Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Pokoj pro teenagery

Ve chvíli, kdy se z vašeho malého dítěte stává teenager, je třeba mu nově uspořádat pokoj. Asi žádného mladého dospělého nenadchnou kreslené postavičky z pohádek a víly po celém pokoji. Klasikou jsou i plastové hvězdičky na stropě, které září ve tmě. Vše musí pryč. Dopřejte dětem pokoj, kde dospějí. Budou zde trávit mnohem více času, už se v tomto věku nedrží u mámy, ale chtějí vlastní prostor. Místo, kde si přivedou kamarády a první lásky. Pokoj zařízený podle vkusu dítěte, jej spíše udrží doma. Takže při zařizování pokoje pro náctileté, myslete na jeho povahu, koníčky a zájmy a držte se jeho přání. Jak vybrat pokoj pro teenagery si pokojně najdete v tomto článku.

Pokoj pro teenagery: základní charakteristika

Pokoj pro teenagery je pro mnoho místem, kam se mohou schovat. Ať už je to před sourozenci, rodiči, povinnostmi nebo špatnou náladou. Tráví v něm mnoho času, a proto by se mu měl líbit. Až jej budete zařizovat, určitě se řiďte jeho radami. Ty můžete korigovat, ale pokud si přeje určitou výmalbu, postel nebo styl, pokuste se mu co nejvíce vyhovět. Nechte ho svobodně vybírat, však jde o jeho první zařizování. A kde jinde se to naučit než na vlastním pokoji.

Vytvořte dítěti jeho jedinečný unikátní prostor. S našimi tipy to hravě zvládnete!

Jaké barvy stěn zvolit do pokoje náctileté

Dcera vyrostla a sytě růžová už ji neoslovuje? Váš chlapeček se proměnil v mladého muže a vláček táhnoucí se z jednoho rohu pokoje do druhého mu nic neříká? Začněte s proměnou. Pokoj vykliďte a zdi nahoďte čistě bílou. Tím se oprostíte od zaryté představy. Najednou budete mít před sebou nepopsané plátno. A i náctiletý si lépe představí, jaké barvy by se mu líbily.

Nezapomeňte, že pokoj můžete vymalovat nebo je tu možnost nalepení tapet do dětského pokoje. Vybírejte z dospělejších motivů a uvidíte ten skvělý efekt. Další variantou jsou nálepky. Ty velmi jednoduše a rychle doplní holé zdi. Dají se snadno nalepit, ale i odlepit. Takže neničí zeď.

Rozhodně se však snažte domluvit s potomkem na tom, že to bude již poslední dekorování pokoje do doby, než vyletí z hnízda. Takže by měl pokoj vypadat už spíše jako studentský dospělý pokoj než klasický barevný pokojíček.

Bílá barva

Jak již bylo řečeno, bílá navozuje pocit čistoty a nových příležitostí. Můžete však nechat čistě bílé zdi. Nemusíte je nijak zdobit. Spíše se zaměřte na barevný nábytek, bytový textil a doplňky. Velmi oblíbené je spojení bílé a černé. Jako známý jin-jang. Pokud černou přidáte v doplňcích, pokoj nebude působit nijak temně. Zkuste spíše volit lesklý materiál a uvidíte, že pokoj bude působit velmi luxusně.

Zelená barva

Přináší mnoho energie a života. Zelená je barvou přírody. Zelená je uklidňují. Je vhodná do pokojů, kde se spí. V případě pokoje pro studenta je vhodné, ji podpořit ještě jinou stimulující barvou. Časté jsou tak kombinace zelená se žlutou, oranžovou anebo červenou. Ty pomohou teenagerovi soustředit se i mimo jiné na práci a studium.

Šedá barva

Nelze opomenout dnes tolik populární odstín. Výhodou šedé je ta, že ji lze zkombinovat prakticky s každou další barvou. Můžete si pohrát i s jednotlivými tóny. Pokoj bude působit klidně, minimalisticky a velmi útulně. Pokud ji doplníte přírodními motivy, dekorem a doplňky, bude pro vašeho potomka skutečně velmi příjemné trávit v něm čas.

