pokoj se zařizuje tak, aby sloužil těm menším i těm větším.

Inspirace: dětský pokoj pro dvě děti v podkroví

Podkroví je krásné, útulné, ale má i své slabiny. A tím jsou šikminy střechy. Značně snižují světlou výšku místnosti. Je třeba myslet na to, že se pod nimi dospělý člověk nepostaví a nevleze se tam ani vyšší nábytek. V podkroví musíte vybrat dvě samostatné postele s šuplíky. Ty vám částečně poskytnou úložný prostor. Na šatní skříň klasického typu zapomeňte. Spíše za zaměřte na komody a nízké policové systémy. Ty budete potřebovat. Po šikminu tedy dejte postele. Nemusí být jen podél zdi, ale dobře vypadají i vystrčené do prostoru.

V podkrovním pokoji pro dva musíte držet věci při zemi. Takže dostatek boxů, krabic a třeba zavěšených věcí na trámech, pokud jsou viditelné. Skvěle budou vypadat drobná světýlka zavěšená v prostoru. Můžete zavěsit i houpací síť mezi trámy a vytvořit tak skutečně místo lákající k odpočinku.

Dětský pokoj pro dva kluky

Kluci jsou většinou oddáni všem autům, letadlům, vlakům a robotům. Nepohrdnou komiksovým hrdinům, vojákům ani popelářům. Zkrátka chtějí zažít akci. Jistě zabodujete, pokud klukům ponecháte dostatek prostoru na jejich hry. Někdy se potřebují ukrýt a bojovat ve válce, jindy staví hrady a zámky a v dalším dni se potápí na lodi.

Fantazie kluků je veliká. Doporučujeme tedy nábytek přišroubovat ke zdi a pokoj vybavit množstvím polic na všechny ty auta a vláčky. Starší kluci si tam pak postaví trofeje.

Co se týká výmalby, použijte neutrální nebo klučičí barvy. Zvolit můžete i tapetu, třeba s motivem džungle. Máte volný prostor na zdi? Instalujte na něj žebřiny nebo lezeckou stěnu. To kluky potěší víc než pěkný obrázek.

Pokoj pro kluka v modré

Dětský pokoj pro dvě holky

Děvčata jsou parádnice od mala. Takže velké zrcadlo, před kterým se můžou prohlížet a upravovat nesmí chybět. Holky si také rády malují a tvoří různé zajímavé obrázky a plastiky. Proto nejlépe pod okno postavte velký stůl. Rády už v nízkém věku povídají s kamarádkami. Vytvořte jim v rožku tichý měkký kout s křesílkem a polštáři. Tam se uchýlí až budou vyprávět o své první puse.

Děvčata milují jasné pestré barvy. Zde se nebojte výrazných vzorů. Nemusí se jednat hned o klasickou růžovou. Klidně ji zkombinujte s jinou barvou. Dobře vypadá růžová s fialovou anebo žlutou.

dekorace do pokojíčku pro holčičku

Jaký nábytek se hodí do dětského pokoje pro dvě děti

Jak již nejspíš vyplynulo z popisu výše, pro dvě děti vybírejte tak, aby zbylo dost prostoru pro další aktivity. Proto je taková obliba vyvýšených a patrových postelí. Menší plocha se lépe využije. Na své i přijde i prostorná skříň, která slouží nejen k uložení šatstva, ale třeba i společenských her, kostýmů nebo třeba učebnic a školní brašny.

Myslete na to, že děti rostou. A velmi rychle. Měl by být tedy stabilní, pevný a s vysokou nosností. Potěší i rostoucí stůl a židle. Postel volte dle konstituce dítěte. Pokud jde o miminko, je samozřejmostí postýlka. Větší děti můžete přesunout na větší postel, ale dejte pozor na bezpečnost a doplňte ji zábranou.

Nábytek nesmí být natřen nebezpečnými látkami. A měl by jít snadno čistit.

5 pravidel, jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti

  • Jak staré jsou děti, které budou v pokoji bydlet.
  • Myslete na dostatek úložných prostor.
  • Opatrně s barvami.
  • Postele volte raději větší, ale bezpečné. Oblíbené jsou patrové.
  • Berte v potaz pohlaví a stáří dětí. Dle toho pokoj zařiďte.

Bezplatná registrace Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!