Modrá barva

Také velmi oblíbená. Stejně jako zelená i ta dopřává pocit klidu a vyrovnanosti. Skvěle si rozumí s čistou bílou, zlatou pro nádech luxusu, šedou anebo třeba i žlutá. Modrá je symbolem vody, takže pokud máte doma vodáka, skauta či milovníka mořských tvorů, volba je jasná.

Žlutá barva

Disponuje mnoho odstíny a tóny. Velmi oblíbené a moderní jsou hořčicová a okrová. Sluníčková barva dodává energii na celý den. Dobře se u ní koncentruje na práci. Také přispívá k lepší náladě. Takže až přijde váš potomek unaven ze školy, pobyt v pokoji ho vyladí na správnou rovinu.

Inspirace: Pokoj pro teenagera holku

Dívky milují barvy. Avšak umírněně. Slečna asi už netouží po jednorožcích a růžové, která má křiklavou sytost. Stále však může být její oblíbenou barvou. Nově zvolte spíše pudrový odstín, jemnější tón. Záleží však na dceři. Některé touží po změně a žádají různé kombinace. Oblíbené a skvěle vypadající pro mladou dámu jsou růžová s oranžovou či světle zelenou, žlutá s levandulovou a modrá s prvky růžové.

Slečny také potřebují prostor, kde se budou líčit a připravovat před odchodem na party. Takže velké zrcadlo a toaletní stolek nesmí chybět. Dopřejte ji také dost úložných prostor na oblečení. Mladé dámy se rády oblékají do posledních trendů a oblečení tak mají velmi mnoho. Velká šatní skříň, komoda, prostorné pohodlné lůžko, psací stůl a ženské dekorace. To je sen vaší slečny. Do skříně se toho mnoho vejde, komoda schová osobní poklady, na posteli stráví čas s kamarádkou při sdělování si nejnovějších zvěstí a drbů a stůl poslouží nejen k úkolům, ale i tvorbě a lakování nehtů.

Nezapomeňte na nástěnku na fotky. Dívky si také rády vystavují různé citáty a motta.

Co se týká zdobení stěn, oblíbené jsou tapety s motivy květů nebo jemného vzoru. Výmalba je spíše decentní. Ale může být dotvořená nálepkami v podobě psaných hesel nebo opět květin. Rozhodně se poraďte se svou dcerou. V případě neúspěchu by se z ní mohla proměnit saň, co s vámi už nepromluví.

TIP! Pro další inspiraci, jak zařídit dětský pokoj pro holčičku.

TIP! Pro inspiraci, jak si zařídit moderní dětský pokoj.

Inspirace: Pokoj pro teenagera kluka

U chlapců se pokoj zařizuje úplně jiným způsobem. Ano je nutné mu zajistit základní vybavení nábytku, ale kluci si pokoj i mnohem více rádi zdobí podle toho, co mají rádi a kým jsou. Pokud to jsou sportovci žádají hodně prostoru pro uložení sportovního vybavení a možnost si zacvičit. Jestli jde o umělce najdete zde mnoho výtvorů, které chce ukázat světu. Počítačový milovník zase všude skladuje Pc komponenty, časopisy a náhradní díly. Věčně něco rozebírá a studuje.

Uspořádání nábytku tedy volte tak, aby plně odpovídal osobnosti dítěte. Holky se častěji povalují a vodí kamarádky domů. Oceníte spoustu míst k sezení. Kluci jsou také rádi středem pozornosti, ale nezáleží jim na tom, zda bude kamarád sedět na posteli nebo zemi. Hlavně, že oni mají možnost trénovat výkopy.

Kluci jsou většinou taky více nakloněni různým experimentům. Pokud žijete v cihlovém domě, můžete část cihly oklepat a vytvořit ta industriální vzhled. Pokud nechcete zasahovat do zdi, nalepte tapetu s motivem cihly nebo kamene. Efekt bude stejný. Je váš syn nadšený do basketu nebo hokeje? Pověste mu na zeď dresy, vlaječky a fotografie těch největších sportovních hvězd.

TIP! Pro další inspiraci, jak zařídit dětský pokoj pro kluka.

Jaký nábytek zvolit do pokoje pro teenagery

Rozhodně funkční. Pokud ještě slouží nábytek z dob dětství a je nadčasový, klidně jej použijte. Můžete jej nechat v původním stavu nebo jej přetřít. Jestliže už dosloužil, tzn. Je malý, poničený, nevhodný nekompromisně jej nahraďte. Základem je velký psací stůl s kvalitní židlí, postel a skříň.

Psací stůl do pokoje pro náctileté

Myslete na to, co všechno váš potomek u stolu provádí. Kreslí, čte, píše, rýsuje a spousta dalších činností. Měl by být tedy dostatečně velký, aby se na něm dali rozložit učebnice, sešity, psací potřeby a papíry zároveň.

Často bývá na stole notebook nebo stolní počítač. Nejen proto musíte výšku stolu volit dle svého dítěte. Většinou jsou v dětském pokoji kvalitní rostoucí stoly již od počátku. Pokud to tak není, vezměte dítě do obchodu a nechte jej posadit. Výška stolu se dá také odečíst od výšky postavy. Tedy pro 170 cm vysokého člověka musí být výška stolu 70 cm, aby se u něj dobře sedělo.

K tomu také pomůže správná ergonomická židle. Měla by být dostatečně prostorná na sezení, rozhodně z ní dítě nesmí sklouzávat. Teenager má být nohy položené zcela na zemi a co se týká hloubky sedáku? Tam se řiďte velikostí stehen svého potomka. Sami uvidíte, co je málo. Přibližně se jedná o ¾ šířky stehna.

Jaké vybrat osvětlení do pokoje pro teenagery

I zde je nutností myslet na více zdrojů světla. V prvé řadě jde o denní světlo. Toho využijte co nejvíce. Nezadělávejte tedy okna těžkými závěsy a nepříliš průhlednými záclonami. Víme, že si kluci, co hrají hry na PC často okna zatemní, ale ve chvíli, kdy je třeba se učit nebo cvičit, se musí okno dát pohodlně otevřít.

Dále myslete na hlavní stropní osvětlení. To by mělo ozařovat každý kout. To následně doplňte přídavnými lampami nad postel a na stole. Až se zešeří nenechte dítě ničit si oči. Naučte je si světlo rozsvítit. Ať už to bude u čtení knihy, poslouchání rádia nebo večerním psaní zamilovaných dopisů.

Mnoho mladých jsou uchváceni všelijakými LED světly. Takže klidně jim do pokoje nainstalujte LED pásky nebo nástěnné nápisy či vzory z nich vytvořené. Uvidíte to nadšení.

TIP! Přečtěte si: Jak vybrat to správné osvětlení do dětského pokoje

6 pravidel pro správně zařízený pokoj pro teenagery

Pokud chcete zařídit pokoj pro náctileté, je třeba postupovat následovně:

  1. Vyberte si styl, který se vám líbí a který odpovídá vkusu vašeho náctiletého. Může to být například sportovní, romantický nebo moderní styl.
  2. Vyberte barevné schéma. Můžete se rozhodnout pro jednu hlavní barvu a doplňkové odstíny nebo mít více barev v pokoji.
  3. Vyberte nábytek. Dbejte na to, aby byl nábytek pohodlný a měl dostatek úložného prostoru. Můžete zvolit například postel s úložným prostorem, skříň nebo policovou sestavu.
  4. Přidejte dekorace. Můžete použít polštáře, přehoz na postel, plakáty nebo jiné dekorace, které se vám líbí.
  5. Zajistěte dobré osvětlení. Měl by být pokoj dostatečně osvětlený, aby se v něm dalo dobře číst a pracovat.
  6. Nezapomeňte na bezpečnost. Dbejte na to, aby byl nábytek pevně uchycený a aby nebyl v pokoji žádný nebezpečný předmět.

Pokud se řídíte těmito pravidly, měl by být váš náctiletý spokojený se svým novým pokojem.

Pokud toužíte dostávat pravidelnou dávku inspirace na pokoj pro teenagery, pak se bezplatně zaregistrujte na Westwing. Zde není nouze o skvělé rady, nápady a jedinečné příležitosti k nakupování věcí!